×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۹  
false
true
خانه های هلال آمادگاه های مقابله با حوادث

سید حسن حسینی،معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان قم:در ابتدا افراد علاقه مند با گذراندن ساعاتی آموزشی در زمینه کمک های اولیه و آشنایی با جمعیت هلال احمر به عضویت داوطلبانه این خانه ها در می آمدند و در طول زمان با گذراندن آموزش های تکمیلی و تخصصی امدادونجات و سازماندهی تیم های امدادی ،در صورت بروز حوادث به عنوان اولین نفرات پاسخگو در حوادث منطقه و محل سکونت خود اقدام می نمودند.

پس از گذشت چند سال و تغییر و تحولات گوناگون در ساختار جمعیتی خانه های هلال و همچنین عدم وقوع حوادث بزرگ در بیشتر مناطق و به تبع آن عدم کاربری اعضاء،کم کم کارکرد این خانه ها رو به افول گذاشت.با تغییرات ساختاری و مدیریتی در جمعیت هلال احمر و همچنین کسب تجربیات از حوادث و سوانح و پی بردن به اهمیت این موضوع که سرعت در پاسخگویی به سوانح از ضروریات است،

در ابتدای سال ۱۳۹۹ با دستور مستقیم رییس جمعیت هلال احمر کشور بازگشایی و به روز نمودن مجدد خانه های هلال در دستور کار استان ها قرار گرفت، تا جایی که در ساختار جدید مدیریتی فردی بعنوان مسوول پیگیری امور خانه های هلال در جمعیت هلال احمر منصوب شد.

از آنجا که تجربیات حوادث در سال های اخیر به وضوح نشان داده است که اولین کسانی که در لحظات اولیه حادثه می توانند خود را به محل حادثه برسانند و اقدامات اولیه را برای نجات جان انسان ها انجام دهند خود مردم و همسایگان محلی هستند و همچنین این افراد نیز نقش موثری در چرخه مدیریت بحران از جمله پیشگیری(Prevention) از حوادث و اثرات مخرب آن و در بازسازی ، بازتوانی و بازگشت ((Reconstruction and rehabilitation به شرایط عادی دارند، در صورتی که فرد آمادگی لازم را دارا باشد در حقیقت خانواده ها آماده هستند و اگر خانواده ها آماده باشند جامعه آماده خواهد بود فلذا تحقیقات چهارچوب هیوگو ۲۰۵ تا ۲۰۱۵ و سند سندای برای کاهش خطرپذیری سوانح ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ که موضوع تاب آوری جوامع یا همان (Resilience)  و مدیریت ریسک(Risk Management) بجای مدیریت بحران را مطرح می کند نیز به اینگونه افراد اشاره دارد.

طرح آموزش همگانی کمک‌های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات در خانه‌های هلال اقدامی اولیه برای ایجاد تاب­آوری مردم مناطق و محلات در برابر آسیب‌های محیطی و حوادث و سوانح می‌باشد که می‌تواند منجر به جذب و تربیت داوطلبان و تیم‌های قدرتمند آموزش‌دیده در سراسر کشور گردد.

به‌طوری‌که افراد آموزش‌دیده بتوانند تا زمان رسیدن نیروهای امدادی، به خود، سایر اعضای خانواده، دوستان و همسایگان کمک برسانند. این دوره ها با حداقل‌ترین و ضروری‌ترین سرفصل‌های آموزشی کمک‌های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات برنامه‌ریزی‌شده است که مبنای آموزشی آن استفاده از روش‌های آموزشی متنوع بر اساس رده سنی مخاطبان است تا آمادگی لازم در جوامع محلی صورت گیرد.

بعد از اتمام این دوره به اعضای گروه ‌توصیه می‌شود تا رابطه خود را کماکان با خانه‌های هلال حفظ کرده و ضمن سازمان‌دهی در تیم‌های جوانان، امدادگران یا داوطلبان این خانه، سایر آموزش‌های رسمی جمعیت هلال‌احمر را بگذرانند و با شرکت در مانورهای محلی و سایر برنامه‌های مخصوص داوطلبان، آمادگی جامعه را در برابر حوادث و بلایا تقویت کنند.

 هدف کلان خانه های هلال توانمندسازی جامعه در خصوص واکنش به‌موقع افراد آموزش‌دیده به‌منظور جلوگیری از تلفات جانی و خسارت‌های مالی گسترده راه اندازی گردید و اهداف جزیی تر آن را می توان موارد زیر برشمرد:

  • افزایش سرانه آموزشی شهروندان
  • کمک به بهسازی پاسخگویی و واکنش در برابر حوادث و بحران‌ها به کمک ظرفیت‌سازی و توانمند نمودن جوامع محلی به‌ویژه در مناطق خانه‌های هلال
  • استقرار مدیریت بحران غیرمتمرکز در خانه‌های هلال برای واکنش اضطراری در برابر بحران‌ها
  • ایجاد پل ارتباطی و تعامل بین جوامع شهری و روستایی و جمعیت هلال‌احمر.

افراد با کسب آموزش‌ها و مهارت‌های لازم در لحظات اولیه پس از وقوع بحران، بعد از اطمینان از سلامت خود به یاری خانواده، همسایگان نزدیک و سایر ساکنین محله بشتابند و تا رسیدن گروه‌های حرفه‌ای امداد، جستجو و نجات در محل حادثه با اتکا به آموخته‌های خود و در حد انتظار نقش ایفا کرده و پس از رسیدن تیم‌های اعزامی با آن‌ها همکاری نموده و در ارسال امکانات موردنیاز به بازماندگان تلاش کنند.

گروه­های مختلف اجتماع مانند کودکان، دانش آموزان، دانشجویان، معلمان، کارکنان دولت و بخش خصوصی، اصناف (نظیر رانندگان درون‌شهری و برون‌شهری، صاحبان حرف، مشاغل و …)، کارگران، سربازان، روستاییان و … همگی در این طرح بر اساس رده سنی و نوع تأثیرپذیری و تأثیرگذاری بر جامعه بر ۴ دسته اصلی تقسیم‌شده‌اند که هر گروه بر اساس ضرورت‌های سنی سرفصل‌های اولویت‌دار از آموزش کمک‌های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات را فرامی‌گیرند.

این جامعه هدف عبارتند از:

  • کودکان رده سنی ۸ تا ۱۲ سال
  • نوجوانان رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال
  • جوانان رده سنی ۱۹ تا ۳۵ سال
  • بزرگسالان بالای ۳۶ سال

به امید اینکه بتوان با ارائه آموزش های لازم به اعضاء خانه های هلال مخصوصا در جوامع روستایی شاهد آمادگی و پاسخگویی سریع و موثر در حوادث و سوانح باشیم. انشاا…

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true