×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
اداراتی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند به تخلفات اداری معرفی می شوند

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز به نقل از ایرنا؛دکتربهرام سرمست، روز چهارشنبه درچهل ونهمین جلسه ستاد مقابله با کرونای استان درسالن کرامت استانداری قم، سیاست کلی ستاد ملی مبارزه با کرونا را سیاستی معتدل دانست و افزود:خط قرمز این ستاد،سلامت مردم است و دراین راستا باید سیاست‌گذاری‌ها به گونه‌ای باشد که هم معیشت و عزاداری‌ها و هم سلامت مردم حفظ شود و دراین زمینه نباید دچار افراط وتفریط شد.

وی با بیان اینکه در کنار سیاست‌های ایجابی، اقدام‌های سلبی نیز مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای سلامت و صیانت از نیروی انسانی باید نهایت رعایت صورت گیرد و به همین دلیل اگر کارکنان دستگاه‌های اجرایی مسائل بهداشتی را رعایت نکنند دچار تخلف شده اند و باید با آنها برخورد شود.

استاندار قم تاکید کرد: ادارات قم باید از ارائه خدمت به افرادی که ماسک نمی‌زنند، خودداری کند و آئین نامه انضباطی این موضوع در دست تدوین است.

وی با اشاره به وضعیت خاص استان برای برگزاری عزاداری‌های ایام محرم افزود: با جلسه‌های صورت گرفته با شورای هیات مذهبی، مراجع عظام و نهادهای متولی، بخش زیادی از پیشنهادات استانی به ستاد ملی مبارزه با کرونا در پروتوکل نهایی ابلاغ شده برای عزادرای ایام محرم گنجانده شده است.

سرمست، با بیان اینکه مبنای تصمیم گیری ستاد استانی مبارزه با کرونا برای محدودیت فعالیت‌ها مبتنی بر نگاه کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی است گفت: باید واحدهای صنفی متخلف تذکر و در صورت رعایت نکردن، تعطیل شوند ولی واحدهای صنفی دیگر که این مسائل را رعایت می کنند، باید اجازه داد تا فعالیت آنها ادامه یابد.

وی با انتقاد از دوگانه انگاری معیشت و سلامت، علم و دین و همچنین دعا و درمان گفت: در کنار سلامت به دنبال حفظ معیشت و دین مردم است و درصدد هستیم تا یک مشی اعتدالی را در این زمینه پیش ببریم.

سرمست ادامه داد: وقتی یک صنف در حال رعایت پروتکل‌های بهداشتی است نباید برای آن صنف محدودیت ایجاد کرد بلکه باید محدودیت‌ها برای صنف‌های متخلف و به صورت هدفمند صورت گیرد.

استاندار قم، با بیان اینکه ایجاد محدودیت برای واحدهای صنفی بر اساس رعایت پروتکل‌های  بهداشتی باید باشد گفت: تذکر، جریمه، پلمپ و تعطیلی واحدهای متخلف باید به صورت پلکانی انجام و واحدهای متخلف از غیرمتخلف مشخص شود.

وی با بیان اینکه امکان تعطیلی فعالیت‌ها و عزاداری‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: افرادی که تست کرونای آنها مثبت اعلام می‌شود باید از تردد آنها در جامعه جلوگیریکرد.

سرمست، با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی قم، تاکید کرد: اعمال محدودیت شرایط قرمز در قم اساس است و در این زمینه تعیین واحدهای صنفی متخلف و برخورد با این واحدها بر اساس بازرسی های دانشگاه علوم پزشکی مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه تعطیلی تمام فعالیت‌ها پاک کردن صورت مساله است، گفت: تعطیلی کل بازار، منطقی و ممکن نیست ولی باید برخورد با واحدهای صنفی متخلف در دستور کار باشد.

استاندار قم با تاکید  براینکه محوریت اجرای پروتکل های بهداشتی در ایام محرم به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده‌است، گفت: محور برنامه ریزی ها در ایام محرم، انجام عزاداری در عین رعایت پروتوکل های بهداشتی می‌باشد.

سرمست، ادامه داد: برگزای مراسم‌ها در مکان‌های سر باز، کاهش زمان و ساعت برگزاری مراسم، به حداقل رساندن تجمع ها، ایجاد محدودیت برگزاری مراسم ها در اعتاب مقدس و همچنین تعیین مکان های غیرمسقف موجود در استان به هیات های عزاداری از جمله محورهای رعایت پروتکل‌هاست.

وی گفت: توزیع نذورات به شیوه های مرسوم گذشته از جمله برپایی ایستگاه های صلواتی در ایا محرم به طور کامل ممنوع شده است به همین دلیل استفاده از روش های جایگزین از جمله اجرای طرح مواسات باید در دستور کار باشد.

استاندار قم، با بیان اینکه حرکت دسته جات عزاداری در خیابان ها بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا ممنوع است، افزود: استفاده از ماسک توسط تمام عزاداران ضروری است که در این راستا ایجاد پویش نذر ماسک توسط هیات های عزاداری اقدامی ارزشمند است.

عبور از وضعیت قرمز کرونا در قم جز با همراهی مردم ممکن نیست

استاندار قم بابیان این‌که تمام تصمیم‌ها برای مهار کرونا و عبور از شرایط قرمز، زمانی موفق است که با همراهی و همدلی مردم مواجه باشد گفت: از مردم تقاضا داریم برای سلامتی خود و دیگران از ترددهای غیرضروری اجتناب و از حضور در اجتماعات پرهیز کنند.

بهرام سرمست روز چهارشنبه در حاشیه چهل و نهمین جلسه ستاد مقابله با کرونای استان در گفت‌وگو با خبرنگاران نیز با تاکید بر این‌که هر موقع رعایت بهداشتی مردم کمتر شده است با شرایط بحرانی مواجه بوده‌ایم افزود: امروز اگر شاهد شیوع مجدد کرونا در استان هستیم به دلیل عدم رعایت عده کمی است که سلامتی شهروندان را به خطر می‌اندازند.

وی با تاکید بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک ادامه داد: با توجه به وضعیت قرمز استان ازنظر شیوع کرونا، ‌محدودیت‌هایی برای برخی صنوف که موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و یا ازنظر رعایت پروتکل‌ها ضعیف هستند با نظارت اصناف و مرکز بهداشت و فرمانداری قم اعمال می‌شود.

استاندار قم افزود: بر این اساس واحدهای صنفی که مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند در مرحله اول به آن‌ها تذکر داده می‌شود و در صورت عدم توجه به این تذکرات موارد بازدارنده‌ای از جریمه تا تعطیلی و پلمب واحد در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی گفت: بر اساس پروتکل‌های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا، برگزاری عزاداری محرم امسال با محوریت سازمان تبلیغات اسلامی است که در این زمینه کارگروه عزاداری محرم در استان شکل‌گرفته است تا عزاداری امسال با رعایت دقیق مسائل بهداشتی برگزار شود.

سرمست تصریح کرد: نظارت‌های لازم برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام می‌شود تا ضمن برگزاری عزاداری، کمترین آسیب به‌سلامت مردم وارد شود.

وی با اشاره به الزام هیات های عزاداری به استفاده از ماسک، ادامه داد: واحدهای تولیدی قم برای تامین ماسک موردنیاز استان تشویق شده‌اند تا ظرفیت تولید آن‌ها افزایش یابد، ضمن اینکه تولید ماسک خانگی و ساماندهی توزیع این محصول نیز در دستور کار قرار دارد.

استاندار قم بابیان اینکه روزانه ۳۵۰ هزار ماسک در قم تولید می‌شود گفت: اگر این میزان ماسک به نحو صحیح توزیع شود، این میزان تولید، جواب گوی نیاز روزانه استان است ضمن اینکه به دلیل احتمال افزایش مصرف ماسک در ایام محرم، افزایش تولید این محصول در دستور کار قرارگرفته است.

وی با اشاره به ایجاد پویش نذر ماسک در استان، ادامه داد: استفاده از ماسک به‌وسیله هیات ها و سازمان تبلیغات با ایجاد پویش نذر ماسک در دستور کار قرار گرفته که فرهنگ سازی لازم در این زمینه در حال برنامه ریزی است.

وی در ادامه با اشاره به عبور قم از شرایط پیک مصرف برق گفت: بر اساس گزارش شرکت برق، پیک مصرف برق در استان را با رعایت شهروندان سپری کرده‌ایم و اگر مردم همچنان رعایت کنند نیازی به استمرار کاهش ساعت کاری ادارات در هفته آینده وجود ندارد.

ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true