×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
۶۰۰۰ واحد مسکونی مشارکتی در قم ساخته می‌شود

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز به نقل از تسنیم؛حسن صبوری امروز در نشست خبری طرح اقدام ملی مسکن با اصحاب رسانه اظهار داشت: طرح تولید مسکن اقدام ملی همچون سراسر کشور از سال گذشته در استان قم، با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بانک مسکن آغاز شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با تأکید بر اجرای سیاست‌های اجرایی طرح اقدام ملی مسکن به نحو مطلوب گفت: در استان ۹ هزار و ۵۲۵ واحد مسکونی سهمیه استان قم بوده که باید اجرایی شود از این مقدار ۷۰۰ واحد مربوط به پروژه‌های مشارکتی بوده که سازوکارش با طرح اقدام ملی متفاوت است و با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود که شناسایی زمین، اقدامات برای پیش‌نویس پروانه و برآورد ریالی زمین و مشارکت مشخص‌شده که به‌زودی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۶ هزار واحد مسکونی جزو پروژه‌های مشارکتی پیش‌بینی‌شده است، افزود: استفاده از ظرفیت بانکی هزار واحد و برای اقشار ویژه ۲۵ واحد پیش‌بینی‌شده است که قابل‌افزایش هست، همچنین تعداد ۱۸۰۰ واحد نیز در قالب فروش اقساطی واگذار خواهد شد.

صبوری بیان کرد: مقرر شد بنیاد مسکن در شهر قم بر اساس دستور مقام عالی وزارت، عملیات ساخت را در قالب زیتون ۶ الی یازده و دو عرصه ۱۸ و ۲۷ هکتاری تخصیص زمین و ساخت پروژه انجام دهد که خوشبختانه پروژه ۱۸۰ واحدی زیتون شش در حال انجام بوده و از پیشرفت قابل‌توجهی برخوردار است.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان قم ادامه داد: زمین ۱۷ هکتاری نیز که فروش اقساطی بوده بالغ‌بر هزار و ۶۳۴ واحد است که  با طراحی که در حال انجام است امیدواریم تا هزار و ۷۰۰ واحد هم برسد که در مرحله آماده‌سازی، تهیه نقشه و پروانه است.

وی ابراز کرد: در شهرهای جعفریه، دستجرد، قنوات و کهک نیز شناسایی زمین انجام‌شده و در مرحله واگذاری زمین به بنیاد مسکن هستیم که امیدواریم به‌زودی اتفاق بیفتد و در این شهرها هم شاهد اقدام ملی مسکن باشیم.

صبوری اظهار داشت: در مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن، سهمیه استان قم ۴ هزار و ۴۰۰ واحد متقاضی بود که چهار هزار واحد برای شهر قم و ۴۰۰ برای شهرهای کوچک در نظر گرفته شد، ثبت‌نام انجام‌شده و در مرحله بعدی ثبت‌نام برای شهر جدید امیرکبیر انجام شد تا متقاضیان بتوانند از این ظرفیت نیز استفاده کنند.

وی مطرح کرد: در حال حاضر در مرحله پالایش نهایی هستیم و بنیاد مسکن بر اساس شماره تلفنی که از متقاضیان داشتند پیامک به آن‌ها ارسال کرده است، روزانه بین ۱۰۰ الی ۷۰ نفر متقاضی داریم که به بنیاد مسکن قم مراجعه می‌کنند، بعدازاین وارد مرحله اعلام به بانک و افتتاح حساب خواهیم شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم افزود: متقاضیان باید ظرف ۱۵ روز کاری مبلغ اعلام‌شده را به‌حساب واریز کنند که در مرحله اول ۶۰ میلیون تومان است که متقاضیان ۴۰ میلیون تومان در فاز اول و ۲۰ میلیون تومان در فاز بعدی اقدام به واریز پول می‌کنند، از متقاضیان خواهش می‌کنیم در موعد مقرر پول را واریز کنند چراکه اولویت با کسانی بوده که پول را پرداخت می‌کنند و در صورت کوتاهی از این مجموعه خارج خواهند شد.

صبوری با بیان اینکه برآورد اولیه برای کل پروژه تا حدود ۳ میلیون تومان مترمربع در نظر گرفته‌شده است، افزود: این رقم قطعی نبوده است و باید در شورای مسکن استان به تصویب برسد و پس از تصویب در اختیار متقاضیان قرار بگیرد، به دلیل اینکه این برآورد با قیمت تمام‌شده است، اگر در طول پروژه با افزایش یا کاهش قیمت مواجه باشیم ممکن است این رقم با تصویب شورای مسکن استان تغییر کند.

وی ادامه داد: وامی که در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود  ۸۵ الی صد میلیون تومان است که دوازده سال در نظر گرفته‌شده است، در وزارت راه و شهرسازی رایزنی برای افزایش رقم و کاهش نرخ تسهیلات در حال انجام است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم مطرح کرد: در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی بازدیدی از طرح اقدام ملی داشتند و تأکید کردند که این پروژه‌ها در موعد مقرر و با تأمین اعتبار موردنیاز برای پروژه، هر چه زودتر در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

صبوری خاطرنشان کرد: با توسعه فناوری‌ها و بیماری کرونا مقرر شد که متقاضیان مراجعه حضوری نداشته باشند البته در این رابطه شاید نارضایتی از سوی متقاضیان داشته باشیم ولی در کل به دلیل اینکه  این کار از طریق سامانه انجام می‌شود و مرحله‌به‌مرحله این مسئله اتفاق می‌افتد شاید این سؤال برای مردم به وجود آمده باشد که چرا تعداد افرادی که برای انجام مرحله بعدی ثبت‌نام دعوت می‌شوند محدود است که این مسئله به خاطر رعایت پروتکل‌ها و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم بیان کرد: ثبت‌نام اولیه وقتی ۴۴۰۰ نفر برای قم در نظر گرفته شد می‌دانستیم که تقاضا بیش از این‌ها است و شهر قم یک‌میلیون و سیصد هزار نفر جمعیت دارد، اما سهمیه استان محدود بوده و بر اساس اطلاع‌رسانی که صورت گرفت مقرر شد از طریق سامانه ثبت‌نام‌ها انجام شود.

صبوری ادامه داد: این تغییرات نیاز کاذبی را در میان مردم ایجاد کرد و به علت تعداد زیاد ثبت‌نام کنندگان نتوانستیم همه را ثبت‌نام کنیم، همچنین در مرحله دوم از طریق پیامک ثبت‌نام تکمیل می‌شود و در مرحله سوم نیز حتماً باید تدابیری در نظر گرفته شود که اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری در ثبت‌نام و سامانه به‌صورت ملی در حال اتفاق افتادن است و در روزهای ابتدایی خیلی‌ها مراجعه می‌کردند که این امکان وجود ندارد و باید از طریق سامانه این اتفاقات صورت بگیرد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true