×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۹  
false
true
کتاب “تحریف‌ناپذیری قرآن” منتشر شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز،در بخش های مختلف این کتاب ارزشمند میخوانید: قرآن کریم سند تشریع اسلامی و معجزه جاودان و میراث ماندگار رسول اکرم همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده است و تنها کتاب آسمانی است که اصالت خود را حفظ نموده و همواره در درازای تاریخ از گزند حوادث و دستبرد بیگانگان در امان بوده است و خواهد بود که خود قرآن شاهد بر این مدعاست: «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ».
تحریف‌ناپذیری قرآن در علوم مختلف اسلامی مانند: تفسیر، کلام و ‌اصول فقه با توجه به زاویه دید و تأثیر گسترده آن در نتایج آن علم، همواره مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته و پس از مسأله اعجاز یکی از مباحث زیر بنایی در قرآن‌شناسی محسوب می‌گردد.
در علم اصول نیز به صورت عام در مسأله حجیت ظواهر و به صورت خاص در مسأله مهم‌ترین ادلّه اربعه یعنی کتاب، در میان شیعه و اهل تسنّن مطرح بوده است.
از جمله علمایی که در این زمینه اهتمام ورزیده اند آیت الله حاج شیخ محمّد جواد فاضل لنکرانی است که به مناسبت شبهه علم اجمالی به تحریف قرآن در مسأله حجیت ظواهر کتاب این بحث را به صورت مبسوط و فراتر از دایره علم اصول بحث و بررسی کرده‌اند.
در ابتدا ایشان تحریف را در لغت و اصطلاح تعریف نموده و پس از آن، اقوال فریقین را در مورد تحریف قرآن کریم و اقسام تحریف به دقت مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.
به دنبال آن، در این کتاب، ادلّه عدم تحریف قرآن کریم را که استدلال به برخی از آیات و اوصاف قرآن و برخی روایات و ادله عقلی آن است، مورد کنکاش قرار می‌گیرد.
در نهایت، روایات فریقین بر تحریف قرآن کریم و نسخ تلاوت ذکر شده و همگی مورد نقد و مناقشه قرار گرفته است.

این استاد معظّم حوزه ضمن بررسی مباحث فوق، در مورد مصحف امیرالمؤمنین و مصحف حضرت زهرا (س) توضیحات مبسوطی ارائه نموده و بیان می‌فرماید: این دو مصحف، یکی در مورد شأن نزول آیات و تأویل آنها و دیگری القاء مطالب توسط جبرئیل بوده و با قرآن کریم تفاوت داشته و غیر از آن هستند.
ایشان در نهایت مجدداً به بحث اصلی اصولی در این مورد بازگشته و تحریف از دیدگاه دانشمندان علم اصول و وقوع علم اجمالی به تحریف قرآن را پاسخ می‌دهند.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true