×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
آیت الله کریمی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درگذشت

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوزآیت الله کریمی مسئول شورای استفتائات رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ۹۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.

نمایندگی حضرت امام خمینی(ره) در شورای عالی اقتصاد، مسئولیت‌ بررسی‌ پرونده‌های‌ زندانیان‌ محاکم‌ عمومی‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) در سال‌ ۱۳۶۲، ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات شرع با حکم امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۱ ،نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره‌های اول و سوم ازمازندران، عضویت درجامعه مدرسین حوزه علمیه قم ومسئول شورای استفتائات دفتر مقام معظم رهبری،  برخی از فعالیت‌های آن مرحوم می‌باشد.

مروری بر زندگینامه و فعالیت های مرحوم آیت الله کریمی

آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی در سال‌ ۱۳۰۹ هجری شمسی در روستای دیو کلا از توابع‌ بابل‌ و در خانواده‌ای مذهبی به‌ دنیا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ سید رضا کریمی، که‌ به‌ درخواست‌ والده‌ فاضله‌اش‌ و تشویق‌ دایی خود مرحوم‌ آیت‌الله‌ حاج‌ سید احمد استاد مصمم‌ بود به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی مشغول‌ شود در اثر فوت‌ والده‌ و نیز پیش‌ آمد مشکلات‌ دیگر ناگزیر به‌ پیشینه‌ کشاورزی روی آورده‌ و از تحصیل‌ بازماند. مادرش‌ نیز زنی پاکدامن‌ و روحانی زاده‌ بود که‌ نقش‌ بسزایی در تربیت‌ فرزند خود ایفا میکرد. اقوام‌ آیت‌ الله‌ کریمی بیشتر از طبقهه برجسته‌ و بنام‌ روحانیان‌ بودند و برای اشتغال‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی ارزش‌ فراوان‌ قائل‌ می شدند.

دوران‌ تحصیل‌:

دوران‌ کودکی آیت‌ الله‌ کریمی با اوج‌ ستم‌ رضا خانی همراه‌ بود. او تا پایان‌ شهریور ۱۳۲۰ تنها به‌ فراگیری قرآن‌ در مکتب‌ خانه‌ بسنده‌ کرده‌ بود و از سال‌ ۱۳۲۱ برای فراگیری مقدمات‌، به‌ نزد ثقه‌ الاسلام‌ سید محمود موحدی رفت‌ و بخشی از جامع‌ المقدمات‌ را فرا گرفت‌. از مهرماه‌ ۱۳۲۳ به‌ حوزه‌ علمیه‌ بابل‌ رفت‌ و تا مهر ۱۳۲۶ در محضر استادان‌ و عالمان‌ آن‌ حوزه‌ به‌ فراگیری ادبیات‌ عرب‌ اشتغال‌ داشت‌.

در مهرماه‌ ۱۳۲۶ عازم‌ قم‌ شد تا در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ و در محضر استادان‌ و عالمان‌ آن‌ دیار، پله‌های پیشرفت‌ علمی و عملی را بپیماید. دروس‌ دوره‌ سطح‌ را تا سال‌ ۱۳۳۲ در محضر استادان‌ برجسته‌ قم‌ به‌ پایان‌ برد و سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ علمای بزرگ‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ مشرف‌ شد. در دی ماه‌ سال‌ ۱۳۳۳ به‌ سفارش‌ پدر، به‌ نجف‌ اشرف‌، مشرف‌ شد تا به‌ محضر استادان‌ آن‌ حوزه‌ عظیم‌ نیز شرفیاب‌ شود. حضور او در نجف‌ تا سال‌ ۱۳۵۷ ادامه‌ پیدا کرد.

در طی سالهایی که‌ امام‌ (ره‌) در نجف‌ اشرف‌ حضور داشت‌، همواره‌ به‌ درس‌ ایشان‌ میرفت‌ و هنگامی که‌ دولت‌ عراق‌ به‌ محاصره‌ بیت‌ ایشان‌ پرداخته‌ و آن‌ مرجع‌ بزرگ‌ را به‌ خروج‌ از عراق‌ وادار کرده‌ بود، او با گروهی امام‌(ره‌) را تا مرز صفوان‌ بدرقه‌ کرد. او در طی این‌ سالها، خود نیز به‌ تدریس‌ دروسی که‌ آموخته‌ بود پرداخت‌ و نیز از محضر دروس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود بهره‌مند بود.

استادان‌ و دوستان‌:

آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی در سالهای تحصیل‌ خود، به‌ محضر استادان‌ گرانقدر بسیاری شرفیاب‌ شد. او که‌ بخشی از جامع‌ المقدمات‌ را نزد ثقه‌ الاسلام‌ سید محمود موحدی در زادگاه‌ خود آموخته‌ بود، در حوزه‌ علمیه‌ بابل‌، دروس‌ مقدمات‌ را نزد حجج‌ اسلام‌ حاج‌ سید حسن‌ استادزاده‌، حاج‌ شیخ‌ علی موحد، حاج‌ سید محمد محقق‌، حاج‌ شیخ‌ محمد علی طبرستانی و آیت‌ الله‌ حاج‌ شیخ‌ ولی اللّه‌ مدرس‌ آموخت‌.

در قم‌ نیز دروس‌ سطح‌ را نزد حضرات‌ آیات‌ صدوقی، شیخ‌ محمد فکور یزدی، طباطبایی و … به‌ پایان‌ رساند. سپس‌ حدود یک‌ سال‌ در درس‌ خارج‌ آیت‌ الله‌ حاج‌ شیخ‌ مهدی امامی امیری(ره‌) و مدتی در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌ الله‌ العظمی بروجردی(ره‌) شرکت‌ کرد.

وی در حوزه‌ علمیه‌ نجف‌ نیز، از محضر استادان‌ بسیاری بهره‌ برد. او مدت‌ هشت‌ سال‌ در دروس‌ خاج‌ فقه‌ و اصول‌ آیت‌ الله‌ العظمی آملی(ره‌) شرکت‌ کرد. او مدت‌ ۲۴ سال‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ آیت‌ الله‌ العظمی خویی(ره‌) حضور داشت‌ و مدت‌ ۱۲ سال‌ نیز در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌ الله‌ العظمی شاهرودی(ره‌) شرکت‌ جست‌. در میان‌ سالهای یاد شده‌، مدت‌ چهار ماه‌ به‌ بحث‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌ الله‌ العظمی اصطهباناتی(ره‌) و مدت‌ شش‌ ماه‌ به‌ درس‌ خارج‌ اصول‌ آیت‌ الله‌ العظمی یزدی(ره‌) رفت‌. او از مهر ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۳ در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌ الله‌ حلی شرکت‌ کرد و مدت‌ ۳ سال‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌ الله‌ العظمی حکیم‌(ره‌) حاضر شد.

آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی، با ورود حضرت‌ امام‌ خمینی(ره‌) به‌ نجف‌ اشرف‌، از سال‌ ۱۳۴۴ تا تیرماه‌ ۱۳۵۷ یعنی آخرین‌ سال‌ حضور امام‌(ره‌) در نجف‌، در درس‌ خارج فقه‌ ایشان‌، حضور مستمر داشت‌.

آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی، در سالهای تحصیل‌ و پس‌ از آن‌ با بسیاری از طلاب‌ و فضلای آن‌ روز رابطه‌ دوستی و رفاقت‌ داشت‌ که‌ از میان‌ آنها می توان‌ از مرحوم‌ آیت‌ الله‌ سید عباس‌ خاتم‌ یزدی نام‌ برد.

فعالیتهای علمی و فرهنگی:

زندگی آیت‌ الله‌ کریمی، از خدمات‌ علمی و فرهنگی بسیار سرشار بوده‌ است‌. او در سالهای تحصیل‌ خود تقریرات‌ درس‌ استادان‌ خود را نگاشته‌ است‌ که‌ از میان‌ آنها میتوان‌ به‌ تقریرات‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ حضرات‌ آیات‌ عظام‌ حلّی و حکیم‌ و تقریرات‌ درس‌ اصول‌ آیت‌ الله‌ العظمی خویی اشاره‌ کرد. جلد چهارم‌ تقریرات‌ درس‌ فقه‌ آیت‌ الله‌ العظمی آملی نیز با عنوان‌ «کشف‌ الحقائق‌ عن‌ الفقه‌ الجعفری» به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌.

آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی دروس‌ منطق‌، ادبیات‌ عرب‌، فقه‌ و اصول‌ تا سطوح‌ عالی را چندین‌ بار تدریس‌ کرد و به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ در مدرسه‌ عالی قضایی و تربیتی قم‌ و دو سال‌ در مدرسه‌ عالی شهید مطهری و مدرسه‌ علوم‌ قضایی تهران‌ (دانشکده‌ علوم‌ قضایی) تدریس‌ داشته‌ است‌.

آیت‌ الله‌ کریمی از سال‌ ۱۳۷۰ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ به‌ تدریس‌ خارج‌ فقه‌ قضا اشتغال‌ ورزید و در سال های اخیر  به‌ تدریس‌ خارج‌ فقه‌ عبادات‌ و معاملات‌ پرداخت.

امام‌ خمینی(ره‌) پس‌ از ورود به‌ نجف‌ و ملاحظه‌ نابسامانیهای موجود در آن‌ حوزهه شریف‌، به‌ آیت‌ الله‌ کریمی و دو تن‌ از فضلای حوزه‌ دستور دادند که‌ با مذاکره‌ با بیت‌ آیت‌ الله‌ العظمی خویی(ره‌)، هیأت‌ مشترکی برای تنظیم‌ برنامه‌ و امتحانات‌ تشکیل‌ دهند که‌ این‌ امر، با کار شکنی برخی از آقایان‌ روبرو شد. از این‌ رو امام‌(ره‌) تصمیم‌ گرفت‌ خود، به‌ این‌ امر اقدام‌ کند و مسؤولیت‌ برگزاری امتحانات‌ طلاب‌ و نظارت‌ بر دفتر شهریه‌ را به‌ آیت‌ الله‌ کریمی واگذاشت‌.

در سال‌ ۱۳۴۵، تحقیق‌ و بازنگری و تصحیح‌ رساله‌ عملیه عربی زبده‌ الاحکام‌ و رسالهه فارسی توضیح‌ المسائل‌ را امام‌(ره‌) به‌ آیت‌ الله‌ کریمی واگذار کرد و در سال‌ ۱۳۴۶، آیت‌ الله‌ کریمی با همکاری آیت‌ الله‌ خاتم‌ یزدی کتاب‌ البیع‌ امام‌(ره‌) را تحت‌ نظارت‌ و اشراف‌ ایشان‌، در بهترین‌ اسلوب‌ و در پنج‌ جلد در نجف‌ اشرف‌ به‌ چاپ‌ رسانید. او کتاب‌ خلل‌ صلات‌ امام‌ را نیز به‌ امر معظم‌ له‌ در نجف‌ اشرف‌ تحقیق‌ و تصحیح‌ کرد که‌ بعدها در ایران‌ به‌ چاپ‌ رسید.

آیت‌ الله‌ کریمی از سال‌ ۱۳۴۷ تا پایان‌ مدت‌ حضور امام‌(ره‌) در نجف‌، نوشتن‌ پاسخ‌ استفتائات‌ تحت‌ نظارت‌ امام‌(ره‌) را در بیت‌ ایشان‌ به‌ عهده‌ داشت‌. این‌ مسؤولیت‌ در ایران‌ نیز از سال‌ ۱۳۵۸ تا پایان‌ عمر آن‌ مرجع‌ بزرگ‌، در قم‌ به‌ عهده ایشان‌ بود. او بارها برای استعلام‌ نظر مبارک‌ امام‌(ره‌) در زمینه‌های گوناگون‌ به‌ تهران‌ سفر  و با استاد و مراد خود دیدار می کرد.

با انتخاب‌ آیت‌ الله‌ خامنه‌ای به‌ رهبری انقلاب‌ در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، و در مرداد همان‌ سال‌، آیت‌ الله‌ کریمی عهده‌ دار پاسخ‌ دادن‌ به‌ استفتائات‌ ایشان‌ شد که‌ پاسخها با نظارت‌ ایشان‌، تا اواخر عمر ادامه داشت. از مهر ماه‌ ۱۳۶۸ تا اواخر عمر آن مرحوم شورای افتای رهبری، غالباً هفته‌ای یک‌ بار با حضور رهبر انقلاب‌ تشکیل‌ می شود که‌ آیت‌ الله‌ کریمی همواره‌ در آن‌ حضور دارند. مباحث‌ فقهی و مسائل‌ مستحدثه‌ به‌ صورت‌ استدلالی مورد بحث‌ قرار می گیرد.

مقام‌ معظم‌ رهبری تنظیم‌ استفتائات‌ در قالب‌ کتاب‌ را نیز بر عهدهه آیت‌ الله‌ کریمی نهادند که‌ تا کنون‌ دو جلد آن‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. او از زمان‌ حضور امام‌ خمینی(ره‌) تا اواخر عمر در جلسات‌ استفتای بعثه امام و بعثه مقام‌ معظم‌ رهبری حضور داشت و همواره‌ به‌ زائران‌ بیت‌ الله‌ الحرام‌ در مدینه‌ و مکه‌ خدمت‌ می رساند.

آیت‌ الله‌ کریمی از سال‌ ۱۳۵۸ تا سال‌ ۱۳۶۹ در شورای عالی حوزه‌ علمیه‌ قم‌ حضور داشت‌ و به‌ برنامه‌ ریزی درسی و اخلاقی برای طلاب‌ و نیز برقراری جلسات‌ امتحان‌ نهایی طلاب‌ می پرداخت‌.

فعالیتهای سیاسی:

آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی، از سنین‌ نوجوانی تا به‌ امروز در عرصه‌های گوناگون‌ سیاسی، به‌ انجام‌ دادن‌ وظیفه‌ می پرداخته‌ است‌. او که‌ در سنین‌ کودکی و نوجوانی طعم‌ تلخ‌ استبداد رضاخانی را چشیده‌ بود و حس‌ مبارزه‌ و انگیزه‌ برچینی بساط‌ ظلم‌ در وجودش‌ جوانه‌ زده‌ بود، در سال‌ ۱۳۲۷ به‌ جمع‌ فدائیان‌ اسلام‌ به‌ رهبری شهید مجتبی نواب‌ صفوی پیوست‌ و در صحنه‌های گوناگون‌ مبارزه‌ حضور فعال‌ داشت‌.

پس‌ از کودتای ۲۸ مرداد و اقدام‌ جدّی حکومت‌ ستم‌شاهی بر تعقیب‌ و دستگیری اعضای جمعیت‌ فدائیان‌ اسلام‌ به‌ سفارش‌ پدر برای ادامه تحصیل‌ به‌ نجف‌ اشرف‌ رفت‌. در سال‌ ۱۳۴۸ رژیم‌ بعثی عراق‌، قصد انحلال‌ حوزه‌ علمیه‌ نجف‌ را در سر می پروراند و امام‌(ره‌) تصمیم‌ گرفت‌ با ازدیاد شهریه‌، طلاب‌ را به‌ درس‌ خواندن‌ و پایداری در برابر رژیم‌ بعثی، تشویق‌ کند؛ اما در حوزه‌ علمیه‌ نجف‌ افراد مشکوک‌ و ناصالحی وجود داشتند که‌ گاه‌ وابسته‌ به‌ حزب‌ بعث‌ بودند و امام‌(ره‌) خوش‌ نمیداشت‌ که‌ سهم‌ امام‌ را نصیب‌ آنان‌ کند. از این‌ رو به‌ آیت‌ الله‌ سید جعفر کریمی دستور داد که‌ به‌ پاک‌ سازی حوزه‌ از عناصر وابسته‌ به‌ رژیم‌ بپردازد. این‌ امر باعث‌ شد که‌ آیت‌ الله‌ کریمی با سازمان‌ امنیت‌ عراق‌ درگیر شود و مورد احضار قرار گیرد.

از دیگر فعالیتهای وی در نجف‌ اشرف‌، ورود به‌ جمع‌ حامیان‌ آیت‌ الله‌ العظمی حکیم‌(ره‌) در مبارزه‌ با حزب‌ توده‌ بود. او در کنار بارگاه‌ مقدس‌ علوی همواره‌ یار و مدافع‌ امام‌(ره‌) بود و پس‌ از تبعید امام‌ به‌ ترکیه‌، همواره‌ در معیت‌ دوست‌ دیرین‌ حضرت‌ امام‌ مرحوم‌ حجه‌الاسلام‌ حاج‌ شیخ‌ نصرالله‌ خلخالی با برقراری جلسات‌ توجیهی در نجف‌ اشرف‌ به‌ حمایت‌ از اهداف‌ امام‌(ره‌) در تشکیل‌ حکومت‌ اسلامی میپرداخت‌ و با تنظیم‌ تلگراف‌ و ارسال‌ آن‌ به‌ سفارتخانه‌های دولتهای اسلامی در بغداد آنان‌ را از حوادث‌ دنیای اسلام‌ آگاه‌ میساخت‌.

در سال‌ ۱۳۵۶ اخبار جسته‌ گریخته‌ای مبنی بر سوء قصد به‌ جان‌ امام‌(ره‌) به‌ گوش‌ می رسید. این‌ اخبار را بیشتر عمال‌ رژیم‌ شاه‌ پخش‌ می کردند. امام‌ در تاریخ‌ ۲۷ ذی حجه‌ ۱۳۹۷ هجری قمری، آقایان‌ سید جعفر کریمی، شیخ‌ حبیب‌ الله‌ اراکی، سید عباس‌ خاتم‌ یزدی و رضوانی خمینی را وصی خود قرار داد و وصیت‌ نامه‌ را در پاکتی سر بسته‌ تحویل‌ آنان‌ داد و پشت‌ پاکت‌ نوشته‌ بود: این‌ پاکت‌ نزد جناب‌ آقای سید جعفر کریمی محفوظ‌ باشد و پس‌ از فوت‌ این‌ جانب‌ آن‌ را باز کنند و مطالعه‌ کنند.

آیت‌ الله‌ کریمی، پس‌ از پیروزی شکوهمند انقلاب‌ اسلامی نیز، در مسؤولیتهای گوناگونی به‌ انجام‌ وظیفه‌ پرداخت‌. او در مرداد سال‌ ۱۳۵۸ با فرمان‌ امام‌(ره‌)، داوطلب‌ نمایندگی مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسی شد که‌ با رأی مردم‌ مازندران‌ به‌ آن‌ مجلس‌ راه‌ یافت‌ و در پاره‌ای از موضوعات‌ رابط‌ مجلس‌ و امام‌(ره‌) بود.

در سال‌ ۱۳۶۰، آیت‌ الله‌ کریمی به‌ نمایندگی از سوی امام‌(ره‌) به‌ همراه‌ آیت‌ الله‌ احمدی میانجی(ره‌) در شورای عالی اقتصاد، بر لوایح‌ قانونی و تنظیم‌ برنامه متناسب‌ با نظام‌ در زمان‌ دولت‌ موسوی حضور داشت‌ و در همان‌ سال‌، با عضویت‌ در دادگاه‌ عالی انقلاب‌، به‌ بازنگری پرونده‌های محاکم‌ می پرداخت‌.

برخی دیگر از مسؤولیتهای وی عبارتند از:

ـ ریاست‌ دادگاه‌ عالی انتظامی قضات‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) در سال‌ ۱۳۶۱؛
ـ نمایندگی مجلس‌ خبرگان‌ رهبری در دوره اول‌ و سوم‌ از طرف‌ مردم‌ استان‌ مازندران‌؛
ـ مسؤولیت‌ بررسی پرونده‌های زندانیان‌ محاکم‌ عمومی با حکم‌ امام‌(ره‌) در سال‌ ۱۳۶۲؛

آیت‌ الله‌ کریمی در انتخاب‌ شایسته‌ حضرت‌ آیت‌ الله‌ خامنه‌ای به‌ رهبری انقلاب‌ در سال‌ ۱۳۶۸ نقش‌ سازنده‌ و مهمی ایفا کرد و از آن‌ تاریخ‌ تا پایان عمر همواره‌ بر حمایت‌ بر اصل‌ مترقی ولایت‌ فقیه‌ و خدمت‌ در نظام‌ مقدس‌ جمهوری اسلامی پای فشرده‌ است‌.

آیت‌ الله‌ کریمی از سال‌ ۱۳۵۸ به‌ عضویت‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ در آمد و در طی این‌ سالها، نقش‌ مهم‌ و مثبتی در احیای حوزه‌های علمیه‌ و اعتلای اسلام‌ ناب‌ محمدی ایفا کرد. او همچنین در قم‌ به‌ تدریس‌ بحث‌ خارج‌ فقه‌ معاملات‌ اشتغال‌ داشت و در دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری به‌ پاسخ‌ استفتائات‌ و خدمت‌رسانی به‌ مردم‌ انقلابی می پرداخت.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true