×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۳ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
مشق زندگی سردار سلیمانی با امضای پیامبر و راز و رمز زندگی علی گونه با الهام از نهج البلاغه

رمز و راز زندگی علی گونه سردار سلیمانی را باید در ذوب شدن او درحقیقت ولایت ائمه معصومین (ع) به ویژه پدران امت، یعنی پیامبرعظیم الشان اسلام و مولای متقیان حضرت علی علیه السلام جست. او به نیکی در یافته بود دراین دنیای پر فراز و نشیب ، تنها راه سعادت پیروی از قرآن و عترت می باشد و این گونه است که وقتی  دفتر زندگی این مجاهد فی سبیل الله را ورق میزنیم پای همه مشق های او را  پیامبر(ص) و اهل بیت علیهم السلام امضا کرده اند.

*از تبار دانش آموختگان مکتب علوی

شهید سپهبد قاسم  سلیمانی از تبار دانش آموختگان مکتب علوی است. آنجا که در طول چهل سال مبارزه بی امان برای پاسداری از حریم وطن و اهل بیت علیهم السلام در دوران دفاع مقدس جان عزیزش را در طبق اخلاص گذاشت و در عنفوان جوانی به عنوان یکی از فرماندهان نام آور و فاتح میدان های دفاع مقدس مطرح شد که شرح رشادتهای او را باید در لشگر۴۱ ثارالله کرمان به عنوان فرماندهی جوان با گامهای استوار و تاکتیک های مثال زدنی جست، ارتقاء قدرت نظامی حزب‌الله لبنان، عقب راندن اسرائیل از جنوب لبنان، جنگ افغانستان، شکل‌دهی به فضای سیاسی عراق پس از سرنگونی رژیم  صدام، تغییرروند جنگ داخلی سوریه و مهم تر از همه  خشکاندن ریشه شجره خبیثه داعش و تکفیری ها از او سرداری بین المللی ساخته بود که همه امت اسلام از داشتن او به خود می بالند.

*اخلاص از سر سوز برای جنگیدن در راه خدا

ناگفته پیداست آن چیزی که باعث محبوبیت حاج قاسم سلیمانی شد و قلوب مسلمین را فتح کرد، اخلاص از سر سوز او برای جنگیدن در راه خدا و نوشیدن شهد شیرین شهادت و مهم تراز هر چیزی نگهداشتن عمل خالصانه بود که حضرت امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «الْإِبْقَاءُ عَلَى الْعَمَلِ حَتّى‏ یَخْلُصَ أَشَدُّ مِنَ الْعَمَلِ، وَ الْعَمَلُ الْخَالِصُ الَّذِی لَا تُرِیدُ أَنْ یَحْمَدَکَ عَلَیْهِ أَحَدٌ إِلَّا اللَّهُ عَزَّ وَ جَل‏» کردارى را تا به آخر پاک و بااخلاص نگه داشتن، از انجام آن کردار سخت‌تر است، عمل خالص، آن عملی است که دوست نداری درباره آن، کسی جز خداوند از تو تعریف و تمجید کند/ کافی، ج۲، ص۱۶، ح۴ .

 تقید حاج قاسم به این دستور العمل امام صادق علیه السلام را به خوبی می توان در زندگی مجاهدانه و بدون ریای او در طول چهل سال جهاد و مبازره دید. او با وجود همه فتوحات و عظمت هایی که برای اسلام و انقلاب خلق کرده است درنهایتِ خضوع و خشوع به همسرش وصیّت می کند در جوار شهدای کرمان که روزگاری فرمانده آنان بوده است دفن شود و قبرش ساده باشد و فقط عنوان سرباز قاسم سلیمانی روی سنگ قبرم نوشته شود تا  به ما درس دهد، مبارزه با هوای نفس بسی مهم تر ازچهل سال جهاد در میدانهای نبرد حق علیه باطل است.

*چهل سال به دنبال گمشده اش شهادت

امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام فرمودند؛ «و اللّهِ لولا رَجائی الشهادَهَ عِند لِقائی العَدُوَّ ـ و لَو قد حُمَّ لی لقاؤهُ ـ لَقَرَّبتُ رِکابی ، ثُمّ شَخَصتُ عَنکُم فلا أطلُبُکُم ،ما اختَلَفَ جَنوبٌ و شِمالٌ» به خدا سوگند، اگر نبود امید من به شهادت در میدان جنگ با دشمن ـ البته اگر چنین مقدّر باشد ـ هر آینه بر مرکب خویش مى نشستم و تا باد شمال و جنوب مى وزد، به سراغ شما نمى آمدم /نهج البلاغه خطبه ۱۱۹ .

در خبرها آمده بود، فرزند شهید سلیمانی در حضور جمعی از مسئولین نظام که برای عرض تسلیت در منزل شهید حضور یافته بودند با نقل خاطره ای می گوید؛ “پدرم در این اواخر می گفت؛ من سالهاست دنبال شهادتم و در نهایت به آرزوی دیرینه اش رسید”. وقتی این جمله را شنیدم به یاد خاطره امام علی علیه السلام  در جوار حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله  علیه و آله افتادم که حضرت  آنرا در خطبه  ۱۵۶ نهج البلاغه اینگونه نقل کرده و می فرمایند؛ «به پیامبر(ص)عرض کردم :اى رسول خدا … مگر در روز اُحد، که تعدادى از مسلمانان شهید شدند و من از شهادت محروم ماندم و این امر بر من گران آمد، به من نفرمودى: مژده بادا تو را که شهادت پیش روى توست؟ رسول خدا به من فرمودند: به راستى که همین طور است. حال در آن صورت صبر تو چگونه خواهد بود؟ عرض کردم: اى رسول خدا! این جا، جاى صبر نیست، بلکه جاى شادى و شکر است.

*علاقه او به مرگ با عزت

نهراسیدن سردار از مرگ برای مبارزه با استکبار و تروریست های تکفیری و هر لحظه آرزوی شهادت داشتن را باید به عنوان نماد آزادمنشی و بندگی مجاهدانه در بین نسل کنونی و نسلهای آینده و نیز کتب درسی ثبت و ضبط نمود تا تاریخ این مرز و بوم به خود ببالد، چنین اسطوره ای از پرورش یافتگان مکتب خمینی کبیر(ره) این گونه دنیا را تکان داد و در آخرین ساعات عمر با برکتش با دست نوشته ای کوتاه و مثل همیشه بی ریا از سوز دل استغاثه می کند، «خداوندا مرا بپذیر، خداوندا عاشق دیدارتم، همان دیداری که موسی را ناتوان از ایستادن و نفس کشیدن نمود، خداوندا مر پاکیزه بپذیر!» آری او اینگونه از خداوند ملاقات می خواهد زیرا مولایش علی علیه السلام فرمودند؛ “…و اللّهِ لاَبنُ أبی طالِبٍ آنَسُ بِالمَوتِ مِن الطِّفلِ بِثَدیِ اُمِّهِ” به خدا سوگند که اُنس پسر ابو طالب با مرگ بیشتراز اُنس کودک با پستان مادرش مى باشد ./ نهج البلاغه خطبه ۵ .

چه شبها که همه ما خواب بودیم و او جنگید و جالب آنکه همه خواب بودیم و او شهید شد و به شیطان بزرگ هشدار داد؛ شبی نیست که ما بخوابیم و به فکر اضمحلال اسرائیل غاصب و شما نباشیم، او این کلام نورانی پیامبراسلام را با جان و دل پذیرفته بود که  فرمودند؛ «مَن سَألَ اللّهَ الشهادَهَ بصِدقٍ بَلَّغَهُ اللّهُ مَنازِلَ الشُّهَداءِ و إن ماتَ على فِراشِهِ هرکس  صادقانه از خداوند شهادت را مسألت کند ، خداوند او را به منزلتهاى شهیدان برساند ،هر چند در بستر خود بمیرد.»/ کنز العمّال : ۴ / ۴۲۱ .

*فرمانده شهیدی که زنده بود !

سلیمان ایران وقتی زنده بود  نیز شهید بود و رهبر معظم انقلاب هنگام اهدا درجه سپهبدی به ایشان  تصریح  کردند «آقای سلیمانی شهید زنده است.»او ترنم بخش هفت شین شُکر و شاکر، شهید و شاهد، شجاعت، شهامت و شهادت بود راز و نیازها و استغاثه هایش در شب های عملیات  و در میدانهای  جنگ با تکفیریها پاسخ داد و در شرایطی خون پاکش را تقدیم اسلام ناب محمدی کرد که  با تمسک و توسل به ارباب شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام، مایه حیات اسلام و آموزه های بی بدیل آن در سراسر گیتی شد و همانگونه که در پیام آیت الله العظمی خامنه ای تاکید شده است با انتقام سختی که جمهوری اسلامی از آمریکای جنایت پیشه خواهد گرفت به برکت خون حاج قاسم و همرزمان شهیدش خاورمیانه جدید از لوث اشغال گران کودکش پاک خواهد شد.

*اشکهای ولی امر تداعی بخش غمهای علی

افسوس ! سردار نام آور سپاه اسلام از میان ما رفت و اشکهای ولی امر مسلمین هنگام نماز بر پیکر عربا عربای او تداعی بخش غم و اندوه مولای متقیان درفراق  مالک اشتر در حکمت ۴۴۳ نهج البلاغه است که فرمودند؛… خدا مالک را جزای خیر دهد و چگونه مالک که اگر کوه بود کوهی عظیم و بزرگ بود، اگر سنگ بود سنگی سخت بود، آگاه باشید بخدا سوگند مرگ تو ای مالک، جهانی را ویران و جهانی را شاد می سازد !

به امید ویرانی جهان کفر و استکبار.

کریم دلفانی فعال فرهنگی و مدرس رسانه

منبع:پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true