×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
تجلیل از پژوهشگران برترو افتتاح نمایشگاه پژوهش و فناوری قم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛مدیرحوزه‌های علمیه کشور در خصوص چالش‌های بخش پژوهش گفت: وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست و باید بازنگری در این خصوص صورت گیرد، همچنین تناسب کمیت و کیفیت در برخی حوزه‌های پژوهشی، لحاظ نشده و باید به دنبال کیفی سازی پژوهش‌ها باشیم.

آیت‌الله اعرافی:ایران در ۲۰ شاخص و دهها قلمرو پژوهشی موفق بوده است ؛ باید به سمت بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها حرکت کنیم

آیت‌الله علیرضا اعرافی صبح امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان که در دانشگاه قم برگزار شد، عنوان کرد: در کشور ما، دو بال بزرگ علم و تحقیق، حوزه و دانشگاه هستند و دانشگاه به عنوان یک نهاد عظیم و نقش آفرین، سهم بزرگی در تعالی پژوهش کشور داشته است.

وی افزود: ایران در ۲۰شاخص و در ده‌ها قلمرو، موفقیت و دستاوردهای پژوهشی داشته است، ایران دارای اسناد کوتاه مدت و بلند مدت در ارتقای فضای علمی و پژوهشی است که این اسناد در پیشبرد اهداف بسیار موثر هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: در یک نگاه عام، حدود ۲۰۰۰ مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه‌ در کشور وجود دارد که اغلب آنان به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است، این یک ظرفیت بالقوه بسیار مناسب است، همچنین طبق آمارها، حدود ۱۰۰هزار هیئت علمی در دانشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند که طبق شاخص‌های جهانی، وضعیت مناسبی داریم.

وی ادامه داد: امروز حدود ۴ میلیون دانشجو در سطح کشور مشغول تحصیل هستند که این آمار تا ۵ میلیون دانشجو نیز افزایش داشته لکن به دلیل معادلات جمعیتی اکنون از تعداد آن‌ها کاسته شده است ولی نسبت دانشجو به جمعیت در وضع بسیار خوبی است و همچنین در بحث عدالت آموزشی، جمهوری اسلامی ایران توفیقات بسیار خوبی داشته است.

عضو هیئت امنا دانشگاه قم تصریح کرد: به گفته وزیر دفاع، قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران طبق معیارهای جهانی در رتبه ۱۳ دنیا قرار دارد و این بدون احتساب قدرت معنوی و بسیج کشور است و همچنین باید توجه داشت این موفقیت‌ها در شرایطی رقم خورده که در تحریم قرار داشتیم و اکنون قدرت نظامی کشور کاملا مستقل است.

وی اضافه کرد: به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه می‌گویم که برای دانشگاه شأن علمی و فرهنگی بزرگی قائل هستیم و باید هم اینگونه باشد، زیرا در پیشرفت علمی کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.

عضو فقهای شورای نگهبان در خصوص چالش‌های بخش پژوهش نیز، اظهار کرد: وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست و باید بازنگری در این خصوص صورت گیرد، همچنین تناسب کمیت و کیفیت در برخی حوزه‌های پژوهشی، لحاظ نشده و باید به دنبال کیفی سازی پژوهش‌ها باشیم.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بسیاری از برنامه‌ها و اقدامات در کشور علی‌الخصوص در صنعت، مبتنی بر پژوهش نیست و این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد و برنامه‌های کشور مبتنی بر پژوهش، اتخاذ شود.

وی گفت: باید به سمت بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها حرکت کنیم و می‌توانیم به جایی برسیم که نیمی از صندلی‌های دانشگاه از دانشجویان خارجی پر شود و از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها استفاده شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تاکید کرد: استان قم یک شهر و مجموعه بی‌نظیر است و ویژگی‌های شاخص بسیاری دارد، در استان قم نمایندگانی از همه استان‌ها و شهرهای کشور در حوزه و دانشگاه مشغول تحصیل هستند و همچنین دانشجویان و طلبه‌هایی از ۱۰۰کشور دنیا در این استان حضور دارند.

وی اضافه کرد: جایگاه قم بسیار ارزشمند است و در سطح جهان تاثیرگذار خواهد بود و باید از این ظرفیت برای حل مشکلات پژوهشی و توسعه علمی کشور استفاده کرد، دانشگاه قم نیز در این خصوص می‌تواند الگویی برای سایر دانشگاه‌های کشور در حوزه پژوهشی باشد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم:پژوهش عرصه جهادی عمل کردن است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم با بیان اینکه در امر پژوهش باید جهادی عمل کرد، گفت: اگر امثال شهید طهرانی‌مقدم‌ها منتظر بودجه می‌نشستند، هیچ‌گاه نمی‌توانستیم موفق شویم.

بیژن سلیمان‌پور صبح امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان که در دانشگاه قم برگزار شد، عنوان کرد: گرامیداشت هفته ملی پژوهش و فناوری نشانگر اهمیت نقش و تاثیر تحقیق و پژوهش در حل مسائل و مشکلات و پیشرفت کشور است.

وی گفت: تلاش پژوهشگران باید بر این باشد که نیازهای جامعه و اقبال مردمی را در موضوع پژوهش مورد توجه قرار دهند و حاصل کار ایشان، مشکلی از مردم و کشور حل کند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم افزود: رویکرد اصلی باید این باشد که به آسیب‌شناسی و علت‌یابی در خصوص عدم اقبال مردم به پژوهش بپردازند؛ مقام معظم رهبری تاکید بسیاری بر این مسئله دارند که برای حل مشکلات کشور باید به پژوهش‌های کارآمد جوانان رجوع شود.

سلیمان‌پور گفت: در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی، توفیقات و دستاوردهای انقلاب چشمگیر و خیره‌کننده است ولی همچنان برخی چالش‌ها وجود دارد و برای حل این مسائل باید از پژوهش کمک بگیریم تا بتوانیم به پیشرفت ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: سهم ایران در تولید علم در چهل‌ساله انقلاب اسلامی چندصد برابر از کل تاریخ ایران است و این یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شود و بسیار ارزشمند است ولی باید به کاستی‌ها نیز توجه شود تا مشکلات رفع شود.

وی ادامه داد: در اوایل انقلاب حتی قادر نبودیم یک سلاح ساده را تعمیر کنیم ولی اکنون می‌توانیم انواع تسلیحات و تجهیزات نظامی و دفاعی را تولید کنیم و این در حالی رخ داده که کشور در تحریم علمی بوده است و این توفیق به دلیل اتکا و اعتماد به ظرفیت داخلی است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم گفت: باید دستاوردهای حوزه نظامی را به بخش‌های دیگر تعمیم دهیم تا در سایر بخش‌ها نیز بتوانیم با اتکا به داخل، توفیقات بزرگی را کسب کنیم.

سلیمان‌پور افزود: هرجا صحبت از تحقیق و پژوهش می‌شود، از میزان بودجه صحبت می‌شود ولی این یک بهانه‌ است، اگر امثال شهید طهرانی مقدم‌ها منتظر بودجه می‌نشستند، هیچ‌گاه نمی‌توانستیم موفق شویم؛ البته باید بودجه پژوهشی افزایش پیدا کند ولی در امر پژوهش باید جهادی عمل کرد.

افتتاح نمایشگاه پژوهش و فناوری

با حضور دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی، ادارات و ارگان های استان و همزمان با هفته پژوهش و فناوری نمایشگاه پژوهش و فناوری به میزبانی دانشگاه قم افتتاح گردید.

دکتر اخوان علوی مدیر پارک علم و فناوری به عنوان دبیر ستاد برگزاری نمایشگاه به همراه دکتر سلیمان پور معاون سیاسی امنیتی استاندار و دکتر دیرباز ریاست دانشگاه قم و دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری از غرفه ها بازدید کردند.

در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای پژوهشی و فناوری بخش های مختلف استان در معرض نمایش علاقمندان قرار گرفته است و علاقمندان به پژوهش و فناوری می توانند تا روز پنج شنبه ۲۱ آذرماه از ساعت ۹ الی ۱۵ از این نمایشگاه که در کتابخانه مرکزی دانشگاه قم برپا شده است بازدید کنند.

رونمایی از کتاب نجما (نقشه جامع مدیریت اسلامی) ویرایش ششم

با همت کارگروه بنیادین مدیریت اسلامی و پس از ۷ سال تلاش کتاب نجما (نقشه جامع مدیریت اسلامی) با ویرایش ششم به چاپ رسید و در مراسم آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان از آن رونمایی شد.
دکتر نقی پور فر عضو هیئت علمی دانشگاه قم و مسئول این کارگروه در معرفی این کتاب گفت: ویژگیهای این تلاش علمی در نوع خود منحصر به فرد است و بخشی از آن بدین شرح می باشد:
تدوین پیش نویس اولیه بر اساس ۱۸ طرح اولیه
کفایت مذاکرات علمی در عرصه مدیریت اسلامی (۲۸۸ نشست عمومی و کارگروه، ۲۲۷ کمیته ویژه، بیش از ۱۵ هزار ساعت جلسه و مصاحبه)
جهاد علمی در تدوین نهایی نقشه جامع مدیریت اسلامی
صرف کمترین هزینه ممکن (کمتر از ۳۰۰ میلیون در طول ۷ سال)
اولین حرکت معتبر علمی پیشتاز در نوع خود، در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی

دانشگاه قم همچنان در صدر مراکز علمی و پژوهشی استان

آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان به میزبانی دانشگاه قم برگزار شد و از نفرات برگزیده تقدیر شد.

آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان صبح امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و دکتر سلیمان پور معاون سیاسی امنیتی استاندار و حجت الاسلام و المسلمین دیرباز ریاست دانشگاه قم و دیگر مسئولین استانی در سالن شهید بهشتی دانشگاه قم برگزار شد.

در ابتدای مراسم حجت الاسلام و المسلمین دیرباز ضمن عرض خیرمقدم به همه مسئولین و پژوهشگران و فناوران، از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند تا از نفرات برگزیده استان در زمینه پژوهش و فناوری تقدیر شود صمیمانه تشکر کرد.

در بخش دیگر دکتر فراهانای معاون پژوهشی دانشگاه قم با ارائه گزارش از میزان افراد برگزیده گفت: برای داوری آثار دو کمیته تشکیل شد: ۱- کمیته بررسی آثار فناوران ۲- کمیته بررسی آثار پژوهشگران؛ و پس از بررسی آثار تعداد ۴۲ نفر را در گروه‌های زیر به عنوان پژوهشگران و فناوران برتر استان معرفی نمود:

برگزیدگان تعداد برگزیدگان نحوه انتخاب
هیات علمی ۱۱
دانشجو ۴
معلم ۳ معرفی شده از طرف آموزش و پرورش
دانش­آموز ۳ معرفی شده از طرف آموزش و پرورش
حوزوی ۴ معرفی شده توسط حوزه
کارمند ۵
فناور ۶
صنعتگر ۴ معرفی شده از طرف سازمان صمت
نوآور ۱
آزاد ۱
جمع ۴۲

دکتر فراهانی افزود: سهمیه گروه‌های مختلف هیئت علمی: حوزه‌ علوم انسانی (۴ نفر)، علوم پایه (۲نفر)، علوم پزشکی (۲ نفر) علوم فنی و مهندسی و (۲ نفر) و هنر (۱ نفر) در نظر گرفته شد که دانشگاه قم با ۶ برگزیده در میان اعضای هیئت علمی، ۴ شرکت فناور برگزیده مرکز رشد دانشگاه قم و ۳ پژوهشگر برتر دانشجویی توانست در میان مراکز علمی و پژوهشی استان بیشترین سهم را از آن خود کند که اسامی نفرات برگزیده امسال بدین ترتیب می باشد:

پژوهشگران  برتر حوزوی
ردیف نام و نام خانوادگی
۱ حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا فیاضی
۲ حجت الاسلام و المسلمین علی عابدی شاهرودی
۳ حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا یزدانی مقدم
۴ حجت الاسلام و المسلمین مسعود اسماعیلی
پژوهشگران برتر هیئت علمی
ردیف نام و نام خانوادگی موسسه محل خدمت گروه علمی
۱ جناب آقای دکتر عابدین ثقفی پور دانشگاه علوم پزشکی پزشکی
۲ جناب آقای دکتر شهرام ارسنگ جنگ دانشگاه علوم پزشکی پزشکی
۳ جناب آقای دکتر محمد علی قاسم زاده دانشگاه آزاد علوم پایه
۴ جناب آقای دکتر علی احسانی دانشگاه قم علوم پایه
۵ جناب آقای دکتر مهدی صدیقی دانشگاه قم فنی و مهندسی
۶ جناب آقای دکتر سید روح اله حسینی واعظ دانشگاه قم فنی و مهندسی
۷ جناب آقای دکتر سید محمد باقر جعفری پردیس فارابی دانشگاه تهران علوم انسانی
۸ جناب آقای دکتر سید احمد حبیب نژاد پردیس فارابی دانشگاه تهران علوم انسانی
۹ جناب آقای دکتر محمد رضا فتحی پردیس فارابی دانشگاه تهران علوم انسانی
۱۰ جناب آقای دکتر محمد حسن ملکی دانشگاه قم علوم انسانی
۱۱ جناب آقای دکتر محمد منان رئیسی دانشگاه قم هنر
پژوهشگران برتر دانشجویی
ردیف نام و نام خانوادگی موسسه محل خدمت عنوان
۱ جناب آقای محمدعلی پرهیزگار دانشگاه قم دانشجوی دکتری تفسیر تطبیقی
۲ جناب آقای اکبر بهاری دانشگاه قم دانشجوی ارشد زبان انگلیسی
۳ سرکار خانم پروین گلفام دانشگاه قم دانشجوی دکتری عمران
۴ جناب آقای سروش شریفی مقدم دانشگاه علوم پزشکی دانشجوی پزشکی
پژوهشگران برتر آموزش و پرورش
ردیف نام و نام خانوادگی عنوان
۱ سرکار خانم شیماسادات برقعی معلم
۲ سرکار خانم رقیه ابراهیمی شهرآباد معلم
۳ جناب آقای علی اصغر دادمهر معلم
۴ سرکار خانم فاطمه یزدانی صابونی دانش آموز
۵ سرکار خانم مهسا جعفریان دانش آموز
۶ جناب آقای امیرارسلان عسگری دانش آموز
پژوهشگران برتر دستگاههای اجرایی
ردیف نام و نام خانوادگی موسسه محل خدمت
۱ جناب آقای محسن شیخ حسن جهاد دانشگاهی
۲ سرکار خانم  نرگس محمد صالحی دانشگاه علوم پزشکی
۳ جناب آقای محسن مهدی نیا دانشگاه علوم پزشکی
۴ سرکار خانم فائقه فقیه موسوی دانشگاه فنی و حرفه ای دختران
۵ سرکار خانم زهره مومنی موحد دانشگاه علوم پزشکی
پژوهشگر برتر  مستقل
ردیف نام و نام خانوادگی
۱ جناب آقای مهرداد فرخی
نوآور برتر
ردیف نام و نام خانوادگی موسسه محل خدمت
۱ جناب آقای دکتر سید محمد دهقان دانشگاه صنعتی قم
واحدهای فناور برتر
ردیف نام و نام خانوادگی فناور نام شرکت فناور محل استقرار
۱ جناب آقای سید مهدی حسینی دستجری مانا هوش دانش آزما پارک علم و فناوری
۲ سرکار خانم مریم حسین‌زاده فخیم رسا داده کاوان تانیان مرکز رشد دانشگاه قم
۳ جناب آقای رضا فتوحی اردکانی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی
۴ جناب آقای مهدی نیکنام فناوری اطلاعات دادگان کاوند فهیم مرکز رشد دانشگاه قم
۵ جناب آقای محمد فتح‌اللهی رسارایان سهند مرکز رشد دانشگاه قم
۶ جناب آقای امیر جلالی بیدگلی دانشگاه قم دانشگاه قم
صنعتگران برتر
ردیف نام و نام خانوادگی مدیر عامل نام شرکت
۱ جناب آقای حمید رضا یوسف زاده راما مهر آریا
۲ جناب آقای مجید بصیرنیا نانو بتن امین
۳ جناب آقای حسین اسدا.. نژاد ابزار سازان خلاق آرین
۴ جناب آقای محسن معصومی آریا صنعت معصومی

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true