×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
بهره‌برداری و کلنگ‌زنی ۵ پروژه برقی در استان قم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛در ادامه پویش “هرهفته الف، ب، ایران” و افتتاح هفتگی طرح‌های آب و برق در سراسر کشور، صبح امروز با حضور همایون حائری معاون برق و انرژی وزیر نیرو و بهرام سرمست استاندار قم ، پنج پروژه صنعت برق در استان قم به بهره‌برداری و کلنگ‌زنی شد.

در جریان سفر معاون وزیر نیرو به استان قم، بهره‌برداری از چهار پروژه صنعت برق آغاز و عملیات اجرایی یک پروژه نیز در مجموع به ارزش ۲ هزار و ۲۶۴ میلیارد ریال کلید خورد.

چهار پروژه قابل افتتاح در استان قم، شامل پست ۲۳۰ کیلوولت نیزار، پروژه تقویت پست مهدیه، دو دستگاه فیدر ۲۰ کیلوولت پست قم و نیروگاه تولید پراکنده ۱۴ مگاواتی در قالب پویش “الف، ب، ایران” آغاز و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ارزش این پروژه‌ها در مجموع بیش از  ۱۵۹ میلیارد تومان است که توسط متخصصان صنعت برق کشور اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.

عملیات اجرایی پروژه توسعه و تقویت پست ۲۳۰٫۶۳ کیلوولت قم نیز به ارزش بالغ بر ۶۶٫۹ میلیارد تومان از دیگر طرح‌هایی بود که از امروز آغاز شد.

معاون وزیر نیرو: ۲۲۷ پروژه صنعت برق و نیرو تا پایان سال در کشور به بهره‌برداری می‌رسد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز از بهره‌برداری ۲۲۷ پروژه حوزه برق و نیرو با اعتباری بالغ از ۳۳۰ هزار میلیارد ریال تا پایان سال در کشور خبر داد.

همایون حائری در مراسم افتتاح پنج پروژه وزارت نیرو در حوزه برق منطقه‌ای تهران و استان قم، با اشاره به اینکه سومین هفته پویش “الف، ب، ایران” را پشت سر‌ می‌گذاریم، اظهار‌ داشت: با مشارکت مردم، رسانه‌ها و همکاران صنعت برق، پویش “الف، ب، ایران” به عنوان راهگشای اقدامات زیرساختی تا پایان سال جاری با ۲۲۷ پروژه و با رقمی بیش از ۳۳۰ هزار میلیارد ریالدر جهت آبادانی ایران برگزار خواهد شد.

وی گفت: توسعه کشور در هیچ شرایطی متوقف نمی‌شود و دفاع و‌ مقابله با تحریم، مانع پیش روی ساختن ایران نیست و مشکلات اراده ما را برای ساختن ایرانی آبادتر بیشتر می‌کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو در دولت، مجموعه‌ای از طرح‌های مهم زیرساختی را در نظر گرفته و پویش الف ب ایران، برای تبلور اهداف و تحقق آرمان‌های ایران اسلامی است.

وی‌ در‌ واکنش به نیازهای مطرح‌شده استان قم‌ توسط استاندار تصریح کرد: همه مواردی که استاندار قم اعلام کرده خصلت اقدامات و طرح‌های افتتاح‌شده است و در برنامه وزارت نیرو نیز پست ۶۳کیلوولت هسته‌ مرکزی شهر قم در اولویت است و شخصاً پیگیری‌ خواهد شد.

حائری با تأکید بر اینکه چهار پروژه در حال حاضر در استان قم قابل افتتاح است و امروز این ظرفیت‌ها با هدف تأمین برق صنایع ایجاد شده است، افزود: پویش “الف ب ایران” برای کمک به صنعت و رفاه مردم ایجاد شده است و تقویت پست مهدیه قم با سه ترانس ۳۰مگاوات، برای مصارف عمومی در پردیسان و دانشگاه‌ها است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تلاش برای ایجاد تعادل بار خانگی گفت و ادامه داد: افزایش قابلیت مانور نیروگاه ۱۴مگاواتی تولید پراکنده، ظرفیت قم را از ۵۹مگاوات بالاتر برد که امکان خوبی برای استان است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان قم در زمینه نیروگاه بزرگ سیکل ترکیبی با ۷۶۰مگاوات و ظرفیت ۷۰مگاوات پی جی، تأکید کرد: نیروگاه خورشیدی ۱۲مگاواتی نیز از ظرفیت‌های دیگر قم است و امسال ظرفیت خورشیدی در کشور به ۸۴۱مگاوات رسید که در دولت دوازدهم هدف افزایش دو برابری ظرفیت را پیگیری می‌کنیم و در انرژی خورشیدی تا پایان سال به عدد ۴رقمی خواهیم‌ رسید.

وی خاطرنشان کرد: با ۱۰۰۰مگاوات ایجاد انرژی خورشیدی در سال جاری، این رقم تا‌ پایان دولت به ۴هزار مگاوات خواهد رسید‌.

قم آمادگی احداث نخستین شهرک خورشیدی کشور را دارد

استاندار قم نیز با اشاره به پیش‌بینی و امکان واگذاری یک هزار هکتار زمین از اراضی استان در مجاورت دریاچه نمک، از آمادگی استان قم برای احداث نخستین شهرک تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور خبر داد.

بهرام سرمست در مراسم افتتاح ۵پروژه وزارت نیرو در حوزه برق منطقه‌ای تهران و استان قم، با اشاره به اینکه امسال به‌واسطه تدابیری که اندیشیده شد، تابستان بدون قطعی برق در استان را تجربه کردیم، اظهار داشت: ۴۵‌میلیون مترمکعب آب سد ۱۵خرداد آزادسازی شد و ۱۵۲حلقه چاه از مدار برق خارج شد که ذخیره‌سازی و استفاده بهینه در مدیریت مصرف شد.

وی با تأکید بر اینکه مجموعاً ۲۲۶میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مناسب برای زیرساخت انرژی و واحدهای صنعتی به واسطه این طرح‌های به بهره‌برداری رسیده ایجاد می‌شود، گفت: با توجه به اینکه در شعاع ۱۲۰کیلومتری تهران قرار گرفته‌ایم از مزیت نسبی بالایی برخوردار هستیم و برای توسعه نیاز به تقویت زیرساخت برق و انرژی در شهرک‌های صنعتی داریم.

استاندار قم تصریح کرد: شهرک‌های صنعتی شکوهیه و الغدیر به دلیل برنامه توسعه و همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مهم‌ترین نیاز زیرساختی آن‌ها تأمین برق و انرژی است، در مسئله انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر یا خورشیدی هم وضعیت استان قم با توجه به اینکه بیش از ۲۲۰روز آفتابی دارد و حداکثر ۸۰روز ابری است، می‌تواند به این موضوع کمک کند.

وی با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی و اقلیمی قم می‌طلبد که سرمایه گذرای در انرژی‌های پاک صورت پذیرد ابراز کرد: امکان واگذاری هزار هکتار زمین از اراضی استان را داریم تا در مجاورت دریاچه نمک، نخستین شهرک تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور راه‌اندازی شود و همه از موقعیت ممتاز قم می‌توانند بهره ببرند.

سرمست اضافه کرد: ۲۶واحد متقاضی احداث نیروگاه انرژی خورشیدی در قم مجوز گرفته‌اند اما به دلیل نوسانات خرید تضمینی برق از سوی دولت، منجر به سرمایه‌گذاری نشده اما جانمایی این نیروگاه‌ها در اتوبان قم- تهران صورت گرفته است.

وی با اشاره به نیاز قم به احداث پست ۴۰۰مگاواتی برق که در برنامه شرکت برق منطقه‌ای تهران نیز قرار گرفته و مطالعات و مکان‌یابی آن‌هم انجام شده، خواستار تسریع در احداث این پروژه شد و خاطرنشان کرد: احداث پست ۶۳‌کیلوولت تقویت برق در هسته مرکزی شهر قم نیز از نیازهای جدی استان است که با توجه به وجود حرم مطهر و حضور سالانه بیش از ۲۰میلیون زائر باید موردتوجه بیشتری قرار گیرد. ۱۱۰۰ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در قم اجرا می‌شود
مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه برق در قم صورت گرفته است و از ۶۳۰ میلیارد تومان پروژه دیگر در دستور اجرا خبر داد.

۱۱۰۰ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در قم اجرا می‌شود

غلامرضا خوش‌خلق نیز در مراسم افتتاح ۵پروژه وزارت نیرو در حوزه برق منطقه‌ای تهران و استان قم، با اشاره به اینکه پست ۲۳۰به ۶۳و ۲۰کیلوولت نیزار قم مورد بهره‌برداری رسمی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: صنایع قم و استان مرکزی با این پست تأمین برق می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ابتدا دو پست سیار یک و دو راه‌اندازی و امروز این پست دائم مورد بهره‌برداری قرار گرفت، افزود: امیدواریم با پست ۲۰کیلوولت نیز صنایع و مشترکین تغذیه شوند.

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران با بیان اینکه در حوزه برق و انرژی به استان قم نگاه ویژه‌ای وجود دارد که سبب افزایش حدود ۴۴درصدی ظرفیت استان شده است، تصریح کرد: ازنظر تعداد ترانسفورماتور ۳۸درصد رشد داشتیم و با پیک ۸۳۰ که الآن داریم، ۱۴۳۰مگاوات ظرفیت نصب‌شده فوق توزیع و ۱۴۰۰مگاوات در انتقال در استان است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر تغییر تعرفه و رشد مصرف ناگهانی در قم سبب عبور از پیک شده است، تأکید کرد: حدود ۵۰۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قم صورت گرفته که امروز ۲۲۰میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و ۶۳۰ میلیارد تومان پروژه دیگر نیز در دستور اجرا است.

خوش‌خلق خاطرنشان کرد: برق منطقه‌ای تهران، مدیریت برق قم، البرز و تهران را بر عهده دارد که قریب به ۱۱هزار مگاوات مصرف پیک منطقه‌ای بوده که در ۲۰سال گذشته بی‌سابقه است که خاموشی ناشی از کمبود ظرفیت وجود نداشته است.

وی به ۱۵ میلیارد تومان اعتبارات طرح‌های شرکت برق منطقه‌ای تهران و ۷۰۰ کیلومتر کابل زمینی احداث‌شده خبر داد که ۲۵ درصد برق کشور با ۱۸میلیون جمعیت را پوشش می‌دهد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true