×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
ازکاهش مدت زمان صدور پروانه‌های ساختمانی در قم تا تفکیک۲۳۶هزار مترمربع از اراضی محدوده شهری

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛غلامرضا جانقربان با اشاره به روند هوشمندسازی در شهرداری قم، اظهار کرد: این ظرفیت در شهرداری وجود دارد که روند ثبت درخواست، تشکیل پرونده و در نهایت صدور پروانه ساختمانی بدون حتی یک بار مراجعه حضوری متقاضی به شهرداری قم طی شود، اما همگانی شدن این مساله نیاز به اعتمادسازی بین شهروندان و شهرداری دارد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم ادامه داد: روند ارائه خدمات به صورت الکترونیکی در شهرداری‌های شهرهای دیگر کشور نیز آغاز شده، اما شهرداری قم در برخی از بخش‌ها از جمله الکترونیکی کردن کنترل نقشه‌ها، حذف نقشه‌های فیزیکی و الکترونیکی کردن فرآیند تهیه نقشه‌ها از شهرداری‌های دیگر جلوتر است.

جانقربان افزود: پیش از شروع فرآیند هوشمندسازی در این معاونت، اقدامات زیرساختی همچون تهیه طرح تفصیلی شهر قم صورت گرفت، اکنون نقشه‌ها را به صورت الکترونیکی از این معاونت به سازمان آتش نشانی ارسال می‌کنیم.

وی با اشاره به روند ارائه خدمات شهرداری قم به صورت الکترونیکی، اظهار کرد: این روند پس از انجام طرح پایلوت در منطقه پنج شهرداری قم تا پایان سال در تمامی مناطق هشت گانه شهر صورت می‌گیرد و پس از اجرای کامل آن، مدت زمان صدور پروانه برای ساختمان‌های گروه جیم به جزو موارد استثنا بین ۱۰ روز تا دو هفته می‌شود، در حالی که اکنون این زمان حداقل سه ماه است.

جانقربان خاطرنشان کرد: کاهش نیروی انسانی مورد نیاز، شفاف سازی، کاهش زمینه‌های فساد و کاهش سفرهای شهری از جمله نتایج هوشمندسازی فرآیندها در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری قم است.

تجهیز دیتاسنتر جدید در ساختمان شهرداری قم

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم گفت: دیتاسنتر شهرداری که باید مجموعه‌ای غنی و امن باشد، در ساختمان شهرداری در حال تجهیز است.

محسن رنجبر با بیان اینکه داده‌نمای شهری یکی از زیرسیستم‌هایی است که در پورتال شهرداری قم فعال شده است، اظهار کرد: هر فضایی که امکان داشته بین مردم و شهرداری ارتباطی برقرار کند و قابلیت دیجیتالی‌سازی داشته باشد امکان آن فراهم خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم با بیان اینکه دیتاسنتر شهرداری که باید مجموعه‌ای غنی و امن باشد، در ساختمان شهرداری در حال تجهیز است، گفت: این دیتاسنتر با شبکه فیبر نوری شهرداری به کلیه نقاط شهر ارتباط خواهد گرفت و این مجموعه بستر حرکت منسجم‌تر به سمت شهر هوشمند را فراهم خواهد کرد تا به گزاره‌های برنامه و چشم‌انداز قم برسیم.

تفکیک۲۳۶هزار مترمربع از اراضی واقع در محدوده شهری در شش ماهه اول سال ۹۸

مدیرکل دفتر طرح های توسعه شهری شهرداری قم از تفکیک ۲۳۶ هزار مترمربع از اراضی واقع در محدوده شهری در شش ماهه اول سال جاری خبر داد.

محسن صادقی امینی با اشاره به آمار تفکیک های انجام شده در ۶ماهه اول سال ۹۸ بیان داشت: در راستای اعمال ماده ۱۰۱ قانون شهرداری، در شش ماهه اول سال جاری، ۲۳۶۶۳۱مترمربع در مساحتهای مختلف زیر ۲۰۰۰ مترمربع که توسط این اداره کل از طراحی تا تصویب پیگیری گردیده و همچنین بالای ۲۰۰۰ مترمربع که بسته به نوع زمین، توسط شهرداری و یا با همکاری مهندسان شهرساز ذیصلاح، تهیه شده، با نظارت اداره طرح های تفصیلی، تفکیک و توافق گردیده است.

وی با اشاره به تفکیک اراضی مورد اشاره افزود: اراضی واقع در محدوده‌ی شهری که تفکیک گردیده اغلب به مرحله صدور پروانه بر روی قطعات رسیده است.

مدیرکل دفتر طرح های توسعه شهری شهرداری قم اظهار داشت: این متراژ در مقایسه با مدت مشابه شش ماهه در سال ۹۷ که مقدار ۱۸۲۶۷۰مترمربع بوده است، به میزان ۵۳۹۶۱مترمربع افزایش یافته که افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی بیان داشت: لازم به توضیح است که در کل سال ۹۷، میزان ۳۲۸۲۶۵ مترمربع از اراضی شهری، تفکیک و توافق گردیده است.

صادقی امینی خاطرنشان ساخت: این بدین معناست که بصورت میانگین، حدود ۷۰۰هزار مترمربع تراکم بالقوه ی شهر، در سال ۹۷ به فعلیت و قابلیت صدور مجوز رسیده است و این شاخص در شش ماه اول سال ۹۸، حدود ۵۰۰ هزار مترمربع بوده است و اکنون وظیفه ما این است که نظارت لازم را بر تأمین سرانه های مد نظر طرح تفصیلی در اراضی تفکیک شده اعمال نماییم تا با ورود این زمین ها به چرخه‌ی حیات شهری، بر کیفیت فضای شهر افزوده شود.

تقدیر سازمان بسیج کارمندان سپاه امام علی بن ابیطالب از شهرداری قم

سازمان بسیج کارمندان استان قم طی تقدیرنامه ای از برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و فضاسازی تبلیغاتی سطح شهر از شهرداری قم تقدیر نمود.

سازمان بسیج کارمندان سپاه علی بن ابیطالب(ع) استان قم طی تقدیرنامه ای از مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم در خصوص برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و فضاسازی تبلیغاتی سطح شهر تقدیر نمود.

متن تقدیرنامه به شرح ذیل می باشد:
برادر بسیجی جناب آقای مهدی کلانترزاده
مدیرکل محترم ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم
سلام علیکم؛با صلوات بر محمد و آل محمد؛با احترام، بدینوسیله مراتب تقدیر و تشکر خاضعانه خود را از تلاش های موثر جنابعالی در برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و فضاسازی تبلیغاتی سطح شهر اعلام می دارد.

امید است این تلاش ها مرضی ذات اقدس الهی(جل جلاله) واقع گردیده و برگ زرینی در پرونده اخرویتان باشد.
توفیقات روزافزونتان را در جهت نیل به آرمان های حضرت امام خمینی(ره) تحت توجهات خاصه حضرت ولیعصر(عجل الله فرجه) و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) و تبعیت از منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

مسئول سازمان بسیج کارمندان سپاه امام علی بن ابیطالب(ع)

سرگرد پاسدار حسین حسن پور

اعمال تخفیفات ۱۰ تا ۲۵ درصدی عوارض ساختمانی تا ۲۲ بهمن در قم

رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر قم از اعمال ۱۰ تا ۲۵ درصد تخفیف عوارض ساختمانی همزمان با سالگرد ورود حضرت معصومه(س) به شهر مقدس قم تا روز ۲۲ بهمن و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در دو مقطع خبر داد.

مجید اخوان با اشاره به تصویب اعمال تخفیف عوارض ساختمانی در شهر قم، اظهار داشت: همزمان با سالگرد ورود حضرت معصومه(س) به شهر مقدس قم که روز قم نام‌گذاری شده است، تخفیف عوارض ساختمانی به این مناسبت آ‌غاز می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه روند ارائه تخفیف شهرداری تا روز ۲۲ بهمن و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در دو مقطع از ۳۰ آبان تا ۱۹ دی و از ۱۹ دی تا ۲۲ بهمن اعمال می‌شود، افزود: در مقطع نخست ۲۵ درصد تخفیف به‌شرط پرداخت نقدی به‌صورت یکجا اعمال می‌شود.
اخوان ادامه داد: روش دیگری در مقطع نخست پیش‌بینی شده است که اگر ۳۰ درصد پرداخت عوارض ساختمان به‌صورت نقد و مابقی در ۸ قسط پرداخت شود، ۱۵ درصد تخفیف داده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در مقطع دوم نیز ۵ درصد از هر دو روشی که در مقطع اول پیش‌بینی شده است، کم خواهد شد، تصریح کرد: در این مقطع نیز تخفیف نقدی ۲۰ درصد و تخفیف اقساط که ۳۰ درصد نقد و مابقی در ۸ قسط پرداخت شود نیز ۱۰ درصد اعمال می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر قم بیان داشت: در جرائم کمیسیون ماده ۱۰۰ فقط شهرداری زمینه تقسیط را برای احکام صادر شده فراهم می‌کند.

اخوان خاطرنشان کرد: پیش‌شرط اعمال تخفیف‌های شهرداری در عوارض ساختمانی، ثبت در سامانه «قم‌یار» است که مقدمه تشویق مردم به استفاده از خدمات غیرحضوری باشد و در این راستا قید شده که مؤدیان جهت بهره‌مندی از مساعدت‌ها باید ابتدا در سامانه ثبت کنند.

کلیه اتوبوس های خریداری شده به رمپ ویلچر و جایگاه مخصوص مجهز می باشند

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم گفت: با ورود ۱۱۰ دستگاه اتوبوس جدید خریداری شده از ابتدای مهرماه به سیستم حمل و نقل شهری قم خودروهای فرسوده از این سیستم حذف شده است.

امیر یزدی بیان داشت: با توجه به اتمام قرارداد ناوگان بخش خصوصی و نیاز سیستم حمل و نقل شهری تعداد ۱۷۷ دستگاه اتوبوس جدید توسط شهرداری خریداری شده که ۱۱۰دستگاه از ابتدای مهر ماه وارد خطوط شده است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم گفت: سیستم آلایندگی این ناوگان یورو ۴ با فیلتر DPF بوده که با توجه به آلوده بودن هوای کلانشهرها در حفظ هوای پاک شهرمان تاثیر بسزایی خواهد داشت.
یزدی افزود: کلیه اتوبوس ها برای آسایش و استفاده سالمندان و معلولین به رمپ ویلچر و جایگاه مخصوص مجهز بوده و ارتفاع کمتری نسبت به اتوبوس های قبلی برای سوار و پیاده شدن دارند.

وی در پایان بیان داشت: جهت تکمیل ناوگان شهری قم ۳۵۰دستگاه اتوبوس مورد نیاز است که با توجه به افزایش بی رویه قیمت اتوبوس نو، بازسازی و اورهال نمودن ۱۴۰ دستگاه اتوبوس متوقف در دستور کار شهرداری قرار دارد.

روکش آسفالت شوارع اصلی و فرعی سطح منطقه۳ با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال

شهردار منطقه ۳ از اجرای روکش آسفالت شوارع اصلی و فرعی سطح منطقه با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال خبر داد .

سید شمس الدین نعمتی با اعلام این خبر افزود: با توجه به اینکه منطقه سه در مبادی ورودی شهر قرار داشته و از نظر تردد حجم قابل توجهی را دارا می باشد در راستای ایمن سازی معابر و شوارع، افزایش ایمنی سطح منطقه و تسهیل در عبور و مرور شهری اقدام به اجرای پروژه فوق نمودیم .

شهردار منطقه سه در ادامه بیان داشت: ۱۱ هزار تن آسفالت در این پروژه استفاده و بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع از شوارع منطقه پوشش داده شده است .

وی اذعان داشت: بلوار شهید نواب ، بلوار شهید حاجی زاده و فرعی های منشعب ، بلوار شهید عابدی ، خیابان های میلاد و فرعی های منشعب ، خیابان شهید جهان آرا ، خیابان شهید فکوری ، خیابان شهید تندگویان و خیابان زاد از جمله موارد شاخص در اجرای پروژه ذکر شده بوده اند .

تدوین پیش‌نویس لایحه تشویقی احداث باغ بام

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از تدوین پیش‌نویس لایحه تشویقی احداث باغ بام برای شهروندان خبر داد.

پیام جوادیان با بیان اهمیت توسعه فضای سبز در شهر قم، اظهار داشت: در چندین سال گذشته شهر قم یکی از محروم‌ترین شهرها از نظر فضای سبز بوده که خوشبختانه امروز با تلاش شبانه‌روز سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم به سرانه ۲۰ مترمربع فضای سبز برای هر شهروند قمی نزدیک شده‌ایم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم یکی از روش‌های اصلی توسعه فضای سبز در سطح شهر را روش تملک و خرید اراضی در محدوده شهر و طرح تفصیلی دانست و افزود: متأسفانه به خاطر هزینه بالای تملک اراضی، شهرداری‌ها نمی‌توانند به همه اهداف خود در جهت توسعه فضای سبز دست پیدا کنند و نیازمند تغییر نگرش جدی در این حوزه هستیم.

جوادیان ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات ایجاد فضای سبز و نگهداری آن کمرنگ بودن مشارکت مردمی در این امر بوده که نشان‌دهنده لزوم تغییر روش‌های توسعه فضای سبز شهری و فرهنگ‌سازی مناسب در این حوزه است.

وی یکی از روش‌ها توسعه فضای سبز شهری با همکاری مردم را ایجاد باغ بام دانست و تصریح کرد: ما در حال تدوین طرح‌هایی برای توسعه همکاری و جلب مشارکت‌های مردمی و افزایش سرانه فضای سبز هستیم تا شهروندان بتوانند در خانه و آپارتمان خود اقدام به ایجاد فضای سبز کنند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گام نخست اجرای این طرح را در ادارات دولتی پیشنهاد داد و گفت: برای تشویق مردم در احداث باغ بام‌ها باید ادارات دولتی پیش‌قدم شده تا مردم تأثیرات و تغییراتی که این باغ بام‌ها در منظر شهری دارد را ببینند.

جوادیان از پیشنهاد تخفیف در عوارض سالانه شهرداری برای شهروندانی که باغ بام احداث می کنند خبر داد و گفت: لایحه‌ای تدوین شده و به‌ زودی به شورای اسلامی شهر ارسال خواهد شد، که در این لایحه شهرداری برای تشویق مردم برای احداث باغ بام در عوارض سالانه ساختمان و مجتمع‌ها تخفیف در نظر گرفته است و بعد از تایید در معاونت برنامه ریزی و تصویب در شورای اسلامی شهر قابل اجرا خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان پارک‌ها و فضای سبز نیز در ایجاد فضای سبز همکاری کرده و در زمان احداث کارشناسان ما آماده همکاری و مشاوره به مردم در مراحل طراحی تا کاشت باغ بام هستند.

انتقاد رئیس شورای اسلامی شهر قم از ساخت‌ و سازها در صحن جوادالائمه/فعالیت‌های عمرانی متوقف شود

رئیس شورای اسلامی شهر قم با انتقاد از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در صحن جوادالائمه(ع) حرم حضرت معصومه(س)، اظهار داشت: با بررسی‌های انجام‌شده این بناها در صحن جوادالائمه(ع) فاقد مجوز از شهرداری است.

عبدالله جلالی در خصوص ساخت‌وسازهای فعلی در صحن جوادالائمه اظهار داشت: به‌طور کلی هرگونه احداث بنا توسط هر مرجعی در داخل محدوده شهری باید بر اساس ضوابط شهرداری باشد و باید نسبت به اخذ مجوز از شهرداری در چارچوب قوانین شهرسازی اقدام نماید.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به مخدوش شدن دید به حرم مطهر توسط بناهای ساخته‌شده، گفت: با بررسی‌های انجام‌شده این بناها در صحن جوادالائمه(ع) فاقد مجوز از شهرداری است و وقتی بنایی احداث‌ شده و فاقد مجوز باشد می‌تواند مغایر با سیما و منظر شهری باشد.

جلالی افزود: با توجه به اینکه این صحن با بودجه دولتی و بر روی رودخانه احداث‌شده است، هنوز وضعیت مالکیت آن مشخصی نیست و اسناد و مدارکی برای مالکیت آن به شهرداری ارائه نشده است و نیازمند آن بوده که این مهم نیز تعیین تکلیف شود.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به عدم مجوز این بناها، چه اقداماتی توسط شهرداری انجام‌شده است، عنوان کرد: ما انتظارمان از شهرداری آن بوده که در چارچوب وظیفه ذاتی و قانونی خود با هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز برخورد کند و هنوز گزارشی از اقدامات شهرداری در این زمینه را دریافت نکرده‌ایم که انتظار می‌رود شهرداری به وظایف خود عمل کند و گزارشات تخلفاتی را تهیه و به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: ما نمی‌دانیم که در این صحن چه اتفاقاتی می‌خواهد رخ دهد، آیا طرح جامع دارد و این طرح به تصویب مراجع ذی‌صلاح رسیده یا خیر؟ در هر حال در شرایط موجود و تا ارائه طرح جامع به شهرداری ادامه فعالیت‌های عمرانی در صحن جوادالائمه (ع) باید متوقف شود.

مردم قم کارنامه خوبی در خدمت رسانی به زائران اربعین از خود به‌ جای گذاشتند

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه اتوبوس‌های اعزامی قم تا فردا زائران را به قم بازمی‌گردانند، گفت: مردم قم کارنامه خوبی در خدمت رسانی به زائران اربعین که از مسیر قم عبور می‌کردند از خود به‌جای گذاشتند.

روح الله امراللهی اظهار کرد: ۱۵۰ اتوبوس از طریق پایانه های قم و ۸۲ اتوبوس هم توسط اتوبوس رانی قم برای خدمت به زائران اربعین به مناطق مرزی اعزام شده بودند که هنوز هم در مناطق حضور دارند و تا یکی دو روز آینده زائران پیاده روی اربعین را به قم باز می گردانند .
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم با اشاره به رتبه نخست قم در ثبت زائر اربعین نسبت به جمعیت، افزود: همه اتوبوس‌های اعزامی قم در داخل خاک ایران حضور دارند و اتوبوس های مجموعه های مانند استان تهران هنوز در خاک عراق حضور دارند، البته خط قم به کرمانشاه همیشه فعال بوده است و همچنان فعال است اما اتوبوس هایی که صرفا برای بحث اربعین در خط حضور داشتند باز خواهند گشت.

امراللهی تصریح کرد: با توجه به تغییراتی که در قیمت اتوبوس رخ داده در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلاتی از جمله کمبود اتوبوس وجود دارد، اتوبوسی که تا پیش از این ۶۰۰ میلیون تومان قیمت داشت به بالای یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است به همین خاطر در استان قم در این خصوص کمبود وجود دارد.

وی بیان کرد: البته در مسئله حمل و نقل عمومی چه درون شهری و چه برون شهری کلان شهرها هم دچار مشکل شده اند که نیاز است دولت ورود کرده و خدمات ارائه دهد، قم هم با توجه به موقعیتی که دارد در زمینه حمل و نقل دچار مشکلاتی است که در این زمان های بیشتر قابل لمس است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم تأکید کرد: مردم قم کارنامه خوبی در خدمت رسانی به زائران اربعین که از مسیر قم عبور می کردند از خود به جای گذاشتند، مجموعه مصلی حجم بالایی از زائران را اسکان داد همچنین مجموعه های دیگر نیز فعال بودند اما نیاز است برای سال های آینده برنامه ریزی و حمایت بیشتری از سوی دستگاه های اجرائی و خیرین و مردم صورت گیرد.

امراللهی خاطر نشان کرد: با توجه به استقبال از پیاده روی اربعین پیش بینی می شود سال های آینده حجم بیشتری از مردم در پیاده روی اربعین شرکت کنند و به همین خاطر در سال های آینده مجموعه زائر بیشتری از کشورهای همسایه در قم حضور پیدا خواهند کرد که با توجه به امکانات قم ممکن است دچار کمبودهای شویم که باید از امروز برای آن برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: مردم در کنار دستگاه های اجرائی حضور داشتند و عمده کارها چه از لحاظ نیروی انسانی و چه لحاظ اقتصادی در ایام اربعین توسط خیرین و مردم انجام شد و اگر مردم نبودند ما نمی توانستیم از زائران به خوبی پذیرایی کنیم.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true