×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ آبان - ۱۳۹۸  
false
true
آیین خطبه خوانی به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س) در قم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛اول ذی القعده مصادف با میلاد پر نور و سرور دخت موسی‌بن جعفر حضرت فاطمه معصومه(س) است و به همین مناسبت این روز را آغاز دهه کرامت و روز دختر نامگذاری کرده‌اند.

به همین مناسبت از شب گذشته  کاروان‌های شادی از نقاط مختلف استان به سمت حرم حضرت معصومه(س) روانه شدند و به جشن و عرض ارادت در این آستان مقدس پرداختند.

پرچم گنبد نورانی بارگاه کریمه اهل بیت(س) شب گذشته تعویض گردید و همچنین مراسم جشن شب ولادت در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.

از شب گذشته تعداد زیادی از دوستداران و علاقه مندان به خاندان عصمت و طهارت و علی الخصوص دخت موسی بن جعفر راهی قم شدند و با حضور در حرم حضرت معصومه(س) و حضور در مجالس شادی میلاد آن حضرت، ارادت خود را به اهل بیت عرضه داشتند.

در مساجد و هیئات مذهبی نیز از شب گذشته مجالس بسیاری برای میلاد حضرت معصومه(س) برپا شده است و همچنین در سطح شهر ایستگاه‌های صلواتی متعددی ایجاد شده که از زائران و مجاوران کریمه اهل بیت پذیرایی می‌کنند.

به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س) سراسر شهر چراغانی شده است و شب گذشته نیز در حرم مطهر و بقاع متبرکه، نورافشانی انجام شد تا شهر در سالروز صاحبخانه قم، غرق در نور و شادی شود.

صبح امروز نیز مراسم آغاز دهه کرامت با حضور تولیت‌های اعتاب مقدسه و مسئولان کشوری و استانی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد و در ادامه برنامه خطبه خوانی توسط خادمان حرم کریمه اهل بیت به انجام رسید.

همچنین امروز و امشب نیز برنامه‌های جشن میلاد خواهر امام رضا(ع) در حرم مطهر، بقاع متبرکه قم، مسجد مقدس جمکران و دیگر مساجد و هیئات مذهبی ادامه خواهد داشت.

فاطمه معصومه، دختر امام کاظم(ع) و خواهر امام رضا(ع) است؛ شیخ مفید در الارشاد در میان دختران امام کاظم(ع) از دو دختر به نام‌های فاطمه کبرا و فاطمه صغرا نام برده، اما مشخص نکرده کدام‌یک حضرت معصومه هستند؛ ابن‌جوزی از علمای اهل سنت در قرن ششم قمری هم به چهار دختر به نام فاطمه در میان دختران امام کاظم اشاره کرده؛ اما او نیز از اینکه حضرت معصومه کدام‌یک بوده، سخن نگفته است. به‌گفته محمد بن جریر طبری صغیر، نویسنده دلائل‌الامامه، مادر حضرت معصومه، نجمه‌خاتون نام دارد که مادر امام رضا(ع) نیز هست.

در کتاب نورالآفاق نوشته جواد شاه‌عبدالعظیمی که در سال ۱۳۴۴ منتشر شد، ولادت حضرت معصومه(س) ۱ذی القعده سال ۱۷۳ه.ق ذکر شده است.

معصومه و کریمه اهل بیت لقب‌های مشهور فاطمه دختر امام کاظم‌(ع) اند؛ گفته‌اند «معصومه» از روایتی منتسب به امام رضا(ع) اخذ شده است، در این روایت که در زادالمعاد، نوشته محمدباقر مجلسی آمده است، امام رضا(ع) از او با نام معصومه یاد کرده است.

مشهور است که حضرت معصومه هرگز ازدواج نکرده و دلایلی هم برای ازدواج‌نکردن وی ذکر شده است؛ ازجمله گفته‌اند: او به جهت آن، ازدواج نکرد که همتایی برایش پیدا نشد.

کریمه اهل بیت که برای دیدار امام رضا(ع) از مدینه عازم مشهد بود، روز ۲۳ربیع الاول وارد شهر قم شد و ۱۷روز در این شهر اقامت داشت و سپس به دلیل بیماری فوت کرد.

پس از آن آستان و بارگاه مقدس حضرت معصومه(س) در قم محل مراجعت مومنین و دوستداران اهل بیت شد و هرساله ارادتمندان زیادی از سراسر کشور و اقصی نقاط جهان در این آستان مقدس حضور می‌یابند.

علمای شیعه جایگاه والایی برای فاطمه معصومه قائل‌اند و روایاتی درخصوص منزلت او و اهمیت زیارتش نقل می‌کنند؛ علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار به حدیثی از امام صادق(ع) پرداخته که طبق آن، شیعیان با شفاعت حضرت معصومه(س) به بهشت وارد می‌شوند؛ در فرازی از زیارتنامه فاطمه معصومه هم از وی درخواست شفاعت شده است.

برپایه روایاتی که از امام صادق(ع)، امام کاظم(ع) و امام جواد(ع) نقل شده است، بهشت، پاداش کسی است که فاطمه دختر امام کاظم(ع) را زیارت کند.

علامه مجلسی در کتاب‌های زادالمعاد، بحارالانوار و تحفهالزائر، زیارتنامه‌ای به نقل از امام رضا(ع) برای فاطمه معصومه آورده است؛ البته او در تحفه الزائر پس از ذکر زیارتنامه، احتمال داده است که متن آن ادامه حدیث امام رضا نباشد و علما آن را افزوده باشند. گفته‌اند حضرت زهرا(س) و حضرت معصومه تنها زنانی‌اند که زیارتنامه مأثور (زیارت‌نامه‌ای که سند آن به معصوم می‌رسد) دارند.

آیین خطبه خوانی به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س) در قم برگزار شد

آیین خطبه‌خوانی خادمان حرم حضرت فاطمه معصومه (س) روز پنجشنبه به مناسبت سالروز میلاد با سعادت بانوی کرامت با حضور جمعی از مسئولان و قشرهای مختلف مردم در شبستان امام خمینی حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد.

در این آیین باشکوه آیت الله علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید، آیات سید احمد خاتمی، هادوی تهرانی، تولیت آستان قدس رضوی و تولیت‌های اعتاب مقدس جهان اسلام و همچنین بهرام سرمست استاندار قم، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر قم حضور داشتند.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) در این آیین با اشاره به اهمیت دهه کرامت، اظهار داشت: اول تا یازدهم ذی القعده به عنوان نخستین ماه حرام برای تکریم امامت و ولایت و دختر نمونه آل الله به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده است.
آیت الله سید محمد سعیدی این ماه را ماه امام هشتم و فرزندان موسی بن جعفر (ع) و ایام شادمانی برای اهل بیت دانست و افزود: رسم شادی برای اهل بیت، احیای امر اهل بیت (ع)، ترویج معارف و زندگی به سبک اهل بیت است.
وی با بیان اینکه طبق فرمایش معصومین شیعه واقعی کسی است که اهل بیت را یاری و برای آنها عزاداری و جشن و سرور بر پا کند، گفت: دهه کرامت برای این است که شیعیان خود را با اهل بیت تطبیق دهند.
وی با اشاره به جایگاه والای حضرت معصومه (س) در پیشگاه امامان معصوم تصریح کرد: این بانوی گرامی از سوی امام صادق، امام کاظم، امام رضا و حضرت جواد (ع) تکریم شده است، به همین علت روز تولد آن حضرت روز دختر نامیده شده تا دختران جامعه او را از نظری فکری و فرهنگی الگوی خود قرار دهند.
آیت الله سعیدی با تاکید بر اینکه رسیدن حضرت معصومه (س) به این مقام بی جهت و بی دلیل نمی‌باشد، گفت: باید سیری در سیره آن بزرگوار صورت گیرد.

دراین آیین باشکوه مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مناسبت میلاد خجسته حضرت فاطمه معصومه (س) به مدیحه سرایی پرداختند.

در سالروز میلاد حضرت معصومه (س) شهر مقدس قم طی دیشب و امروز یکپارچه غرق در نور و سرور شده است و مجالس جشن و مولودی خوانی به مناسبت این روز خجسته و مبارک در اماکن مذهبی این شهر از جمله حرم کریمه اهل بیت (س)، مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرک امامزادگان و بیوت مراجع، با حضور ارادتمندان و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت برپاست.

حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود.

روزهای یکم تا یازدهم ذی القعده که بین سالروز ولادت حضرت معصومه (س) تا سالروز ولادت امام رضا (ع) قرار دارد به نام دهه کرامت نامگذاری شده است.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true