×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
برنامه‌ جامع  جهاد و کشاورزی استان قم تدوین می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛عباس پورمیدانی ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان برگزار شد با اشاره به اهمیت توجه به فرهنگ جهادی اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر نهادینه شدن فرهنگ جهادی باید به مفهوم این کلمه دقت کرده و به آن در شعار اکتفا نکنیم.

وی نخستین ویژ‌گی تشکیل جهاد کشاورزی را شناخت نیازهای روز دانست و افزود: نیاز در عرصه‌های کشاورزی، محیط‌زیست و صنایع مرتبط به کشاورزی و همچنین فقر جامعه بهره‌بردار مهم‌ترین علت صدور این فرمان از سوی امام خمینی(ره) بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، مشارکت عمومی و مردمی بودن این نهاد را موردتوجه قرار داد و گفت: در همه پروژه‌ها و راهکارهای ارائه‌شده نیاز مردم به‌ویژه در روستاها موردتوجه بوده و اقشار ضعیف جامعه، هدف این برنامه‌ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نکته سوم در فرهنگ جهادی، تلاش بی‌منت ایثارگران و جهادگران در آن زمان بوده و ما وارثان آنها هستیم و باید به این موارد در امروز توجه کنیم و تأثیر ایمان در فرهنگ جهادی را موردتوجه قرار دهیم.

پورمیدانی جامعه نگری در جهان‌بینی تشکیل جهاد را مهم خواند و بیان کرد: جامع‌نگر بودن جهاد در حوزه بهداشت، صنعت و کشاورزی نکته مهمی است و امروز در سال‌های رونق اقتصادی و جنگ اقتصادی نیازمند احیای دوباره این فرهنگ هستیم.

 وی احیایی فرهنگ اصیل جهادی را در زمان رونق اقتصادی و جنگ اقتصادی لازم خواند و گفت: در عصر حاضر و مفاهیم جدیدی مانند رونق اقتصادی نیازمند احیای فرهنگ جهادی بوده و با فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای تأمین امنیت غذایی، استان قم بیش از بیش به این مهم اهتمام داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم،  توجه به مسائل علمی و دانش‌بنیان را موردتوجه قرار داد و به ارائه برنامه‌های جدید سازمان پرداخت و تصریح کرد: رسیدن به توسعه کمی در استان قم قابل‌توجه بوده و امروز نیازمند توسعه کیفی در کشاورزی به‌ویژه در مدیریت آب هستیم.

وی نگرانی در حوزه آب را منطقی دانست و گفت: مدیریت آب و استفاده بهینه از منابع پایه مانند آب، منابع سرمایه‌ای، نیروی انسانی، کود و سم در قالب کمیته‌های فنی از برنامه‌های مهم سازمان بوده و ارتقا، بهره‌برداری و کاهش هزینه‌های تولید را خواهیم داشت.

پورمیدانی ادامه داد: رسیدن به کشاورزی پایدار و ارتقای کیفی در استفاده از نهاده‌ها و توسعه کشت گلخانه‌ای با افزایش ضریب استفاده از تکنولوژی و ورود علمی دانش کشاورزی در این عرصه یکی دیگر از برنامه‌های توسعه کیفی سازمان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تدوین برنامه‌های جامع  برای سه سال آینده خبر داد و گفت: تدوین و اجرای الگوی بهینه کشت در همه عرصه‌های سبز استان قم است و بالا بردن بهره‌برداری در استفاده از نهاده‌های پایه را در برنامه خود داریم.

وی برگزاری برنامه الگوی کشت در بخشی از دشت‌های استان قم را موفقیت‌آمیز خواند و تصریح کرد: اجرای الگوی کشت نتایجی از جمله کاهش مصرف آب، اصلاح ترکیب گونه‌های گیاهی و توقف توسعه کمی و مدیریت آب بوده است و در سه سال آینده ارتقاء کیفی این برنامه را ادامه می‌دهیم.

پورمیدانی خاطرنشان کرد: برنامه توسعه محصولات شیلاتی با توجه به اقلیم استان قم و کویری بودن منطقه  برای مدیریت آب در دستور کار قرارگرفته و در آینده‌ای نزدیک افزایش پروژه‌های تولیدات شیلاتی را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب بر یکی دیگر از برنامه‌های جهاد بوده و این برنامه در جهت ایجاد اشتغال بیشتر و افزایش ارزش‌افزوده بیشتر برای کشاورزان خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم به افزایش بهره‌وری مصرف آب با اجرای پروژه  لوله گذار اشاره و اظهار داشت: استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین و سیمانی کردن کانال‌ها، لوله‌گذاری بیش از ۱۰۰۰ هکتار و اجرای آبیاری زیرسطحی را در سال جاری داشته  تا از هدررفت آب از منبع آبی تا مزرعه را مدیریت کنیم.

وی تأکید کرد: استان قم یکی از قطب‌های دامداری در کشور بوده و بر اساس همین نیاز  تولید گیاهان علوفه‌ای در دستور کار قرارگرفته  و امسال برنامه کشت گیاهان علوفه‌های کم آب‌بر را در سطح استان خواهیم داشت.

پورمیدانی برنامه‌های جهاد کشاورزی استان قم را در هفته جهاد بیان کرد و گفت: برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی از امروز با غبارروبی مزار شهدای جهاد آغاز شده  است.

وی ادامه داد: روز ۵ شنبه ۲۳ خرداد برنامه بهره‌برداری از بیش از ۳۳ پروژه در سطح استان را با اعتباری بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ۲۴۷ نفر را داشته و بیش از آن نیز با خانواده‌های شهدا دیدار خواهیم کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، دیگر برنامه‌های هفته جهاد را بیان و اظهار داشت: حضور در نماز جمعه این هفته استان قم، اهدای خون کارمندان سازمان، دیدار با بهره‌برداران سلفچگان، کهک و قاهان و تجدید بیعت با آرمان‌های امام خمینی(ره) و حضور در مرقد امام خمینی (ره) از دیگر برنامه‌های این هفته است.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true