×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

زمان و مکان تشییع آیت الله فاطمی نیا اعلام شدهفت دستگاه پل در قم بهسازی شدبرگزیدگان نخستین همایش ایده‌های برتر کارآفرینی دانشگاه قم معرفی شدندتخفیف ۴۰ درصدی عوارضی طرح مسکن ملی قمآبرسانی به شش روستای بخش مرکزی قم پایان یافترونمایی از کتاب «جمعه دوم آوریل» در قمنماینده سپاه قم: ۱۰ هزار نفر از قم در سالگرد امام راحل حضور می‌یابندفرمانده جدید ناحیه مقاومت بسیج شهرستان قم معارفه شدپلمب یک نانوایی با ۱۷میلیارد ریال تخلف در قمدو و میدانی کاران قمی در مسابقات قهرمانی کشور درخشیدندگره‌گشایی از کار 400 واحد صنعتی توسط جهادگران بسیج مهندسین قمنامزدهای دریافت جایزه دوسالانه عکس قم معرفی شدندمراسم تودیع و مرافعه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) قم برگزار شدرابطان روابط عمومی شعب تامین اجتماعی قم تجلیل شدندروابط عمومی‌ها مرکز ثقل احیای عدالت سازمانی هستند انبار احتکار ۱۰۵ تن نهاده‌ دامی در قم کشف شدتجلیل از معلمان ۵۵۰ مدرسه در قمبررسی شیوه‌های روزآمدی و توانمندسازی روابط عمومی‌ها در قمآتش سوزی تانکر بنزین حین تخلیه بار در پمپ بنزین شهر جعفریهیاد و خاطره ۱۱۰ شهید ارتشی قم گرامی داشته شد
از دیدگاه آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی:
true
حضرت آیت الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی طی سخنانی در شهریورماه 1398 در شهر قم به تشریح قیام عاشورا،ارزش زیارت ،عزاداری و گریه بر امام حسین علیه السلام پرداخته وگفت:همه موجودات، از خدای تبارک و تعالی گرفته، ملائکه الهی، موجودات تکوینی و غیر تکوینی،همه در مورد امام حسین عزادارند. تمام انبیاء الهی بر امام حسین اشک ریختند و گریه کردند، آسمان‌ها در قضیه شهادت امام حسین(ع) ضجه زدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛متن کامل  سخنان ایشان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه محرم که شروع سال قمری است مصادف است با بزرگترین حادثه تاریخ بشریت و مهم‌ترین مصیبتی که بر عالم بشریت در این ماه اتفاق افتاد، یعنی حادثه عاشورا. به نظر می‌رسد در هر ماه محرمی انسان‌ها در اثر ارتباط با حقیقت این حادثه، و توجه  عمیق به ابعاد، آثار و درس‌های این حادثه می‌تواند یک صفحه‌ی جدیدی در حیات خودش به وجود بیاورد، همان طوری که ماه رمضان یکی از مهم‌ترین ماه های است که انسان برای عبادت و تقرّب به خدا باید در او تحولی ایجاد شود، در ماه محرم در اثر ارتباط با این حادثه انسان باید تحول عمیقی پیدا کند. حقیقتاً حادثه عاشورا هنوز همه حقایقش برای بشریت روشن نشده، نمی‌توانیم ادعا کنیم که یک درک جامع و عمیقی از حادثه عاشورا داریم. شاید بتوانیم بگوئیم همان طوری که عبادات ما یک ظاهر و باطنی دارد، نماز ما، روزه ما، حج ما، یک ظاهری دارد که ظاهرش همین حرکات ظاهری مثل طهارت و افعالی است که انجام می‌دهیم، اقوالی است که در نماز گفته می‌شود اما نماز و روزه ظاهر و باطن و اسراری دارد.

ظاهرو باطن عاشورا

حادثه عاشورا یک ظاهری دارد که درزمان معین یک حادثه‌ای اتفاق افتاد اما باطن و اسرار این حادثه به مرور زمان آشکار می‌شود.گریه، سینه زدن، عزاداری کردن، انواع عزاداری که امروز مرسوم است همه اینها ظاهر این قضیه است اما عزاداران امام حسین علیه السلام باید در پرتو این ظاهر به باطن این حقیقت برسند، باطنش این است که انسان خودش را به امام حسین بن علی علیهما السلام نزدیک کند. آیا هر محرمی که می‌رسد بعد از روز عاشورا احساس می‌کنیم که بین ما و امام حسین علیه السلام فاصله کمتر شده؟! آیا احساس می‌کنیم حقایقی از امامت در درون قلب ما بیشتر شده؟ آیا احساس می‌کنیم آن فکری که امام علیه السلام و هدفی که امام علیه السلام داشت  آمادگی ما برای تحقق آن هدف بیشتر از سال‌های گذشته شده؟ ما اگر در قضیه امام حسین علیه السلام فقط به عزاداری ظاهری اکتفا کنیم مثل این است که در باب عبادات فقط به ظاهر عبادات تمثل کنیم و این خسرانی برای ماست، این ظاهر برای رسیدن به آن باطن و برای وصول به آن باطن است.

حقیقت عاشورا

در هر محرمی وقتی اشک از دیدگان ما جاری می‌شود، وقتی قلوب ما جریحه‌دار می‌شود، وقتی بر سر و سینه می‌زنیم، وقتی که مشغول عزاداری هستیم ببینیم که چقدر خودمان را با واقع حقیقت عاشورا و با باطن حقیقت کربلا نزدیک کردیم. باطنش فهم دین وباطنش تقرب به خداست، باطنش اوج به سوی خدای تبارک و تعالی است ، اوج واقعی این است که انسان درس مقاومت را از عاشورا یاد بگیرد، درس جانبازی را از عاشورا یاد بگیرد،این باطن حقیقت عاشورا است که انسان برای حفظ دین خدای تبارک و تعالی باید از خودش، جان، مال، زن و فرزندش و همه چیزش بگذرد، ما اگرفقط حقیقت عاشورا را به مبارزه با ظلم تفسیر کنیم کوتاهی و اشتباه کردیم، اینطور نبود که بگوئیم امام حسین علیه السلام فقط برای اینکه با یزید مقابله کند و مخالفت کند و با او بیعت نکند این حرکت را آغاز کرد، برای مقابله با یزید و مخالفت با او راه‌های دیگری هم وجود داشت. نباید حادثه عاشورا را فقط در همین عنوان ظلم‌ستیزی و مقابله با ظلم خلاصه کرد. حقیقت عاشورا و حقیقت کربلا دفاع از دین است، حقیقت عاشورا این است که در این عالم هیچ چیزی برتر از دین ارزش ندارد، دین خدا یعنی دستورات خدا، یعنی اراده خدا. خدای تبارک و تعالی از بشر چه می‌خواهد؟ هر آنچه که خدا خواسته عنوان دین خدا را دارد، در اعتقادات، در احکام، در اخلاق، در سیاست، مجموعه‌ی دین است. عاشورا تجلّی مجموعه دین خداست، چرا این حرکت امام حسین علیه السلام این همه اهمیت دارد و هر سال شکوه او در عالم بیشتر می‌شود؟ اگر ما این حرکت را فقط در دایره‌ی ظلم‌ستیزی محصور و محدود کنیم، این جفایی است به حقیقت عاشورا. اگر ما حرکت امام حسین علیه السلام را به عنوان یک تکلیف شخصی در نظر بگیریم و مطرح کنیم به نظر می‌رسد که این تفسیر غیر دقیقی از حادثه عاشورا است.

مبنای حرکت امام حسین علیه السلام

وقتی ما کلمات امام حسین علیه السلام می‌بینیم که حضرت به کلام پیامبر6 استشهاد می‌کند که پیامبر فرمود اگر کسی سلطان جائری دید که حلال خدا را حرام می‌کند و حرام خدا را حلال می‌کند و با او مقابله نکند یعنی از دین خدا دفاع نکرد، مبنای حرکت امام حسین علیه السلام دفاع از دین خدا بود، فرمود سنت جدّم و اسلام از بین رفته. آنچه که آورده شده بدعت‌هاست، خرافات است، خلافت دین خداست، به عبارت دیگر تمام فلسفه نبوت انبیاء و رسولان الهی در آوردن دین برای مردم بوده و قیام امام حسین تمام این زحماتی که انبیاء گذشته در طول تاریخ داشتند را حفظ کرد و نجات داد. امام حسین علیه السلام فقط دین اسلام را نجات نداد، دین را به معنای جامع خودش، به معنای عام خودش، یعنی اراده الهی بر بشر، یعنی تسلط اراده خدا بر بشر، این را حاکمیت بخشید، به بشر فهماند آنچه که باید بر شما حکومت کند خود تو نیستی، قوانینی که تو جعل می‌کنی نیست، باید قوانین الهی باشد.

عاشورا تجلی دین خدا

عاشورا تحقق بخشیدن به زحمات و خدمات همه انبیاء الهی، خصوصاً پیامبر اکرم6 است، این می‌شود حقیقت عاشورا.

عزاداران امام حسین علیه السلام باید بعد از یک دهه عزاداری، بعد از دو ماه عزاداری ببینند آمادگی خودشان برای فهم دین چقدر است؟ ببینند آیا پای منابر، سخنرانی‌ها، نسبت به دین چقدر نزدیک شدند؟ 1) مسئله فهم دین 2) آمادگی برای عمل به دین.

چقدر انسان بعد از عاشورا آماده برای جهاد در راه خدا خواهد شد، چقدر آماده می‌شود برای اینکه از خودش و مالش و دنیای خودش و خانواده خودش بگذرد برای اینکه دین خدا باقی بماند، این مطلب بسیار مهمی است که همه ما عزاداران باید به آن توجه کنیم.

دفاع از دین هدف امام حسین

هدف اصلی از قیام امام حسین علیه السلام دفاع از دین خدای تبارک و تعالی است، در فقه در کتاب جهاد معمولاً فقهای بزرگوار ما جهاد را به دو قسم تقسیم می‌کنند، جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی. آیات فراوانی در قرآن کریم جهاد ابتدایی وجود دارد و همچنین ادله فراوانی بر جهاد دفاعی داریم. در جهاد دفاعی عمدتاً بحث از دفاع از خود انسان، مال، شهر و خانواده انسان مطرح است اگر به مسلمان‌ها حمله شد این مسلمان‌ها باید برای دفاع از خودشان جهاد و مقابله کنند اما وقتی به روایات و کلمات فقها را دقت می‌کنیم یک جهاد سومی از او به دست می‌آوریم به نام جهاد ذبّی. ذبّ یعنی دفاع، منتهی این جهاد ذبّی دفاع خاص است، دفاع از اصل اسلام است یعنی اگر یک مسلمانی در یک زمانی احساس کرد اصل اسلام در خطر است یعنی بحث احکام و فروع و اخلاقیّات نیست، دشمن در صدد از بین بردن اصل و اساس اسلام است، می‌خواهد چیزی به نام اسلام در کار نباشد اینجا بر او واجب است که مقابله کند، واز اسلام دفاع کند و ما در یک رساله‌ای که در این موضوع داریم و قیام امام حسین علیه السلام را بر اساس همین موضوع تحلیل کردیم.

ما در حرکت امام حسین علیه السلام می‌بینیم که حضرت فرزند شش ماهه خودش را تقدیم اسلام کرد، آیا فرزند شش ماهه تکلیفی دارد؟ آیا امام علیه السلام نمی‌دانست که اگر این فرزند شش ماهه را به میدان بیاورد این دشمن خونخوار این طفل را شهید خواهد کرد؟ اینها همه واضح بود، اصلاً نیاز به مقام امامت هم نداشت، این مسئله در میدان جنگ یک امر بسیار واضح و بدیهی است، آیا امام نمی‌دانست خاندان او، زن‌ها و بچه‌ها بعداً به اسارت برده می‌شوند؟ چرا آنها را همراه خودشان آورد. تمام اینها تحت مسئله جهاد ذبی قابل تفسیر وتحلیل است ،ادله فراوانی دارد که ما در آن رساله که به همین عنوان به فارسی و عربی مطرح شده کاملاً توضیح دادیم و آیات و روایاتش را ذکر کردیم، این از وظایف یک انسان مسلمان است که یعنی مسلمانی اگر زمانی دید اساس اسلام در خطر است، چیزی از اسلام باقی نمی‌ماند، باید مقابله کند و ما همین اساس را مبنای برای نهضت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ذکر کردیم، یعنی در آن زمانی که امام در ایران قیام کرد، به حسب ظاهر مسئله پیروزی و موفقیت مطرح نبود اما امام فرمود من اگرتنها هم باشم در مقابل طاغوت می‌ایستم، فرمود اسلام دارد از بین می‌رود و نمی‌شود سکوت کرد.

حقیقت قیام امام حسین

همه حقیقت قیام امام حسین علیه السلام در همین مسئله است، ما نباید اینقدر این واقعه را کم ارزش جلوه بدهیم بگوئیم حضرت کشته شد برای اینکه گناهکاران امت او نجات پیدا کنند، گرچه به برکت عزاداری گناهان بسیاری از گناهکاران بخشیده خواهد شد و هر کسی این تأمل را داشته باشد به این نتیجه می‌رسد. همه موجودات، از خدای تبارک و تعالی گرفته، ملائکه الهی، موجودات تکوینی و غیر تکوینی،همه در مورد امام حسین علیه السلام عزادارند. تمام انبیاء الهی بر امام حسین علیه السلام اشک ریختند و گریه کردند، آسمان‌ها در قضیه شهادت امام حسین علیه السلام ضجه زدند، اجّة السماوات و الارض و ما فیهما آنچه که در آسمان‌ها و زمین است و مابینهما، اجّه زدند فریادهای بلند، همه عزادار بودند. این قضیه یک قضیه معمولی نیست و لذا این لا یوم کیومک یا ابا عبدالله که امام حسن علیه السلام و در کلمات امام سجاد علیه السلام هم مطرح شده همینطور است یعنی نه قبل از آن و نه بعد از آن مثل یوم الحسین روزی را نخواهیم داشت. آیا مسئله چه بوده؟ حقیقت چه بوده؟ حقیقت دفاع از دین بوده.

عزاداری امام حسین علیه السلام سرمایه شیعه

چه افتخار بزرگی را ما پیدا کردیم که ان شاء الله بتوانیم عزادار امام حسین و نوکر این خاندان و نوکر اباعبدالله الحسین باشیم. بیائیم این سرمایه را درست استفاده کنیم، برای این سرمایه، برای درجات بسیار بالای خودمان در پیش خدای تبارک و تعالی استفاده کنیم، از این سرمایه بهره‌ی کمی نبریم، شیعه افتخار دارد که دارای چنین سرمایه‌ای هست، باید بعد از دو ماه عزاداری ببینیم عشق ما به دین خدا زیاد شده یا کم؟ یا تغییر نکرده؟ باید آمادگی ما برای عمل به دین خدا، اینکه خدا از ما چه می‌خواهد؟ راستگویی، امانتداری، وفای به عهد، انجام تکالیف الهی، ترک محرمات و قیام در برابر ظالم، مقاومت، مقاومت یکی از شاخصه‌های بزرگ دین اسلام است، إن الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیکم الملائکة، مقاومت یکی از شاخص‌های بزرگ و یکی از معیارها و مسائل مهم دین است، کسی که برای دینش مقاومت نکند مؤمن نیست، انسان در هر زمانی باید در مقابل ظالمینی که می‌خواهند دین را از انسان و جامعه بگیرند، امروز نقشه‌ی اصلی دشمنان انقلاب ما نه فقط از بین بردن این نظام و از بین بردن این انقلاب است، نقشه اصلی‌شان محو و انهدام دین اسلام و مکتب اهل‌بیت است می‌گویند چیزی به نام اسلام نباید باشد و به راه‌های مخلتف که یکی از آنها اینست که این عزاداری‌ها را از من و شما و مردم بگیرند، شیوه‌های خرافی را بیاورند در این عزاداری تزریق کنند، مراقبت کنیم بر طبق آنچه که امام رضوان اله تعالی علیه و مراجع بزرگوار و رهبری معظم فرمودند، این نکته‌ای است که همگان باید به آن توجه داشته باشیم،عزاداری را به همان سبک انجام بدهیم تا بتوانیم به حقیقت عزاداری برسیم،

ما اگر عزاداری را روز به روز در میان خودمان تقویت کنیم اسلام ریشه دارتر خواهد شد، بقای اسلام تضمین می‌شود و ریشه‌دار کردن عزاداری به این است که به حقیقت عزاداری نزدیک شویم.

اهمیت زیارت و عزاداری در شیعه

در شیعه دو مسئله بسیار مهم به برکت اهل‌بیت علیهم السلام وجود دارد؛ یکی مسئله زیارت ائمه معصومین:، و قبر پیامبر6 است و یکی مسئله عزاداری است، که این دو عنوان را باید یک مقداری مورد توجه قرار بدهیم، در مورد مسئله زیارت امام حسین7 که روایات اینقدر فراوان داریم که فوق حدّ تواتر است و مضامین این روایات راغالب عزاداران و زائرین و شیعیان می‌دانند

امام صادق علیه السلام فرمود: لو تعلمون ما فی زیارته من الخیر و یعلم ذلک الناس لاقتتلوا علی زیارته بالصیوف فرمود اینقدر خیر در زیارت امام حسین علیه السلام وجود دارد که اگر مردم به این آثار زیارت امام حسین علیه السلام آگاهی داشتند برای اینکه بروند به زیارت امام حسین با هم می‌جنگیدند ، کنایه از این است که با هم نزاع می‌کردند این می‌گفت اول من باید بروم، او می‌گفت اول من باید بروم، حاضر بودند تمام اموالشان را بفروشند و به زیارت امام حسین علیه السلام بروند، بعد می‌فرمایند وَ لَا تَزْهَدُوا فِي إِتْيَانِهِ در زیارت امام حسین زهد به خرج ندهیم بگوئید یک بار رفتم کافی است نه فَإِنَّ الْخَيْرَ فِي إِتْيَانِهِ أَكْثَرُ مِنْ أَنْ يُحْصَى فإن ، اینقدر در زیارت امام حسین آثار وجود دارد که قابل شمارش نیست.

یا مثلاًامام صادق علیه السلام  در بعضی از روایات نسبت به ثواب زیارت امام حسین چه تعابیری دارند .در اینجا یک مقارنه‌ای یا مقایسه‌ای بین مسئله زیارت و عزاداری و فرق میان اینها را عرض کنم؛ بالأخره ما هم زیارت داریم و هم عزاداری، ممکن است این سؤال پیش بیاید که زیارت مهم‌تر است یا عزاداری؟ البته توفیق برای هر دو بسیار خوب است و ان شاء الله خداوند ما را موفق به هر دو کند، اما حالا راجع به فرق میان اینها چند نکته را عرض کنم.

عزاداری و زیارت هر دو انسان را با امام معصوم علیه السلام در دنیا و آخرت قرار می‌دهد، این آیه شریفه‌ای که هست يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ این یک تکلیفی است برای ما انسان‌ها. معیّت با امام معصوم علیه السلام. هم عزاداری انسان را با امام معصوم قرار می‌دهد و هم زیارت انسان را با امام معصوم علیه السلام قرار می‌دهد، یعنی ما دنیا و آخرتمان از صادقین هستیم، امام هشتم علیه السلام فرمود: من تذكر مصابنا وبكى لما أُرتكب منّا ، كان معنا في درجتنا يوم القيامة ، کسی که یاد گرفتاری‌های ما بیفتد، (اینجا همه مصیبتهای همه ائمه است خصوصاً مصیبت امام حسین علیه السلام) و نسبت به آنچه که بر ما وارد شده اشک بریزد کان معنا فی درجتنا یوم القیامه، خیلی عجیب است! عزاداری معیّت با ائمه معصومین آن هم در درجات آنها در روز قیامت است.

اما معیّت مراتبی دارد، انسان با امام علیه السلام باشد مراتبی دارد، عرض کردم هم زیارت معیّت با امام است و هم عزاداری معیّت با امام است اما زیارت معیّت حضوری است، انسان فقط در محضر امام قرار می‌گیرد اما عزاداری معیّت عملی است، یعنی انسان عملاً خود را در غم و مصائبی که بر امام وارد شده شریک قرار می‌دهد لذا این یک وجهی است بر اینکه عزاداری به مراتب قوی‌تر از زیارت است، عزاداری معیّت عملی است اما زیارت معیّت حضوری است. زیارت بیان اعتقاد است یعنی انسان وقتی امام حسین علیه السلام را زیارت می‌کند شهادت می‌دهیم به اینکه ما شما را قبول داریم، شما ناظربر اعمال ما هستید، می‌بینید، شما شفیع ما هستید، اینها بیان اعتقاد می‌شود. می‌گوئیم سلمٌ لمن سالکم حرب لمن حاربکم، اینها بیان اعتقاد است ولی عزاداری عمل به اعتقاد است، تجلّی عملی اعتقاد است. در عزاداری انسان آن اعتقادش را به مرحله عمل متجلّی می‌کند لذا می‌شود گفت زیارت آثار خودش را دارداما عزاداری با این دو وجهی که ما ذکر کردیم از زیارت بالاتر است،.

گاهی اوقات عزاداری به این است که انسان یک شعر بگوید، به همین اندازه. امام صادق علیه السلام به ابی عماره فرمود يَا ابَا عُمَارَةَ أَنْشِدْنِي فِي اَلْحُسَيْنِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ ، یک شعری راجع به جدّم حسین بن علی بگو، ابا عمره هم یک شعری را گفت و حضرت گریه کرد بعد ابا عماره می‌گوید من همینطور شعر می‌خواندم و می‌گفتم و حضرت گریه می‌کرد تا جایی که صدای گریه حضرت به زن‌های داخل خانه رسید، معلوم می‌شود که حضرت بلند گریه کردند و آنها شروع کردند برای امام حسین علیه السلام اشک ریختند، بعد حضرت فرمود یا ابا عماره من انشد فی الحسین بن علی شعراً فأبکی خمسین فله الجنة، اگر کسی یک بیت شعر برای حسین بن علی بگوید و 50 نفر را بگریاند خدا برای او بهشت را واجب می‌کند، بعد حضرت فرمود نه اگر30 نفر را بگریاند، بعد فرمود اگر 20 نفر، اگر 10 نفر را، تا رساند به اینکه اگر یک نفر را بگریاند خدا بهشت را بر او واجب می‌کند. بعد فرمود نه، حتی اگر خودش شعر بگوید و گریه کند، نه اینکه دیگری را هم بگریاند، بعد هم فرمود اگر شعر بگوید و خودش تباکی کند فله الجنة.

ارزش گریه برحسین علیه السلام

اینجا یک بحث بسیار مهمی مطرح می‌شود و باید خیلی به این مسئله دقت کنیم، اولاً چرا برای یک قطره اشک برای امام حسین علیه السلام این همه آثار ذکر شده؟ آیا فقط جنبه عاطفی داشته؟ آیا جنبه احساسی داشته؟ آیا فقط این بوده که این اشک جاری بشود و قلب فاطمه زهرا سلام الله علیها یا قلب مبارک پیامبر 6 یا قلب مبارک امیرالمؤمنین علیه السلام تشفی پیدا کند، یا اینکه این اشک یک ارتباط وثیقی با ایمان ما دارد و آنچه که از روایات استفاده می‌شود همین است. هر قطره اشکی که از این چشم‌های شما در عزای امام حسین می‌آید، کشف از این می‌کند که قلب شما از ایمان قوی‌تر و بالاتر برخوردار است و عجیب است ما وقتی روایات بکاء را می‌بینیم، یک وقت این روایات از نگاه این است که این اشک چقدر ثواب دارد، گناهان ما را می‌بخشد، آتش جهنم را خاموش می‌کند، اما وقتی عمیق‌تر بخواهیم نگاه کنیم این قطره اشکی که از چشم انسان عزادار جاری می‌شود درجه ایمانش را به خدا بالا می‌برد و ایمانش را محکم‌تر می‌کند، این روایات که از خود امام حسین علیه السلام وارد شده را تأمل کنیم، امام حسین علیه السلام فرمود لا یذکرنی مؤمنٌ إلا بکی، این البته نقل‌های مختلفی دارد. در یک نقلی امام صادق از امام حسین علیه السلام نقل می‌کند که امام حسین فرمود: أَنَا قَتِيلُ اَلْعَبْرَةِ قُتِلْتُ مَكْرُوباً وَ حَقِيقٌ عَلَيَّ أَنْ لاَ يَأْتِيَنِي مَكْرُوبٌ قَطُّ إِلاَّ رَدَّهُ اَللَّهُ وَ أَقْلَبَهُ إِلَى أَهْلِهِ مَسْرُوراً ، أَنَا قَتِيلُ اَلْعَبْرَةِ لاَ يَذْكُرُنِي مُؤْمِنٌ إِلاَّ اِسْتَعْبَرَ.یعنی هیچ مؤمنی من را یاد نمی‌کند (و نمی‌گوید پای منبر و یا هیئت، نمی‌گوید وقتی شور هیئت محقق بشود) می‌گوید وقتی یاد من می‌افتد! یعنی وقتی در تنهایی خودش اسم مبارک امام حسین علیه السلام را می‌آورد و شروع به اشک ریختن می‌کند این را هم شامل می‌کند، لا یذکرنی مؤمنٌ إلا بکی این را هم شامل می‌شود، امیرالمؤمنین به امام حسین، یک روز خطاب فرمودند یا عبرة کل مؤمنٍ فقال الحسین أنا یا ابتاه فقال نعم یا بنی، اینکه اشک هر مؤمنی، اصلاً یکی از نکات مهم فهم معنای این روایت معروف است أنا قتیل العبرة، اولاً این روایت به این معناست که ایمان انسان با اشک امام حسین گره خورده، آن کسی که از چشم او اشکی برای حسین بن علی جاری نمی‌شود،نمی‌توانیم بگوئیم او مؤمن است ولو اسم شیعه را داشته باشد، شیعه با اشک است، علامت شیعه واقعی بودن بُکاء بر امام حسین علیه السلام است، گذشت آن زمانی که نادان‌ها و جُهال به اسم روشن‌فکری می‌گفتند برای چه به سر و سینه خودمان بزنیم و اشک بریزیم؟ ببینیم فلسفه قیام امام حسین چه بوده؟ عرض کردم در یک بحثی قیام امام حسین یک ظاهری دارد و یک باطنی، ظاهرش همین اشک است، بدون این ظاهر نمی‌شود به آن باطن رسید. لا یذکرنی مؤمنٌ إلا بکی، امام حسین نخواسته یک قضیه تاریخی نقل کند، یک خبری به ما بدهد بگوید آیندگان وقتی می‌آیند، مؤمنین وقتی اسم من را می‌شنوند غالبشان گریه می‌کنند، این را نخواسته بفرماید. می‌خواهد بفرماید ایمان واقعی گره خورده به اشک، بعد بنشینیم تا آخر عمر ببینیم حقیقت این اشک چیست؟

امام صادق علیه السلام فرمود اذا کان یوم العاشر من المحرم تنزل الملائکة من السماء و مع کلّ ملک منهم قارورة من البلور الابیض و یدورون فی کل بیت و مجلس یبکون فیه ،وقتی روز دهم محرم یعنی روز عاشورا می‌شود ملائکه مخصوصی از آسمان می‌آیند و هر یک از این ملائکه بلور سفیدرنگی در دستشان است و یدورون فی کل بیت و مجلس یبکون فیه علی الحسین، اینها وظیفه‌شان این است که بروند هر جایی هر مجلسی هر کسی که بر امام حسین علیه السلام اشک می‌ریزد در این ظرف‌های بلور قرار بدهند، فیجمعون دموعهم فی تلک القواریر این ظرف‌ها اشک های گریه کنان امام حسین را قرار می‌دهند فإذا کان یوم القیامه فتلحق نار جهنم، وقتی که روز قیامت آتش جهنم شعله‌ور می‌شود یضربون من تلک الدموع قطرةً علی النار یک قطره از این دموع را (الله اکبر) نه همه‌اش را، یک قطره از اینها را بر این آتش شعله‌ور شده جهنم می‌ریزند فتذهب النار علی الباکی علی الحسین، آنکه در دنیا بر امام حسین اشک ریخته آتش جهنم از او دور می‌شود مسیر ستّین ألف فرسخ، شصت هزار فرسخ از او دور می‌شود، آتش جهنم آتشی است که انسان را از صد فرسخی هم می‌سوزاند ولی این 60 هزار فرسخ از گریه کننده بر امام حسین دور می‌شود.

همه حرفها اینجاست، حقیقت این اشک چیست؟ حقیقت این اشک به ایمان ما گره خورده، اینکه سفارش می‌کنند گریه کنید، اشک بریزید، تباکی کنید، برای اینست که آن قوه ونور ایمان در درون ما شعله‌ور بشود، اشک بر امام حسین برای اینست که انسان ایمانش قوی‌تر بشود، لذا از تمام این هیئتی‌ها و عزاداران وقتی سؤال می‌کنید وقتی عزاداری تمام می‌شود انسان یک احساس نورانیّتی در درونش می‌کند، وقتی یک قطره اشک می‌ریزد نه تنها احساس آرامش می‌کند یک نورانیّت خاصی را در درون خودش احساس می‌کند، لذا مسئله بکاء بر امام حسین باید جدّی گرفته شود، بکاء بر امام حسین ریشه در ایمان ما شیعه دارد، ریشه در ایمان ما مسلمان‌ها دارد، تقویت ایمان ماست، هر چه اشک بر امام حسین بیشتر ریخته شود ایمان انسان ان شاء الله قوی‌تر می‌شود.

ما نباید اشک بر امام حسین را فقط یک جنبه احساسی بدهیم، یک جنبه عاطفی بدهیم، ما وقتی روایات در این زمینه را مراجعه می‌کنیم این اشک مقدمه سلوک انسان است ویکی از ابواب سلوک، امام حسین علیه السلام است، گرچه همه ائمه ما علیهم السلام بابی هستند برای خدای تبارک و تعالی، ائمه ما همه باب الله هستند ولی باب الحسین یک سلوک خاصی را برای انسان به وجود می‌آورد و این روایاتی که در بکاء بر امام حسین علیه السلام است برای اینست که انسان سلوک الی الله پیدا کند، انسان عروج الی الله پیدا کند.

ارزش زیارت امام حسین علیه السلام

من این روایت را عرض کنم که این روایت چقدر مهم است که امام صادق علیه السلام فرمود إِنَّ الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ ع عِنْدَ رَبِّهِ عَزَّ وَ جَلَّ یَنْظُرُ إِلَى مَوْضِعِ مُعَسْکَرِهِ وَ مَنْ حَلَّهُ مِنَ الشُّهَدَاءِ مَعَهُ وَ یَنْظُرُ إِلَى زُوَّارِهِ وَ هُوَ أَعْرَفُ بِهِمْ  ، امام حسین در پیش خداست و ینظر الی زوّاره و هو اعرف بهم و باسمائهم و اسماء آبائهم، امام حسین اسامی زوار خودش را می‌داند، اسامی آباء آنها را می‌داند و به درجاتهم و منزلتهم عند الله عزوجل من احدکم بولده، تمام خصوصیات زوار را می‌داند اما عمده این است، امام صادق می‌فرماید و إنه لیری من یبکیه، کسی که بکاء بر امام حسین دارد و گریه می‌کند امام حسین او را می‌بیند لیری من یبکیه، کسی که بر او گریه می‌کند و اشک از چشمش جاری می‌شود همان آن امام حسین با آن قدرت ملکوتی که خدا در اختیارش قرار داده می‌بیند. وقتی می‌بیند چه می‌شود؟ فیستغفر له امام حسین برای او طلب مغفرت می‌کند، آیا می‌شود امام حسین برای زائرش، برای عزادارش طلب مغفرت کند، دستهای مبارکش را بالا ببرد از خدا طلب غفران کند برای این زائر اما خدا دعاوطلب امام حسین را رد کند؟ به همین هم اکتفا نمی‌کند و یسئل آبائهم علیهم السلام أن یستغفروا له، به امیرالمؤمنین، به فاطمه زهرا، به پیامبر اکرم، به اینها عرض می‌کند که شما هم برای این گریه‌کن من، برای این عزادار من استغفار کنید، حالا اینجا این سؤال مطرح است که اگر استغفار امام حسین برای نجات انسان کافی است دیگر استغفار پیامبر و امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا چه نیازی هست؟ اینها همه ارتقای درجه است، استغفار امام حسین یک مرتبه انسان را بالا می‌برد، استغفار فاطمه زهرا، استغفار امیرالمؤمنین یک مرتبه‌ای واستغفار پیامبر یک مرتبه‌ی بسیار بالایی انسان را بالا می‌برد. یک قطره اشک را ببینید چقدر انسان را عروج می‌دهد، استغفار فقط پوشش و گذشت از گناه نیست، استغفار جبران کردن جهالت‌های انسان است، خدای تبارک و تعالی در سوره هود بعد از اینکه می‌فرماید ما قرآن را نازل کردیم در ادامه‌اش امر به استغفار می‌کند می‌فرماید حالا که قرآن را نازل کردیم استغفار کنید، بحث گناه مطرح نیست.

استغفار جبران نقص است

استغفار جبران نقص انسان است، جبران جهالت‌های انسان است، ما خیلی از امور را نمی دانیم، اگر می‌دانستیم عمل می‌کردیم، با این استغفار خدا جبران می‌کند. خیلی از امور را غافل بودیم که اگر غافل نبودیم عمل می‌کردیم خدا با این استغفار جبران می‌کند، استغفار فقط جبران گناه نیست، جبران غفلت‌ها، جهالت‌ها، بی‌توجهی‌ها، قصور، این استغفار پیامبر و ائمه همه در همین رابطه معنا می‌شود، گریه کن بر امام حسین علیه السلام بدان که به دنبال اشک تو حسین بن علی ، پیامبر وامیر المؤمنین برای تو استغفار می‌کند، چه مقامی از این بالاتر؟ بعد ما بیائیم این اشک را فقط در جنبه عاطفی خلاصه کنیم؟! یا بر طبق آن قول نادان‌ها بخواهیم این اشک را از این ملت عزادار بگیریم؟ در آن روایت می‌فرماید امام حسین می‌گوید: لو یعلم زائری ما اعدّ الله له لکان فرحه اکثر من جزعه، اگر زائر من بداند خدا چه برای او آماده کرده، این فرح و خوشحالی از جزع او و بی‌تابی او اکثر است.

عزاداری عمل به اعتقاد است

باز یکی از نکات مهمی که وجود دارد این است که عزاداران امام حسین علیه السلام متعلق اراده‌ی خاص خدای تبارک و تعالی قرار گرفتند، ما در قرآن زیاد داریم یهدی من یشاء، افرادی که متعلق مشیّت الهی قرار می‌گیرند، یک روایتی از امام صادق علیه السلام هست که حضرت فرمود: مَنْ أَرَادَ اَللَّهُ بِهِ اَلْخَيْرَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ حُبَّ اَلْحُسَيْنِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ وَ حُبَّ زِيَارَتِهِ ، کسی که خدا اراده‌ی خیر به او کند، یعنی خدا می‌خواهد یک هدایت خاصی شامل او کند، این آدمی است که به تکالیف اولیه و ظاهریه عمل کرده و خدا می خواهد او را یک مقدار بالا بیاورد و تعالی بدهد این خیلی حرف است. غضف فی قلبه حب الحسین، خدا در دلش حبّ امام حسین را قرار می‌دهد، حب زیارت امام حسین را قرار می‌دهد، وَ مَنْ أَرَادَ اَللَّهُ بِهِ اَلسُّوءَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ بُغْضَ اَلْحُسَيْنِ وَ بُغْضَ زِيَارَتِهِ. امام باقر علیه السلام فرمود: من أراد أن يعلم أنه من أهل الجنة ، کسی که می‌خواهد بداند اهل بهشت هست یا نه؟ فالیعرض حبّنا علی قلبه، عرضه بدارد حبّ ما را بر قلب خودش، به قلب خودش نگاه کند ببیند حبّ ما، عشق به ما، عشق به امیرالمؤمنین و اولاد علی و فاطمه در قلب او وجود دارد یا نه؟ فإن قبله فهو مؤمنٌ اگر قبول کرد مؤمن است. همه این روایات با هم مرتبط است، امام حسین فرمود: لاَ يَذْكُرُنِي مُؤْمِنٌ إِلاَّ بَكَى ، مؤمن باید گریه کند، امام باقر هم می‌فرماید کسی که عشق ما را دارد مؤمن حقیقی است، بعد می‌فرماید و من کان محباً فالیرغب فی زیارت قبر الحسین کسی که محب ما هست باید رغبت در زیارت قبر امام حسین علیه السلام داشته باشد، فمن کان لحسین زواراً عرفنا بالحبّ لما اهل البیت و کان من اهل الجنة و من لم یکن للحسین علیه السلام زواراً کان ناقض الایمان، همان طوری که عرض کردیم اگر کسی اشک نداشته باشد ایمان ندارد در مسئله زیارت هم امام باقر می‌فرماید کسی که اهل زیارت امام حسین علیه السلام نباشد این ناقص الایمان است، ایمانش ایمان صحیحی نیست.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

پایان پیام

true
true

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

true

true

false
true
اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش 3 برابر خواهد شدانقلاب و مقاومت کمر دشمنان را در منطقه شکسته استدیدار با 800 خانواده معظم شهید در قم37 پایگاه کمیته امداد آماده دریافت کمک‌های مردم هستندسرمایه‌گذار قدرتمندی برای راه‌اندازی منوریل قم اعلام آمادگی کردجاعلان مهر و آرم رياست جمهوري در قم دستگیر شدندهمایش پیاده‌روی خانوادگی در قم برگزار می‌شودامروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین علیه الاسلام استپیشنهادهای معاون سابق وزیر نیرو برای بهبود اقتصاد ایرانردپای انسان در طبیعتلزوم تغییر و جوان گرایی در بین مدیران ، سیاستگذاران و تصمیم گیران قمعکاسی تبدیل یک تصویر به خاطره استحلوا حلوا کردن طرح رتبه بندی فرهنگیان ! ‏آمار 20 هزار نفری معتادان شایسته قم نیستالزامات پنج گانه حمایت از کالای ایرانیدرد مردم سوختن در آتش قطار است نه حصر!#نه_به_آجیلپنج خاطره شنیدنی رهبر انقلاب از امام خمینی (ره)تیزر فیلم جدید ده‌نمکی/ اکران زندانی‌ها در ایام نوروزواکنش مجری تلویزیون به اظهارات محمدرضا گلزارهزینه 150 هزار میلیارد تومانی تصادفات برای کشورآیت‌الله رئیسی: برخورد با فساد خط قرمز نداردنشان عالی ذوالفقار روی سینه سردار سلیمانیزندگی؛ از نو !جناب آقای سرمست؛قم مخزن نيروی انسانی است9دی در تاریخ ماندگار استانرژی هسته‌ای هنوز حق مسلم ما استتربیت 200 طلبه به عنوان مشاور در بنیاد فقه و معارف اهل‌بیت(ع)تضمین قطعی اروپایی ها شرط مجمع برای تصویب FATF استفاجعه مسجد نیوزیلند را به همه مسلمانان جهان تسلیت می‌گوئیماجرای طرح آرامش بهاری در 36 بقعه متبرکه قمتحریم ها بر روی اخلاق کاری و پشتکار ما تاثیری نداشته استپرداخت عوارض آزادراه قم – تهران الکترونیکی شدظرفیت پارکینگ قم افزایش یافتآماده باش نیروهای حفاظت از اراضی ملی راه وشهرسازی قم در نوروز98معاینات زائرین حج تمتع 98 در قم آغاز شدفعالیت 10 گروه جهادی از دانشگاه های استان قم در ایام نوروزهیچ صنفی در قم اجازه فروش مواد محترقه نداردعرصه دیپلماسی جای اعتماد نیستسه درس مهم زندگی از پدر امتحفظ امنیت مالی و جانی مردم دغدغه پلیس در چهارشنبه آخر سالآمادگي پليس قم براي خدمت به زائران و مسافران نوروزيتوقیف محموله 310 میلیون ریالی مواد محترقه پرخطر در قماعلام برنامه‌های ستاد اقامه نماز قم در ایام نوروزسرپرست ادارات كل حراست و اتباع خارجي استانداری قم منصوب شدندمبارزه با مواد مخدر به صورت دستوري امكان پذير نيستبراي جذب سرمايه گذاري خارجي از ظرفيت هاي وزارت امور خارجه استفاده شودسیار رفت، حیدری آمدفعالیت 16 پایگاه ثابت و سیار جمعیت هلال احمر در محورهای موصلاتی قمکلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی استکانال مالی اروپا شبیه یک «شوخی» است؛سال جدید سال فرصت‌هاستتلاش نیروی انتظامی در ایام نوروز قابل تقدیر استدست رد پليس قم به رشوه 2 ميليون ریالیکشف 207 کیلوگرم حشیش در قمشرايط جديد بهره مندي مشمولان غايب وفرزندان ايثارگران از امتيازکسرخدمتبازدید بیش از 11 هزار نفر از آثار تاریخی استان قماستفاده حداکثری از ظرفیت بقاع متبرکه قم تغییرات مدیریتی در مسجد مقدس جمکران کشف محموله 5 میلیارد ریالی پارچه و پتو قاچاق در قمخدمت رسانی جوانان هلال احمر به ۱۲ هزار ۸۰۰ نفر مسافران نوروزی در قمتوديع و معارفه سرپرست اداره كل روابط عمومي استانداري قممدير كل برنامه ريزي، نوسازي و تحول اداري استانداری قم منصوب شدکشف بیش از 80 کیلوگرم تریاک در قمارسال دومین مرحله کمک‌های مردم قم به سیل زدگان شمال کشورمردم از نزدیک شدن به رودخانه های قم خود داری کنندابلاغ سلام مقام معظم رهبری به خانواده شهید " علیرضا همایی فصیح"محدودیت های ترافیکی قم در تعطیلات پایانی نوروز اعلام شدقم در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) به سوگ نشستکشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قممردم مراقب کلاهبرداران تلفني باشندمردم از نزدیک شدن به رودخانه های استان قم خودداری کننداقدامات لازم تا رفع مشکلات و آلام مردم سیل زده ادامه یابدکار اصلی مسئولان بازسازی ویرانی‌های سیل استاعزام نیرو‌های قرارگاه جهادی از قم و تهران به مناطق سیل زدهاعزام تیم آتش‌نشانی قم به مناطق سیل‌زده لرستانارسال محموله کمک های امدادی و اعزام تیم تخصصی هلال احمر قم به مناطق سیل زده خوزستانامکانات و تجهیزات امدادی قم برای سیل زدگان لرستان و خوزستان ارسال شدرهبری فرمودند از معبر آبی «کرخه کور» حتما استفاده کنیدحجة‌الاسلام مروی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدکمک 700 میلیون تومانی مردم قم به سیل زدگان کشوردشمن در پی سوءاستفاده از سیل اخیر ایران استمعاون استاندار قم به مناطق سیل زده اعزام شدکاهش 21 درصدی تصادفات فوتی در قمکمک‌رسانی به سیل‌زدگان بدون همکاری ‌مردم محال استمدیران ناکارآمد قم برکنار می‌شوندذخیره آب سد ۱۵ خرداد قم به ۶۰ میلیون مترمکعب رسید5 محموله و 50 امداد گر از قم به مناطق سیل زده اعزام شدکاهش تصادفات فوتی و جرحی قم در ایام نوروزبازدید رئیس هلال احمر و نماینده مردم قم در مجلس ازمناطق سیل زده استان لرستان‎حضور روزانه ۲۰ هزار نمازگزار نوروزی در نمازهای جماعت مسجد مقدس جمکران آبگیری تالاب غدیر اسب در استان قم پس از 2 دههدستگيري باند سارقان مغازه در قمبررسی بیش از 260 مورد مشاوره فعال در تعطیلات نوروزیویژگی های روان‌شناختی فضای مجازیچهره‌های شاخص هنر انقلابی قم تجلیل می‌شوندهمایش «انقلاب اسلامی، آغازگر عصر جدید» فردا در دانشگاه قم برگزار می‌شودکاری کنید که نظامیان امریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شونداجازه نمی دهم مدیران کلی گویی کنند؛مدیر میدانی هستماقامت بیش از 768 هزار مسافر نوروزی در قماولویت فوری مسئولان خدمات رسانی به سیل زدگان استهمکاریهای دانشگاهی مهمترین راه مبارزه با افراط و تکفیر استآماده سازی 4 هزار بسته غذایی 72 ساعته ویژه سیل زدگان2 شهربازی در قم به بهره‌برداری می‌رسدارسال کمکهای بهزیستی استان قم به مناطق سیل‌زده لرستانکشف حدود 200 کیلوگرم تریاک در قممستند سازان سپاه قم به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام شدنداختتامیه جشنواره «چهل سال چهل فیلم» در قم برگزار می‌شودسومین جشنواره ملی «فانوس» با موضوع دفاع مقدس فراخوان شداسکان 30 هزار مسافر نوروزی در بقاع متبرکه قمبازگشایی محور معمولان-پلدختر با همکاری استانهای اصفهان ، قم ، لرستان ، بوشهرگربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسیدهمایش «پیشینه و ابعاد نظری کتابت قرآن کریم»در قم برگزارمی شودثبات اقتصادی یکی از پشتوانه های نظام اسلامی استکشف حدود 95 کیلوگرم حشیش در قمدستگيري سارقان حرفه اي غیر بومی منزل در قمفراخون خدمت جهادی و اعزام 150 نیروی داوطلب به مناطق سیل زده لرستانآیت الله فاضل لنکرانی از راه اندازی مرکز تخصصی فرزندآوری سالم حمایت کرداعزام تیم اورژانس اجتماعی 123 قم به لرستانهفتمین محموله کمک های مردم قم به مناطق آسیب دیده از سیل اعزام شدافتتاح خط تولید مرکز ملی فناوری خلاء ایران در سایت هسته ای فردوسیل ۱۱۶ میلیارد ریال به قم خسارت زدمسابقات قرآن طلاب حوزه های علوم دینی جهان درقم برگزار می شودهمه مسلمانان انقلابی عنوان پاسدار را دارندانتصاب جدید در اداره کل حفاظت محیط زیست استان قمريزش کوه در محور جاده" قديم قم – تهران "انتخاب آیت الله «شیخ عیسی قاسم» به عنوان مهدی یاور سال ۹۸ مسجد مقدس جمکرانمدیر دفتر نماینده ولی فقیه و رهبر شیعیان پاکستان با سیل زدگان ایران ابراز همدردی کرد1500 نفر از پرسنل سپاه قم برای حضور در مناطق سیل زده لرستان اعلام آمادگی کردندبرگزاری همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و رونق تولید در قماستفاده از ظرفيت كاركنان شاهد و ايثارگر در مدیریت دستگاههای اجراييامیر پور دستان:حقیقت این است که آمریکا دیگر توان هیچ‌گونه جنگ نظامی نداردنخستین گردهمایی روحانیون دانشگاه آزاد اسلامی در قم برگزار شدشورای اطلاع رسانی استان قم تشکیل می شودمشوق های سرمایه گذاری سال 98 شهرک های صنعتی قم اعلام شدتحریم ها اوج بُغض و کینه آمریکا از انقلاب اسلامی استقم در حوزه امنیت در بین پنج استان برتر کشور قرار داردتقدیر و تشکر آیت الله مبلغی از سپاه، ارتش ،مردم و مسئولان110 تن از جوانان و امدادگران هلال احمر قم به مناطق سیل زده لرستان اعزام شدندشهردار قم در واکنش به اقدام اخیر آمریکا:من هم یک سپاهی‌اماقدام آمریکا علیه سپاه نشان دهنده اوج حماقت ترامپ استپاسداران نمونه سپاه استان قم تجلیل شدندجزییات مراسم تشییع پیکر مطهر شهید «احمد جلالی نسب» در قم اعلام شدهمایش آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود114 موکب در قم آماده خدمات رسانی به منتظران ظهور استنیروهای مسلح امید سیل زدگان کشور هستندجشنواره ملي نوروزی پلیس در قم برگزار می‌شودمردم قم در کمک به هموطنان سیل زده حماسه آفرینی کردندتداوم طرح جمع آوري معتادان متجاهر در قمارسال کمک 2 میلیارد ریالی اوقاف قم برای سیل‌زدگان خوزستانتشکیل شورای فقهی تعلیم و تربیت وهیئت اندیشه ورز در آینده نزدیکحضور اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در نمایشگاه بین المللی محیط زیستکشف 251 کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس "قم و اصفهان"ارسال سه دستگاه پل فلزی 30 متری به مناطق سیل زده لرستانسرای ملاحسین قم مرمت می‌شودچهره های شاخص هنر انقلابی قم تجلیل شدندمردم قم بیش از 15 میلیارد ریال به سیلزدگان کمک کردندکتاب دائره المعارف شیعه در قم رونمایی می شودقره چای پس از دو دهه رنگ آب به خود دیدبلوار امام علی(ع) پردیسان به‌ زودی به بهره‌ برداری می ‌رسدارتباط ۹۰ درصد روستا‌های پلدختر و چگنی برقرار شددومین محموله کمک بهزیستی استان قم به مناطق سیل زده ارسال شدحاج احمد دباغ؛نابغه قرآنی جهان اسلام مورد تقدیر قرار گرفتغرب جایگاه علمی اش را مدیون دانشمندان مسلمان استتخصیص گوشت‌های قربانی نیمه شعبان به مناطق سیل‌زدهآیت الله فاضل لنکرانی هزینه تاسیس 2 باب مدرسه را در لرستان تقبل کردندآماده سازی ۲۰۰ هکتار پارکینگ با ظرفیت بیش از ۴۰ هزار خودرو درقماعتراف سارقان 200 میلیاردی به 35 فقره سرقت منزل در قمخارج کردن کیست مایع ١٠ لیتری در بیمارستان تامین اجتماعی قمبرگزاری سومین دوره آموزشی توانمند سازی تشکل های مردم نهاد قمپیشکسوتان فوتسال استقلال تهران و قم حامی سیل زده گان شدندپنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شدخرید ۱۴هزار مترمربع از باغات قم برای صیانت از فضای سبز توسط شهرداریمعارفه وتودیع رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قمتشکیل شورای مشورتی جوانان استان قمافتتاح طرح هاي عمراني و ورزشي دانشگاه قمگلریزان ورزشکاران قمی به نفع سیل زدگان برگزار شدگسترش زیرساختهای ارتباطی برای تولید و انتشار محتوای غنی اسلام۲۰۰هکتار پارکینگ در محدوده مسجد جمکران آماده سازی شددست برادری ارتش و سپاه حرکتی زیبا پس از حرکت زشت آمریکایی‌ها بودخانواده های معظم شهدای ارتش در قم تقدیر شدنددیدار استاندار قم با رئیس مجلس شورای اسلامیروحیه ی ایثارگری ارتش موجب اقتدار و امنیت ملی شداعلام محدویت های ترافیکی نیمه شعبان در قمانهدام باند سارقان مغازه و کشف 20 فقره سرقت در قمفراخوان مشمولان اعزامي فارغ التحصيلان دانشگاه و موسسات آموزش عالي در ارديبهشت 98کمک 7میلیارد 800میلیون ریالی مجموعه اصناف قم به سیل زدگانبخشی از تخصیص باقی مانده سال قبل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پرداخت می شودهمایش «نرجسانه» در مسجد مقدس جمکران برگزار شدآیت الله نوری همدانی:دشمنان از جامعه‌ای که در برابر سلطه‌گران بایستند ناراحت می‌شوندحمل و نقل پاک؛ آن گاه شهر پاکمدارس قم شنبه ۳۱ فروردین تعطیل شدسیل اخیر نمادی از همبستگی جبهه مقاومت شدکمک 2میلیاردو 500میلیون ریالی فعالان گردشگری قم به سیل زدگانجشنواره عکاسی قاب فیروزه‌ای در مسجد مقدس جمکران برگزار می شودمراسم پنجمین سالگرد خاکسپاری شهدای گمنام برگزار می‌شودشیخ عیسی قاسم "مهدی یاور" مسجد مقدس جمکران شدثبت معنوی جشن های نیمه شعبان به عنوان "بزرگترین اجتماع مهدی یاوران جهان"افتتاح نخستين آكادمي تخصصي اسكيت در قمقم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور شدقرارگاه حضرت قائم(عج) دائمی می شوددستگیری سارق 4 میلیاردی طلاوکشف 33 کیلو تریاک در قمفرافکنی مدیر روابط عمومی آبفای قم پس از ورود فاضلاب به منازل مردم!ارائه خدمات مطلوب تر به زائرین در نیمه شعبان نیازمند اعتبارات ویژه و حمایت ملی استارائه خدمات امدادی و درمانی به بیش از 5 هزار نفر در طرح ملی "منتظران ظهور"داوطلبان خانه هلال مرکز خدمات حوزه علمیه به مناطق سیلزده خوزستان اعزام شدندکشف 9 کیلو و 400 گرم مواد افیونی شیشه در قمکشف 102 هزار نخ سیگار قاچاق در قمتوقف  121 پروژه به دلیل تخلف از مقررات ملی ساختمان در قمبسترهای مخابراتی باعث اشاعه دین خدا و فرهنگ اصیل و ناب محمدی می شودکشف 466 کیلوگرم موادمخدر در قمتجليل از عوامل ستاد اجرايي خدمات سفر استان قمبرنامه های هفته سلامت در استان قم تشریح شدبرگزارش همایش ورزش صبحگاهی کارکنان بهزیستی استان قمنشست علمی عرضه حدیث بر قرآن برگزار شدبهسازی 22 کیلومتر از محور قم- نیزار در سال جدیدکشف یک هزار و 300 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قممردم قم بیش از 2 میلیارد تومان به مناطق سیل زده کمک کردندقمار است و کسانی که شرکت می کنند مالک آن جوایز نیستنددشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نخواهد ماندرئیسی در دیدار مراجع تقلید:تحول در دستگاه قضا در دستور کار استبانک ها در زمینه کمک رسانی به اقشارآسیب پذیر جامعه اهتمام لازم را داشته باشندگرفتاری‌هایی که طلاب در این زمان از جهت معیشتی دارند این به مراتب از گذشته بیشتر استپایان شب سیاه دیکتاتوری و خونریزی آل سعود نزدیک استآیت الله حسینی بوشهری:تبدیل کارخانه ها به برج فاجعه استاساس وهابیت بر کشتن انسان های بیگناه استآیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ماندمطالبات مراکزدرمانی قم از بیمه سلامت پرداخت شدآیت الله صافی اعدام مسلمانان در عربستان را محکوم کردکشف 1337 کیلو مواد مخدر در عملیات مشترک پلیس قم و تهرانافزایش طلاق در جامعه ریشه‌یابی شودآغاز فعالیت دفتر ارتباط استانداری با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی قمکلاهبرداری ایمیلی از شرکت های تجاری و صرافی هانصب تجهیزات کاهنده مصرف آب در مدارس، مساجد و ادارات قمهیچ هورمونی در تولید مرغ استفاده نمی شودتمامی عمل های جراحی یک درمانگاه چشم پزشکی خصوصی در قم تعطیل شدجادوگر آسيا هم از قم رفتبا قاچاق و عوامل نا امن‌کننده فضای مجازی برخورد جدی کنیدممنوعیت استقرار واحدهای هیدروکربن در استان قمهشدارهای پلیس قم برای پیشگیری از سرقت، جعل و كلاهبرداري تشدید نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی در ماه مبارک رمضانگفتگو با نویسنده کتاب فصل فیروزهافزایش 13 درصدی نزاع و درگیری در سال 97 در قماجرای  طرح یک کاسب، یک کالای اساسی توسط اتاق اصناف قمپذیرش 2500000 هزار نفردر مراکز درمانی تامین اجتماعی قمقم در پرداخت مطالبات فرهنگیان از استانهای موفق کشور استمشاوره و حل و فصل اختلافات مردم در کلانتری ها امری ارشمنداستمشکلات واحدهای تولیدی را بصورت میدانی پیگیری می کنیمگردهمایی رابطين سازمان هاي دولتي و ناجا و برگزار شدکشف 38 کیلوگرم تریاک در قمارسال کمک‌های فنی و تجهیزاتی به مناطق سیل‌زده کشورموسسه آموزش عالی طلوع مهر قم یک مرکز آموزشی در مناطق سیل زده پلدختر می سازدکتابخانه و مرکز اسناد مجلس متاسفانه به درستی عرضه نشده استکمیته های هفتصد گانه همکاریها ؛ قرار گاه های فرهنگی تربیتی کشورعزت نفس معلمان در مسئله معیشت باید محفوظ بماندطلاق در قم افزایش یافته استمردم بزرگترين پشتوانه انقلاب اسلامي هستندمعرفي مديركل جديد دفتر امور اجتماعي و فرهنگی استانداري قمتلاش گران عرصه كار و توليد قم تجلیل شدندتجلیل از مقام علمی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملیمزار شهید مطهری در قم گلباران شدآیت الله فاضل لنکرانی: احکام دینی با زبان هنر به مردم منتقل شودوزیر اطلاعات: مبلغان پاسخگوی شبهات و نیازهای جامعه باشندبخش قابل توجه تخلفات کلان اقتصادی با زد و بند برخی دستگاه ها صورت می گیرداجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه قم در ماه رمضاندولت و آموزش و پرورش بدانند ملت هرگز اجازه اجرای سند 2030 را نخواهند دادپیکر مطهر ۲ شهید مدافع حرم در قم تشییع می‌شوداجرای طرح افق با محوریت بقاع متبرکه در قمبرنامه های مسجد مقدس جمکران در ایام ماه مبارک رمضانانهدام باند سارقان مغازه و احشام در قمدستگیری متهم به اخلال در نظم در فضای مجازیواحد هاي صنفي در صورت تظاهر به روزه خواري پلمپ می شوندکشف 155 کیلوگرم تریاک در قم9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شدطرح دادرس، محور توسعه و ترویج فرهنگ خودامدادیپیکر ۲ شهید مدافع حرم در قم تشییع شدتجمع مردم قم در محکومیت جنایات رژیم آل سعود برگزار شداولین گواهی حلال صنایع غیر گوشتی صادر شدآموزش و پژوهش دو رکن مهم در توسعه و تعالی استبازآفرینی محلات قم 10 تا 12 سال زمان می بردرئيس هیأت فوتبال قم استعفا كرد؛سفر شبانه تاج به قمویژه برنامه های حرم مطهر در ماه مبارک رمضان تشریح شدمردم نباید هر روز با یک نرخ جدید مواجه شوندپزشکان قم ملزم به نصب کارت خوان در مطب شدنداخطار آیت‌الله مکارم به دولت: دست از گرانی برداریدحجم افزایش ارتکاب جرایم در فضای مجازی خیلی تکان دهنده استکشف حدود 26 کیلوگرم تریاک در قمقصور پزشکی در قم کاهش یافتپرداخت ٣٦ میلیارد تومان هزینه دارو به بیماران خاص و صعب العلاج در قمدرک شرایط موجود مهمترین اولویت مبلغان دینی استمجمع هیئت فوتبال قم پشت درهای بسته؛ چرا خبرنگاران را به جلسه راه ندادند؟هلال احمر قم رتبه نخست آموزش را در کشور به دست آوردقرآن دستور داده با آنها که بر سر ملتها عربده می‌کشند، مقابله کنید‌نگاهی به حضور 4 ماهه سرمست در استانداری‌ قمشورای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در برقراری امنیت جامعه نقش موثری داردپرتال جدید دفتر تبلیغات اسلامی رونمایی شدکشف بیش از 100 کیلو تریاک در قمخدمات جمعیت هلال احمر قم تشریح شدمرمت خانه تاریخی ملاصدرا در حال انجام استنمایشگاه تخصصی مبلمان استان قم برگزار می‌شودقم یکی از استان های برتر کشور در زمینه امنیت سرمایه گذاری استپاسخگویی تلفنی استاندار قم به درخواست های مردمی از طریق سامانه سامدایران با کمال عزت و افتخار در برابر دشمن خواهد ایستادنمازگزاران قمی از اقدام متقابل ایران در برابر نقض برجام حمایت کردنداحداث 360 هکتار فضای سبز در طرفین بلوار آیت‌الله بروجردی قماکران ۱۲۰۰ مترمربع تبلیغات شهری با شعار «همه میهمان خدائیم»از اجرای طرح "رقابت در خدمت" تا حضور پرشور هلال احمری ها در نماز جمعه قمدستگیری سارق کیف قاپ در قمفراخوان اعزام مشمولان در اردیبهشت ماه 1398۲۴۰ هزار نفر مهمان سفره افطار در حرم امامزاده سید علی(ع) می‌شونددستگیری سارقین کيف قاپ و مدارس در قمدر احیای موقوفات نباید از جوسازی‌ها هراس داشتدر بحث نمای ساختمانی دچار ابتذال فرهنگی شده ایمکسب 3 رتبه عالی استان قم در اجرای برنامه های کانون دانش آموزیثبت نام اعتکاف رمضانیه در مسجد مقدس جمکران آغاز شدتقدیر گران قیمت حوزه از سید محمد بطحائی !جرم در جامعه ما زیاد نیست، تجاهر به جرم زیاد استكشف 5 تن گوشت مرغ فاسد از یک دامداری در قم!پایگاه سلامت اجتماعی بهزیستی شهر جعفریه افتتاح شدآغاز توزیع غذای گرم و سبدهای غذائی بین مددجویان بهزیستی قمدرخشش کم توانان ذهنی استان قم در چهاردهمین جشنواره ورزشی کم توانان ذهنی کشوربرگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب در قماجتماع بزرگ یاوران حضرت خدیجه(س) در مسجد مقدس جمکران برگزار می شودسه تن در استخر خانگی بخش کهک قم جان باختنددو انتصاب جدید در استانداری قماحداث ۵مدرسه وکمک 120 میلیونی دفتر آیت الله فاضل لنکرانی برای سیلزدگاندستگيري 7 نفر اراذل و اوباش شرور در قمکشف حدود 7 کیلوگرم تریاک در قمرئيس و اعضاي ستاد انتخابات استان قم منصوب شدندطرح توسعه ناحیه صنعتی خورآباد تصویب شدجنگ نمی‌شود مذاکره با آمریکا سمّ است گزینه قطعی ملت مقاومت استکمک 25 میلیارد ریالی مردم قم به سیلزدگانکشف بیش از 50 کیلوگرم تریاک در قماولين طرح جامع حمل و نقل بار درون شهري كشور براي شهر قم به تصويب رسيدجشن اختتاميه واحدهاي مسكن مهر تا پايان شهريور 98 برگزار می شود۲۸ اردیبهشت‌ بازدید از موزه‌های قم رایگان استتوقیف خودروی سواری سمند با پلاک جعلی در قمبرخورد قانونی پلیس قم با روزه خواري در انظار عمومیقدرداني استاندار قم از كاركنان روابط عمومي استانداري قمتوزیع سبد غذایی و بهداشتی در روستاهای سیل زده شادگان خوزستاناعلام فراخوان آثار پژوهشی با موضوع حوزه، جهاد اقتصادی و فضای مجازیدشمن با جنگ روانی رابطه مردم با نظام را هدف گرفته استدستگیری سارق آیینه بغل خودروهای مدل بالا در قمکشف بیش از 63 کیلوگرم تریاک و ماده مخدر گل در قمبرگزاری انتخابات در چارچوب قانون و با شاخص هاي سلامت، امنیت، قانونمندی و مشارکت حداکثری در دستور کار دست اندرکاران انتخاباتدانشگاه علوم و معارف قرآن مقام نخست مسابقه شب های نورانی نمایشگاه بین المللی قرآن را کسب کردسارق میل گردهای پروژه پل مرجعیت قم دستگیر شدکشف حدود 43 کیلوگرم تریاک در قمحضور تیم سحر کانون دانشجویی هلال احمر قم در مناطق آسیب دیده از سیل پلدخترموفقیت روابط عمومی ها در گرو دانایی و آگاهی استکیفر خواست پرونده متهمان واقعه کلینیک تابان تا آخر هفته صادر می‌شودثمرات وقف در امدادرسانی به سیل‌زدگان مشهود بودمراکز بهزیستی مناسب ترین محل برای اقدامات خیرخواهانه در ماه رمضان استساخت اسکروپمپ فاضلابی با استفاده از توان متخصصان داخلی در قمتجلیل از اعضای شرکت کننده در خدمات رسانی سیل های اخیر در قمکشفیات مواد مخدر در قم 3 برابر شدکشف محموله 4 میلیارد ریالی کالا و 25 هزار لیتر نفت کوره قاچاق در قممیدان شهید مطهری ساماندهی می شودتجلیل از عملکرد مخابرات قم و کارکنان روابط عمومی این شرکتثبت 2 وقف جدید به ارزش 2 میلیارد تومان در قمپلمپ 35 واحد صنفي با اجرای طرح برخورد با روزه خواري در قمکشف بیش از 27 کیلوگرم مواد مخدر گل و گراس در قمخانه هلال مرکز خدمات حوزه‌های علمیه افتتاح شد‎اطعام 10 هزار نفری و کمک رسانی به سیل‌زدگان لرستانجای خالی شاکله قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در نمایشگاه قرآنبرگزاری جشن هفدهم رمضان در مسجد مقدس جمکراناجرای 300 برنامه به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد در قممهلت یک هفته ای به ادارات قم برای پاسخ به استعلامات بانکی تسهيلات رونق توليدوضعیت فاضلاب پردیسان بحرانی استانتصاب مدیر کل نظارت بر امور عمرانی شهرداری قمپیدا شدن جسد جوان غرق شده افغان پس از ۳روز توسط نیروهای آتشنشانی قممرکز پایش تصویری قم افتتاح شدطرح ملی کنترل فشارخون در قم اجرا می‌شودارتقاء مهارت‌های اجتماعی دانشجویاندانشگاه قم در ردیف دانشگاه های بین المللی استانتخابات انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان قم برگزارشد110 طرح نیمه تمام صنعتی در قم به بهره برداری می رسدکشف 90 کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری باند 11 نفره جرایم سایبری در قمیک وقف با چند شرط جالب در قمکشف حدود 48 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قمعدم ارائه خدمات به مشمولان غايب در قمپل طغرود در محور قم – جعفریه افتتاح شد۱۱ زن در یکی از استخر‌های قم مسموم شدندویژه‌برنامه‌های شب‌های قدر حرم حضرت معصومه(س) اعلام شدخاک بر سر کسی که در حوزه دنبال مقام و منصب باشدبرگزاری محفل انس با قرآن مددجویان بهزیستی استان قمتوسعه و پیشرفت استان‌نیازمند مشارکت نخبگان  و دانشگاهیان است قلب ماه رمضان لیلة القدر استدستگيري سارق منزل و اعتراف به 3 فقره سرقت در قماضافه خدمت مشمولان غايب داراي کسرخدمت ايثارگري بخشیده شدخانواده شهدا وایثارگران‌ اسوه های صبر و استقامت هستنداطاعت از فرامین رهبری و ترویج فرهنگ دفاع مقدس راهگشای مشکلات جامعه استسه گزارش از متن و حاشیه های پیدا و پنهان نمایشگاه بین المللی قرآن کریمآیین گرامیداشت «هفته مقاومت و پیروزی» در قم برگزار شدکشورهای عربی حکومت ها را بر پایه عدالت امام علی(ع) بنا کنندکشف محموله میلیاردی پارچه رومبلي قاچاق در قمکشف بیش از 25 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قماجرای تمهيدات ترافيكي ويژه شب هاي قدر در هسته مركزي شهرقمحضور استاندار قم در ضیافت افطاری فرزندان بهزیستیضیافت افطار فرزندان بهزیستی به میزبانی آیت الله سبحانیکلاهبردار و بازرس جعلی بیت رهبری در قم دستگیر شد