×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

برنامه های گرامیداشت هفته بهزیستی در استان قم اعلام شدادارات و بانک‌های استان قم در روز پنجشنبه ۲۸ تیر تعطیل شدنداقامه نماز جماعت ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی در قممراکز بهزیستی بهترین مکان برای توزیع نذورات مردمی در ماه محرم استپليس قم براي تأمين نظم و امنيت عزاداري محرم آمادگی کامل داردتمهیدات ترافیکی ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در قم اعلام شداعمال ۱۰ درصد تخفیف عوارض صدور پروانه ساختمانی قانون جوانی جمعیت در قمدستگیری عاملان باند کلاهبرداری ارز دیجیتال پی کوین در قمپیامکی با عنوان "جریمه راهور "کلاهبرداری استبدهی ۴۰۰ میلیارد تومانی کارفرمایان قمی به تامین اجتماعیمشاور امور مجلس تولیت مسجد مقدس جمکران منصوب شدانجام بیش از ۲ هزار زایمان در مراکز درمانی تامین اجتماعی قم۱۶۴ میلیارد ریال ارز دولتی به خزانه بیت المال در قم برگشت۷۰۰ برنامه فرهنگی ویژه تابستان در کتابخانه های عمومی قم اجرا می شودادارات استان قم از ساعت ۱۱ صبح امروز در پی آلودگی هوا تعطیل شدسقف اجاره بها در استان قم تعیین شدسوگواره بصیرت عاشورایی در ۳۵ بقعه متبرکه قم برگزار می‌شود۱۳۰۰ میلیارد تومان از محل درآمدهای مالیاتی به شهرداری‌ قم پرداخت شدهمایش بین المللی حکیم فارابی برگزار می‌شودکیفیت هوای شهر قم در شرایط خطرناک قرار گرفت
true
پایانِ شیرین بر پیچ‌وخم‌هایِ میدان شهید مطهری قم
پیچ‌وخم‌ها و سال‌ها انتظار مردم قم در بازپیرایی میدان شهید مطهری به پایان رسید و گره‌های کور در اجرای پروژه‌های این میدان به‌عنوان محل حماسه‌آفرینی در تجمعات ملی و مذهبی پس از وعده‌های بسیار، باز شد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوزبه نقل ازشهرنیوز، طرح ساماندهی میدان شهید مطهری از دهه‌های بسیار دور از سوی کارشناسان شهری مطرح و به‌عنوان یکی از موضوع‌های اصلی در ساماندهی بافت فرسوده و بازآفرینی شهری قم بدل شد.

حجم بالای تردد، وجود گره‌های ترافیکی و جنبه‌های هویتی عواملی هستند که بهسازی و نوسازی این میدان را به یکی از اولویت‌های اول شهر تبدیل کردند و برخلاف این اهمیت و ضرورت بسیار بالای، اما شهروندان این شهر شاهد به فراموشی سپرده شدن ساماندهی این میدان قدیمی بودند و هر کدام از مسئولان بهانه‌های مختلفی را به‌عنوان موانع بازسازی این میدان، به میدان می‌آوردند.

خلاصه این مشکلات و بهانه‌ها و وعده‌ها را می‌توان در این یک بیت خلاصه کرد که شاعر می‌گوید: «پر نقش‌تر از فرش دلم بافته‌ای نیست، از بس که گره زد به گره حوصله‌ها را».

اواخر سال گذشته بود که بالاخره گره کور این کلاف سردرگم باز شد و گسترش مطالبات مردمی به نتیجه رسید و ساماندهی و تعیین تکلیف وضعیت این میدان مهم به‌صورت جدی در دستور کار مسئولان استان و شهرداری قم قرار گرفت.

به گفته مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) مرحله نخست بهسازی و بازپیرایی میدان مطهری که در مجاورت حرم مطهر حضرت معصومه(س) قرار دارد و چندین خیابان را به هم وصل می‌کند، در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد.

علیرضا خاکی در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: وجود اماکن پرتردد ازجمله حرم مطهر حضرت معصومه (س)، مجموعۀ بازار کهنه و ایستگاه مرکزی راه‌آهن، در نزدیکی این میدان، بر تعدد عبور و مرور و اهمیت آن افزوده است.

وی ادامه داد: این میزان تقاضا برای تردد خودروی سواری و عابر پیاده سبب ایجاد گره‌های ترافیکی در بسیاری از ساعات روز شده بود که علاوه بر ترافیک بالا، تداخل تردد خودروها با عابران پیاده موجب خطراتی برای عابران نیز داشته است.

پایان شیرین برای پیچ‌وخم‌های تلخ

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر از پایان طرح بهسازی و بازپیرایی میدان مطهری خبر داد و گفت: هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی پروژه بهسازی و بازپیرایی میدان شهید مطهری به ۱۰۰ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه کف‌سازی، تکمیل آب‌نما و روشنایی این طرح کامل شده است، بیان کرد: مرحله آزمایشی و زیر بارگیری برای بهره‌برداری نهایی نیز به پایان رسیده است.

خاکی این میدان را به‌عنوان مرکز و محل تجمعات در هسته مرکزی شهر خواند و افزود: میدان مطهری یکی از میدان‌های اصلی شهر به شمار می‌رود که بسیاری از مناسبت‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی در این مکان اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: جایگاه و اهمیت این مکان سبب شد تا بهسازی و بازپیرایی این پروژه جز اولویت‌های سال جاری در مدیریت شهری محسوب شود.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر از کاشت درختان پس از تکمیل کف‌سازی‌ها خبر داد و افزود: سازمان سیما، منظر و فضای سبز و منطقه هفت شهرداری نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را به منظور اجرای فضای سبز به‌ویژه ایجاد باغچه‌های بزرگ در میدان شهید مطهری را انجام و به مرحله اجرا در آوردند.

وی از پایان عملیات عمرانی پروژه در ماه گذشته گفت و افزود: زیربنای پروژه بهسازی و بازپیرایی میدان مطهری قم با هزینه ۲۰۰ میلیارد ریال انجام‌گرفته است.

گره‌هایی که هرچند آهسته، اما باز شد

یکی از مشکلات پروژه بهسازی میدان شهید مطهری، تملک پلاک‌های موجود در میدان میوه و تره‌بار شهید مطهری و پرداخت منافع متصرفین این مجموعه بزرگ بود که سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم از سال ۱۳۹۸ تاکنون مأمور آزادسازی این زمین‌های آستان مقدس حضرت معصومه(س) است.

مدیرعامل سابق سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم دراین‌باره گفت: از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۱ مجموعاً ۷۸ واحد صنفی مستقر در میدان که نزدیک به یک هزار و ۳۴۶ مترمربع می‌شود، تملک شد و بالغ‌بر ۳۳۴ میلیارد ریال برای مدیریت شهری قم هزینه داشت.

علیرضا مظفری با اشاره به اهمیت ساماندهی میدان شهید مطهری و بازار میوه و تره‌بار در این میدان اظهار داشت: ۳۴ پلاک باقی‌مانده که مشتمل بر ۷۰۱ مترمربع است نیز تملک شد، اما قیمت‌گذاری خارج از عرف بعضی از بهره‌برداران و کاسبان باقیمانده و افزایش تورم سبب شده بود، اجرای بهسازی و نوسازی این سایت ۲۷ هزار مترمربعی به تعویق افتاده و با مشکلات و مسائل پیچیده‌تر مواجه شود.

هزینه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای فاز دوم میدان

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم نیز گفت: بخش عمده‌ای از سطح میدان به‌صورت سنگ‌فرش در آمده است که شهروندان به‌راحتی بتوانند تردد داشته باشند و همچنین دسترسی به ایستگاه مترو میدان مطهری و یک پایانه تاکسیرانی در آن طراحی شده است.

عباس حلوایی زاده افزود: پیرایش محیطی میدان مطهری شامل سنگ‌فرش پیاده راه، آب نمای میدان، فضای سبز و بخشی از آرام‌سازی ترافیکی میدان است که با تلاش مجموعه شهری تکمیل شد.

وی در رابطه با فاز دوم این پروژه و احداث پل شهید صدر اظهار داشت: قراردادهای مرتبط با طراحی آن از قبیل نقشه‌برداری میدانی، نقشه‌برداری معارضات، استعلامات زیربنایی مثل آب، برق و گاز انجام و نقشه‌های مرتبط با آن اخذ شده است و مطالعات فاز یک تونل در حال انجام است و امیدواریم مطالعات فاز دو این پروژه را تا نیمه دوم امسال تکمیل کنیم .

وی در رابطه با برآوردهای مرتبط با این تونل افزود: به دلیل وسعت بالای این پروژه و تمام نشدن مطالعات فاز دوم، امکان ارائه برآورد دقیق از زمان اتمام پروژه و میزان هزینه آن وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد و اجرای آن بیش از دو سه سال زمان ببرد.

انجام ۲۰۰ مترمربع گل‌کاری گل‌های فصلی در میدان

مدیر منطقه هفت شهرداری قم محمد رمضانی نیز با بیان اینکه پروژه فضای سبز میدان شهید مطهری شامل خاک‌برداری به حجم سه هزار و ۳۰۰ مترمکعب و خاک‌ریزی با حجم سه هزار و ۵۰۰ مترمکعب بوده است، افزود: در مسیر اجرای پروژه ۹۰۰ متر خط انتقال آب اجرا شده و چهار هزار مترمربع آبیاری تحت‌فشار شامل بارانی و قطره‌ای صورت گرفته است.

وی ادامه داد: به منظور زیباسازی میدان شهید مطهری که از مهم‌ترین میادین سطح شهر است ۲۰۰ مترمربع گل‌کاری گل‌های فصلی، ۵۰۰ مترمربع درختچه نارون پیوندی و سه هزار و ۳۰۰ مترمربع چمن کاشته شده است.

به گفته وی، در اجرای پروژه فضای سبز میدان مطهری ۷۰۰ متر نرده گذاری شکیل و زیبا توسط همکاران منطقه انجام‌شده تا نمای زیبایی به میدان بدهد.پایان پیام

true

true
false
true