×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

رقابت بانوان برگزیده در مسابقات سراسری قرآن کریم قماموال مازاد دولتی در قم به فروش می رسددستگاه قضایی،با سرقت مسلحانه و نزاع جمعی قاطعانه برخورد می کندمشکل کمبود اعتبارات و تخصیص زمین برای مدارس حل و فصل شودجذب استعدادهاي نونهال و نوجوان فوتسال در باشگاه آناصنعت پاسارگاد٨ سالن آرایشی مداخله‌گر در امور درمان در قم پلمب شد ۳۵ تقاطع غیر هم‌سطح در قم احداث می شوددستگاههای اجرایی مجاز به انعقاد قرارداد با بسیج سازندگی هستنداهدای 267 کمک جهیزیه به نوعروسان قمیمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم:مجوز‌های لازم صادر شدمسئولیت قانونی شبکه‌های اجتماعی بر عهده دارنده صفحه است11 دانش‌آموز دبیرستان فاطمیه از بیمارستان مرخص شدندطراحی کتابخانه مرکزی قم کتابخانه‌ای برای نسل جدیدهدف دشمن از اهانت به قرآن قداست‌زدایی از دین استبازدید سه ساعته رهبر انقلاب اسلامی از نمایشگاه توانمندی‌های تولید داخلاجرای ۳۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری در استان قم فوت ۱۱ نفر در حوادث ترافیکی دی‌ماه در قممسئول نمایندگی ولی فقیه در ناحیه بسیج جعفرآباد معرفی شدتشکر آیت الله سبحانی از اظهار همدردی مراجع و مردم به خاطر درگذشت همسرشانبرنامه‌های آموزش و پرورش استان قم در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی اعلام شد
به بهانه دومین سالگرد شهادت شهید فخری زاده؛
true
نگاهي به شخصيت علمي و سوابق فرهنگی شهيد فخري زاده در مهاباد
امروز مصادف است با دومين سالگرد شهادت دوست عزيز و يار ديرينه وهمرزم عزیزم دانشمند هسته اي و شخصيت بزرگ علمي و فرهنگي دكتر محسن فخري زاده كه ۰۷/آذر / ۱۳۹۹ توسط عوامل رژيم صهيونيستي مظلومانه به شهادت رسيد، به همین مناسبت بر آن شدم تا به منظور پاسداشت شهادتش و ارج نهادن به ديدگاهها، فعاليت ها و سوابق فرهنگي ايشان در شهرستان مهاباد نگاهي اجمالي داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوزعلی اکبر فضلی  محمودی از دوستان و همرزمان شهید دکتر فخری زاده در مورد خاطرات خود از سوابق فرهنگی این شهید والامقام در سال های دهه ۶۰ در مهاباد می نویسد: نوروز سال ۱۳۶۰ در حالي كه چند ماهي از ازدواج من نمي گذشت به اتفاق همسرم كه او هم عضو رسمي سپاه پاسداران قم بود به منظور انجام فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي عازم شهرستان مهاباد شديم وقتي به اروميه رسيديم گفته شد كه اين منطقه همانند ديگر شهرهاي كردستان بعلت درگيري هاي ميان گروههاي تجزيه طلب و خود مختار همچون حزب دموكرات، گروه تندرو كومله، چريك هاي فدایي خلق، توده اي ها، منافقين و ديگر گروهها با ارتش و سپاه پاسداران ناامن است و فقط در ساعات خاصي امكان تردد هست لذا با هماهنگي سپاه و ارتش و قرارگاه حمزه سيد الشهدا به همراه نيروهاي اعزامي ارتش، سپاه، بسيج و جهاد سازندگي و در پناه ستون نظامي به سوي مهاباد حركت كرديم.

با توجه به درگيري ها در جاده اروميه مهاباد و سابقه اسارت و شهادت جمع زيادي از پاسداران، نيروهاي مردمي، فعالين فرهنگي و جهاد سازندگي كه براي كارهاي پزشكي، اجتماعي و عمراني به دست اوامر گروه هاي فوق الذكر و همچنين همراهي همسرم و چندتن از خواهران فرهنگي در ميانه راه نگران بودم اما به لطف خدا تا ظهر به مهاباد رسيديم.

از آنجا كه مأموريت ما انجام كارهاي فرهنگي و تبليغاتي و آموزشي بود من و همسرم در روابط عمومي سپاه مستقر شديم. مهاباد ناامن و اغلب ساعات صحنه درگيري بود به گونه اي كه روزها شهر در دست سپاه و شب ها در اختيار گروههاي ضد انقلاب و افرادي كه در كوهها مخفي شده بودند قرار داشت در چنان شرايطي و در حالي كه خسته و اندكي نگران بوديم با چهره اي نوراني، خوش اخلاق و با اراده اي قوي و خستگي ناپذير  كه همواره تبسمي بر لب داشت در رياست روابط عمومي مواجه شده و جان گرفتيم و آن شخصيت كسي نبود جز محسن فخري زاده.

آن روزها فصل بهار بود و ايام نوروز و نسيم دلنوازي آسمان آبي و شهر زيباي مهاباد را در برگرفته بود و مردماني با ايمان خوش برخورد و مهمان نوازي داشت كه از جنگ و درگيري هاي منطقه خسته به نظر مي رسيدند پس از نماز و استراحت شهيد بزرگوار فخري زاده همه دوستان را گرد هم جمع كرد و درباره مأموريت و وظايف ما سخن گفت آقا محسن در حالي كه بسيار آرام و محجوب و تبسمي بر لب داشت گفت: همه ما براي انجام رسالت فرهنگي اينجا هستيم و با توجه به اوضاع شهر وظايف سنگيني بر عهده داريم البته بيشتر اوقات اطراف شهر و داخل شهر درگيري هايي هست ولي نيروهاي نظامي براي امنيت و آرامش مردم كار خودشان را مي كنند و ما فقط بايد كار فرهنگي بكنيم كار هم زياد است و البته كمي هم سخت چرا كه برادران و خواهران عليرغم وضع موجود و خطرها بايد به ادارات، مدارس، راديو و تلويزيون و اماكن عمومي و حتي به ميان مردم برويد و مخصوصا جوانهايي كه فريب گروه ها را خورده و يا با اجبار گرفتار ناآگاهي از انقلاب اسلامي و تشييع شده اند و حتما ابهامات و سوالاتي دارند كه ما وظيفه داريم آنها را نسبت به دين اسلام، شيعه و اهداف انقلاب اسلامي و مقاصد شوم عناصر شوم تجزيه طلب آگاه كنيم زيرا كار فرهنگي مهمترين رسالت پيامبر اسلام بوده و ما بايد اينگونه تبليغات سوء و توطئه هاي گروه ها را خنثي كنيم.

يكي ديگر از مسائل بسيار مهمي كه برادر محسن بر آن تأكيد داشت، مسأله وحدت ميان شيعه و اهل سنت بود که در این خصوص می افزود : "ايجاد وحدت از مهمترين رسالت های ماست زيرا اولا گروه هاي ضد انقلاب نمي خواهند اين ارتباط و وحدت انجام شود چون از اختلاف و تفرقه بهره برداري مي كنند و مردم را فريب داده و در برابر يكديگر قرار مي دهند. ثانياً به خاطر برخي سوء تفاهمات و ناآگاهي ها و سوء استفاده دشمنان از احساسات پاك مردم نمي گذارند اين وحدت شكل بگيرد در صورتي كه پيامبر اسلام حضرت محمد (ص) و امام خميني (ره) رهبر انقلاب بر اين موضوع بسيار تأكيد كرده اند. و همه ما در مسائل ديني و اعتقادات اسلامي مشتركات زيادي داريم خلاصه در ميان مردم برويد و در نماز جمعه هم شركت كنيد و در عمل وحدت را ترويج كنيد" سپس آقا محسن وظايف هر كدام از برادران و خواهران را براساس تجربه و ذوق و تخصص آنها تعيين كرد در آن جلسه براداران و خواهراني از سپاه تهران، قم، مشهد، كرمان و چند نفري هم از ايل منگور كه جمعيت عمده اهل سنت مهاباد را تشكيل مي دهند حضور داشته اند.

سخنان آن روز برادر محسن آن هم با تسلط و مهارت و همراه با شناخت و نيازهاي فرهنگي و نيز علاقه و احترامي كه به مردم دوست داشتني مهاباد داشت ابراز مي كرد و همچنين تعهد در برابر انقلاب و مكتب اسلام و آرمان هاي امام راحل از يك سو به همه ما آرامش داد و از ديگر سو به عنوان يك متخصص و مدير فرهنگي تعهد و وظيفه ما را مضاعف كرد و نكته ها آموخت و وظيفه و تعهدمان را بالا برد. سخنان شهيد فخري زاده حقيقتاً به دل همه ما می نشست و من كمتر كسي ديده ام كه فقط دغدغه فرهنگي داشته باشد و اظهارات و برنامه هايش بدون دخالت دادن سياست باشد، ضمن آنكه در جاي خودش یك سياستمدار بصير و پخته ای نیز بود.

ما آنجا شخصيت فكري و مديريت و مهندسي فرهنگي آن شهيد را به خوبي ديديم و شناختيم. برادر محسن با آن دور انديشي اش نشان داد كه او يك عنصر خلاق و شايسته مسئوليت ها و جايگاه هاي مديريتي و حكومتي در سطوح بالايي است.

اين ارتباط و همكاري ميان من و برادر محسن حدود ۸ ماه به طول انجاميد و پيوند عميقي بین ما ايجاد كرده بود و طي اين مدت فعاليت هاي بسياري تحت نظر ايشان و با كمك ساير همكاراني كه آنها نيز بينش فرهنگي عميقی داشته و از ابتدا با آقا محسن به مهاباد آمده بودند . همچون صادق، اشجعي، آقايي فرد، قانوني و بسياري كه به ياد ندارم به اتفاق شهيد مغازه اي – دلاور آزاد و سردار ابوالفضل جعفری كه بعداً جايگزين آقا محسن شد. همه و همه كمك كردند تا فعاليت ها و اقدامات خوب و ارزشمند فرهنگي در مهاباد صورت گير همانند تهيه و توزيع خبرنامه – نشريه پيام وحدت – تهيه كنندگي و نوشتن برنامه براي راديو و تلويزيون – تلاوت قرآن – اطلاعيه – اخبار و اشعار در راديو- عزيمت به ادارات و دبيرستانها حضور در ميان دانش آموزان – كمك به دفتر امام جمعه اهل سنت براي برگزاري نماز جمعه – برگزاري مراسم در مناسبت هاي مختلف – دعوت و جذب نيروهاي فرهنگي و روحاني – ترويج شعائر ديني و هرگونه فعاليت در راستاي تحكيم وحدت اسلامي و تقريب شيعه و سني به يكديگر و بهره گيري از همه ابزار و امكانات مانند ديوار نويسي و نوشتن شعارها، پيامها و جمله هايي از پيامبر اسلام (ص) – ائمه – امام راحل و ديگر بزرگان بر روي ديوار ادارت و معابر و سطح شهر كه توسط اينجانب صورت مي گرفت . چون برادر محسن وقتي متوجه خوشنويسي و خطاطي من شد بسيار خوشحال شد و گفتند که در اینجا بشدت نيازمند يك خطاط بوديم . وبه همین دلیل گفتند همه ابزارها و رنگ و قلم تهيه شود و تاکید کردند حالا در و ديوارهاي شهر مهاباد در اختيار شماست.

درطي ۸ ماه فعاليت من در زمینه پيامها و شعارها و ديوار نگاره ها در بسياري مواقع شهيد فخري زاده در کنار من بود و یا به من سر مي زد و مورد تشويق قرار مي داد و ايجاد نشاط و انگيزه مي كرد.

سردار شهيد فخري زاده دارای ابعاد شخصيتي فراوان و ويژگي هاي فردي بسياري بود كه پرداختن به همه آنها از جوهر قلم اين حقير بر نمي آيد. ولي همين قدر مي توانم بگويم كه شهيد فخري زاده شخصيت چند بعدي فرهنگي_ علمي _ پزشكي _ هسته اي و دانشمندي بود بي بديل با اخلاق اسلامي كامل كه دغدغه فرهنگي داشت و شبانه روز دل در گرو اقتدار و استقلال ايران و عاشق مخلص امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري بود ولي افسوس كه ناشناخته بود و ناشناخته هم رفت و چه مظلومانه به شهادت رسيد و بايد گفت كه :صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را-------------تادگرمادر گیتی چوتو فرزند بزاد

به طور اجمال مي توان گفت شهيد فخري زاده داراي اخلاقی خوش، تواضع، ساده زيست و در نهايت گمنام بودند و اين نه فقط به علت شخصيت اجتماعي و هسته اي و رعايت جانب احتياط و پنهان ماندن ظاهر و شخصيت او از نظر دشمنان بود. بلكه آقا محسن ذاتا اهل هياهو، خودنمايي، معروف شدن ، چهره شدن در رسانه ها و سياسي كاري نبود تا حدي كه پس از دو سال ، فيلم يا تصاوير اندكي از او وجود دارد و چون مؤمن واقعي و متعهد به كشورش بود علاقه اي به دنيا پرستي، تجملات و كسب شهرت نداشت. به عشق اسلام و ايران مقتدر و استقلال و خودكفايي دائما در تلاش بود، كار مي كرد و هراسي به دل نداشت و با خدا بود.

- من كان لله كان الله معه – بدين جهت در دوران سخت كرونايي با بكارگيري افراد با استعداد و جوانان نخبه و دانشمند در علوم پزشكي و هسته اي و ايجاد مؤسسه اي ويژه در جهت خودكفايي و نجات ايرانياني كه گرفتار اين ويروس بودند ، با بي اعتنايي به كمك هاي خارجي و پشت سر گذاشتن تحريم هاي ظالمانه استكبار و دنياي پستي كه از ارسال داروهاي حياتي به ايران خودداري مي كردند، دست به كارهاي بزرگي زد و كيت تشخيص ويروس كرونا را ساخت و واكسن آن را نيز كشف و تهيه كرد كه امروز به نام فخرا نامگذاري شده است و بدينوسيله جان هزاران تن را از ابتلا و مرگ حتمی نجات داد.

دانشمند هسته اي دكتر فخري زاده در عرصه اتمي و هسته اي استعداد فوق العاده اي داشت و نه تنها از نخبگان اين علم و دانش بلكه خودش مبدع و پايه گذار موضوعات و طرح هاي بسيار مهم و استراتژيك در زمينه دانش هسته اي و پدافند موشكي بود. و بدين سان است كه او لقب دانشمند و پدر هسته اي ايران نام گرفته است .

يكي از ديگر ويژگي هاي شهيد فخري زاده مطالعه زياد بود . در دوران مهاباد شاهد بودم علاقه فراواني به كتابخواني و بويژه تاريخ داشت و به همه براي دانش افزايي کتب تاریخی را توصيه مي كرد و اعتقاد داشت كه اگر ما دانش بالايي داشته باشيم مي توانيم برنامه ريزي اساسي و بنيادين كنيم.

مي توانيم دوست و دشمن و جامعه و مخاطب خود را بشناسيم آنگاه دردها و نيازها را هم درك و چاره انديشي كنيم . برادر محسن ارتباط با مردم و روابط عمومي بسيار بالا داشت بنده بارها به اتفاق ايشان ميان مردم مهاباد مي رفتيم با امام جمعه و زن ها و مردان شهر ديدار مي كرديم و شاهد بودم كه او چقدر صميمانه با آنها برخورد مي كرد و مهربانه رفتار مي نمود بويژه امام جمعه اهل سنت خيلي به آقا محسن علاقه داشت او با برادران ايل منگور رابطه دوستانه و برادرانه اي داشت و به همين دليل معتقد بود نبايد بين مردم و مسئولين كشور فاصله اي باشد.

به راستي كه او عالم به زمان خود بود و نيازها و اقتضائات فرهنگي و فكري آن روز كردستان و ايران را به خوبي درك مي كرد و اعتقاد داشت كه تخصص و تعهد دو بال پيشترفتند و بايد در كنار هم باشند ضمن آنكه اگر هر مسئولي در جايگاه و تخصص خود قرار گرفته و هر سازمان و نهادي كار خودش را بكند مثلا نظامي در جهت امنيت – حوزه و روحاني فقط در راستاي تربيت و ترويج اخلاق و معارف اسلامي – حاكمان و زمامداران در مسير اجراي عدالت اجتماعي ، رضايتمندي مردم و هدايت جامعه و اقتصادي در راه سياست گذاري اقتصاد و معيشت مردم تلاش كنند قطعا مشكلات برطرف و تنش ها و اختلافات كمتر خواهد شد و فاصله هاي قومي و طبقاتي از كشورمان رخت بربسته و ميهن اسلامي قدرتمند مي شود.

سخن گفتن از اين دانشمند بزرگ حقيقتا دشوار و براي اين حقير سخت تر است و سخن هم بسيار ولي بدون شك امروز كشور و جامعه ما به شهيد فخري زاده ها --- بروجردي – جهان آرا – خرازي- باكري – بهشتي و مطهري و امثال آن ها كه دغدغه فرهنگي و فكري داشته اند سخت نيازمند است و بويژه طبقه جوان ما به انديشه ها و مديريت سالم و نگاه مسئولانه این الگوهای موفق برای حل مشكلات و ناهنجاري هاي اجتماعي و انجام گفتمان اعتقادي با مسئولان فعلی کشور نیازمند هستند تا بدين وسيله شكاف نسلي و اجتماعي و خلاء هاي فكري جامعه برطرف و خودسازي و انسان سازي اتفاق بیافتد و آنگاه براي ديگر كشورها و جوامع الگو باشيم.

خلاصه اينكه ما باید به افكار و شخصيت افراد جامعه و حتي افراد ساده و بي نام و نشاني كه در كنارمان نشسته اند و چه بسا آنها را نمي شناسيم احترام بگذاریم زیرا ممکن است همين افراد گمنام ساده و ناشناس در آينده اي نزديك انسان هاي بزرگي بشوند و كشور و جهاني را تكان دهند همچنان كه دور از تصور ما همان برادر محسن مهاباد و پاسدار گمنام دهه شصتی و ساده زيست در زمانه ای نه چندان دور همه مدارج علمي را طي نموده و با تلاش فراوان هم در زمينه دشمن شناسي و رفع تهديدات استكبار جهاني و هم درك نيازهاي كشور در جهت خودكفايي و استقلال و اقتدار ايران اسلامي گامهاي بلندي برداشت و در زمينه هاي فرهنگي ، علوم پزشكي ، هسته اي و كرونا به موفقيت هاي بزرگي دست يافت.

شهید دکتر محسن فخری زاده براي آينده ايران نيز افكار ، طرح ها و آرمانهاي بلند و بسيار مهمي در سر داشت ولي افسوس كه دشمن پيش از ما او را بهتر شناخت و قبل از آنكه دوستان و همرزمان و حتي جامعه او را بشناسد از سالها پيش همانگونه كه نتانياهو نخست وزير سابق رژیم جعلي و كودك كش اسرائيل اعتراف كرد نقشه ترور اور را طراحي كرده و سرانجام در تاريخ ۷/آذر /۱۳۹۹ ایشان را ناجوانمردانه و مظلومانه به شهادت رسانيد.

اما دشمنان بدانند كه با شهادت دكتر فخري زاده و امثال آن قطار پيشرفت و فناوري هسته اي و علمي جمهوری اسلامی ایران همواره در مسير رشد و شكوفايي هرگز متوقف نگرديده و جوانان و فرهيختگان در جهت بالندگي و پيشرفت ايران اسلامي راه اين شهدای عزيز را ادامه خواهند داد.

پایان پیام

true
true

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

true

true

false
true
اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش 3 برابر خواهد شدانقلاب و مقاومت کمر دشمنان را در منطقه شکسته استدیدار با 800 خانواده معظم شهید در قم37 پایگاه کمیته امداد آماده دریافت کمک‌های مردم هستندسرمایه‌گذار قدرتمندی برای راه‌اندازی منوریل قم اعلام آمادگی کردجاعلان مهر و آرم رياست جمهوري در قم دستگیر شدندهمایش پیاده‌روی خانوادگی در قم برگزار می‌شودامروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین علیه الاسلام استپیشنهادهای معاون سابق وزیر نیرو برای بهبود اقتصاد ایرانردپای انسان در طبیعتلزوم تغییر و جوان گرایی در بین مدیران ، سیاستگذاران و تصمیم گیران قمعکاسی تبدیل یک تصویر به خاطره استحلوا حلوا کردن طرح رتبه بندی فرهنگیان ! ‏آمار 20 هزار نفری معتادان شایسته قم نیستالزامات پنج گانه حمایت از کالای ایرانیدرد مردم سوختن در آتش قطار است نه حصر!#نه_به_آجیلپنج خاطره شنیدنی رهبر انقلاب از امام خمینی (ره)تیزر فیلم جدید ده‌نمکی/ اکران زندانی‌ها در ایام نوروزواکنش مجری تلویزیون به اظهارات محمدرضا گلزارهزینه 150 هزار میلیارد تومانی تصادفات برای کشورآیت‌الله رئیسی: برخورد با فساد خط قرمز نداردنشان عالی ذوالفقار روی سینه سردار سلیمانیزندگی؛ از نو !جناب آقای سرمست؛قم مخزن نيروی انسانی است9دی در تاریخ ماندگار استانرژی هسته‌ای هنوز حق مسلم ما استتربیت 200 طلبه به عنوان مشاور در بنیاد فقه و معارف اهل‌بیت(ع)تضمین قطعی اروپایی ها شرط مجمع برای تصویب FATF استفاجعه مسجد نیوزیلند را به همه مسلمانان جهان تسلیت می‌گوئیماجرای طرح آرامش بهاری در 36 بقعه متبرکه قمتحریم ها بر روی اخلاق کاری و پشتکار ما تاثیری نداشته استپرداخت عوارض آزادراه قم – تهران الکترونیکی شدظرفیت پارکینگ قم افزایش یافتآماده باش نیروهای حفاظت از اراضی ملی راه وشهرسازی قم در نوروز98معاینات زائرین حج تمتع 98 در قم آغاز شدفعالیت 10 گروه جهادی از دانشگاه های استان قم در ایام نوروزهیچ صنفی در قم اجازه فروش مواد محترقه نداردعرصه دیپلماسی جای اعتماد نیستسه درس مهم زندگی از پدر امتحفظ امنیت مالی و جانی مردم دغدغه پلیس در چهارشنبه آخر سالآمادگي پليس قم براي خدمت به زائران و مسافران نوروزيتوقیف محموله 310 میلیون ریالی مواد محترقه پرخطر در قماعلام برنامه‌های ستاد اقامه نماز قم در ایام نوروزسرپرست ادارات كل حراست و اتباع خارجي استانداری قم منصوب شدندمبارزه با مواد مخدر به صورت دستوري امكان پذير نيستبراي جذب سرمايه گذاري خارجي از ظرفيت هاي وزارت امور خارجه استفاده شودسیار رفت، حیدری آمدفعالیت 16 پایگاه ثابت و سیار جمعیت هلال احمر در محورهای موصلاتی قمکلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی استکانال مالی اروپا شبیه یک «شوخی» است؛سال جدید سال فرصت‌هاستتلاش نیروی انتظامی در ایام نوروز قابل تقدیر استدست رد پليس قم به رشوه 2 ميليون ریالیکشف 207 کیلوگرم حشیش در قمشرايط جديد بهره مندي مشمولان غايب وفرزندان ايثارگران از امتيازکسرخدمتبازدید بیش از 11 هزار نفر از آثار تاریخی استان قماستفاده حداکثری از ظرفیت بقاع متبرکه قم تغییرات مدیریتی در مسجد مقدس جمکران کشف محموله 5 میلیارد ریالی پارچه و پتو قاچاق در قمخدمت رسانی جوانان هلال احمر به ۱۲ هزار ۸۰۰ نفر مسافران نوروزی در قمتوديع و معارفه سرپرست اداره كل روابط عمومي استانداري قممدير كل برنامه ريزي، نوسازي و تحول اداري استانداری قم منصوب شدکشف بیش از 80 کیلوگرم تریاک در قمارسال دومین مرحله کمک‌های مردم قم به سیل زدگان شمال کشورمردم از نزدیک شدن به رودخانه های قم خود داری کنندابلاغ سلام مقام معظم رهبری به خانواده شهید " علیرضا همایی فصیح"محدودیت های ترافیکی قم در تعطیلات پایانی نوروز اعلام شدقم در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) به سوگ نشستکشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قممردم مراقب کلاهبرداران تلفني باشندمردم از نزدیک شدن به رودخانه های استان قم خودداری کننداقدامات لازم تا رفع مشکلات و آلام مردم سیل زده ادامه یابدکار اصلی مسئولان بازسازی ویرانی‌های سیل استاعزام نیرو‌های قرارگاه جهادی از قم و تهران به مناطق سیل زدهاعزام تیم آتش‌نشانی قم به مناطق سیل‌زده لرستانارسال محموله کمک های امدادی و اعزام تیم تخصصی هلال احمر قم به مناطق سیل زده خوزستانامکانات و تجهیزات امدادی قم برای سیل زدگان لرستان و خوزستان ارسال شدرهبری فرمودند از معبر آبی «کرخه کور» حتما استفاده کنیدحجة‌الاسلام مروی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدکمک 700 میلیون تومانی مردم قم به سیل زدگان کشوردشمن در پی سوءاستفاده از سیل اخیر ایران استمعاون استاندار قم به مناطق سیل زده اعزام شدکاهش 21 درصدی تصادفات فوتی در قمکمک‌رسانی به سیل‌زدگان بدون همکاری ‌مردم محال استمدیران ناکارآمد قم برکنار می‌شوندذخیره آب سد ۱۵ خرداد قم به ۶۰ میلیون مترمکعب رسید5 محموله و 50 امداد گر از قم به مناطق سیل زده اعزام شدکاهش تصادفات فوتی و جرحی قم در ایام نوروزبازدید رئیس هلال احمر و نماینده مردم قم در مجلس ازمناطق سیل زده استان لرستان‎حضور روزانه ۲۰ هزار نمازگزار نوروزی در نمازهای جماعت مسجد مقدس جمکران آبگیری تالاب غدیر اسب در استان قم پس از 2 دههدستگيري باند سارقان مغازه در قمبررسی بیش از 260 مورد مشاوره فعال در تعطیلات نوروزیویژگی های روان‌شناختی فضای مجازیچهره‌های شاخص هنر انقلابی قم تجلیل می‌شوندهمایش «انقلاب اسلامی، آغازگر عصر جدید» فردا در دانشگاه قم برگزار می‌شودکاری کنید که نظامیان امریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شونداجازه نمی دهم مدیران کلی گویی کنند؛مدیر میدانی هستماقامت بیش از 768 هزار مسافر نوروزی در قماولویت فوری مسئولان خدمات رسانی به سیل زدگان استهمکاریهای دانشگاهی مهمترین راه مبارزه با افراط و تکفیر استآماده سازی 4 هزار بسته غذایی 72 ساعته ویژه سیل زدگان2 شهربازی در قم به بهره‌برداری می‌رسدارسال کمکهای بهزیستی استان قم به مناطق سیل‌زده لرستانکشف حدود 200 کیلوگرم تریاک در قممستند سازان سپاه قم به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام شدنداختتامیه جشنواره «چهل سال چهل فیلم» در قم برگزار می‌شودسومین جشنواره ملی «فانوس» با موضوع دفاع مقدس فراخوان شداسکان 30 هزار مسافر نوروزی در بقاع متبرکه قمبازگشایی محور معمولان-پلدختر با همکاری استانهای اصفهان ، قم ، لرستان ، بوشهرگربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسیدهمایش «پیشینه و ابعاد نظری کتابت قرآن کریم»در قم برگزارمی شودثبات اقتصادی یکی از پشتوانه های نظام اسلامی استکشف حدود 95 کیلوگرم حشیش در قمدستگيري سارقان حرفه اي غیر بومی منزل در قمفراخون خدمت جهادی و اعزام 150 نیروی داوطلب به مناطق سیل زده لرستانآیت الله فاضل لنکرانی از راه اندازی مرکز تخصصی فرزندآوری سالم حمایت کرداعزام تیم اورژانس اجتماعی 123 قم به لرستانهفتمین محموله کمک های مردم قم به مناطق آسیب دیده از سیل اعزام شدافتتاح خط تولید مرکز ملی فناوری خلاء ایران در سایت هسته ای فردوسیل ۱۱۶ میلیارد ریال به قم خسارت زدمسابقات قرآن طلاب حوزه های علوم دینی جهان درقم برگزار می شودهمه مسلمانان انقلابی عنوان پاسدار را دارندانتصاب جدید در اداره کل حفاظت محیط زیست استان قمريزش کوه در محور جاده" قديم قم – تهران "انتخاب آیت الله «شیخ عیسی قاسم» به عنوان مهدی یاور سال ۹۸ مسجد مقدس جمکرانمدیر دفتر نماینده ولی فقیه و رهبر شیعیان پاکستان با سیل زدگان ایران ابراز همدردی کرد1500 نفر از پرسنل سپاه قم برای حضور در مناطق سیل زده لرستان اعلام آمادگی کردندبرگزاری همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و رونق تولید در قماستفاده از ظرفيت كاركنان شاهد و ايثارگر در مدیریت دستگاههای اجراييامیر پور دستان:حقیقت این است که آمریکا دیگر توان هیچ‌گونه جنگ نظامی نداردنخستین گردهمایی روحانیون دانشگاه آزاد اسلامی در قم برگزار شدشورای اطلاع رسانی استان قم تشکیل می شودمشوق های سرمایه گذاری سال 98 شهرک های صنعتی قم اعلام شدتحریم ها اوج بُغض و کینه آمریکا از انقلاب اسلامی استقم در حوزه امنیت در بین پنج استان برتر کشور قرار داردتقدیر و تشکر آیت الله مبلغی از سپاه، ارتش ،مردم و مسئولان110 تن از جوانان و امدادگران هلال احمر قم به مناطق سیل زده لرستان اعزام شدندشهردار قم در واکنش به اقدام اخیر آمریکا:من هم یک سپاهی‌اماقدام آمریکا علیه سپاه نشان دهنده اوج حماقت ترامپ استپاسداران نمونه سپاه استان قم تجلیل شدندجزییات مراسم تشییع پیکر مطهر شهید «احمد جلالی نسب» در قم اعلام شدهمایش آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود114 موکب در قم آماده خدمات رسانی به منتظران ظهور استنیروهای مسلح امید سیل زدگان کشور هستندجشنواره ملي نوروزی پلیس در قم برگزار می‌شودمردم قم در کمک به هموطنان سیل زده حماسه آفرینی کردندتداوم طرح جمع آوري معتادان متجاهر در قمارسال کمک 2 میلیارد ریالی اوقاف قم برای سیل‌زدگان خوزستانتشکیل شورای فقهی تعلیم و تربیت وهیئت اندیشه ورز در آینده نزدیکحضور اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در نمایشگاه بین المللی محیط زیستکشف 251 کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس "قم و اصفهان"ارسال سه دستگاه پل فلزی 30 متری به مناطق سیل زده لرستانسرای ملاحسین قم مرمت می‌شودچهره های شاخص هنر انقلابی قم تجلیل شدندمردم قم بیش از 15 میلیارد ریال به سیلزدگان کمک کردندکتاب دائره المعارف شیعه در قم رونمایی می شودقره چای پس از دو دهه رنگ آب به خود دیدبلوار امام علی(ع) پردیسان به‌ زودی به بهره‌ برداری می ‌رسدارتباط ۹۰ درصد روستا‌های پلدختر و چگنی برقرار شددومین محموله کمک بهزیستی استان قم به مناطق سیل زده ارسال شدحاج احمد دباغ؛نابغه قرآنی جهان اسلام مورد تقدیر قرار گرفتغرب جایگاه علمی اش را مدیون دانشمندان مسلمان استتخصیص گوشت‌های قربانی نیمه شعبان به مناطق سیل‌زدهآیت الله فاضل لنکرانی هزینه تاسیس 2 باب مدرسه را در لرستان تقبل کردندآماده سازی ۲۰۰ هکتار پارکینگ با ظرفیت بیش از ۴۰ هزار خودرو درقماعتراف سارقان 200 میلیاردی به 35 فقره سرقت منزل در قمخارج کردن کیست مایع ١٠ لیتری در بیمارستان تامین اجتماعی قمبرگزاری سومین دوره آموزشی توانمند سازی تشکل های مردم نهاد قمپیشکسوتان فوتسال استقلال تهران و قم حامی سیل زده گان شدندپنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شدخرید ۱۴هزار مترمربع از باغات قم برای صیانت از فضای سبز توسط شهرداریمعارفه وتودیع رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قمتشکیل شورای مشورتی جوانان استان قمافتتاح طرح هاي عمراني و ورزشي دانشگاه قمگلریزان ورزشکاران قمی به نفع سیل زدگان برگزار شدگسترش زیرساختهای ارتباطی برای تولید و انتشار محتوای غنی اسلام۲۰۰هکتار پارکینگ در محدوده مسجد جمکران آماده سازی شددست برادری ارتش و سپاه حرکتی زیبا پس از حرکت زشت آمریکایی‌ها بودخانواده های معظم شهدای ارتش در قم تقدیر شدنددیدار استاندار قم با رئیس مجلس شورای اسلامیروحیه ی ایثارگری ارتش موجب اقتدار و امنیت ملی شداعلام محدویت های ترافیکی نیمه شعبان در قمانهدام باند سارقان مغازه و کشف 20 فقره سرقت در قمفراخوان مشمولان اعزامي فارغ التحصيلان دانشگاه و موسسات آموزش عالي در ارديبهشت 98کمک 7میلیارد 800میلیون ریالی مجموعه اصناف قم به سیل زدگانبخشی از تخصیص باقی مانده سال قبل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پرداخت می شودهمایش «نرجسانه» در مسجد مقدس جمکران برگزار شدآیت الله نوری همدانی:دشمنان از جامعه‌ای که در برابر سلطه‌گران بایستند ناراحت می‌شوندحمل و نقل پاک؛ آن گاه شهر پاکمدارس قم شنبه ۳۱ فروردین تعطیل شدسیل اخیر نمادی از همبستگی جبهه مقاومت شدکمک 2میلیاردو 500میلیون ریالی فعالان گردشگری قم به سیل زدگانجشنواره عکاسی قاب فیروزه‌ای در مسجد مقدس جمکران برگزار می شودمراسم پنجمین سالگرد خاکسپاری شهدای گمنام برگزار می‌شودشیخ عیسی قاسم "مهدی یاور" مسجد مقدس جمکران شدثبت معنوی جشن های نیمه شعبان به عنوان "بزرگترین اجتماع مهدی یاوران جهان"افتتاح نخستين آكادمي تخصصي اسكيت در قمقم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور شدقرارگاه حضرت قائم(عج) دائمی می شوددستگیری سارق 4 میلیاردی طلاوکشف 33 کیلو تریاک در قمفرافکنی مدیر روابط عمومی آبفای قم پس از ورود فاضلاب به منازل مردم!ارائه خدمات مطلوب تر به زائرین در نیمه شعبان نیازمند اعتبارات ویژه و حمایت ملی استارائه خدمات امدادی و درمانی به بیش از 5 هزار نفر در طرح ملی "منتظران ظهور"داوطلبان خانه هلال مرکز خدمات حوزه علمیه به مناطق سیلزده خوزستان اعزام شدندکشف 9 کیلو و 400 گرم مواد افیونی شیشه در قمکشف 102 هزار نخ سیگار قاچاق در قمتوقف  121 پروژه به دلیل تخلف از مقررات ملی ساختمان در قمبسترهای مخابراتی باعث اشاعه دین خدا و فرهنگ اصیل و ناب محمدی می شودکشف 466 کیلوگرم موادمخدر در قمتجليل از عوامل ستاد اجرايي خدمات سفر استان قمبرنامه های هفته سلامت در استان قم تشریح شدبرگزارش همایش ورزش صبحگاهی کارکنان بهزیستی استان قمنشست علمی عرضه حدیث بر قرآن برگزار شدبهسازی 22 کیلومتر از محور قم- نیزار در سال جدیدکشف یک هزار و 300 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قممردم قم بیش از 2 میلیارد تومان به مناطق سیل زده کمک کردندقمار است و کسانی که شرکت می کنند مالک آن جوایز نیستنددشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نخواهد ماندرئیسی در دیدار مراجع تقلید:تحول در دستگاه قضا در دستور کار استبانک ها در زمینه کمک رسانی به اقشارآسیب پذیر جامعه اهتمام لازم را داشته باشندگرفتاری‌هایی که طلاب در این زمان از جهت معیشتی دارند این به مراتب از گذشته بیشتر استپایان شب سیاه دیکتاتوری و خونریزی آل سعود نزدیک استآیت الله حسینی بوشهری:تبدیل کارخانه ها به برج فاجعه استاساس وهابیت بر کشتن انسان های بیگناه استآیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ماندمطالبات مراکزدرمانی قم از بیمه سلامت پرداخت شدآیت الله صافی اعدام مسلمانان در عربستان را محکوم کردکشف 1337 کیلو مواد مخدر در عملیات مشترک پلیس قم و تهرانافزایش طلاق در جامعه ریشه‌یابی شودآغاز فعالیت دفتر ارتباط استانداری با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی قمکلاهبرداری ایمیلی از شرکت های تجاری و صرافی هانصب تجهیزات کاهنده مصرف آب در مدارس، مساجد و ادارات قمهیچ هورمونی در تولید مرغ استفاده نمی شودتمامی عمل های جراحی یک درمانگاه چشم پزشکی خصوصی در قم تعطیل شدجادوگر آسيا هم از قم رفتبا قاچاق و عوامل نا امن‌کننده فضای مجازی برخورد جدی کنیدممنوعیت استقرار واحدهای هیدروکربن در استان قمهشدارهای پلیس قم برای پیشگیری از سرقت، جعل و كلاهبرداري تشدید نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی در ماه مبارک رمضانگفتگو با نویسنده کتاب فصل فیروزهافزایش 13 درصدی نزاع و درگیری در سال 97 در قماجرای  طرح یک کاسب، یک کالای اساسی توسط اتاق اصناف قمپذیرش 2500000 هزار نفردر مراکز درمانی تامین اجتماعی قمقم در پرداخت مطالبات فرهنگیان از استانهای موفق کشور استمشاوره و حل و فصل اختلافات مردم در کلانتری ها امری ارشمنداستمشکلات واحدهای تولیدی را بصورت میدانی پیگیری می کنیمگردهمایی رابطين سازمان هاي دولتي و ناجا و برگزار شدکشف 38 کیلوگرم تریاک در قمارسال کمک‌های فنی و تجهیزاتی به مناطق سیل‌زده کشورموسسه آموزش عالی طلوع مهر قم یک مرکز آموزشی در مناطق سیل زده پلدختر می سازدکتابخانه و مرکز اسناد مجلس متاسفانه به درستی عرضه نشده استکمیته های هفتصد گانه همکاریها ؛ قرار گاه های فرهنگی تربیتی کشورعزت نفس معلمان در مسئله معیشت باید محفوظ بماندطلاق در قم افزایش یافته استمردم بزرگترين پشتوانه انقلاب اسلامي هستندمعرفي مديركل جديد دفتر امور اجتماعي و فرهنگی استانداري قمتلاش گران عرصه كار و توليد قم تجلیل شدندتجلیل از مقام علمی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملیمزار شهید مطهری در قم گلباران شدآیت الله فاضل لنکرانی: احکام دینی با زبان هنر به مردم منتقل شودوزیر اطلاعات: مبلغان پاسخگوی شبهات و نیازهای جامعه باشندبخش قابل توجه تخلفات کلان اقتصادی با زد و بند برخی دستگاه ها صورت می گیرداجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه قم در ماه رمضاندولت و آموزش و پرورش بدانند ملت هرگز اجازه اجرای سند 2030 را نخواهند دادپیکر مطهر ۲ شهید مدافع حرم در قم تشییع می‌شوداجرای طرح افق با محوریت بقاع متبرکه در قمبرنامه های مسجد مقدس جمکران در ایام ماه مبارک رمضانانهدام باند سارقان مغازه و احشام در قمدستگیری متهم به اخلال در نظم در فضای مجازیواحد هاي صنفي در صورت تظاهر به روزه خواري پلمپ می شوندکشف 155 کیلوگرم تریاک در قم9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شدطرح دادرس، محور توسعه و ترویج فرهنگ خودامدادیپیکر ۲ شهید مدافع حرم در قم تشییع شدتجمع مردم قم در محکومیت جنایات رژیم آل سعود برگزار شداولین گواهی حلال صنایع غیر گوشتی صادر شدآموزش و پژوهش دو رکن مهم در توسعه و تعالی استبازآفرینی محلات قم 10 تا 12 سال زمان می بردرئيس هیأت فوتبال قم استعفا كرد؛سفر شبانه تاج به قمویژه برنامه های حرم مطهر در ماه مبارک رمضان تشریح شدمردم نباید هر روز با یک نرخ جدید مواجه شوندپزشکان قم ملزم به نصب کارت خوان در مطب شدنداخطار آیت‌الله مکارم به دولت: دست از گرانی برداریدحجم افزایش ارتکاب جرایم در فضای مجازی خیلی تکان دهنده استکشف حدود 26 کیلوگرم تریاک در قمقصور پزشکی در قم کاهش یافتپرداخت ٣٦ میلیارد تومان هزینه دارو به بیماران خاص و صعب العلاج در قمدرک شرایط موجود مهمترین اولویت مبلغان دینی استمجمع هیئت فوتبال قم پشت درهای بسته؛ چرا خبرنگاران را به جلسه راه ندادند؟هلال احمر قم رتبه نخست آموزش را در کشور به دست آوردقرآن دستور داده با آنها که بر سر ملتها عربده می‌کشند، مقابله کنید‌نگاهی به حضور 4 ماهه سرمست در استانداری‌ قمشورای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در برقراری امنیت جامعه نقش موثری داردپرتال جدید دفتر تبلیغات اسلامی رونمایی شدکشف بیش از 100 کیلو تریاک در قمخدمات جمعیت هلال احمر قم تشریح شدمرمت خانه تاریخی ملاصدرا در حال انجام استنمایشگاه تخصصی مبلمان استان قم برگزار می‌شودقم یکی از استان های برتر کشور در زمینه امنیت سرمایه گذاری استپاسخگویی تلفنی استاندار قم به درخواست های مردمی از طریق سامانه سامدایران با کمال عزت و افتخار در برابر دشمن خواهد ایستادنمازگزاران قمی از اقدام متقابل ایران در برابر نقض برجام حمایت کردنداحداث 360 هکتار فضای سبز در طرفین بلوار آیت‌الله بروجردی قماکران ۱۲۰۰ مترمربع تبلیغات شهری با شعار «همه میهمان خدائیم»از اجرای طرح "رقابت در خدمت" تا حضور پرشور هلال احمری ها در نماز جمعه قمدستگیری سارق کیف قاپ در قمفراخوان اعزام مشمولان در اردیبهشت ماه 1398۲۴۰ هزار نفر مهمان سفره افطار در حرم امامزاده سید علی(ع) می‌شونددستگیری سارقین کيف قاپ و مدارس در قمدر احیای موقوفات نباید از جوسازی‌ها هراس داشتدر بحث نمای ساختمانی دچار ابتذال فرهنگی شده ایمکسب 3 رتبه عالی استان قم در اجرای برنامه های کانون دانش آموزیثبت نام اعتکاف رمضانیه در مسجد مقدس جمکران آغاز شدتقدیر گران قیمت حوزه از سید محمد بطحائی !جرم در جامعه ما زیاد نیست، تجاهر به جرم زیاد استكشف 5 تن گوشت مرغ فاسد از یک دامداری در قم!پایگاه سلامت اجتماعی بهزیستی شهر جعفریه افتتاح شدآغاز توزیع غذای گرم و سبدهای غذائی بین مددجویان بهزیستی قمدرخشش کم توانان ذهنی استان قم در چهاردهمین جشنواره ورزشی کم توانان ذهنی کشوربرگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب در قماجتماع بزرگ یاوران حضرت خدیجه(س) در مسجد مقدس جمکران برگزار می شودسه تن در استخر خانگی بخش کهک قم جان باختنددو انتصاب جدید در استانداری قماحداث ۵مدرسه وکمک 120 میلیونی دفتر آیت الله فاضل لنکرانی برای سیلزدگاندستگيري 7 نفر اراذل و اوباش شرور در قمکشف حدود 7 کیلوگرم تریاک در قمرئيس و اعضاي ستاد انتخابات استان قم منصوب شدندطرح توسعه ناحیه صنعتی خورآباد تصویب شدجنگ نمی‌شود مذاکره با آمریکا سمّ است گزینه قطعی ملت مقاومت استکمک 25 میلیارد ریالی مردم قم به سیلزدگانکشف بیش از 50 کیلوگرم تریاک در قماولين طرح جامع حمل و نقل بار درون شهري كشور براي شهر قم به تصويب رسيدجشن اختتاميه واحدهاي مسكن مهر تا پايان شهريور 98 برگزار می شود۲۸ اردیبهشت‌ بازدید از موزه‌های قم رایگان استتوقیف خودروی سواری سمند با پلاک جعلی در قمبرخورد قانونی پلیس قم با روزه خواري در انظار عمومیقدرداني استاندار قم از كاركنان روابط عمومي استانداري قمتوزیع سبد غذایی و بهداشتی در روستاهای سیل زده شادگان خوزستاناعلام فراخوان آثار پژوهشی با موضوع حوزه، جهاد اقتصادی و فضای مجازیدشمن با جنگ روانی رابطه مردم با نظام را هدف گرفته استدستگیری سارق آیینه بغل خودروهای مدل بالا در قمکشف بیش از 63 کیلوگرم تریاک و ماده مخدر گل در قمبرگزاری انتخابات در چارچوب قانون و با شاخص هاي سلامت، امنیت، قانونمندی و مشارکت حداکثری در دستور کار دست اندرکاران انتخاباتدانشگاه علوم و معارف قرآن مقام نخست مسابقه شب های نورانی نمایشگاه بین المللی قرآن را کسب کردسارق میل گردهای پروژه پل مرجعیت قم دستگیر شدکشف حدود 43 کیلوگرم تریاک در قمحضور تیم سحر کانون دانشجویی هلال احمر قم در مناطق آسیب دیده از سیل پلدخترموفقیت روابط عمومی ها در گرو دانایی و آگاهی استکیفر خواست پرونده متهمان واقعه کلینیک تابان تا آخر هفته صادر می‌شودثمرات وقف در امدادرسانی به سیل‌زدگان مشهود بودمراکز بهزیستی مناسب ترین محل برای اقدامات خیرخواهانه در ماه رمضان استساخت اسکروپمپ فاضلابی با استفاده از توان متخصصان داخلی در قمتجلیل از اعضای شرکت کننده در خدمات رسانی سیل های اخیر در قمکشفیات مواد مخدر در قم 3 برابر شدکشف محموله 4 میلیارد ریالی کالا و 25 هزار لیتر نفت کوره قاچاق در قممیدان شهید مطهری ساماندهی می شودتجلیل از عملکرد مخابرات قم و کارکنان روابط عمومی این شرکتثبت 2 وقف جدید به ارزش 2 میلیارد تومان در قمپلمپ 35 واحد صنفي با اجرای طرح برخورد با روزه خواري در قمکشف بیش از 27 کیلوگرم مواد مخدر گل و گراس در قمخانه هلال مرکز خدمات حوزه‌های علمیه افتتاح شد‎اطعام 10 هزار نفری و کمک رسانی به سیل‌زدگان لرستانجای خالی شاکله قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در نمایشگاه قرآنبرگزاری جشن هفدهم رمضان در مسجد مقدس جمکراناجرای 300 برنامه به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد در قممهلت یک هفته ای به ادارات قم برای پاسخ به استعلامات بانکی تسهيلات رونق توليدوضعیت فاضلاب پردیسان بحرانی استانتصاب مدیر کل نظارت بر امور عمرانی شهرداری قمپیدا شدن جسد جوان غرق شده افغان پس از ۳روز توسط نیروهای آتشنشانی قممرکز پایش تصویری قم افتتاح شدطرح ملی کنترل فشارخون در قم اجرا می‌شودارتقاء مهارت‌های اجتماعی دانشجویاندانشگاه قم در ردیف دانشگاه های بین المللی استانتخابات انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان قم برگزارشد110 طرح نیمه تمام صنعتی در قم به بهره برداری می رسدکشف 90 کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری باند 11 نفره جرایم سایبری در قمیک وقف با چند شرط جالب در قمکشف حدود 48 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قمعدم ارائه خدمات به مشمولان غايب در قمپل طغرود در محور قم – جعفریه افتتاح شد۱۱ زن در یکی از استخر‌های قم مسموم شدندویژه‌برنامه‌های شب‌های قدر حرم حضرت معصومه(س) اعلام شدخاک بر سر کسی که در حوزه دنبال مقام و منصب باشدبرگزاری محفل انس با قرآن مددجویان بهزیستی استان قمتوسعه و پیشرفت استان‌نیازمند مشارکت نخبگان  و دانشگاهیان است قلب ماه رمضان لیلة القدر استدستگيري سارق منزل و اعتراف به 3 فقره سرقت در قماضافه خدمت مشمولان غايب داراي کسرخدمت ايثارگري بخشیده شدخانواده شهدا وایثارگران‌ اسوه های صبر و استقامت هستنداطاعت از فرامین رهبری و ترویج فرهنگ دفاع مقدس راهگشای مشکلات جامعه استسه گزارش از متن و حاشیه های پیدا و پنهان نمایشگاه بین المللی قرآن کریمآیین گرامیداشت «هفته مقاومت و پیروزی» در قم برگزار شدکشورهای عربی حکومت ها را بر پایه عدالت امام علی(ع) بنا کنندکشف محموله میلیاردی پارچه رومبلي قاچاق در قمکشف بیش از 25 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قماجرای تمهيدات ترافيكي ويژه شب هاي قدر در هسته مركزي شهرقمحضور استاندار قم در ضیافت افطاری فرزندان بهزیستیضیافت افطار فرزندان بهزیستی به میزبانی آیت الله سبحانیکلاهبردار و بازرس جعلی بیت رهبری در قم دستگیر شد