×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

استاندار قم از حضور حماسی مردم استان قم در انتخابات تشکر کردنتیجه انتخابات در استان قم اعلام شدتمام مدارس قم فردا شنبه تعطیل شددنیا بداند ملت ایران به فضل خداوند امیدهای دشمنان را به یأس تبدیل می‌کندمراجع عظام تقلید در انتخابات شرکت کردندانتخابات در استان قم ۱۰۰ درصد الکترونیکی برگزار می‌شودمشارکت حداکثری پای صندوق‌های رای مشت محکمی بر دهان استکبار خواهد زدحضور در انتخابات نشانه بیدار بودن یک ملت است27 میلیارد تومان برای هوشمند سازی 40 تقاطع در قم اختصاص یافتتمامی محورهای اصلی استان قم باز استزندگینامه سفیر مدرسه سازی کشور در قم منتشر می شودخدمت به روستای فردو،خدمت به شهداستاخذ رای درتمامی شعب سراسر کشور ساعت ۸/۰۰ صبح روز جمعه ۱۱ اسفند ماه آغاز می شودآگهی اسامی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه قم،کهک و جعفرآباددکتر آقامیری از روستاهای شهرستان جعفرآبادبازدید کردآگهی شعب انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری حوزه انتخابیه قم، کهک و جعفرآباد۷۲ نفر از اصحاب رسانه قم با دعوت از مردم، آمادگی خود را برای پوشش انتخابات اعلام کردندفراخوان ارشد نظامی ارتش در استان قم‌ برای حضور در انتخابات قم قهرمان مسابقات تیراندازی ناشنوایان ایران شدموج دوم بارش برف در قم از ظهر امروز آغاز می شود
گفتگو با عظیم سرو دلیر چهره جهادگر فرهنگی قم
true
بازنشستگی پایان کار معلمی نیست
نامش عظیم سرودلیر است و اصالتا اهل روستای "کوسه لوقدیم وگلخندان فعلی" ازتوابع شهرستان "فامنین" استان همدان،مسلط به زبان های فارسی اینگلیسی و ترکی،شاگردانش او را بعنوان اسوه اخلاق،تواضع ،معلمی زبان شناس و شاعری توانا می شناسند.

بنا به گفته خودش دوران کودکی پر فراز و نشیب و نسبتا سختی داشته است اما سختی های روزگار نه تنها او را از عرصه فعالیت های فرهنگی دور نکرده است بلکه از وی مردی نسبتا قوی بنیه ساخته است تا علیرغم حقوق ناحیز معلمی و درنهایت بازنشستگی و یک عمردبیری آموزش و پرورش هرگز در مقابل مشکلات زندگی و بویژه تامین هزینه های گزاف چاپ و انتشارکتاب هایش کمر خم نکند و بصورت آتش به اختیار و با روحیه ای جهادی در راستای تحقق نهضت جهاد تبیین مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران همچون سالهای حضور در عرصه دفاع مقدس ،  با سرمایه های اندک خود ، جمعی از علاقمندان و شاگردانش آنهم بدون دریافت هیچ گونه کمکی از ناحیه وزارت فخیمه فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت جمهوری اسلامی ایران ؛هزینه چاپ و انتشار آثارش را به سختی و مشقت تامین و ۲۷ اثر ارزشمند مکتوب را بعنوان صدقه جاریه خود برای هدایت معنوی و فرهنگی نسل های فعلی و آینده ایران زمین از خود به یادگار بگذارد.

این جهادگر بسیجی در کنار معلمی سمت های مدیریتی مختلفی در امور آموزشی وپژوهشی داشته است بطوریکه علاوه بر سابقه ۵۰ سال تدریس درمدارس مختلف آموزش و پرورش قم ،مدیریت دبیرستان آقا مصطفی خمینی مشهد،مدیر ارزشیابی و رسیدگی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان قم وتدریس در سایر موسسات مختلف آموزشی قم ومشهد به عنوان معلم زبان و ادبیات انگلیسی وهمچنین تربیت وپرورش دانش آموزان فرهیخته را در کارنامه خود دارد که هر یک از دانش آموزان وی امروزه برای خود در کشور وزنه ای محسوب می شوند.

از شعروشاعری وتالیف دیوان شعردر حوزه ادبیات فارسی ، ترکی و انگلیسی گرفته تا تالیف کتب مرجع و متون ثقیل فلسفه و عرفان،زبانشناسی،قصه ، داستان ، رمان ،ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، اماکن مقدس ،دینی و مذهبی مجموعه ای از آثار متنوع حاج عظیم سرو دلیر به سه زبان زنده دنیا بویژه فارسی،انگلیسی و ترکی است که جایگاه وی را تا حد یک نویسنده ی چیره دست وچند وجهی ارتقاء بخشیده است.

این معلم دلسوز،گمنام ، خستگی ناپذیر و خادم فرهنگی بارگاه منور امام رضا علیه السلام و مسجد مقدس جمکران در آستانه ورود به سن 70 سالگی علیرغم داشتن بیماری دیابت ، اگر چه درد دلها، گله ها و شکایت های زیادی از متولیان فرهنگی کشور دارد ولی هنوز هم با روحیه بجهادی سیارلطیف،متواضع و اخلاق نیکو، شور و شوق فراوان برای تالیف ونوشتن آثار جدیدش دارد و پیوسته در حال فعالیت های فرهنگی است اما افسوس که متاسفانه اکثر بزرگان علم و ادب شهر قم در دوران عمر پربار خود در پیچ و خم مشکلات زندگی به فراموشی سپرده می شوند.

شاید به زعم من تنها نگرانی وی عدم توانایی تامین هزینه های گزاف چاپ و انتشار کتاب هایش در شرایط سخت اقتصادی کشوراست که حتی خرید کتاب توسط مردم را نیز با مشکلاتی مواجه ساخته است.

امروزه پای سخن هر خادم فرهنگی که بنشینی دلش پر از گله هایی از مسئولان و متولیان فرهنگی کشور است که مورد حمایت و تشویق و تجلیل قرار نمی گیرند و یا جدی گرفته نمی شوند.

فرارسیدن هفته معلّم بهانه ی خوبی بود تا برای معرفی چهره های فرهنگی شهر قم به دیدار این فرهنگی و معلم بازنشسته بروم و از نزدیک دیداری با وی داشته باشم.

فرهنگی بازنشسته‌ای که تا کنون ۲۷ عنوان کتاب، بعضی را به تنهایی و بعضی را با کمک دوستانش در موضوعات شهدا، علوم دینی، ائمّه اطهار (س)، زبان و فرهنگ بومی و اماکن مقدسّه به زبان‌های فارسی،  انگلیسی و ترکی تآلیف و به چاپ رسانیده است.

عظیم سرودلیر، دبیر دبیرستان‌های ملایر، قم و مشهد هم در دوران خدمت و هم در دوران بازنشستگی تحقیق ، تالیف و ترجمه را وجهه همت خود قرار داده و گام‌های مؤثری نیز در آموزش و تربیت مترجمین زیادی در مشهد و قم برداشته است.

خبر نگار: شما کار تحقیق، تألیف و ترجمه را از چه زمانی اغاز کرده‌اید؟

سرودلیر: من از نوجوانی علاقة زیادی به مطالعه داشتم و انواع کتب را می‌خواندم، ولی کار تولید محتوا را از سال ۱۳۷۰ آغاز کردم.

خبرنگار: عامل موفقیت خود را در چه می‌بینید؟

سرودلیر: لطف خداوند در فراهم ساختن زمینه‌های لازم برای این کار، از جمله، اساتید خوب در دوران دانش آموزی و دانشجویی، مجموعه‌ی اعضای خانواده در فراهم نمودن فضای فکری مناسب و پشتیبانی و همچنین دوستان و بستگان خوبی که در چاپ آثار پشتیبانی کرده‌اند. به همه این ها اضافه کنید تلاش و پشتکار خودم را.

خبرنگار: گستره‌ی انتشار آثارتان تا کجاست؟

سرودلیر: از روستای زادگاه خودم، گلخندان در شهرستان فامنین استان همدان تا کتاب‌خانه‌ها و دانشگاه‌های کشور خودم ایران و دیگر کشورهای جهان

خبرنگار: یکی از کتاب‌های شما در موضوع مترجمی انگلیسی است. می شود در این خصوص توضیحاتی بدهید؟

سرودلیر: کتاب "معنی در ساختار" شامل روش خاصی از آموزش انگلیسی است که تحصیل کرده‌های رشته‌های مختلف با این روش آموزش در کوتاهترین مدت مترجم تخصصی رشته خود می‌شوند. با این روش بیش از ۵۰۰۰ نفر در مشهد مقدس آموزش دیده و مترجم شده‌اند.

خبرنگار: اکنون به چه کاری مشغول هستید؟

سرودلیر: در حال تدوین دو کتاب فرهنگ هستم، یکی فارسی به انگلیسی و دیگری ترکی به فارسی. همچنین به سرودن اشعار و تآلیف کتاب شعر با موضوع حضرت امام مهدی عجلّ‌الله فرجه الشریف  می باشم. در کنار این کارها در بعضی از اماکن مقدسه نیز با ترجمه متون دینی به زبان انگلیسی و همچنین آموزش نیروهای  خادم همکاری دارم.

خبرنگار: می‌توانید آثار خود را معرفی کنید؟

سرودلیر: لیست آثار چاپ شده بنده به شرح زیر می‌باشند. البتّه بیش از ۱۰ اثر آماده چاپ هم دارم که امیدوارم خداوند توفیق چاپ آن ها را هم عنایت فرماید تا برای استفاده علاقمندان تقدیم نمایم.    

آثار چاپ شده  عظیم سرودلیر

 1. Phylosophical Instruction ترجمه‌ي انگليسي (با همکاری پرفسور حاج محمد لگنهاوسن) کتاب دو‌جلدی فارسي به نام‌ "آموزش فلسفه" نوشته ‌آيت‌الله مصباح یزدی است. این کتاب که به وسیله‌ی یکی از دانشگاه‌‌های امریکایی چاپ شده، هم‌اکنون منبع آموزشی فلسفه‌اسلامی در دانشگاه‌های خارج از کشور می‌باشد.
 2. A Jug of Love ترجمه‌ي انگليسي (با همکاری پرفسور حاج محمد لگنهاوسن) غزليّات ‌امام خميني (ره) با نام "سبوي عشق" است. این کتاب را بنیاد اندیشه‌ی اسلامی چاپ نموده و از طریق رایزنی‌های فرهنگی در کشورهای دیگر توزیع شده است. 
 3. Combat with Self  ترجمه‌ي انگليسي (با همکاری پرفسور حاج محمد لگنهاوسن) كتاب "جهاد اكبر" حضرت ‌امام خميني (ره). این کتاب را هم بنیاد اندیشه‌ی اسلامی  و هم بنیاد نشر و حفظ آثار امام خمینی (ره) چاپ و در سطح کشورهای متعدد توزیع نموده‌اند.
 4.  The Hidden Wordsترجمه‌ي انگليسي (با همکاری پرفسور حاج محمد لگنهاوسن) كتاب "كلمات مكنونه" مولی فیض کاشانی است.
 5. The Decorum for Visiting the Shrine of Imam Riza (A.S)          ترجمه انگليسي (با همکاری پرفسور حاج محمد لگنهاوسن) کتاب "آداب زيارت‌امام رضا (ع)" است که بنیاد پژوهش‌های اسلامی چاپ نموده و در حرم مطهر امام رضا علیه‌السّلام در اختیار زائرین غیر ایرانی قرار می‌گیرد.
 6. "فرهنگ اصطلاحات عرفان و فلسفه اسلامي" (فارسي به انگليسي/ انگليسي به فارسي) شامل تقريبا ۸۵۰۰ اصطلاح عرفان و فلسفه اسلامي است. ‌این کتاب را نشر مرندیز مشهد چاپ و توزیع نموده است.        
 7.  “Green Memories from the Blessings Imam Riza (A.S)”

این کتاب شامل ۲۶ خاطره از‌كرامات‌امام رضا (ع) به زبان انگليسي است. این کتاب را نشر مرندیز مشهد چاپ و توزیع نموده است.

 1. “Talk with the Pilgrims at the Holy Shrine of Imam Riza (A.S)”  كتاب‌آموزش مكالمه انگليسي در‌حرم مطهّر‌امام رضا (ع) و حرم شناسي  به ضمیمه فایل صوتی است که به عنوای محتوای آموزش مکالمه در حرم مطهر امام رضا علیه‌السّلام به خدام مورد استفاده قرار گرفته است. 
 2. Welcome Pilgrims” "  کتاب دوم آموزش مکالمه انگلیسی در حرم مطهر امام رضا علیه آلاف التحیّه و السّلام به ضمیمه فایل صوتی است که به عنوای محتوای آموزش مکالمه در حرم مطهر امام رضا علیه‌السّلام به خدام مورد استفاده قرار گرفته است. 
 3. "روضة رضوان" کتاب آموزشی حرم‌شناسی در حرم مطهر امام رضا علیه‌السّلام بود که برای آموزش خدّام حرم تدوین گردیده و سال‌ها به وسیلة آموزش حرم چاپ و برای آموزش خدّام استفاده شده است.
 4. "شمیم رضوان" کتابی است در آموزش اخلاق خادمی که در حرم مطهر امام رضا علیه‌السّلام چاپ و در اختیار خادمین قرار گرفته است.
 5. Meaning through Structures

"معنی در ساختار" كتاب دانشگاهي‌آموزش مقاله نويسي انگليسي و ترجمه متون علمي از ‌انگليسي به فارسي است. 

 1. "وا‍ژه نامه‌ي زيارت و حرم مطهّر ‌امام رضا (ع) "شامل اصطلاحات و واژه‌هايي انگلیسی با معادل‌هاي فارسي آن‌ها است كه در‌حرم مطهّر‌امام رضا (ع) كاربرد دارند.
 2. "ولايت و عترت طاهره در‌كلام‌امام رضا (ع)" شامل احاديثي از‌امام رضا (ع) در‌باره معصومين سلام الله عليهم است. این کتاب را نشر ضریح آفتاب اداره کلّ آموزش و پرورش مشهد در دو نوبت چاپ و منتشر نموده است.
 3. "غدير در‌كلام‌امام رضا (ع)" به پنج زبان در بر گیرنده خطبة امام رضا علیه السّلام در باره عید غدیر است که در قالب سروده ترکی، ترجمهعربی،  فارسی، انگلیسی و نگارش ترکی لاتین است. این کتاب را نشر ایلیا در مشهد چاپ و توزیع نموده است.                                   
 4. "ترکی حكمت‌لي مثل‌لر"  شامل بیش ۱۶۰۰ مثل‌ تركي با شرح و توضيح فارسی آن‌ها است. این کتاب را نشر مرندیز مشهد چاپ و توزیع نموده است.           
 5. "قیزیل داغ لار" این کتاب به زبان ترکی (لهجه زادگاه سراینده) با پانویس فارسی است و مضمون آن خاطرات دوران کودکی و نوجوانی سراینده و آداب و رسوم و فرهنگ عامّه‌ی زادگاه سراینده، کوسه‌لو (گلخندان فعلی) است.
 6.  "حماسه بابا" این کتاب داستان زندگی و شهادت چریک پیر، شهید احمد کوچکی اهل روستای چپقلو در شهرستان فامنین است. این کتاب را در نوبت اوّل، اداره کلّ حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدّس استان قم چاپ و توزیع نموده است. 
 7. "شاهدان عشق" این کتاب شامل اشعاری با موضوع شهدا به طور عام و شهدای شهرستان فامنین استان همدان به طور خاص است که با همکاری ۲۸ نفر از شعرای این شهرستان سروده شده و به کوشش عظیم سرودلیر در بهار سال ۱۳۹۶ در ۱۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است
 8. " کربلاده آچولان لاله لَر" ترجمه ترکی مقتل شریف لهوف است. این کتاب را مرکز نشر سنابل قم  چاپ و منتشر نموده است.
 9. "مسافران سحر"  شامل اشعاری با موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان شهید‌اَش است که با  همکاری ۲۴ نفر از شعرای عضو گروه شعرای مأوایی و انجمن ادبی شوق قلم فامنین  سروده شده و به کوشش عظیم سرودلیر در بهار سال ۱۳۹۹ به چاپ رسیده است. ناشر این کتاب مرکز نشر سنابل قم می باشد.
 10. " اُزون اُرگَش تورکو دانوشماغی" امام رضا علیه‌السّلامون حرمیندَه. این کتاب، همراه با فایل صوتی، خودآموز مکالمه ترکی در حرم مطهّر امام رضا علیه‌السّلام‌ می‌باشد. این کتاب را انتشارات به‌نشر آستان قدس رضوی چاپ و توزیع نموده است.
 11.  Rezvan Dialogues ، همراه با فایل صوتی، کتاب آموزش مکالمه انگلیسی در حرم مطهّر امام رضا علیه‌السّلام، ویژه خدام   است. این کتاب را انتشارات به‌نشر آستان قدس رضوی چاپ و توزیع نموده است. این کتاب
 12. "مادرم"  شامل اشعاری با موضوع مادر است که مؤلّف و جمعی از شعرای استان همدان و شعرای مهمان از دیگر استان‌ها سروده و با ویرایش و تدوین مؤلّف به وسیلة نشر سنابل چاپ و منتشر شده است.
 13. "گنج‌نامه‌ی رضوی" شامل اشعاری با موضوع امام رضا علیه‌السّلام است که به وسیله‌ی مؤلّف و جمعی از شعرای استان همدان سروده شده اند. این اثر را نیز نشر سنابل قم چاپ و منتشر نموده است.
 14. "لک‌لک‌ها می‌آیند" شامل اشعاری است که بیشتر آن‌ها را جناب آقای صدقعلی سیاحت جبّاری با نام مستعار علی جباری سروده و عظیم سرودلیر ویرایش و تدوین نموده و به چاپ رسانیده است. بعضی از اشعار نیز به وسیلة عظیم سرودلیر سروده شده‌اند.
 15. "نوة مختار بابا" مجموعة داستانی است که بر اساس خاطرات جناب آقای صدقعلی سیاحت جبّاری نوشته شده و به وسیلة عظیم سرودلیر بازنویسی داستانی شده و به چاپ رسیده است. چاپ این اثر را نشر سنابل انجام داده است.

خبرنگار: اینها تازه بخشی از فعالیت های فرهنگی این فرهیخته عرصه علم و ادب است که با انتشار ۱۰ اثر دیگر در دست تالیف استاد عظیم سرو دلیر تعداد کتب تالیفی ایشان به عدد ۳۷  خواهد رسید.

اگر چه این گفتگو بمناسبت هفته معلم انجام شده بود ولی متاسفانه ضمن عرض پوزش از استاد ارجمند به دلیل مشکلات خاصی با اندکی تاخیر در این پایگاه خبری – تحلیلی منتشر گردیدتا تجلیل و قدردانی کوچکی باشد از استادی بزرگ.

به امید اعتلای سطح فرهنگی جامعه ایران توفیق همه خدمتگزاران این عرصه را از خداوند بزرگ خواستاریم.

گفتگو:علیرضا یعقوبیپایان پیام

 

true
true

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

true

true

false
true
اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش 3 برابر خواهد شدانقلاب و مقاومت کمر دشمنان را در منطقه شکسته استدیدار با 800 خانواده معظم شهید در قم37 پایگاه کمیته امداد آماده دریافت کمک‌های مردم هستندسرمایه‌گذار قدرتمندی برای راه‌اندازی منوریل قم اعلام آمادگی کردجاعلان مهر و آرم رياست جمهوري در قم دستگیر شدندهمایش پیاده‌روی خانوادگی در قم برگزار می‌شودامروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین علیه الاسلام استپیشنهادهای معاون سابق وزیر نیرو برای بهبود اقتصاد ایرانردپای انسان در طبیعتلزوم تغییر و جوان گرایی در بین مدیران ، سیاستگذاران و تصمیم گیران قمعکاسی تبدیل یک تصویر به خاطره استحلوا حلوا کردن طرح رتبه بندی فرهنگیان ! ‏آمار 20 هزار نفری معتادان شایسته قم نیستالزامات پنج گانه حمایت از کالای ایرانیدرد مردم سوختن در آتش قطار است نه حصر!#نه_به_آجیلپنج خاطره شنیدنی رهبر انقلاب از امام خمینی (ره)تیزر فیلم جدید ده‌نمکی/ اکران زندانی‌ها در ایام نوروزواکنش مجری تلویزیون به اظهارات محمدرضا گلزارهزینه 150 هزار میلیارد تومانی تصادفات برای کشورآیت‌الله رئیسی: برخورد با فساد خط قرمز نداردنشان عالی ذوالفقار روی سینه سردار سلیمانیزندگی؛ از نو !جناب آقای سرمست؛قم مخزن نيروی انسانی است9دی در تاریخ ماندگار استانرژی هسته‌ای هنوز حق مسلم ما استتربیت 200 طلبه به عنوان مشاور در بنیاد فقه و معارف اهل‌بیت(ع)تضمین قطعی اروپایی ها شرط مجمع برای تصویب FATF استفاجعه مسجد نیوزیلند را به همه مسلمانان جهان تسلیت می‌گوئیماجرای طرح آرامش بهاری در 36 بقعه متبرکه قمتحریم ها بر روی اخلاق کاری و پشتکار ما تاثیری نداشته استپرداخت عوارض آزادراه قم – تهران الکترونیکی شدظرفیت پارکینگ قم افزایش یافتآماده باش نیروهای حفاظت از اراضی ملی راه وشهرسازی قم در نوروز98معاینات زائرین حج تمتع 98 در قم آغاز شدفعالیت 10 گروه جهادی از دانشگاه های استان قم در ایام نوروزهیچ صنفی در قم اجازه فروش مواد محترقه نداردعرصه دیپلماسی جای اعتماد نیستسه درس مهم زندگی از پدر امتحفظ امنیت مالی و جانی مردم دغدغه پلیس در چهارشنبه آخر سالآمادگي پليس قم براي خدمت به زائران و مسافران نوروزيتوقیف محموله 310 میلیون ریالی مواد محترقه پرخطر در قماعلام برنامه‌های ستاد اقامه نماز قم در ایام نوروزسرپرست ادارات كل حراست و اتباع خارجي استانداری قم منصوب شدندمبارزه با مواد مخدر به صورت دستوري امكان پذير نيستبراي جذب سرمايه گذاري خارجي از ظرفيت هاي وزارت امور خارجه استفاده شودسیار رفت، حیدری آمدفعالیت 16 پایگاه ثابت و سیار جمعیت هلال احمر در محورهای موصلاتی قمکلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی استکانال مالی اروپا شبیه یک «شوخی» است؛سال جدید سال فرصت‌هاستتلاش نیروی انتظامی در ایام نوروز قابل تقدیر استدست رد پليس قم به رشوه 2 ميليون ریالیکشف 207 کیلوگرم حشیش در قمشرايط جديد بهره مندي مشمولان غايب وفرزندان ايثارگران از امتيازکسرخدمتبازدید بیش از 11 هزار نفر از آثار تاریخی استان قماستفاده حداکثری از ظرفیت بقاع متبرکه قم تغییرات مدیریتی در مسجد مقدس جمکران کشف محموله 5 میلیارد ریالی پارچه و پتو قاچاق در قمخدمت رسانی جوانان هلال احمر به ۱۲ هزار ۸۰۰ نفر مسافران نوروزی در قمتوديع و معارفه سرپرست اداره كل روابط عمومي استانداري قممدير كل برنامه ريزي، نوسازي و تحول اداري استانداری قم منصوب شدکشف بیش از 80 کیلوگرم تریاک در قمارسال دومین مرحله کمک‌های مردم قم به سیل زدگان شمال کشورمردم از نزدیک شدن به رودخانه های قم خود داری کنندابلاغ سلام مقام معظم رهبری به خانواده شهید " علیرضا همایی فصیح"محدودیت های ترافیکی قم در تعطیلات پایانی نوروز اعلام شدقم در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) به سوگ نشستکشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قممردم مراقب کلاهبرداران تلفني باشندمردم از نزدیک شدن به رودخانه های استان قم خودداری کننداقدامات لازم تا رفع مشکلات و آلام مردم سیل زده ادامه یابدکار اصلی مسئولان بازسازی ویرانی‌های سیل استاعزام نیرو‌های قرارگاه جهادی از قم و تهران به مناطق سیل زدهاعزام تیم آتش‌نشانی قم به مناطق سیل‌زده لرستانارسال محموله کمک های امدادی و اعزام تیم تخصصی هلال احمر قم به مناطق سیل زده خوزستانامکانات و تجهیزات امدادی قم برای سیل زدگان لرستان و خوزستان ارسال شدرهبری فرمودند از معبر آبی «کرخه کور» حتما استفاده کنیدحجة‌الاسلام مروی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدکمک 700 میلیون تومانی مردم قم به سیل زدگان کشوردشمن در پی سوءاستفاده از سیل اخیر ایران استمعاون استاندار قم به مناطق سیل زده اعزام شدکاهش 21 درصدی تصادفات فوتی در قمکمک‌رسانی به سیل‌زدگان بدون همکاری ‌مردم محال استمدیران ناکارآمد قم برکنار می‌شوندذخیره آب سد ۱۵ خرداد قم به ۶۰ میلیون مترمکعب رسید5 محموله و 50 امداد گر از قم به مناطق سیل زده اعزام شدکاهش تصادفات فوتی و جرحی قم در ایام نوروزبازدید رئیس هلال احمر و نماینده مردم قم در مجلس ازمناطق سیل زده استان لرستان‎حضور روزانه ۲۰ هزار نمازگزار نوروزی در نمازهای جماعت مسجد مقدس جمکران آبگیری تالاب غدیر اسب در استان قم پس از 2 دههدستگيري باند سارقان مغازه در قمبررسی بیش از 260 مورد مشاوره فعال در تعطیلات نوروزیویژگی های روان‌شناختی فضای مجازیچهره‌های شاخص هنر انقلابی قم تجلیل می‌شوندهمایش «انقلاب اسلامی، آغازگر عصر جدید» فردا در دانشگاه قم برگزار می‌شودکاری کنید که نظامیان امریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شونداجازه نمی دهم مدیران کلی گویی کنند؛مدیر میدانی هستماقامت بیش از 768 هزار مسافر نوروزی در قماولویت فوری مسئولان خدمات رسانی به سیل زدگان استهمکاریهای دانشگاهی مهمترین راه مبارزه با افراط و تکفیر استآماده سازی 4 هزار بسته غذایی 72 ساعته ویژه سیل زدگان2 شهربازی در قم به بهره‌برداری می‌رسدارسال کمکهای بهزیستی استان قم به مناطق سیل‌زده لرستانکشف حدود 200 کیلوگرم تریاک در قممستند سازان سپاه قم به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام شدنداختتامیه جشنواره «چهل سال چهل فیلم» در قم برگزار می‌شودسومین جشنواره ملی «فانوس» با موضوع دفاع مقدس فراخوان شداسکان 30 هزار مسافر نوروزی در بقاع متبرکه قمبازگشایی محور معمولان-پلدختر با همکاری استانهای اصفهان ، قم ، لرستان ، بوشهرگربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسیدهمایش «پیشینه و ابعاد نظری کتابت قرآن کریم»در قم برگزارمی شودثبات اقتصادی یکی از پشتوانه های نظام اسلامی استکشف حدود 95 کیلوگرم حشیش در قمدستگيري سارقان حرفه اي غیر بومی منزل در قمفراخون خدمت جهادی و اعزام 150 نیروی داوطلب به مناطق سیل زده لرستانآیت الله فاضل لنکرانی از راه اندازی مرکز تخصصی فرزندآوری سالم حمایت کرداعزام تیم اورژانس اجتماعی 123 قم به لرستانهفتمین محموله کمک های مردم قم به مناطق آسیب دیده از سیل اعزام شدافتتاح خط تولید مرکز ملی فناوری خلاء ایران در سایت هسته ای فردوسیل ۱۱۶ میلیارد ریال به قم خسارت زدمسابقات قرآن طلاب حوزه های علوم دینی جهان درقم برگزار می شودهمه مسلمانان انقلابی عنوان پاسدار را دارندانتصاب جدید در اداره کل حفاظت محیط زیست استان قمريزش کوه در محور جاده" قديم قم – تهران "انتخاب آیت الله «شیخ عیسی قاسم» به عنوان مهدی یاور سال ۹۸ مسجد مقدس جمکرانمدیر دفتر نماینده ولی فقیه و رهبر شیعیان پاکستان با سیل زدگان ایران ابراز همدردی کرد1500 نفر از پرسنل سپاه قم برای حضور در مناطق سیل زده لرستان اعلام آمادگی کردندبرگزاری همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و رونق تولید در قماستفاده از ظرفيت كاركنان شاهد و ايثارگر در مدیریت دستگاههای اجراييامیر پور دستان:حقیقت این است که آمریکا دیگر توان هیچ‌گونه جنگ نظامی نداردنخستین گردهمایی روحانیون دانشگاه آزاد اسلامی در قم برگزار شدشورای اطلاع رسانی استان قم تشکیل می شودمشوق های سرمایه گذاری سال 98 شهرک های صنعتی قم اعلام شدتحریم ها اوج بُغض و کینه آمریکا از انقلاب اسلامی استقم در حوزه امنیت در بین پنج استان برتر کشور قرار داردتقدیر و تشکر آیت الله مبلغی از سپاه، ارتش ،مردم و مسئولان110 تن از جوانان و امدادگران هلال احمر قم به مناطق سیل زده لرستان اعزام شدندشهردار قم در واکنش به اقدام اخیر آمریکا:من هم یک سپاهی‌اماقدام آمریکا علیه سپاه نشان دهنده اوج حماقت ترامپ استپاسداران نمونه سپاه استان قم تجلیل شدندجزییات مراسم تشییع پیکر مطهر شهید «احمد جلالی نسب» در قم اعلام شدهمایش آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود114 موکب در قم آماده خدمات رسانی به منتظران ظهور استنیروهای مسلح امید سیل زدگان کشور هستندجشنواره ملي نوروزی پلیس در قم برگزار می‌شودمردم قم در کمک به هموطنان سیل زده حماسه آفرینی کردندتداوم طرح جمع آوري معتادان متجاهر در قمارسال کمک 2 میلیارد ریالی اوقاف قم برای سیل‌زدگان خوزستانتشکیل شورای فقهی تعلیم و تربیت وهیئت اندیشه ورز در آینده نزدیکحضور اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در نمایشگاه بین المللی محیط زیستکشف 251 کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس "قم و اصفهان"ارسال سه دستگاه پل فلزی 30 متری به مناطق سیل زده لرستانسرای ملاحسین قم مرمت می‌شودچهره های شاخص هنر انقلابی قم تجلیل شدندمردم قم بیش از 15 میلیارد ریال به سیلزدگان کمک کردندکتاب دائره المعارف شیعه در قم رونمایی می شودقره چای پس از دو دهه رنگ آب به خود دیدبلوار امام علی(ع) پردیسان به‌ زودی به بهره‌ برداری می ‌رسدارتباط ۹۰ درصد روستا‌های پلدختر و چگنی برقرار شددومین محموله کمک بهزیستی استان قم به مناطق سیل زده ارسال شدحاج احمد دباغ؛نابغه قرآنی جهان اسلام مورد تقدیر قرار گرفتغرب جایگاه علمی اش را مدیون دانشمندان مسلمان استتخصیص گوشت‌های قربانی نیمه شعبان به مناطق سیل‌زدهآیت الله فاضل لنکرانی هزینه تاسیس 2 باب مدرسه را در لرستان تقبل کردندآماده سازی ۲۰۰ هکتار پارکینگ با ظرفیت بیش از ۴۰ هزار خودرو درقماعتراف سارقان 200 میلیاردی به 35 فقره سرقت منزل در قمخارج کردن کیست مایع ١٠ لیتری در بیمارستان تامین اجتماعی قمبرگزاری سومین دوره آموزشی توانمند سازی تشکل های مردم نهاد قمپیشکسوتان فوتسال استقلال تهران و قم حامی سیل زده گان شدندپنج هزار شغل در بخش صنعت قم ایجاد شدخرید ۱۴هزار مترمربع از باغات قم برای صیانت از فضای سبز توسط شهرداریمعارفه وتودیع رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قمتشکیل شورای مشورتی جوانان استان قمافتتاح طرح هاي عمراني و ورزشي دانشگاه قمگلریزان ورزشکاران قمی به نفع سیل زدگان برگزار شدگسترش زیرساختهای ارتباطی برای تولید و انتشار محتوای غنی اسلام۲۰۰هکتار پارکینگ در محدوده مسجد جمکران آماده سازی شددست برادری ارتش و سپاه حرکتی زیبا پس از حرکت زشت آمریکایی‌ها بودخانواده های معظم شهدای ارتش در قم تقدیر شدنددیدار استاندار قم با رئیس مجلس شورای اسلامیروحیه ی ایثارگری ارتش موجب اقتدار و امنیت ملی شداعلام محدویت های ترافیکی نیمه شعبان در قمانهدام باند سارقان مغازه و کشف 20 فقره سرقت در قمفراخوان مشمولان اعزامي فارغ التحصيلان دانشگاه و موسسات آموزش عالي در ارديبهشت 98کمک 7میلیارد 800میلیون ریالی مجموعه اصناف قم به سیل زدگانبخشی از تخصیص باقی مانده سال قبل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پرداخت می شودهمایش «نرجسانه» در مسجد مقدس جمکران برگزار شدآیت الله نوری همدانی:دشمنان از جامعه‌ای که در برابر سلطه‌گران بایستند ناراحت می‌شوندحمل و نقل پاک؛ آن گاه شهر پاکمدارس قم شنبه ۳۱ فروردین تعطیل شدسیل اخیر نمادی از همبستگی جبهه مقاومت شدکمک 2میلیاردو 500میلیون ریالی فعالان گردشگری قم به سیل زدگانجشنواره عکاسی قاب فیروزه‌ای در مسجد مقدس جمکران برگزار می شودمراسم پنجمین سالگرد خاکسپاری شهدای گمنام برگزار می‌شودشیخ عیسی قاسم "مهدی یاور" مسجد مقدس جمکران شدثبت معنوی جشن های نیمه شعبان به عنوان "بزرگترین اجتماع مهدی یاوران جهان"افتتاح نخستين آكادمي تخصصي اسكيت در قمقم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور شدقرارگاه حضرت قائم(عج) دائمی می شوددستگیری سارق 4 میلیاردی طلاوکشف 33 کیلو تریاک در قمفرافکنی مدیر روابط عمومی آبفای قم پس از ورود فاضلاب به منازل مردم!ارائه خدمات مطلوب تر به زائرین در نیمه شعبان نیازمند اعتبارات ویژه و حمایت ملی استارائه خدمات امدادی و درمانی به بیش از 5 هزار نفر در طرح ملی "منتظران ظهور"داوطلبان خانه هلال مرکز خدمات حوزه علمیه به مناطق سیلزده خوزستان اعزام شدندکشف 9 کیلو و 400 گرم مواد افیونی شیشه در قمکشف 102 هزار نخ سیگار قاچاق در قمتوقف  121 پروژه به دلیل تخلف از مقررات ملی ساختمان در قمبسترهای مخابراتی باعث اشاعه دین خدا و فرهنگ اصیل و ناب محمدی می شودکشف 466 کیلوگرم موادمخدر در قمتجليل از عوامل ستاد اجرايي خدمات سفر استان قمبرنامه های هفته سلامت در استان قم تشریح شدبرگزارش همایش ورزش صبحگاهی کارکنان بهزیستی استان قمنشست علمی عرضه حدیث بر قرآن برگزار شدبهسازی 22 کیلومتر از محور قم- نیزار در سال جدیدکشف یک هزار و 300 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قممردم قم بیش از 2 میلیارد تومان به مناطق سیل زده کمک کردندقمار است و کسانی که شرکت می کنند مالک آن جوایز نیستنددشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نخواهد ماندرئیسی در دیدار مراجع تقلید:تحول در دستگاه قضا در دستور کار استبانک ها در زمینه کمک رسانی به اقشارآسیب پذیر جامعه اهتمام لازم را داشته باشندگرفتاری‌هایی که طلاب در این زمان از جهت معیشتی دارند این به مراتب از گذشته بیشتر استپایان شب سیاه دیکتاتوری و خونریزی آل سعود نزدیک استآیت الله حسینی بوشهری:تبدیل کارخانه ها به برج فاجعه استاساس وهابیت بر کشتن انسان های بیگناه استآیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ماندمطالبات مراکزدرمانی قم از بیمه سلامت پرداخت شدآیت الله صافی اعدام مسلمانان در عربستان را محکوم کردکشف 1337 کیلو مواد مخدر در عملیات مشترک پلیس قم و تهرانافزایش طلاق در جامعه ریشه‌یابی شودآغاز فعالیت دفتر ارتباط استانداری با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی قمکلاهبرداری ایمیلی از شرکت های تجاری و صرافی هانصب تجهیزات کاهنده مصرف آب در مدارس، مساجد و ادارات قمهیچ هورمونی در تولید مرغ استفاده نمی شودتمامی عمل های جراحی یک درمانگاه چشم پزشکی خصوصی در قم تعطیل شدجادوگر آسيا هم از قم رفتبا قاچاق و عوامل نا امن‌کننده فضای مجازی برخورد جدی کنیدممنوعیت استقرار واحدهای هیدروکربن در استان قمهشدارهای پلیس قم برای پیشگیری از سرقت، جعل و كلاهبرداري تشدید نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی در ماه مبارک رمضانگفتگو با نویسنده کتاب فصل فیروزهافزایش 13 درصدی نزاع و درگیری در سال 97 در قماجرای  طرح یک کاسب، یک کالای اساسی توسط اتاق اصناف قمپذیرش 2500000 هزار نفردر مراکز درمانی تامین اجتماعی قمقم در پرداخت مطالبات فرهنگیان از استانهای موفق کشور استمشاوره و حل و فصل اختلافات مردم در کلانتری ها امری ارشمنداستمشکلات واحدهای تولیدی را بصورت میدانی پیگیری می کنیمگردهمایی رابطين سازمان هاي دولتي و ناجا و برگزار شدکشف 38 کیلوگرم تریاک در قمارسال کمک‌های فنی و تجهیزاتی به مناطق سیل‌زده کشورموسسه آموزش عالی طلوع مهر قم یک مرکز آموزشی در مناطق سیل زده پلدختر می سازدکتابخانه و مرکز اسناد مجلس متاسفانه به درستی عرضه نشده استکمیته های هفتصد گانه همکاریها ؛ قرار گاه های فرهنگی تربیتی کشورعزت نفس معلمان در مسئله معیشت باید محفوظ بماندطلاق در قم افزایش یافته استمردم بزرگترين پشتوانه انقلاب اسلامي هستندمعرفي مديركل جديد دفتر امور اجتماعي و فرهنگی استانداري قمتلاش گران عرصه كار و توليد قم تجلیل شدندتجلیل از مقام علمی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملیمزار شهید مطهری در قم گلباران شدآیت الله فاضل لنکرانی: احکام دینی با زبان هنر به مردم منتقل شودوزیر اطلاعات: مبلغان پاسخگوی شبهات و نیازهای جامعه باشندبخش قابل توجه تخلفات کلان اقتصادی با زد و بند برخی دستگاه ها صورت می گیرداجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه قم در ماه رمضاندولت و آموزش و پرورش بدانند ملت هرگز اجازه اجرای سند 2030 را نخواهند دادپیکر مطهر ۲ شهید مدافع حرم در قم تشییع می‌شوداجرای طرح افق با محوریت بقاع متبرکه در قمبرنامه های مسجد مقدس جمکران در ایام ماه مبارک رمضانانهدام باند سارقان مغازه و احشام در قمدستگیری متهم به اخلال در نظم در فضای مجازیواحد هاي صنفي در صورت تظاهر به روزه خواري پلمپ می شوندکشف 155 کیلوگرم تریاک در قم9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شدطرح دادرس، محور توسعه و ترویج فرهنگ خودامدادیپیکر ۲ شهید مدافع حرم در قم تشییع شدتجمع مردم قم در محکومیت جنایات رژیم آل سعود برگزار شداولین گواهی حلال صنایع غیر گوشتی صادر شدآموزش و پژوهش دو رکن مهم در توسعه و تعالی استبازآفرینی محلات قم 10 تا 12 سال زمان می بردرئيس هیأت فوتبال قم استعفا كرد؛سفر شبانه تاج به قمویژه برنامه های حرم مطهر در ماه مبارک رمضان تشریح شدمردم نباید هر روز با یک نرخ جدید مواجه شوندپزشکان قم ملزم به نصب کارت خوان در مطب شدنداخطار آیت‌الله مکارم به دولت: دست از گرانی برداریدحجم افزایش ارتکاب جرایم در فضای مجازی خیلی تکان دهنده استکشف حدود 26 کیلوگرم تریاک در قمقصور پزشکی در قم کاهش یافتپرداخت ٣٦ میلیارد تومان هزینه دارو به بیماران خاص و صعب العلاج در قمدرک شرایط موجود مهمترین اولویت مبلغان دینی استمجمع هیئت فوتبال قم پشت درهای بسته؛ چرا خبرنگاران را به جلسه راه ندادند؟هلال احمر قم رتبه نخست آموزش را در کشور به دست آوردقرآن دستور داده با آنها که بر سر ملتها عربده می‌کشند، مقابله کنید‌نگاهی به حضور 4 ماهه سرمست در استانداری‌ قمشورای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در برقراری امنیت جامعه نقش موثری داردپرتال جدید دفتر تبلیغات اسلامی رونمایی شدکشف بیش از 100 کیلو تریاک در قمخدمات جمعیت هلال احمر قم تشریح شدمرمت خانه تاریخی ملاصدرا در حال انجام استنمایشگاه تخصصی مبلمان استان قم برگزار می‌شودقم یکی از استان های برتر کشور در زمینه امنیت سرمایه گذاری استپاسخگویی تلفنی استاندار قم به درخواست های مردمی از طریق سامانه سامدایران با کمال عزت و افتخار در برابر دشمن خواهد ایستادنمازگزاران قمی از اقدام متقابل ایران در برابر نقض برجام حمایت کردنداحداث 360 هکتار فضای سبز در طرفین بلوار آیت‌الله بروجردی قماکران ۱۲۰۰ مترمربع تبلیغات شهری با شعار «همه میهمان خدائیم»از اجرای طرح "رقابت در خدمت" تا حضور پرشور هلال احمری ها در نماز جمعه قمدستگیری سارق کیف قاپ در قمفراخوان اعزام مشمولان در اردیبهشت ماه 1398۲۴۰ هزار نفر مهمان سفره افطار در حرم امامزاده سید علی(ع) می‌شونددستگیری سارقین کيف قاپ و مدارس در قمدر احیای موقوفات نباید از جوسازی‌ها هراس داشتدر بحث نمای ساختمانی دچار ابتذال فرهنگی شده ایمکسب 3 رتبه عالی استان قم در اجرای برنامه های کانون دانش آموزیثبت نام اعتکاف رمضانیه در مسجد مقدس جمکران آغاز شدتقدیر گران قیمت حوزه از سید محمد بطحائی !جرم در جامعه ما زیاد نیست، تجاهر به جرم زیاد استكشف 5 تن گوشت مرغ فاسد از یک دامداری در قم!پایگاه سلامت اجتماعی بهزیستی شهر جعفریه افتتاح شدآغاز توزیع غذای گرم و سبدهای غذائی بین مددجویان بهزیستی قمدرخشش کم توانان ذهنی استان قم در چهاردهمین جشنواره ورزشی کم توانان ذهنی کشوربرگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب در قماجتماع بزرگ یاوران حضرت خدیجه(س) در مسجد مقدس جمکران برگزار می شودسه تن در استخر خانگی بخش کهک قم جان باختنددو انتصاب جدید در استانداری قماحداث ۵مدرسه وکمک 120 میلیونی دفتر آیت الله فاضل لنکرانی برای سیلزدگاندستگيري 7 نفر اراذل و اوباش شرور در قمکشف حدود 7 کیلوگرم تریاک در قمرئيس و اعضاي ستاد انتخابات استان قم منصوب شدندطرح توسعه ناحیه صنعتی خورآباد تصویب شدجنگ نمی‌شود مذاکره با آمریکا سمّ است گزینه قطعی ملت مقاومت استکمک 25 میلیارد ریالی مردم قم به سیلزدگانکشف بیش از 50 کیلوگرم تریاک در قماولين طرح جامع حمل و نقل بار درون شهري كشور براي شهر قم به تصويب رسيدجشن اختتاميه واحدهاي مسكن مهر تا پايان شهريور 98 برگزار می شود۲۸ اردیبهشت‌ بازدید از موزه‌های قم رایگان استتوقیف خودروی سواری سمند با پلاک جعلی در قمبرخورد قانونی پلیس قم با روزه خواري در انظار عمومیقدرداني استاندار قم از كاركنان روابط عمومي استانداري قمتوزیع سبد غذایی و بهداشتی در روستاهای سیل زده شادگان خوزستاناعلام فراخوان آثار پژوهشی با موضوع حوزه، جهاد اقتصادی و فضای مجازیدشمن با جنگ روانی رابطه مردم با نظام را هدف گرفته استدستگیری سارق آیینه بغل خودروهای مدل بالا در قمکشف بیش از 63 کیلوگرم تریاک و ماده مخدر گل در قمبرگزاری انتخابات در چارچوب قانون و با شاخص هاي سلامت، امنیت، قانونمندی و مشارکت حداکثری در دستور کار دست اندرکاران انتخاباتدانشگاه علوم و معارف قرآن مقام نخست مسابقه شب های نورانی نمایشگاه بین المللی قرآن را کسب کردسارق میل گردهای پروژه پل مرجعیت قم دستگیر شدکشف حدود 43 کیلوگرم تریاک در قمحضور تیم سحر کانون دانشجویی هلال احمر قم در مناطق آسیب دیده از سیل پلدخترموفقیت روابط عمومی ها در گرو دانایی و آگاهی استکیفر خواست پرونده متهمان واقعه کلینیک تابان تا آخر هفته صادر می‌شودثمرات وقف در امدادرسانی به سیل‌زدگان مشهود بودمراکز بهزیستی مناسب ترین محل برای اقدامات خیرخواهانه در ماه رمضان استساخت اسکروپمپ فاضلابی با استفاده از توان متخصصان داخلی در قمتجلیل از اعضای شرکت کننده در خدمات رسانی سیل های اخیر در قمکشفیات مواد مخدر در قم 3 برابر شدکشف محموله 4 میلیارد ریالی کالا و 25 هزار لیتر نفت کوره قاچاق در قممیدان شهید مطهری ساماندهی می شودتجلیل از عملکرد مخابرات قم و کارکنان روابط عمومی این شرکتثبت 2 وقف جدید به ارزش 2 میلیارد تومان در قمپلمپ 35 واحد صنفي با اجرای طرح برخورد با روزه خواري در قمکشف بیش از 27 کیلوگرم مواد مخدر گل و گراس در قمخانه هلال مرکز خدمات حوزه‌های علمیه افتتاح شد‎اطعام 10 هزار نفری و کمک رسانی به سیل‌زدگان لرستانجای خالی شاکله قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در نمایشگاه قرآنبرگزاری جشن هفدهم رمضان در مسجد مقدس جمکراناجرای 300 برنامه به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد در قممهلت یک هفته ای به ادارات قم برای پاسخ به استعلامات بانکی تسهيلات رونق توليدوضعیت فاضلاب پردیسان بحرانی استانتصاب مدیر کل نظارت بر امور عمرانی شهرداری قمپیدا شدن جسد جوان غرق شده افغان پس از ۳روز توسط نیروهای آتشنشانی قممرکز پایش تصویری قم افتتاح شدطرح ملی کنترل فشارخون در قم اجرا می‌شودارتقاء مهارت‌های اجتماعی دانشجویاندانشگاه قم در ردیف دانشگاه های بین المللی استانتخابات انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان قم برگزارشد110 طرح نیمه تمام صنعتی در قم به بهره برداری می رسدکشف 90 کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری باند 11 نفره جرایم سایبری در قمیک وقف با چند شرط جالب در قمکشف حدود 48 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قمعدم ارائه خدمات به مشمولان غايب در قمپل طغرود در محور قم – جعفریه افتتاح شد۱۱ زن در یکی از استخر‌های قم مسموم شدندویژه‌برنامه‌های شب‌های قدر حرم حضرت معصومه(س) اعلام شدخاک بر سر کسی که در حوزه دنبال مقام و منصب باشدبرگزاری محفل انس با قرآن مددجویان بهزیستی استان قمتوسعه و پیشرفت استان‌نیازمند مشارکت نخبگان  و دانشگاهیان است قلب ماه رمضان لیلة القدر استدستگيري سارق منزل و اعتراف به 3 فقره سرقت در قماضافه خدمت مشمولان غايب داراي کسرخدمت ايثارگري بخشیده شدخانواده شهدا وایثارگران‌ اسوه های صبر و استقامت هستنداطاعت از فرامین رهبری و ترویج فرهنگ دفاع مقدس راهگشای مشکلات جامعه استسه گزارش از متن و حاشیه های پیدا و پنهان نمایشگاه بین المللی قرآن کریمآیین گرامیداشت «هفته مقاومت و پیروزی» در قم برگزار شدکشورهای عربی حکومت ها را بر پایه عدالت امام علی(ع) بنا کنندکشف محموله میلیاردی پارچه رومبلي قاچاق در قمکشف بیش از 25 کیلوگرم انواع مواد مخدر در قماجرای تمهيدات ترافيكي ويژه شب هاي قدر در هسته مركزي شهرقمحضور استاندار قم در ضیافت افطاری فرزندان بهزیستیضیافت افطار فرزندان بهزیستی به میزبانی آیت الله سبحانیکلاهبردار و بازرس جعلی بیت رهبری در قم دستگیر شد