×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

جشن غدیر در 35 بقعه استان قم برگزار می‌شودآزادی 14 زندانی به مناسبت دهه ولایتمرحله پنجم بلوار عمار یاسر شهر قم رسما افتتاح شد۳۵ تقاطع غیرهمسطح در شهر قم تا سال آینده تکمیل می شوداختصاص ۶۰۰میلیاردتومان برای آزادسازی مغازه های قبرستان نو قمصرفه جویی ۱۷ مگاواتی برق در ادارات استان قمنامزدها از اظهارات دشمن شادکن پرهیز کنندپاسگاه انتظامی بوستان علوی قم افتتاح شدمدیر یک دفتر فروش بلیت‌های جعلی هواپیما و قطار در قم بازداشت شدزائرسرای حرم حضرت معصومه (س) آماده اسکان زائرین شددو جوان موتور سوار در جاده قدیم سلفچگان - ساوه قربانی ارابه مرگ شدندنخستین دستگاه سی تی آنژیوگرافی قم افتتاح شد۱۴ زندانی به مناسبت دهه ولایت در قم آزاد شدندنرخ بالای مشارکت قم در انتخابات باید تکرار شوداولین خوابگاه دانشجویی دانشگاه صنعتی قم احداث می شود۲۰۰ پرونده قضایی بررسی شدعمليات اجرايي حفر تونل قطعه دوم خط يک مترو قم آغاز شد۲۱ کارگروه برای رسیدگی به شکایت‌های مردمی تشکیل شدقالیباف به قم می آیدبانوان سارق طلاجات بانوی نابینا دستگیر شدند
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی :
true
در احیای موقوفات نباید از جوسازی‌ها هراس داشت
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: لازم است سازمان اوقاف با جدیت، احیای موقوفات را ادامه دهد و در این مسیر از جوسازی‌ها هراسی نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛ حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری مدیرکل اوقاف استان قم اظهار کرد: فعالیت‌های مربوط به سازمان اوقاف در سال‌های بعد از انقلاب به ویژه چند ساله اخیر در زمینه احیای موقوفات، شکل‌گیری برنامه‌های فرهنگی، اعزام مبلغ و برگزاری برنامه‌های قرآنی، رونق فراوانی یافته و ابعاد گوناگونی از این اقدامات را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: شناسایی و احیای موقوفات و بقاع متبرکه، از جمله برنامه‌های مهم سازمان اوقاف به شمار می‌رود و در راستای مطالبات رهبر معظم انقلاب نیز هست که فرموده‌اند این اماکن باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چالش‌هایی هم پیش روی فعالیت اوقاف قرار دارد گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های مدیران اوقاف، حفظ منابع وقف و عمل بر اساس نیت واقفان است.

وی ادامه داد: سازمان اوقاف و ادارات کل آن، امانت‌دار وقف هستند و باید دقیقا بر اساس نیت واقفان عمل کنند وگرنه از نظر شرعی و قانونی مشکل خواهد داشت.

ذوالنور با اشاره به لزوم مدیریت و کار جهادی در همه امور عنوان کرد: نباید از جوسازی‌ها هراس داشت بلکه آنچه شرع و قانون مشخص کرده‌اند، ملاک عمل است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی افراد و ادارات، حقوق موقوفات را رعایت نمی‌کنند و در این موارد باید از همه ظرفیت‌های قانونی، برای احیای موقوفات بهره برد.

وی خواستار اطلاع‌رسانی و شفافیت در مورد فعالیت‌های اوقاف شد و افزود: اگر مردم دریابند که سازمان اوقاف و ادارات کل آن در استان‌ها چه عملکردی دارند و برای احیای حقوق موقوفات تلاش می‌کنند، آن گاه گرایش به وقف بیشتر شده و عملکرد شما نیز قابل قبول‌تر خواهد بود.

ذوالنور خاطرنشان کرد: تبدیل موقوفات به احسن با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط شرعی، در راستای درآمدزایی بیشتر برای املاک وقفی، یکی از مهمترین کارهایی است که اداره کل اوقاف و امور خیریه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشد.

نماینده مردم قم در خانه ملت با بیان اینکه از موقوفاتی با نیت عام می‌توان بهترین استفاده را کرد گفت: در اینگونه موارد با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای روز جامعه، باید بهترین کاربری را شناسایی و اجرایی کرد.

*مدیرکل اوقاف قم:احیای موقوفات و مشارکت با بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد

مدیرکل اوقاف استان قم نیز گفت: در راستای سیاست‌های جدید سازمان اوقاف، به دنبال احیای موقوفات و نیز مشارکت با بخش خصوصی برای استفاده حداکثری از ظرفیت وقف هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در دیدار با حجت‌الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در مسئله وقف با فرصت‌های خوبی روبرو هستیم که باید برنامه‌ریزی لازم برای نهایت بهره‌برداری از آنها داشته باشیم.

وی افزود: سرمایه عظیمی از موقوفات طی سال‌های متمادی معطل مانده‌اند یا استفاده حداکثری از آنها نشده اما در شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی بیشتر شده‌اند، می‌توانند در رفع بخشی از این معضلات بکار بیایند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برخی از مشکلات موجود در مسئله وقف و موقوفات عنوان کرد: در این زمینه به دنبال استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هستیم تا شاهد رفع مشکلات باشیم.

وی ادامه داد: زمین‌های موقوفه فراوانی وجود دارند که در شرایط امروز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند که با برنامه‌ریزی جامع، می‌توانند کمک حال جامعه باشند.

اسکندری به لزوم سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی پرداخت و خاطرنشان کرد: احداث اقامتگاه‌های موقت زائران یکی دیگر از راهکارهای استفاده حداکثری از موقوفات است که هم برای این املاک درآمدزایی خواهد داشت و هم مشکل اسکان موقت مسافران در قم را حل می‌کند.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه برای اسکان زائران در مناسبت‌های گوناگون تصریح کرد: اگر بتوانیم موقوفات را برای ساخت زائرسرا و هتل مورد استفاده قرار دهیم، هم بخشی از مشکلات استان حل می‌شود و هم املاک وقفی در مسیر رشد و توسعه قرار می‌گیرند.

اسکندری ادامه داد: اجرای نیت واقفان یکی از محدودیت‌هایی است که با آن مواجه هستیم چرا که موظف هستیم دقیقا بر اساس نیت‌ها عمل کنیم اگرچه برخی افراد حقیقی و حقوقی، این مسئله را به درستی درک نمی‌کنند و گمانشان این است که مختاریم از موقوفات به هر نحو استفاده کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه تبیین این مسئله توسط مدیران و مسئولان شهر و استان می‌تواند راهگشا باشد گفت: در زمینه احیای موقوفات هم نیازمند همکاری‌های متقابل هستیم، امری که در صورت تحقق کامل، ظرفیت‌های جدیدی اوقاف به وجود می‌آورد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی و قضایی، نقش مهمی در احیای موقوفات دارند و انتظار هم این است که همکاری لازم از سوی این ادارات وجود داشته باشد.

اسکندری با اشاره به سیاست‌های جدید سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: بر این اساس در تدارک ایجاد مراکز افق در بقاع متبرکه شاخص هستیم به این ترتیب که همه فعالیت‌های فرهنگی، دارای پیوست‌های خدماتی باشند و بالعکس، زیرا خدمت‌رسانی شایسته به شهروندان، در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مراکز افق در شعاع جغرافیایی مربوط به همان بقعه متبرکه، خانواده‌های نیازمند و آسیب‌دیده از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را شناسایی و کمک‌های هدفمند خود را اجرایی می‌کنند تا در نهایت از عواید موقوفات، همه مردم نفع ببرند همچنین فعال‌سازی خیرین هم در دستور کار قرار دارد.

اسکندری گفت: این طرح در حال حاضر اجرایی شده و اطعام افطاری در ماه رمضان امسال با استفاده از ظرفیت خیرین در بقاع متبرکه شاخص استان قم صورت می‌گیرد.

پایان پیام

true

true
false
true