×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
شهردار قم:مردم در سود طرح‌های شهری سهیم شوند

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛دکترسید مرتضی سقائیان‌نژاد در جلسه ستاد عالی سرمایه‌گذاری با اشاره به مسیر شکل‌گیری فاز پنج عمار یاسر، اظهار داشت: در این پروژه سیاست شهرداری باز کردن مسیر است و بدنه خیابان را مردم باید شکل دهند.

شهردار قم با اشاره به اهمیت این پروژه که از خیابان معلم تا میدان سپاه امتداد دارد، افزود: این پروژه با عرض ۴۵ متر و در دو سطح پیگیری خواهد شد تا نیاز ترافیکی آن محدوده را برطرف کند.

سقائیان‌نژاد با اشاره به اینکه به دلیل نزدیکی این محور به حرم مطهر اقبال در مردم برای سرمایه‌گذاری در بدنه این خیابان زیاد خواهد بود، گفت: اگر شهرداری وارد کار ساخت و ساز در بدنه بشود، آفت‌هایی دارد و هدف ما این است که مردم در سود اجرای پروژه های شهری سهیم باشند.

وی اهمیت سیما و منظر و خط آسمان در این معبر را مورد اشاره قرار داد و افزود: باید طرحی برای این مسیر تهیه شود که متناسب با فضای این پروژه بوده و به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی سمت و سو بدهد.

شهردار قم در بخش دیگری از این جلسه مسئله پروژه‌های تفریحی را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید از تمام فرصت‌ها برای تکمیل و احیای پروژه‌های تفریحی در شهر قم استفاده کرد.

سقائیان‌نژاد با اشاره به مشکلاتی که در مسیر جذب سرمایه گذار برای شهربازی میدان ۷۲ تن وجود داشت، افزود: مردم قم در این شهربازی خاطرات خوبی دارند و ما باید برای شکل دهی سریعتر به آن تلاش کنیم.

وی با اشاره به اعلام آمادگی دو سرمایه گذار برای کار در این پروژه، ادامه داد: با توجه به شرایط ارزی و اقتصادی تامین تجهیزات مورد نیاز شهربازی کار مشکلی شده و حتی مجموعه‌های بزرگ اقتصادی در این مسیر نتوانستند به کمک شهرداری قم بیایند.

شهردار قم همچنین به اهمیت کیفیت در شکل دهی به شهربازی میدان ۷۲ تن اشاره کرد و گفت: یک شهربازی مدرن و خوب در چارچوب امکانات کنونی کشور باید در این نقطه ایجاد شود.

سقائیان نژاد اظهار داشت: مسئولان امر در مدیت یک هفته وضعیت پیشنهادات سرمایه گذاری در این پروژه را مشخص کرده و رزومه متقاضیان و دستگاه‌هایی که در اختیار آنها قرار دارد را به دقت بررسی کرده و گزارشی به ستاد سرمایه گذاری ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه حمایت از ساخت داخل برای شهرداری قم اولویت است، ادامه داد: در موضوع شهربازی اما توجه به استانداردها و ایمنی تجهیزات موضوعی بسیار حساس است و نباید به دنبال سعی و خطا باشیم.

شهردار قم افزود: اگر شهربازی میدان ۷۲ تن تا نوروز امسال شکل بگیرد در کنار پروژه‌هایی مانند شهربازی غدیر، بوستان علوی، تله سیژ، سورتمه و یک تحول بزرگ در پروژه‌های عمرانی اتفاق خواهد افتاد.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: بعد از اینکه پارک هزار هکتاری فراهم شد و اقلیم آن محدوده شکل گرفت، می‌توان در آن موقعیت هم به پروژه‌های تفریحی شبیه به تله سیژ فکر کرد.

مشارکت بخش خصوصی برای ایجاد یک شهربازی شاخص در میدان ۷۲ تن

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز گفت: طرحی تهیه شده تا یک شهربازی شاخص و بروز در میدان ۷۲ تن ایجاد شود.

پیام جوادیان در جلسه ستاد عالی سرمایه گذاری که با حضور شهردار قم برگزار شد با اشاره به طرحی که برای ایجاد شهربازی در میدان ۷۲ تن آماده شده، اظهار داشت: بیشتر تمرکز ما در تهیه طرح این بوده که دستگاه‌های بازی جدید و بروز در این شهربازی استفاده شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با توجه به شکل گیری شهربازی بوستان علوی، ادامه داد: در آن مجموعه فضا کوچک بود و امکان توسعه نداشتیم اما در شهربازی میدان ۷۲ تن یک فضای پنج هکتاری داریم که باید بهینه مورد استفاده قرار بگیرد.

جوادیان افزود: این شهربازی در یک نقطه بسیار استراتژیک و راه مواصلاتی ۱۷ استان کشور قرار گرفته و سالیانه ۳۰ میلیون خودرو از اینجا عبور می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان قمی یک سابقه نوستالژی از این شهربازی دارند، خاطرنشان کرد: شهربازی میدان ۷۲ تن می تواند حجم بالایی از زائرین و مسافرین را جذب کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم افزود: رویکرد ما در این طرح این است که دستگاه‌ها پیشرفته و هیجان آمیز باشد و به دستگاه‌هایی که در شهربازی‌های معمولی وجود دارد، اکتفا نشود.

جوادیان با اشاره به اهمیت مسائل حقوقی در مشارکت با بخش خصوصی برای شکل دهی به یک شهربازی، گفت: در این شهربازی یک سوله هزار و ۲۰۰ متری برای بازی‌های فضای بسته دیده شده و بقیه دستگاه‌ها در محوطه آزاد قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به پیش بینی یک پارک کوچک آبی در این پروژه، اضافه کرد: ۲۵ هزار متر مربع محوطه سازی، ۱۸ هزار متر مربع فضای سبز و ۹ هزار متر شبکه دسترسی از جمله اقداماتی است که سرمایه گذار باید انجام دهد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بیان داشت: پیش‌بینی‌ها می‌گوید این شهربازی ۹ ماه در سال مورد استفاده خواهد بود و ۳۴۰ هزار نفر برای دوره ۹ ماهه از آن استفاده می‌کنند.

جوادیان با اشاره به اینکه در جریان مشارکت برای ساخت این شهربازی آورده شهرداری، عرصه آن است، ادامه داد: این شهربازی طوری طراحی می‌شود که گروه‌های مختلف سنی بتوانند از آن استفاده کنند.

بازگشت سرمایه‌های اجتماعی با راه اندازی پروژه‌های تفریحی در قم

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم نیز معتقد است راه اندازی پروژه‌های تفریحی در قم موجب بازگشت سرمایه‌های اجتماعی در شهر خواهد شد.

مجید اخوان در جلسه ستاد عالی سرمایه گذاری شهرداری قم با اشاره به اینکه شهربازی سالاریه و میدان ۷۲ تن دو پروژه قدیمی تفریحی در شهر قم هستند، اظهار داشت: مشکلاتی که برای این دو مجموعه پیش آمد، موجب ایجاد یک ذهنیت منفی در مردم شده است.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم افزود: در حال حاضر جذب سرمایه‌گذار برای احیای شهربازی میدان ۷۲ تن با جدیت در حال پیگیری است و به این موضوع باید به عنوان راهی برای بازگشت سرمایه های اجتماعی نگاه کنیم.

اخوان اظهار داشت: در عرصه شکل‌دهی به پروژه‌های تفریحی شهرداری نباید به طور مستقیم وارد شده و خودش اقدام به هزینه و خرید تجهیزات کند بلکه کار باید از طریق سرمایه گذار پیش برود.

وی با تاکید بر لزوم دعوت از سرمایه گذاران توانمند و ایجاد شهربازی‌های به‌روز در قم، گفت: باید این ذهنیت منفی را از بین ببریم.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم به پروژه فاز پنج عمار یاسر اشاره کرد و افزود: سیاست شهرداری در این پروژه باید تسهیل گری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد.

اخوان همچنین به تملک‌های سنگین پیش رو در این پروژه اشاره کرد و گفت: شهرداری باید برنامه‌ریزی مناسب برای توافق با مالکان را انجام دهد.

پایان پیام

true
true
true

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true