×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
دفن اموات کرونایی در خارج شهر قم امکان پذیر شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛بهرام سرمست ظهر چهارشنبه در پنجاه و سومین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در تالار کرامت استانداری قم با بیان اینکه تاکنون محل دفن فُوتی‌های کرونایی در آرامستان بهشت معصومه قم متمرکز بود، افزود: با توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان، اجساد متوفیان کرونایی می‌تواند در خارج از شهر قم و منطقه‌ای که در آن سکونت داشتند نیز دفن شود.

وی بیان کرد: حداکثر تلاش خود را برای تقویت نظام سلامت و نظام فرهنگی و تعلیم و تربیت و همچنین نظام اقتصادی به کار می‌گیریم.

استاندار قم با بیان اینکه در امر بازگشایی مدارس نیاز به تعریف ساز و کار بهداشتی مناسب داریم، افزود: آموزش و پرورش باید شیوه نامه‌های بهداشتی تنظیم شده توسط مرکز بهداشت را به دقت اجرا کند.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر و شهرداری نیز باید در ضد عفونی کردن مدارس و فضاهای آموزشی و همچنین تامین تب سنج، آموزش و پرورش را کمک و پشتیبانی کنند، تصریح کرد: در شرایط فعلی در عرصه‌های مختلف از جمله آموزش، موضوع حضوری یا غیرحضوری به صورت مطلق وجود ندارد و ترکیب و تلفیقی از این دو می‌باشد.

سرمست بیان کرد: نظارت‌ها بر برخی از اصناف استان که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، تشدید می‌شود.

۹۵ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم پذیرش شدند/فوت یک نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۹۵ بیمار مشکوک به کرونا در اورژانس و مراکز درمانی پذیرش شدند.

محمدرضا قدیر درباره آخرین وضعیت از مبتلایان به کووید ۱۹ در قم گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۹۵ نفر در اورژانس مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی و مشکوک به کرونا پذیرش شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به انجام ۵۳ مورد بستری جدید در بخش‌ها و تحت نظر اورژانس بیمارستان افزود: ۵۰ نفر از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند، مرخص شدند.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۳۸۹ نفر بستری مشکوک به کرونا در بیمارستان‌ها بوده که حال ۷۴ نفر آنها وخیم است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته یک نفر کرونا مثبت خود را از دست داد.

فرماندار قم:شهروندان قمی رغبت کمی به استفاده از دستگاه کارتخوان در نانوایی‌ها دارند

جلسه ستاد مدیریت بحران استان قم تشکیل و در آن ضمن تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از رغبت پایین مردم در استفاده از دستگاه کارتخوان در نانوایی‌ها انتقاد شد.

فرماندار قم نیز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان اظهار داشت: در راستای پیروی از فرموده مقام معظم رهبری پیرامون لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شرعاً نمی‌توانیم برخلاف مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل کنیم چراکه این ستاد بر اساس تصمیم متخصصین و کارشناسان مربوطه دستورالعمل‌های لازم را ابلاغ می‌کند.

مرتضی حیدری دوگانگی‌های موجود در جامعه به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور را موردتوجه قرارداد و گفت: این دوگانگی‌ها مربوط به حوزه تخصصی و علم بوده و اگر دستورالعمل‌ها ایراد دارد باید در حوزه علم ورود کرده و بر اساس آن عمل کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا هر پیشنهادی که از سوی مسئولان استان قم به ستاد ملی مبارزه با کرونا رفته پذیرفته‌شده است، تأکید کرد: مسئولان باید به نظر کارشناسان عمل و صرفاً با انتقاد کردن مسئله حل نمی‌شود.

فرماندار قم بیان کرد: همان‌طوری که در احکام شرعی احکام مستحدثه داریم در حوزه علم هم با این موارد روبرو هستیم، به‌جای اینکه اشکال به حوزه سیاست داشته باشیم باید به حوزه علم ورود کرده و از روش‌های علمی تبعیت کنیم.

اتخاذ تصمیمات جدید در روش پخت نان

حیدری با بیان اینکه درروش پخت نان کرونا مسئولان را وادار به اتخاذ تصمیمات جدید کرد، افزود:عموماً مردم در نانوایی‌ها کمتر رغبت به استفاده از کارتخوان نشان می‌دهند که احتیاج به فرهنگ‌سازی دارد تا همه صدردصد از کارتخوان استفاده کنند.

در ادامه جلسه رئیس اتحادیه نانوایان استان قم ابراز کرد: از ابتدای شناسایی ویروس کرونا اتاق اصناف بر اساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی اقدامات خود را شروع کرد و طرح تشدید نظارت در واحد اتاق اصناف در حال پیگیری است.

زارعی ادامه داد:در این طرح رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و دستگاه کارتخوان تأکید شده است، روند رعایت روبه رشد بوده و همراهی مردم را هم می‌طلبد چراکه بدون همراهی مردم نتایج کمرنگ‌تر خواهد بود.

همچنین رئیس شورای اسلامی شهر قم به نگرانی‌های موجود در میان مردم در خصوص بازگشایی مدارس اشاره و اظهار داشت: وقتی نظام آموزشی دوگانه است قطعاً مدیریت و نظارت به‌درستی انجام نمی‌شود و بار علمی دانش‌آموز قابل‌سنجش نیست، مردم انتظار دارند با یک نظام و اصول دانش آموزان به امر آموزش بپردازند.

عبدالله جلالی تصریح کرد: مردم مردد هستند که آیا فرزندان خود را به مدرسه بفرستند یا نه، باید یک تصمیم قاطعی گرفته شود که حضور دانش آموزان در مدارس یا حضوری یا غیرحضوری باشد.

وی تأکید کرد: سلامت دانش آموزان مهم بوده همچنان که آموزش مهم است، وقتی تصمیم به بازگشایی مدارس به‌صورت غیرحضوری می‌گیریم حتماً سلامت را در نظر می‌گیریم که این‌گونه تصمیم می‌گیریم، معتقدیم اگر سلامت مدیریت شود غیرحضوری و حضوری بودن را هم می‌توان مدیریت کرد اما این دوگانگی مشکل ایجاد می‌کند.

لزوم تعیین تکلیف والدین پیرامون سرویس مدارس

سپس معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم در خصوص مشکلات به وجود آمده پیرامون سرویس مدارس گفت: طی چند روز گذشته تماس‌های زیادی از سوی اولیای دانش آموزان و مدارس داشتیم که در این رابطه تکلیف خود را نمی‌دانستند و باید تعیین تکلیف شود.

عباس ذاکریان خاطرنشان کرد: وجود دوگانگی حضور و عدم حضور دانش آموزان در مدارس ممکن است به فرسودگی مربیان آموزشی منجر به شود که باید برای آن فکر جدی کرد.

در پایان مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قم اظهار کرد: برخی از خانواده‌ها به دلایل مختلف جلوی تحصیل دانش آموزان را گرفته‌اند و اجازه حضور در مدارس را نمی‌دهند.

صدیقه صدیق تقی زاده اختلافات به وجود آمده میان دانش آموزان و اولیای آن‌ها را مورداشاره قرارداد و افزود: مسئله سرویس مدارس بحث جدی بوده و زمان کلاس‌های دانش آموزان یک خانواده متفاوت است و باید برای آن تمهیدی اندیشیده شود.

۲۰۰ تیم اجرایی به‌منظور ارزیابی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس استان قم تشکیل شد

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم نیز گفت: ۲۰۰ تیم اجرایی در سطح استان تشکیل داده‌ایم تا تمامی مدارس را ازلحاظ رعایت پروتکل‌ها مورد ارزیابی قرار دهند.

حمیدرضا شیخ‌الاسلام هم امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان در سالن کرامت استانداری، با بیان نحوه مدیریت بیماری کرونا در مدارس اظهار داشت: در برخی کشورها مدیریت صفر یا صد و برخی کشورها نیز مدیریت صفر تا صد را اتخاذ کرده‌اند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم با اعلام وضعیت قرمز بیماری در کلیت کشور از سوی ستاد ملی مبارز با بیماری کرونا گفت:بنابراین مقرر شد با پروتکل‌های قرمز مدارس، شروع سال تحصیلی را داشته باشیم.

وی با تأکید بر درنظرگرفتن شرایط مردم و سلامت آن‌ها ابراز کرد: ۲۰۰ تیم اجرایی در سطح استان تشکیل داده‌ایم که تمامی مدارس را ازلحاظ رعایت پروتکل‌ها مورد ارزیابی قرار دهند اما انجام این کار نیازمند همراهی همه دستگاه‌های اجرایی است چراکه برای نمونه قیمت یک تب‌سنج نزدیک به یک‌میلیون و نیم است که تأمین آن از عهده آموزش‌وپرورش استان قم خارج است.

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه آموزش‌وپرورش استان قم در همه صحنه‌ها به کمک دستگاه‌های مختلف آمده و هر آنچه داشته در طبق اخلاص گذاشته است، افزود: یک سری انتقادات در خصوص بازگشایی مدارس وجود دارد که تا حدی به‌جا بوده اما باید کارشناسانه باشد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم با ابراز نگرانی از شیوع بیشتر بیماری کرونا در فصل پاییز تصریح کرد: برآورد بنده این است که وجود آنفلوانزا در این فصل و احتمال افزایش بیماری کرونا، مدارس را به تعطیلی بکشاند.

وی به پیامدها و آسیب‌های به وجود آمده میان دانش آموزان و والدین آن‌ها به دلیل ماندن در خانه اشاره و اظهار کرد: گاهاً ارتباطات کلامی در خصوص پیگیری درس‌های دانش آموزان جواب نمی‌داد درنتیجه هر دو رویکرد حضوری و غیرحضوری دانش آموزان در مدارس از سوی مسئولان اتخاذ شد.

شیخ‌الاسلام مطرح کرد: وضعیت زرد را برای اواخر مهرماه مدنظر قرار داده بودیم اما سه وضعیت سفید، زرد و قرمز به یک وضعیت رسید؛ درنتیجه تصمیم به حضور دانش آموزان در مدارس البته به‌صورت اختیاری گرفته شد.

به گفته مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم ستاد نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمامی مدارس استان فعال بوده و از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تقاضا داریم در صورت صلاحدید اعتباری را به مدارس اختصاص دهند تا بتوانیم سال تحصیلی جدید را با قدرت مدیریت کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از روش‌های زندگی کردن با کرونا، حضور دانش‌آموز در سطح مدارس است و باید زندگی کردن با این بیماری را در جامعه به یک فرهنگ تبدیل کنیم که یک ابزارش آموزش‌وپرورش است که می‌تواند مثمر ثمر باشد.

پایان پیام

true
true
true

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true