×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
۴۰۰۰ نحله مختلف در زمینه معنویت‌های نوظهور بررسی شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛حجت‌الاسلام احمد واعظی در مراسم افتتاحیه همایش سه روزه «معنویت‌های نوظهور، شاخصه‌ها و نقدها» که ظهر امروز با حضور جمعی از فرهیختگان، طلاب، دانشجویان، پژوهشگران و اساتید در دانشگاه باقرالعلوم(ع) قم برگزار شد اظهار کرد: معنویت‌های نوظهور پدیده‌ای فراملی است و در سطح بین‌المللی مطرح است اختصاص به ایران ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از چهار هزار نحله مختلف که در زمینه معنویت‌های نوظهور بروزی دارند بررسی شده است افزود: افرادی که در این زمینه قدم بر می‌دارند باید توجه داشته باشند که وجه فراملی این قضیه سبب نشود در سطح انتزاعی این مباحث مستقر شوند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: اولویت در مسئله بررسی عرفان‌های نوظهور با مباحث بومی و مسائلی است که جامعه ما را درگیر کرده و تأثیرگذار است.

حجت‌الاسلام واعظی با اشاره به گرایش فطری انسان به مسائل معنوی اذعان کرد: در تمام دوره‌های تاریخ بشری همواره این عطش به معنویت وجود داشته است که باید با کار ایجابی مناسب این عطش را سیراب و خلأ‌ها را پر کرد.

وی ادامه داد: بخشی از کارهای ایجابی در این عرصه مربوط به کارهای علمی، بخشی مربوط به کارهای فرهنگی و حتی بخشی از آن مربوط به اقدامات درمان‌گرایانه نسبت به افرادی است که به معنویت‌های نوظهور گرفتار شده‌اند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اضافه کرد: پدید آمدن معنویت‌های نوظهور عوامل بسیار متعددی دارد که ناکامی‌های روحی و روانی، سرخوردگی‌های سیاسی و اجتماعی و عرضه نامناسب معنویت‌های دینی از جمله این عوامل هستند.

حجت‌الاسلام واعظی تصریح کرد: در بررسی بومی معنویت‌های نوظهور کمتر به بحث تأثیر نهاد دین، روحانیت و حوزه‌های علمیه در این زمینه و همچنین بحث تأثیر نواندیشی دینی و روشنفکران دینی پرداخته شده است.

وی عرضه باز تفسیر دین برای لایه‌های مختلف جامعه را یک ضرورت دانست و گفت: همگام با تحولات فکری و اجتماعی نمی‌توان با قالب‌های جامد و ایستا محتوای دین را عرضه کرد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: ضروری است متناسب با مقتضیات زمان و نیازهای عصر محتویات دین تفسیر شود که این به معنای تبدیل محتوا نیست بلکه به معنای قالب انتقال محتوا است.

 حجت‌الاسلام واعظی تصریح کرد: باید با مخاطب‌سنجی و نیاز سنجی امروز جامعه عرضه جذابی از آموزه‌های دینی ارائه کرد.

وی تشریح کرد: در قرن حاضر رویکردی در نواندیشی دینی شکل گرفته است که در حال قرائتی از دین است که الهیاتی جدید و نظام معرفتی کاملاً متفاوت با شکل مقبول و رایج در میان علمای اسلام که شامل علمای اهل شیعه و اهل سنت می‌شود است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اذعان کرد: عرفان‌های نوظهور منابع نقلی اسلامی یعنی آیات و روایات و همچنین آموزه‌های اخلاقی اسلام را مختص عصر نبوی می‌دانند و عنوان می‌کنند که انسان امروز با واقعیت‌های اخلاقی جدید رو به رو است که این همان چیزی است که در دنیای لیبرال و تمدن معاصر به عنوان اخلاقیات تلقی می‌شود.

حجت‌الاسلام واعظی اضافه کرد: چنین نظام فکری بین انسان امروز و آورده دینی را قطع می‌کند و جایی برای شریعت باقی نمی‌گذارد.

وی تشریح کرد: در مسئله بهسازی و سالم‌سازی فضای معنوی و اخلاقی جوامع اسلامی دو نهاد خیلی مؤثر هستند نخست حوزه و روحانیت و دوم قشر روشنفکر جامعه.

پایان پیام

true
true
true

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true