×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
جدا کردن عاشورا از فقه، تحریفی بزرگ است

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز به نقل از سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، در آستانه فراسیدن ماه محرم و ایام عزاداری اباعبدالله الحسین ع، پنجمین نشست علمی مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه های علمیه با حضور آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی با همکاری مرکز فقهی ائمه اطهار ع قم و هیات اندیشه ورز سلامت و سبک زندگی معاونت حوزه علمیه خراسان در محل مرکز فقهی ائمه اطهار ع قم برگزار شد.

در ابتدای این نشست که همزمان به صورت زنده از رادیو معارف و شبکه های اجتماعی آپارات، اینستاگرام و اسکای روم پخش می شد آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی ضمن عرض تسلیت فرارسیدن ایام حزن و مصیبت و عزای آل الله، به شیوع ویروس کرونا و تاثیرات آن در عرصه های مختلف از جمله برگزاری مراسم های مذهبی اشاره کرد و یکی از رخدادهای ماه های گذشته را اثبات عدم تعارض علم و دین دانست، چرا که مشخص شد حوزه های علمیه هرگز انکار واقعیات علمی و خارجی را نمی کنند و به اقتضای واقعیات خارجی، مسائل و مناسک دینی مردم را تنظیم می کنند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم، از افراد معدودی که به ویژه در فضای مجازی با انکار واقعیت ها، یا کرونا را انکار می کنند و یا معتقدند کرونا در محافل مذهبی همچون مساجد، هیئت ها و حرم ها تاثیری ندارد، انتقاد کرده و سخن آنها را غیرصحیح دانستند. ایشان در ردّ چنین دیدگاهی به برخی واقعیت های تاریخی اشاره کردند از جمله رحلت شهادت گونه پیامبر اسلام ص از طریق تاثیر سمّی که زن یهودیه به ایشان خورانده بود و یا تاثیر شمشیر زهرآلود بر امام علی ع، تاثیر سم بر امام حسن مجتبی ع و نیز روایت هایی با مضمون «ما منا الا مقتول او مسموم».

آیت الله فاضل لنکرانی در ادامه ضمن واقعیت دانستن کرونا و تاثیر آن، در عین حال این موضوع را مطرح نمودند که آیا می توان به بهانه یک ویروس، مسئله ای همچون عزاداری اباعبدالله الحسین ع را که اساس انقلاب و اسلام بر آن بوده و هویت شیعه به آن گره خورده است تعطیل کرد؟!

ایشان دیدگاهی را که معتقد است به مجرد شیوع ویروس کرونا باید همه مراسم ها را تعطیل کرد و از مردم درخواست نمود در منازل خود بنشینند و از صدا و سیما استفاده کنند غیرقابل قبول دانسته و اظهار داشتند: « باید هم از نظر علمی و فقهی و هم اجرایی از هر سه بعد بحث شود تا یک راهکار بسیار دقیقی طراحی شود که هم عزاداران اباعبدالله محروم نشوند و این ارادت خودشان را و لو به یک شکل دیگری، اظهار کنند و عزاداری کنند و هم این واقعیت ویروس مورد توجه قرار گیرد.»

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار ع، جدا کردن مباحث مرتبط با عزاداری ابی عبدالله الحسین ع از فقه را تحریف بزرگ حادثه عاشورا معرفی کرد و اساس حرکت امام حسین ع از مدینه تا کربلا را مبتنی بر استدلال های فقهی دانست، حتی ماهیت این قیام نیز از نوع «جهاد ذبّی» بود که با هدف دفاع از اسلام صورت می گیرد و مباحث آن در برخی رساله ها ذکر شده است. همچنین مراجع از گذشته تا به امروز همواره در باره ابعاد فقهی عزاداری نکات لازم را بیان کرده اند که در مجموع نشان می دهد مسئله عاشورا را نمی توان از فقه جدا کرد.

در ادامه این نشست آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی به سوالاتی که توسط مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه رصد شده بود پاسخ داد.

نخستین سوال درباره حکم شرعی برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ع بود. آیت الله فاضل لنکرانی ابتدا به روایت های ابواب ۳۷ و ۴۴  جلد ۱۴ کتاب وسائل الشیعه اشاره کرد که بر اساس آنها فقها زیارت امام حسین ع را مستحب موکد می دانند و حتی برخی همچون مرحوم صاحب وسائل، معتقد به وجوب کفایی آن است.

ایشان در ادامه هفت دلیل را مطرح کرد که از مجموع آنها بر می آید که عزاداری امام حسین ع نیز همچون زیارت آن حضرت استحباب موکد دارد، با این حال با توجه به نقش عزاداری ها در قوام شیعه، امروزه عزاداری امام حسین ع به عنوان ثانوی و نه اولی، وجوب کفایی دارد.

یکی از سوالاتی که در این جلسه مطرح شد تکلیف شیعیان در شرایط تزاحم میان برگزاری عزاداری اهل بیت ع و حفظ جان بود. آیت الله فاضل لنکرانی در پاسخ به این سوال با اشاره به مباحث مطرح در جامعه علمی کشور برای رفع تزاحم، ادامه دادند: « یک طرف ادله ای که می گوید (هفت دلیل ذکر کردیم و شاید بیشتر از این باشد) عزاداری امام حسین ع مستحب موکد است و از طرف دیگر حفظ نفس واجب است، هم عقل  و هم شرع می گوید، اینجا برخی آقایان بحث تزاحم را مطرح می کنند، بعد سوال می کنند کدام اهم است و کدام مهم؟

حالا آیا تزاحم می شود که بگوییم کدام اهم است و کدام مهم؟ ببینید اینجا اساسا تزاحمی واقعی نمی شود چون تزاحم در جایی است که جمع بین این دو امکان نداشته باشد، اینجا امکان دارد، انسان به خوبی عزاداری کند رعایت ضوابط بهداشتی کند و جانش هم حفظ شود. اصلا تزاحمی مطرح نمی شود تا مرجّحات باب تزاحم مطرح شود.»

سوال دیگر در این زمینه بود که اگر فردی با علم به اینکه در صورت رفتن به مجلس حسینی، ویروس را انتقال می دهد و یا از دیگران می گیرد، به این مجالس برود آیا ثوابش کالعدم شده و از بین می رود؟ که در پاسخ، استاد لنکرانی این سوال را از موارد اجتماع امر و نهی دانست و افزود: اینجا از موارد اجتماع امر و نهی است، عزاداری جای خود است و حرام هم جای خود است. چطور اگر کسی در حین نماز نگاهی به نامحرم کرد، نمازش باطل نیست، ثواب نماز هم می دهند و حرام هم سر جای خودش و عقوبت می شود. اینجا هم شخص گناه کرده است ولی ثواب عزاداری را هم برده است.

آیت الله لنکرانی در پاسخ به کسانی که حرم ها را شفاخانه امراض جسمی معرفی می کنند و مردم را به جای درمانگاه ها و بیمارستان ها به حرم ها حواله می دهند به مقامات اهل بیت ع اشاره کرد که علم اولین و آخرین را داشتند، اما در زندگی عادی، از علم عادی استفاده می کردند، از جمله برای بهبودی بیماری های خود از اطبا استفاده می کردند تا جایی که خود امیرالمومنین ع که ضربت خوردند، دستور دادند که طبیب مسیحی بالای سر ایشان حاضر شود. ایشان افزودند: اصحاب ائمه ع نیز به جای اینکه برای درمان بیماری های خود به امامان مراجعه کنند به طبیبان مراجعه می کردند. لذا ما این همه مقامات ائمه را بگذاریم کنار و بگوییم اینها دارالشفاست، این دین را موهون می کند و مقام ائمه را هم موهون می کند و با مبانی و مقام ائمه هم سازگار نیست. لذا نگویند امام حسین شفاست، این شفا به عنوان کرامت و معجزه است و نه امر عادی. بنا نیست که حرم دارالشفای مرض های جسمی بشر شود. حرم را اینقدر تنزل ندهیم. حرم دارالتوحید و دارالمعرفه است.

به همین دلیل اگر کسی کرونا داشته و دکتر به او گفته حق ارتباط با جامعه را ندارد، واجب است رعایت کند و اگر وارد حرم شده دست بر ضریح بگذارد و باعث آلوده شدن دیگران شود ضامن است و باید دیه پرداخت کند.

آیت الله فاضل لنکرانی درباره مرجع صلاحیت دار برای تشخیص ضرر در بحث کرونا، آن را از مصادیق خوف ضرر دانست که انسان حتی با قول بچه یا فاسق هم باید از آن پرهیز کند.

ایشان در ارتباط با مرجع تشخیص صلاحیت در حوزه سلامت به ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرده و افزود: این ستاد مورد تایید رهبر معظم انقلاب و مسئولان متدین است و از این رو هر دستوری که می دهند باید تبعیت شود و مخالفت با آن هرگز جایز نیست. بله در این گونه موضوعات تشخیص با مکلف است ولی کدام انسان عاقلی با دیدن این مرگ و میرها احتمال خطر نمی دهد؟! فقه می گوید: اگر پزشکی به شما گفت که مثلا روزه بر شما ضرر دارد و نباید بگیرید، اگر شما اطمینان و یقین داشتید که حرف او کذب است نباید عمل کنید، اما آیا در مورد ستاد ملی کرونا که متخصص امر هستند و مورد تایید رهبر معظم انقلاب هستند، این امر صادق است؟ هرگز اینگونه نیست.

در پایان آیت الله فاضل لنکرانی به عزاداران، مداحان و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت ع توصیه کردند عزاداری امسال را با شکوه تر از سال های گذشته برگزار کنند، ایشان در تبیین این مسئله اظهار داشتند: معنای باشکوه تر این نیست که مخالفت با ضوابط بهداشتی کنند، بلکه منازل خود را سیاه پوش کنند، هر خانه ای را حسنیه کنند و در هر اجتماع ۵، ۶ نفره خودشان اشک بریزند و بگریانند، رعایت دقیق ضوابط بهداشتی لازم است و کوچکترین تخطی جایز نیست. کسی نگوید به عشق امام حسین بیا و ماسکت را بگذار کنار. هم عزاداری را باشکوه و اخلاص بیشتر برگزار کنیم و هم رعایت ضوابط پزشکی را تا مبادا در اثر رعایت نکردن عده ای درگیر شوند و همه اینها به پای اسلام و دین و امام حسین ع گذاشته شود.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true