×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
سطح زندگی روستا و منطق روستانشینی باید ارتقا پیدا کند

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به دو واژه  “حَرْث” و “نسل” (نسل و کشاورزی) در آیه قرآن، گفت: قرار گرفتن این دو در کنار هم، حاکی از تلازم و به هم پیوستگی سرنوشت  آنها است و این سرنوشت هم  از حیث فساد و اختلال، و هم از حیث توسعه و پیشرفت است، به این معنا که در هر کدام فساد یا توسعه رخ دهد بر وضعیت دیگری تاثیر می گذارد.

آیت الله احمد مبلغی در پنجمین نشست هیات اندیشه ورز کشاورزی استان لرستان با عنوان وضعیت جمعیت حال و آینده بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: برقراری و مانایی نسل بدون کشاورزی (و غذای حاصل از آن)، و توسعه کشاورزی بدون جمعیت فعال، امکان پذیر نمی باشد .

وی ادامه داد: راه ایجاد جمعیت مطلوب و جوان برای ایران اسلامی، از درون توجه به مشکلات، پدیده ها و مسائل اجتماعی نسل کنونی عبور می کند.

 ▪حرث و نسل در قرآن کریم

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به این که در قرآن کریم دو مقوله  “الْحَرْثَ” و “النَّسْل” (نسل و کشاورزی) به هم گره خورده اند، گفت:  مقوله جمعیت چیزی جدای از نسل نیست و بعد حجمی و کمی آن را تشکیل می‌دهد.

 وی افزود: قرار گرفتن این دو واژه در کنار هم در آیه، حاکی از تلازم و به هم پیوستگی سرنوشت آنها است و این سرنوشت هم  از حیث فساد و اختلال است و هم از حیث توسعه و پیشرفت می باشد؛ به این معنا که در هر کدام فساد یا توسعه رخ دهد بر وضعیت دیگری تاثیر می گذارد.

 وی ادامه داد: به بیان دیگر، برقراری و مانایی نسل  بدون کشاورزی و غذای حاصل از آن  امکان پذیر نیست و ایجاد و توسعه کشاورزی نیز بدون  نسل و جمعیت فعال و پویا امکان پذیر نمی باشد .

آیت الله مبلغی یادآورشد: از اینجا می توان پی برد که یک رابطه متقابل و متبادل بین کشاورزی و نسل برقرار است.

 رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: وقتی جمعیت و کشاورزی یک رابطه اساسی و هم افزا با هم دارند به گونه ای که تضعیف ویا تقویت سرنوشت یکی بر سرنوشت دیگری تاثیرگذار است، باید مطالعات راهبردی لازم در این زمینه  صورت پذیرد و سپس مورد اتخاذ  و اجرا قرار گیرد.

▪ضرورت نسل شناسی

 آیت الله مبلغی با بیان اینکه نسل، عامل و حامل  افزایش و رشد جمعیت است، گفت: به همین دلیل حرکت به سمت شناسایی نسل کنونی و تقویت انگیزه ها در آن ضروری است تا این نسل بتواند و بخواهد، درون خود نسل جوان بعدی را   بسازد.

وی ادامه داد: راه ایجاد جمعیت مطلوب و جوان برای ایران اسلامی ( که محل توجه و اهتمام جدی مقام معظم رهبری است) از درون توجه و تلاش معطوف به مسائل و حل مشکلات اجتماعی نسل حاضر عبور می‌کند.

 وی افزود: یکی از بخش های اساسی نسل شناسی، جوان شناسی معاصر است به این معنا که تا با اقتضائات جوانی، نگاه های جوانی، مطالبات جوانی، و درک و ادبیات جوانی آشنایی حاصل نشود، نمی‌توان با جوانان ارتباط برقرار کرد و نمی توان آنها را در فرآیند های اجتماعی حضور فعال و مسئولانه بخشید.

▪ فساد نسل در قرآن

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: وقتی قرآن کریم از فساد در نسل سخن به میان می آورد،  هر فرایند و روندی که به از دست رفتن امکانات نسلى، فرصت های نسلی، مسئولیت پذیری نسلى و فعالیت هاى نسلى،  منجر شود مصداق فساد در نسل است.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: اگر نسلی سرزنده و دارای انگیزه های کافی نباشد، نمی تواند امانت الهی، یعنی سرمایه های اساسی انسانی  و طبیعی خود -از جمله کشاورزی- را به نسل بعدی بسپارد، بلکه حتى نمی‌تواند مسئولیت خود را در نسل سازی مطلوب با جمعیت درست و متوازن را به انجام برساند.

 وی با اشاره به اینکه بحث جمعیت جزء  و تابعی از مطالعات نسل شناسی است، گفت: اگر به گونه درست و جامع، نسل شناسی نداشته باشیم و ندانیم که نسل کنونی چه نسلی است؟ چه می خواهد و در چه مسیری قرار دارد؟  به صورت طبیعی  موثر و موفقیت آمیز نخواهد بود.

آیت الله مبلغی افزود: ما بعد از شناسایی نسل، باید تمام تلاش خود را برای ایجاد پویایی، شکوفایی و رشد این نسل بر اساس آموزه های دینی و نگاه های تخصصی انجام دهیم.

*روستاها نقطه های کانونی کشاورزی

آیت الله مبلغی با اشاره به ضرورت تمرکز بر روستاها به عنوان کانون های اصلی کشاورزی، گفت: نباید به روستاها نگاهی قدیمی و ایستا داشته باشیم بلکه باید بکوشیم سطح زندگی در روستا و منطق روستانشینی را ارتقا ببخشیم   که در این صورت، ضمن تقلیل و تضعیف پدیده مهاجرت از روستا، روستاها می‌توانند نقش  طبیعی و لازم را  در قبال کشاورزی و توسعه  آن ایفا کنند.

وی افزود: این مهم از رهگذر ایجاد جاذبه های لازم در روستاها با بهره‌گیری از  امکانات طبیعی آن ها همچون فعال کردن قابلیتهای توریستی و  تقویت زمینه‌های  اشتغال فراهم می آید.

*رابطه جمعیت و کشاورزی

وی ادامه داد: باید رابطه میان جمعیت و کشاورزی را به  صورت علمی و فنی مورد بحث قرار دهیم و با مطالعات میدانی و با کمک آمار و اطلاعات، مشخص کنیم که کشاورزی و جمعیت نسبت به هم چه اندازه و چگونه سهم دارند.

*ازدواج به مثابه عامل افزایش جمعیت

 وی با اشاره به عامل بودن ازدواج برای افزایش و رشد جمعیت، گفت: نباید در نگاهى جداانگار،  پدیده ازدواج را به صورت بریده از پدیده ها، مشکلات و مسائل اجتماعی ببینیم،  بلکه از آنجا که ازدواج نقطه شروع زندگی در یک بستر اجتماعی است، انگیزه های جوانان برای اقدام به آن تحت تاثیر مسائل زندگی و تصویری که از آن برایشان شکل می پذیرد، قرار می گیرد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true