×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
بودجه ۲۰۷ میلیاردی شهرداری برای توسعه فضای سبز قم

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز،دکتر سیدمرتضی سقائیان‌نژاد با اشاره به توسعه چشمگیر فضای سبز قم طی سال‌های اخیر، اظهار کرد: یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار مسائل زیست‌محیطی بوده و یکی از مولفه‌های مهم آن فضای سبز است. فضای سبز از جنبه‌های مختلف قابل توجه است؛ از نظر زیبایی‌شناختی در زندگی مردم بسیار موثر است، تلطیف هوا، نگهداری از خاک، تولید اکسیژن و… از دیگر مزیت‌های فضای سبز است.

شهردار قم با بیان اینکه اقلیم قم گرم و خشک است و نیاز به تلطیف فضای شهر داریم، گفت: از ابتدای کار در شهر قم یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما توسعه فضای سبز بود؛ در سال ۹۴ سرانه فضای سبز قم حدود ۱۳.۹ مترمربع بود که برنامه‌ریزی شد این سرانه به ۲۵ مترمربع برسد و امروز به هدف ۲۰ مترمربع دست پیدا کرده‌ایم.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه چندسال زمان نیاز است تا فضای سبز جلوه واقعی خود را نشان دهد، افزود: از نظر توسعه پایدار فضای سبز یکی از اهداف اولیه ما است و همچنان با قدرت شهرداری در این زمینه گام بر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سالیانه بیش از ۲۰ بوستان در شهر قم احداث می‌شود، تصریح کرد: یکی از کارهای تاریخی شهرداری احداث پارک هزارهکتاری شهر قم در محدوده میدان مفید تا کوه خضر و دوبرادران است که می‌تواند در آینده یک ظرفیت عظیم برای شهر قم باشد.

شهردار قم با اشاره به ظرفیت‌های معنوی، مذهبی و علمی و فرهنگی شهر قم، بیان کرد: با توجه به خیل عظیم زائرینی که اشتیاق حضور در این شهر را دارند باید بتوانیم امکاناتی ایجاد کنیم که ماندگاری زائر در شهر افزایش یابد.

سقائیان‌نژاد با اشاره به افزایش بارندگی در شهر قم در سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: نگهداری فضای سبز و نوع گونه‌های استفاده شده در شهر بسیار مهم است و باید به سمت درختانی برویم که آفت آنها کمتر باشد و بتوانیم نگهداری مطلوب‌تری از آنها داشته باشیم.

وی با اذعان به اینکه توسعه و نگهداری فضای سبز یک کار دسته‌جمعی است که باید به مرور شاهد تحقق آن باشیم، افزود: برای سال ۹۹ حدود ۲۰۷ میلیارد تومان برای توسعه فضای سبز پیش‌بینی شده و این اهمیت موضوع برای مدیریت شهری را نشان می‌دهد.

بلوار شهید روحانی به کمربندی امام علی(ع) متصل می‌شود

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی شهرداری قم نیز با اشاره به اجرای پروژه الحاق بلوار شهید روحانی به کمربندی امام علی(ع)، گفت: احداث این پروژه طراحی و تصویب آن تمام‌شده و در تملک، مراحل نهایی را می‌گذراند.

مسعود بخشی با اشاره به اجرای پروژه الحاق بلوار شهید روحانی به کمربندی امام علی(ع)، اظهار داشت: احداث این پروژه طراحی و تصویب آن تمام‌شده و در تملک، مراحل نهایی را می‌گذراند.

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی شهرداری قم با بیان برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای این پروژه، ابراز کرد: اجرای پروژه با توجه به اینکه تقاطع غیر همسطح نداشته کار پیچیده‌ای نیست و مراحل اجرایی آن کمتر از دو ماه دیگر انجام می‌شود، مشروط به اینکه دو پلاک باقی‌مانده در مسیر توسط شهرداری تملک شود.

بخشی خاطرنشان کرد: پل قلعه کامکار یکی دیگر از پروژه‌های مهم با ۵۳ درصد پیشرفت فیزیکی است و در تلاشیم امسال به سرانجام برسانیم و پروژه به‌صورت کامل در اختیار مردم قرار گیرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر این پروژه بر روی محور کمربندی امام علی(ع) که شاهراه مواصلاتی چند استان بوده و تردد بالایی دارد و اخذ مجوزهای ترافیکی بسیار زمان‌بر و پیچیده است که امیدواریم با همراهی پلیس‌راه، راهداری و راه و شهرسازی بتوانیم اجرای پروژه را پیش ببریم و تا پایان سال تکمیل شود.

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی شهرداری قم با بیان اینکه کنترل کیفی پروژه اهمیت زیادی دارد زیرا اجرای هر پروژه با هزینه‌های قابل‌توجهی همراه است و با محدودیت منابع مواجه هستیم، تصریح کرد: به‌هرحال باید به سمتی برویم که عمر پروژه را زیاد کنیم.

بخشی تصریح کرد: روش‌های کنترل کیفیت در حال ارتقاست و در مجموعه شهرداری آزمایشگاه مجهزی را ایجاد کرده‌ایم که از متدهای روز برای کنترل کیفی همه پروژه‌ها ویژه میلگرد، بتن، قطعات بتنی، آجر و تراکم خاک استفاده می‌کنیم، ضمن اینکه آزمایشگاه مکانیک خاک مجهزی داریم که به‌صورت مستقر در پروژه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پیاده‌روسازی ارم و انقلاب الگویی برای کشور شده است

مدیر منطقه هفت قم نیز گفت: یکی از طرح‌های مهم در پیاده‌روسازی در خیابان انقلاب و ارم بوده و این یک پروژه نمادین است و بسیاری از شهرداری‌ها مراجعه می‌کنند و از این الگو استفاده می‌کنند.

مجید متین‌فر با اشاره به اهمیت تأمین پارکینگ در سطح شهر، اظهار داشت: یکی از معضلات در هسته مرکزی شهر تأمین پارکینگ است که راه‌اندازی پارکینگ شهید کاظمی می‌توانند تأثیر بسیاری در کاهش این معضل داشته باشد.

مدیر منطقه هفت قم با بیان اینکه یکی از پروژه‌ها، بهسازی دیواره‌های شهری است که همکاری خوبی با سازمان زیباسازی شهری داریم، تصریح کرد: نقاطی در سطح نواحی شناسایی شد که بخشی توسط منطقه هفت و بخشی توسط زیباسازی عملیاتی شده است که این نقاط در کمیته‌ای مصوب می‌شود.

متین‌فر خاطرنشان کرد: اقدامات مهم دیگر اجرای پروژه‌های عمرانی در جهت رفاه شهروندان منطقه هفت و تمامی مردم قم است، چراکه با توجه به قدمت هسته مرکزی شهر با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی با تأکید بر اینکه پروژه‌هایی که در سطح منطقه هفت انجام می‌شود با نگاه ویژه‌ای است و پیمانکاران توانمند به همراه شیفت‌های مضاعف و مشارکت و همراهی مردم این اقدامات را تسهیل می‌کند، یادآور شد: پروژه‌ای موفقیت‌آمیز به شمار می‌رود که پشتوانه آن همراهی مردم است و همه باید به میدان بیاییم.

مدیر منطقه هفت قم ادامه داد: زیباسازی، بهسازی و پیاده‌روسازی از جمله اقدامات مهم است دراین‌باره یکی از طرح‌های مهم در پیاده‌روسازی در خیابان انقلاب و ارم بوده و این یک پروژه نمادین است و بسیاری از شهرداری‌ها مراجعه می‌کنند و از این الگو استفاده می‌کنند، یکی از پروژه‌های مهم اجرای پروژه فاز ۵ عمار یاسر است افرادی که در اینجا ساکن است همکاری لازم را در تملکات داشته باشند.

۳۵ درصد ساکنان منطقه سه در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

سرپرست شهرداری منطقه سه نیز قم گفت: تراکم جمعیتی ۶۵ هزارنفری منطقه در این ۱۲ درصد بافت فرسوده ساکن هستند، یعنی ۳۵ درصد از جمعیت در ۱۲ درصد مساحت اسکان دارند که رقم بالایی بوده و مشکلات منطقه را به‌خوبی نشان می‌دهد.

مهرداد روحانی وزیری با اشاره به آخرین وضعیت احداث بلوار زینبیه، اظهار داشت: این پروژه را در سال جاری در دست اقدام داریم و جزء تملکات مهم به‌عنوان رینگ دوم ترافیکی منطقه سه قرار داشته که اگر اجرایی شود، ترافیک میدان سعیدی و مطهری کاهش می‌یابد.

سرپرست شهرداری منطقه سه قم با بیان اینکه پروژه تقاطع کیوانفر و خیابان امام خمینی(ره) به‌صورت زیرگذر بوده و جمع تملکات مهم ۷ و نیم میلیارد است، تصریح کرد: در سال جاری درمجموع ۳۴ میلیارد تومان تملک داریم که ۲۵ میلیارد تومان مربوط به آرای دادگاه علیه شهرداری است و برای زمین‌هایی که خیابان و فضای سبز شده شکایاتی انجام‌گرفته و مجبور به پرداخت غرامت‌هایی هستیم که از سال‌های قبل مانده است.

روحانی افزود: بافت‌های فرسوده ازجمله دغدغه‌ها در مناطق ۱ و ۷ و ۳ است، از ۲۳۰۰ هکتار اراضی در منطقه، ۲۷۵ هکتار بافت فرسوده و رقم بالایی شامل ۱۲ درصد است.

وی با اشاره به حجم بالای تراکم جمعیتی در بافت‌های تاریخی سطح منطقه، ابراز کرد: این در حالی بوده که تراکم جمعیتی ۶۵ هزارنفری در این ۱۲ درصد بافت فرسوده ساکن هستند، یعنی ۳۵ درصد از جمعیت در ۱۲ درصد مساحت اسکان دارند که رقم بالایی بوده و مشکلات منطقه را به‌خوبی نشان می‌دهد.

سرپرست شهرداری منطقه سه قم اضافه کرد: برای نوسازی بافت فرسوده، شرایط خوبی وجود دارد و شهرداری تخفیف برای عوارض در نظر دارد با توجه به عقب‌نشینی، ۹۰ درصد پروانه‌ها در بافت فرسوده رایگان است و در تراکم و طبقات یک طبقه تشویقی برای شوارع بالای ۸ متر در نظر گرفته‌شده و یک طبقه را اضافه واگذار می‌کنیم و یکی سری تخفیفات نظام‌مهندسی و وام بانکی نیز مدنظر است.

توزیع ۷۰ هزار تن آسفالت در سطح منطقه یک/باغات منطقه یک تملک می‌شود

مدیر منطقه یک قم نیز گفت: ۷۰ هزار تن آسفالت در سطح قم توزیع‌شده که ۱۷ هزار تن شامل ۲۴ درصد در منطقه یک بوده است.

احمد ترکمن با اشاره به توزیع آسفالت در سطح منطقه یک، اظهار داشت: ۷۰ هزار تن آسفالت در سطح قم توزیع‌شده که ۱۷ هزار تن شامل ۲۴ درصد در منطقه یک بوده است.

مدیر منطقه یک قم با بیان اینکه در سه‌نقطه روکش آسفالت جزء اولویت بوده است، ابراز کرد: آسفالت خیابان سمیه و فرهنگیان در سال قبل انجام شد و از میدان رسالت تا بلوار پیامبر اعظم(ص) در دست اقدام است و خیابان معلم برای سال آینده انجام می‌شود.

ترکمن با تأکید بر اینکه در سال جاری تمامی کوچه‌های شهید فاطمی، سمیه، انقلاب، طالقانی و عمار یاسر روکش آسفالت می‌شود، تصریح کرد: پل عمار یاسر و تندروها نیز انجام‌شده و به کوچه‌های اطراف نوبهار و خیابان انقلاب و طالقانی و اطراف بلوار سمیه و بسیج و شهیدان فاطمی به‌طور کامل ورود کرده‌ایم و یک اکیپ دستی و سه اکیپ مکانیزه مشغول به کارند و کوچه‌های عریض زودتر انجام می‌شود.

وی در مورد وضعیت احداث بوستان و پارک، عنوان کرد: منطقه یک از این لحاظ برخوردار به شمار می‌رود و بوستان‌های بزرگی در این منطقه واقع‌شده است، همچنین در فضای شهری، پروژه ۴۰ هکتاری رضوان در حال انجام است که در انتهای بلوار محتشم فاز به فاز جلو می‌رود.

مدیر منطقه یک قم خاطرنشان کرد: امسال در احداث بوستان‌ها اعتبار خوبی پیش‌بینی‌شده و دو بوستان بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ضمن اینکه جهت احداث بوستان بانوان در روبروی گلزار ۵ هزار متر تملک و دیوارکشی و ابنیه در حال ساخت است.

ترکمن افزود: در احداث بوستان بانوان، بستر خوبی آماده و دسترسی خوبی دارد، در جوار این طرح، باغاتی وجود دارد که از مالکین تملک می‌کنیم تا مردم بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند، بوستان بانوان در هسته مرکزی و ظرفیت مناسبی به شمار می‌رود.

سالانه بیش از ۵۷۰ هزار تن زباله پلاستیکی در کشور تولید می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم نیز گفت: سالانه بیش از ۵۷۰ هزار تن زباله‌ پلاستیکی، تولید و در طبیعت رها می‌شود که بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در ماه ژوئن ۲۰۱۸، ۹۰.۵ درصد از پسماندهای پلاستیکی قابل بازیافت هرگز بازیافت نمی‌شوند.

سیدعبدالله میرابراهیمی با اشاره به نامگذاری ۲۱ تیرماه به عنوان روز بدون پلاستیک، اظهار کرد: این روز بهانه‌ای است برای اینکه یک بار دیگر زیان‌های مختلف مصرف بی‌رویه پلاستیک در جامعه امروزی را با هم مرور کرده و در رفتارهای مصرفی خود نسبت به این موضوع تجدید نظر کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با اذعان به اینکه سالانه بیش از یک صد میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می‌شود و هر چه زندگی شهرنشینی رونق بیشتری می‌یابد، مصرف پلاستیک در جوامع بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: این درحالی است که نخستین پلاستیک‌های تولید شده توسط انسان هنوز هم در طبیعت باقی‌مانده‌اند و محققان مدت زمانی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال را برای تجزیه پلاستیک در طبیعت بیان می‌کنند، با این حساب زمین را باید یک بمب پلاستیکی دانست که دیر یا زود منفجر می‌شود و تبعات این انفجار دامن انسان و تمام موجودات زنده روی زمین را خواهد گرفت.

میرابراهیمی با اشاره به اینکه کشورمان جزو ۱۰ کشور پر مصرف ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در دنیاست، گفت: براساس آمار و ارقام در ایران، سالانه بیش از ۵۷۰ هزار تن زباله‌ پلاستیکی، تولید و در طبیعت رها می‌شود که بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در ماه ژوئن ۲۰۱۸، ۹۰.۵ درصد از پسماندهای پلاستیکی قابل بازیافت هرگز بازیافت نمی‌شوند و این آمار به شدت برای محیط زیست کره زمین نگران کننده است.

وی گفت: نکته تأسف‌بار در مورد زباله‌های پلاستیکی آن است که به راحتی همراه باد و آب جابه جا می‌شوند به همین دلیل جمع‌آوری آنها کار ساده‌ای نیست و دردسرهای زیادی دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با تاکید بر اینکه طبق یک مطالعه علمی، سالانه ۸ میلیون تُن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود، تصریح کرد: این حجمی است که از خشکی‌ها روانه اقیانوس‌ها می‌شود و حدود دو میلیون تُن زباله پلاستیکی دیگر نیز می‌تواند توسط کشتی‌ها به خصوص کشتی‌های ماهیگیری وارد آب اقیانوس‌ها شود.

میرابراهیمی اذعان کرد: پلاستیک‌ها به طور مثال قاتل سالانه یک میلیون مرغ دریایی هستند، توقف این کشتار به دستان ما صورت خواهد گرفت و کافی است در مراجعه به فروشگاه‌ها برای خرید کیسه پارچه‌ای به همراه داشته باشیم و همواره طوری خرید کنیم که کمترین پلاستیک دور ریخته شود، کاری که نسبتا آسان است اما بسیار اثرگذار.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true