×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
کاهش ۴ درصدی پرونده های سازمان قضایی نیروهای مسلح در قم

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛حسین صیدی رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح قم گفت :آمار ورودی‌های پرونده به سازمان قضایی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در قم چهار درصد کاهش یافته که این موضوع ناشی از آموزش‌های گسترده در یگان‌های نظامی و انتظامی استان بوده‌است.

صیدی عنوان کرد: سال گذشته برای کارکنان رسمی و کادر نیرو‌های مسلح ۱۳ هزار و ۶۹۱ نفر ساعت و برای نیرو‌های وظیفه ۳ هزار و ۵۹۷ ساعت آموزش برگزار شده‌است.

او گفت: سازمان قضایی نیرو‌های مسلح دراجرای اصل ۱۷۲ قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان تشکیلات و دادگاه تخصصی ایجاد شده که وظیفه آن رسیدگی به جرایم و تخلفات کارکنان نیرو‌های مسلح است.

رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح قم تصریح کرد:‌رسیدگی به تخلفات وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و سازمان‌های وابسته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفان و سازمان‌های وابسته، نیروی انتظامی و سازمان‌های وابسته و ارتش جمهوری اسلامی و ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین تخلفات کارکنان وزارت اطلاعات از جمله وظایف سازمان قضایی نیرو‌های مسلح می‌باشد.

او بیان کرد: به منظور حفظ اسرار نیرو‌های انتظامی و نظامی، سرعت و قاطعیت در بررسی پرونده‌های ناشی از تخلفات نیرو‌های مسلح و همچنین حمایت و صیانت از نیرو‌های مسلح از جمله اهداف شکل گیری سازمان قضایی نیرو‌های مسلح است.

صیدی افزود: پیشگیری از وقوع جرم و نظارت بر حفظ و رعایت حقوق شهروندی رسالت‌های مهم سازمان قضایی نیرو‌های مسلح است.

رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح قم با بیان اینکه در حوزه پیشگیری از وقوع جرم اقدام‌های مهمی انجام شده است، گفت: تشکیل مستمر مجامع استانی پیشگری از وقوع جرم به منظور آسیب شناسی، بررسی علل و انگیزه‌های ارتکاب جرم در نیرو‌های مسلح و ارائه راه حل برای پیشگیری از وقوع جرم به صورت مستمر برگزار می‌شود که نقش مهمی در کاهش جرایم داشته است.

او افزود: حضور قضات سازمان قضایی در یگان‌های نظامی و انتظامی به منظور آگاه سازی و همچنین تشریح جرایم و قوانین مرتبط با نیرو‌های مسلح، موضوعات امنیتی و حقوق شهروندی از جمله دیگر اقدام‌های سازمان قضایی نیرو‌های مسلح برای پیشگیری از جرم در نهاد‌های نظامی و انتظامی است.

رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح قم، با بیان اینکه آموزش‌های حقوقی به کارکنان و سربازان نیرو‌های مسلح نقش موثری در کاهش جرایم نیرو‌های مسلح داشته است، افزود: آموزش‌های عمومی حقوقی و قضایی در رسانه‌ها مغفول مانده است که باید در تولیدات رسانه‌ای کشور ان آموزش‌ها به طور جدی توجه شود.

او بیان کرد: بسیاری از تخلفات قضایی و حقوقی صورت گرفته در جامعه ناشی از بی اطلاعی و ناآگاهی نسبت به قوانین است که آموزش‌های عمومی به طور قطع موجب کاهش این جرایم می‌شود.

رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح قم عنوان کرد: آشنایی کامل ضابطان به حقوق ارباب رجوع و رعایت حقوق شهروندی به عنوان یک اصل مهم در سازمان قضایی مورد تاکید قرار گرفته است که در این راستا بازدید از بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی به صورت مستمر بازرسی می‌شود.

شهید آیت‌الله بهشتی اولین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و ۷۲ تن از یاران وی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید؛ اول تا هفتم تیرماه هفته قوه قضاییه نام‌گذاری شده‌است.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true