×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
ظرفیت تولید برق کشور  ۸ مگاوات اضافه شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز ؛احمد حاج حسینی مسگر ظهر امروز در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان قم که همزمان با هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق، در تالار آب شرکت آب و فاضلاب استان برگزار شد، با اشاره به سیلاب سال ۹۸ اظهار کرد: جلسات متعددی را در قالب مدیریت بحران و کارگروه سیل در استان برگزار کردیم و در همان فروردین‌ماه با تاکید استاندار برنامه ای در ۴ افق کوتاه، میان، ضربتی و درازمدت برای ایمن شدن استان در برابر سیلاب ارائه کردیم.

وی با تاکید بر اینکه تمام بخش های استان درگیر این مساله شدند، مشکلات سیلاب در استان را مورد توجه قرار داد و افزود: در سال های اخیر به واسطه تغییر اقلیم الگوهای بارش دچار تغییر اساسی شده و سه فاکتور موثر در سیلاب شامل مدت، شدت و حوضه بارش تغییرات فاحشی کرده و به همین خاطر شاهد بارش هایی بی سابقه در سطح کشور و استان بودیم که موجب وقوع رواناب ها شد.

رئیس شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان قم ادامه داد: این مساله می طلبد که مهم ترین ضعفی که از سال‌ها قبل در استان بوده و شامل سازه‌های تقاطعی که بر روی مسیل ها و رودخانه های استان به صورت نادرست ایجاد شده اصلاح شود تا ظرفیت آب گذری رودخانه ها در محل این تقاطع ها اصلاح شود.

وی دخل و تصرفات در بستر رودخانه ها را از دیگر موارد موثر در وقوع سیلاب عنوان کرد و گفت: تدوین برنامه سازگاری با کم آبی استان از دیگر کارهایی بود که در سال ۹۸ انجام شد؛ با همکاری خوب بین دستگاه های ذی ربط این سند سال گذشته نهایی شد و اواخر سال گذشته جلسات کارشناسی آن در تهران برگزار شد و جلسه ملی آن نیز شکل گرفت و طرح به صورت رسمی ارائه شد.

مسگر گفت: در حوزه های مختلف دستگاه های دخیل برنامه هایی دادند که در طول دوره ۵ ساله اقداماتی انجام خواهند داد که نتیجه آن کاهش مصرف آب خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حوزه سازگاری با کم آبی بیشترین نقش متوجه بخش کشاورزی است افزود: بیش از ۱۳۰ میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی که استفاده می شود و مازاد است می توانیم کاهش دهیم و از مصرف کم کنیم.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان قم اظهار کرد: در سال ۹۸ در حوزه نظارت و حفاظت و بهره برداری از منابع آبی اقداماتی داشتیم که در قالب رفع تصرفات، مسدود ساختن چاه های غیرمجاز، کنترل کیفیت و جلوگیری از آلودگی منابع و… بوده است.

مسگر با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های گردشگری آبی در سد ۱۵ خرداد امسال محقق خواهد شد افزود: این اقدام با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی محقق خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۸ در ارتباط با تامین آب با توجه به شرایطی که داشتیم رهاسازی آب از سد ساوه صورت گرفت و بسیاری از اراضی از این امکان بهره مند شدند خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در یک دهه گذشته بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب حق آبه زیست محیطی از سد ۱۵ خرداد صادر شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان قم با بیان اینکه ۸۵ درصد منابع آب استان متکی به سرشاخه های دز است افزود: سال گذشته حدود ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب برای استان تامین شد که بخشی برای شهرهای خارج از استان بوده است.

وی گفت: ۲۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز داریم که حدود ۵ درصد برداشت از آب های زیرزمینی دارند و سالانه کمتر از ۲۰۰ حلقه چاه پر می شود.

\hdhk \dhl

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true