×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
۲۱۰ بنگاه اقتصادی قم به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پلمب شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز به نقل از تسنیم؛نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «جهش تولید» عزمی جدی از سوی مردم و مسئولان در عرصه اقتصادی را می‌طلبد و نیاز است که با عمل به منویات مقام معظم رهبری این مهم را تحقق بخشیده و خیز بلند اقتصادی در کشور را برای رسیدن به توسعه‌ای متوازن و همه‌جانبه و رسیدن به رشد و آبادانی برداریم.

بدون شک اقدامات و عملکرد بخش صنعت، معدن و تجارت کشور در درجه نخست و در سطح استان‌ها در رتبه بعدی در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب نقش مهمی دارد؛ استان قم نیز با توجه به جایگاه خاص و ویژه‌ای که دارد نقش مهمی در ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشور دارد؛ هدف‌گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در بخش‌های مختلف با توجه به حجم و گستردگی شرح وظایف این سازمان در راستای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید بوده است. با توجه به اهمیت اقدامات صورت گرفته در این سازمان به گفت‌وگو با محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پرداخته‌ایم که در ادامه می‌آید.

محمود سیجانی اظهار داشت: طی دوماهه نخست سال تعداد ۱۳۶ فقره جواز تأسیس ایجادی با ۷۲۵۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی اشتغال‌زایی برای هزار و ۹۰۵ نفر و همچنین سه فقره جواز تأسیس توسعه‌ای با ۲۱۷ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی برای ۱۱۵ نفر صادرشده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: درمجموع تعداد کل جواز تأسیس موجود استان دو هزار ۴۱۶ مجوز با پیش‌بینی اشتغال‌زایی ۴۵ هزار و ۵۱۲ نفر و سرمایه‌گذاری ۱۸۲ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال است که این شاخص بیانگر میل و رغبت به سرمایه‌گذاری جدید در استان است.

وی با اشاره به تعداد صدور پروانه بهره‌برداری در استان طی دوماهه نخست سال گفت: طی این مدت تعداد ۱۴ فقره پروانه بهره‌برداری ایجادی با ۸۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی برای ۳۶۵ نفر، تعداد یازده فقره پروانه برداری توسعه‌ای با ۶۲۳ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی برای ۱۱۸ نفر صادرشده است.

سیجانی خاطرنشان کرد: درمجموع تعداد دو هزار و ۲۳۲فقره پروانه بهره‌برداری با اشتغال‌زایی ۵۶ هزار و ۵۸۷ نفر و سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار و ۷۴۹ میلیارد ریال در استان قم موجود است.

صادرات غیرنفتی استان قم در دوماهه نخست سال ۹٫۸ میلیون دلار بوده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم مجوزهای صادرشده طی دوماهه گذشته را مورداشاره قرارداد و ابراز کرد: طی این مدت تعداد هزار و ۱۱۸ فقره مجوز صنفی در رسته‌های تولیدی و فنی- توزیعی و خدماتی با اشتغال‌زایی برای دو هزار و ۷۹۵ نفر صادرشده است و درمجموع ۳۵ هزار و ۷۳۶ واحد صنفی مجوزدار در استان وجود دارد که ۳۲ هزار و ۶۲۱ توزیعی و خدماتی و ۱۴ هزار و ۴۱۰ واحد تولیدی و فنی هستند.

وی با اشاره به صدور تعداد ۱۵ کارت بازرگانی در بخش تولیدی و ده کارت بازرگانی در بخش تجاری عنوان کرد: درمجموع تعداد کارت‌های بازرگانی ۷۰۵ فقره بوده و در این مدت تعداد یک کارت ابطال‌شده است.

سیجانی میزان صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات استان را ۹٫۸ میلیون دلار و وزن ۱۰٫۲ هزار تن عنوان کرد و افزود: میزان صادرات استان بر اساس میزان مبدأ تولید و ارزش ۱۴ میلیون دلار و وزن ۱۶ هزار تن بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم عمده کالای صادراتی را مواد پلاستیکی، محصولات صنعت آردسازی، محصولات لبنی(تخم‌مرغ) و سوخت‌ها و روغن‌های معدنی عنوان کرد و افزود: عمده کشورهای هدف صادراتی به ترتیب ارزش صادرات عراق، افغانستان، امارات، هند، آذربایجان، ازبکستان، اندونزی، عمان، اوکراین، ارمنستان و قزاقستان بوده است.

وی ادامه داد: میزان واردات استان به ارزش ۲۱٫۷ میلیون دلار و وزن ۴٫۳ هزار تن بوده است و مهم‌ترین کالاهای وارداتی استان قطعات خودرو و موتورسیکلت، دستگاه‌های اپیتک، سنجش کنترل و دستگاه‌های طبی بوده است.

پرداخت ۶ هزار و ۹۳۲ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید 

سیجانی مطرح کرد: از زمان ابلاغ دستورالعمل پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید در سال ۹۸، تعداد ۱۰۵ واحد صنعتی به مبلغ ۵ هزار و  ۶۳۴ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید مصوب و به بانک‌های عامل معرفی‌شده است و تاکنون مبلغ سه هزار و ۹۴۶ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید پرداخت‌شده است.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم درمجموع در سه بخش صنعت، جهاد و گردشگری رونق تولید و انتقالی سال ۹۷ و مستقیم مبلغ ۶ هزار و ۹۳۲ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت‌شده است.

ثبت ۱۳۴۰ مورد تخلف 

سیجانی مطرح کرد: طی دو ماه گذشته در سال ۹۹، تعداد بازرسی‌های صورت گرفته درمجموع ۱۷ هزار و ۴۹۰ مورد بوده که تعداد ۱۳۴۰ مورد تخلف ثبت‌شده است که برای تخلفات ثبت‌شده تعداد ۹۱۶ فقره پرونده به ارزش ریالی ۴۶۲ میلیارد و ۲۸۳ میلیون ریال بوده است.

وی در ادامه شناسایی پتانسیل‌های تولید و نظارت بر واحدهای تولیدی اقلام بهداشتی مرتبط به ویروس کرونا را موردتوجه قرارداد و گفت: این اقلام شامل شش واحد تولید ماسک، نه واحد ژل و محلول‌های ضدعفونی‌کننده، دو واحد دستکش یک‌بارمصرف و سه واحد لباس بیمارستانی در سطح استان و واحدهای بالقوه می‌شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با بیان اینکه به ذی‌نفعان فعالیت‌های معدنی به‌منظور کاهش اثرات سوء اقتصادی حاصل از شیوع بیماری کرونا فرصت مناسبی داده‌شده است، تصریح کرد: این فرصت‌ها در مواردی مانند قرارداد مسئولان فنی واحدهای معدنی، استمهال کلیه چک‌های مرتبط با تقسیط حقوق دولتی و ارائه گزاش عملکرد سالانه و اعلام قطعی حقوق دولتی تا پایان خردادماه را شامل می‌شود.

سیجانی بیان کرد: با پیگیری‌های مستمر به‌عمل‌آمده میزان ۴۷۰ هزار عدد انواع ماسک به‌صورت رایگان از محل واردات به استان قم تخصیص‌یافته که بخش اول آن به میزان ۲۴۷ هزار عدد به استان حمل و تحویل دانشگاه علوم پزشکی شده است.

پلمب ۲۱۰ بنگاه اقتصادی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

وی با اشاره به تأمین و توزیع ۷۰۰ تن پرتقال شب عید و ۳۵۰ تن سیب‌درختی و ویژه تنظیم بازار شب عید و تأمین و جذب سه هزار تن کالاهای  اساسی ویژه ماه مبارک رمضان گفت: اجرای طرح‌های یک و دو فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند در واحدهای صنفی و صنعتی و پلمب ۲۱۰ بنگاه اقتصادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده بودند از دیگر اقداماتی بوده که در این مدت انجام شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در پایان با اشاره به برگزاری گشت‌های مشترک بازرسی با حضور نمایندگان نیروی انتظامی، اداره کل تعزیرات حکومتی و دستگاه قضا از نمایندگی‌های فروش و پارکینگ‌های دپو شده خودرو اظهار داشت:۱۷۰ خودرو سواری نو در این واحدها به ارزش حدود ۲۲۰ میلیارد ریال و تنظیم گزارش و ارسال به‌منظور رسیدگی به تعزیرات حکومتی شناسایی شد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true