×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۳ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
«کمک مؤمنانه» برگ برنده جامعه اسلامی در برابر شرق و غرب

در روزهایی که بسیاری از مردم با وجه جدیدی از سختی‌های اجتماعی و اقتصادی روبرو هستند و جامعه نخبگانی بشری مستأصل‌تر از همیشه به دنبال راه برون رفت از این سختی‌ها است تا بتواند امید را به جامعه تزریق و مانع فروپاشی و از هم گسیختگی اجتماعی شود و شاهد سقوط تمدنی خود نباشند جامعه اسلامی وجه تازه‌ای از اداره اجتماع را به رخ می‌کشد و نظر جهانیان را به خود مجذوب کرده است.

عیار یک ایدئولوژی در شرایط سخت است که خود را نشان می‌دهد و امروز می‌بینیم که اسلام به عنوان یک ایدئولوژی الهی برای اداره جامعه چه مزیت‌هایی نسبت به سایر اندیشه‌های زمینی و فرازمینی در شرق و غرب عالم دارد. امروز و در شرایط بحرانی برگ برنده اسلام در برابر حریفانِ وحشت زده خود، مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه است. کلماتی که ریشه در عمق تاریخ اسلام، زیارات، ادعیه، آیات و روایات اسلامی دارد و در سخنان تلوزیونی رهبر معظم انقلاب به مناسبت نیمه شعبان که برگرفته از صلوات شعبانیه بود مطرح شد و توجه بسیاری از مؤمنان و فعالان اجتماعی را به خود جلب کرد.

مواسات به معنی شریک و سهیم بودن در زندگى همدیگر، یک اصل کلی و ثابت در اسلام است که بنابر این اصل باید اغنیا به فکر فقرا باشند و در سبک زندگی، خوراک، پوشاک و سایر مظاهر زندگی فاصله خود را با فقرا کم کنند و جامعه‌ای مورد نظر را برای تمام افراد جامعه فراهم کنند که می‌توان نام آن را سبک زندگی مسؤولانه اغنیا نامید.

در ششمین صلوات از صلوات شعبانیه می‌خوانیم «وَارْزُقْنِى مُواساهَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیْهِ مِنْ رِزْقِکَ؛ بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِکَ ، وَنَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِکَ ، وَأَحْیَیْتَنِى تَحْتَ ظِلِّکَ؛ خدایا مواسات و همدلی با کسی ‌که رزقت را بر او تنگ گرفتی؛ به مدد آنچه از فضلت بر من وسعت دادی و از عدلت بر من گستردی و مرا در سایه رحمتت زنده داشتی روزی من فرما» و همچنین در روایات زیادی تأکید بر این امر شده و امام صادق علیه‌السلام فرمودند یکی از سخت‌ترین واجبات خدا بر خلق خود مواسات کردن با برادر دینى در مال خود است. (میانجى، على احمدى،۱۴۲۴ ه‌ق، ۱۴۱)

برای مثال در زمان پیامبر(ص) وضع زندگی مردم بسیار بد بود و به گونه‌ای بود که اهل صفّه به قدرى فقیر بودند که ساترى براى نماز خواندن نداشتند مگر یک لباس، و با همان یک لباس به ترتیب نمازشان را مى‌خواندند. در چنین شرایطی وقتى حضرت رسول(ص) به خانۀ فاطمه سلام الله علیها مى‌آید و مى‌بیند پرده‌اى به خانه خود آویخته است، سریع برمى‌گردد. حضرت زهرا سلام‌الله علیها که ناراحتی پدر را احساس کرد پرده را مى‌کَند و دستبند نقره‌ای را که در دست داشت از دست بیرون مى‌آورد و خدمت حضرت مى‌برد که آن را به فقرا انفاق کند. این، اصل مواسات است و در آن زمان مواسات ایجاب مى‌کرده که حتى یک پرده هم در خانۀ شخص پیدا نشود.

و یا در روایتی دیگر آمده است که مردى است به نام مُعَتّب که در خانۀ حضرت صادق علیه‌السلام سمت خوانسالارى داشته است مى‌گوید شبى در دل شب دیدم شخصى از خانه خارج شد؛ خوب دقت کردم دیدم خود حضرت است و چون اجازه نداشتم، خودم را معرفى نکردم اما در عین حال گفتم امام را تعقیب کنم، نکند دشمن به ایشان صدمه بزند.

همین‌طور تعقیب مى‌کردم یک وقت دیدم بارى که به پشت داشت، از شانۀ ایشان بر زمین افتاد؛ حضرت در این حال ذکرى گفت من جلو رفتم و سلام کردم فرمود اینجا چه مى‌کنى؟ گفتم چون دیدم از خانه خارج شدید، نخواستم شما را تنها بگذارم بعد آن آذوقه را جمع کردم و در میان انبان گذاشتم و گفتم آقا بگذارید من به دوش بگیرم.

حضرت فرمود آیا در قیامت تو مى‌توانى بار مرا به دوش بکشى؟ حرکت کردیم تا رسیدیم به ظلّ بنى ساعده که معلوم بود مسکن فقراست. دیدم حضرت آن نان‌ها را مخفیانه میان آنان تقسیم کرد. من عرض کردم آیا این‌ها شیعه هستند؟ فرمود نه؛ گفتم با وجود اینکه شیعه نیستند شما به این‌ها رسیدگى مى‌کنید؟ فرمود اگر شیعه مى‌بودند نمک هم برایشان مى‌آوردم. این نوع از مواسات و کمک به دیگران دیگر زمان امام صادق(ع) و زمان حضرت امیر(ع) ندارد؛ این، مواسات است و در همۀ زمان‌ها یک جور است.( مطهری، فقه و حقوق (مجموعه آثار)؛ ج‌۲۱، ص ۱۵۳)

امروز هم جامعه ما نیاز شدید به احیای اصول اصیل اسلامی مانند مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه دارد و در این شرایط سخت اقتصادی و شرایطی که بسیاری از مردم به خاطر حفظ جان خود از بیماری قادر به فعالیت اقتصادی و امرار معاش خود نیستند و با مشکلاتی مواجه هستند احیای اصل مواسات بیشتر ضروری به نظر می‌رسد.

در چنین شرایطی به دنبال پیام مقام معظم رهبری و شور و هیجانی که در میان مردم، خیّران و نهادهای انقلابی برای برپایی رزمایش بزرگ کمک مؤمنانه آغاز شد تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) به عنوان نماینده ولی‌فقیه در استان قم با صدور پیامی ضمن لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب با موضوع اجرای یک رزمایش گسترده برای کمک به نیازمندان، از مردم به ویژه خیرین، مسئولان، نهادها و مؤسسه‌ها برای ارائه حداکثری کمک‌های مؤمنانه و گره‌گشایی از کار گرفتاران دعوت کرد.

در این راستا با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) که هر ساله میزبان خیل زائران روزه‌دار بر سفره افطاری حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها بوده است با توجه به شیوع بیماری کرونا و در راستای کمک مؤمنانه اقدام به طبخ و توزیع روزانه بیش از ۳۳ هزار غذای گرم و سرد و توزیع آن در میان مردم مناطق محروم شهر قم نموده است تا با توجه به شرایطی که در کشور و شهر مقدس قم وجود دارد و برپایی سفره اطعام در حرم‌های مطهر امکان‌پذیر نیست این سفره را در منازل آسیب‌دیدگان و مردم داشته باشد که از مصادیق بارز مواسات و همان کمک مؤمنانه و ادامه روش اهل‌بیت(ع) در روابط اجتماعی است.

از دیگر اقداماتی که حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها در راستای طرح کمک مؤمنانه داشته است توزیع هزار و ۲۰۰ بسته معیشتی در میان نیازمندان است تا این آستان نیز سهمی بارز در تحقق رزمایش بزرگ کمک مؤمنانه داشته باشد. این فقط یک بخش کوچک از ظرفیت‌های جامعه‌ای است که سلوک اسلامی دارد و می‌تواند انسان را به اوج کمال و تعالی اجتماعی برساند.

حال که اصل ثابت و مهم اجتماعی مواسات مورد استقبال همه فعالان اجتماعی قرار گرفته شایسته است که با کادرسازی و برنامه‌ریزی مناسب اقداماتی صورت پذیرد که این کمک مؤمنانه به صورت مستمر در تمامی شهرها و روستاهای کشور برقرار شود و شاهد غنای فرهنگی جامعه و صدور این فرهنگ به جوامع دیگر بشری باشیم؛ زیرا همین اصول اخلاقی و اسلامی است که حکومت اسلامی را از سایر روش‌های اداره جهان متمایز می‌کند و به جامعه روح می دمد. روحی که اگر به تمام اجزای جامعه دمیده شود، شور، نشاط و امید را به جامعه تزریق خواهد کرد و شاهد جامعه‌ای متعالی و تراز اسلامی خواهیم بود. همان جامعه ای که از آن به عنوان آرمان جامعه مهدوی یاد می‌کنیم و بی‌صبرانه منتظر ظهور منجی خود و تسریع در وصول به آن هستیم.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true