×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
انتقاد شهردار قم از پایین بودن اختیارات شوراها و مدیریت شهری قم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز،دکترسید مرتضی سقائیان نژاد در یک صدو چهل و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به اقداماتی که شهرداری باید بر مبنای سرفصل‌های تعیین‌شده در قانون اساسی و مصوبات مجلس انجام دهد، اظهار داشت: به نظر می‌رسد این روزها وارد مسائل روزمره شده‌ایم و اینکه چه اتفاقاتی در ارتباط با مدیریت شهری در کشور رخ می‌دهد را شاید بی‌تفاوت از کنارش گذشته‌ایم.

شهردار قم با انتقاد از کم شدن اختیارات شوراها و مجموعه مدیریت شهری در تصمیم‌گیری‌ها، ابراز کرد: لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده حق تصویب عوارض را برای شوراها چند هفته پیش منع کرد، با گرفتن این حق دیگر چه چیزی از شوراها می‌ماند؟ اختیارت این مجموعه را هرروز کمتر می‌کنند.

سقائیان نژاد با بیان اینکه در بودجه سال ۹۹، کل بودجه‌های بازآفرینی حذف‌شده است، افزود: وقتی به تاریخ مطرح‌شدن پروژه ۴۸ هکتاری پردیسان نگاهی می‌اندازیم مشاهده می‌شود این پروژه از قبل مطرح بوده اما با تغییراتی که در وزارتخانه صورت می‌گیرد تمام تصمیماتی که قبلاً گرفته‌شده یک ‌شبه به هوا می‌رود.

وی مطرح کرد: سال گذشته عوارض جرائم راهنمایی و رانندگی را ۲۳ میلیارد تومان اعلام کرده‌اند درحالی‌که ۳۰۰ میلیون تومان به شهرداری پرداخت‌شده است، این درحالی‌ است که در بودجه سال ۹۸، کل ورودی‌های شهرداری‌ها را به‌صورت پرداخت نقدی و غیر نقدی تعریف کردند.

شهردار قم سهم شهرداری از محل ارزش‌افزوده را مورداشاره قرار داد و گفت: مجلس شورای اسلامی استان  تهران را با توجه به نسبت جمعیت شهری، از نسبت دوازده به هشتادوهشت مستثنی کرده است، درصورتی‌که نسبت جمعیت شهری قم بیش از ۹۰ درصد است نسبت هفتاد به سی در نظر گرفته‌شده است.

سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: مگر می‌شود شهر را اداره کرد و به بانک‌ها بدهکار نبود، مدیریت شهری که این‌همه کار به عهده‌اش گذاشته‌شده چگونه می‌شود که با بانک بدهکار نباشد.

وی تأکید کرد: پیشنهاد می‌کنم مجموعه شهرداری، شورای اسلامی شهر و شورای استان‌ها دست‌به‌دست هم داده و مسائل به‌صورت ماهیانه بررسی شود.

در ادامه شهردار قم به لایحه اخذ مجوز امضای تفاهم‌نامه شهرداری و معاون وزیر ارتباطات و فناوری و مدیرعامل مخابرات و رئیس هیئت‌مدیره شاتل اشاره و خاطرنشان کرد: اهمیت تفاهم‌نامه برای شهر قم بسیار بالا است.

سقائیان نژاد با تأکید بر اینکه این تفاهم‌نامه بنا به دلایلی نیازمند اخذ مجوز از سوی شورای اسلامی شهر قم است، تصریح کرد: در ارتباط با وزیر ارتباطات به وی گفتم، به دلیل اینکه نمی‌خواهیم تفاهم‌نامه یک کار صوری باشد باید حتماً با شورای اسلامی شهر مطرح کنیم.

وی با تأکید بر اینکه شهر قم نیاز به فراهم کردن فیبر نوری دارد، عنوان کرد: فرصت به وجود آمده را باید غنیمت شمرد و در راستای شهر هوشمند تلاش کرد.

شهردار قم با بیان اینکه بر اساس این تفاهم‌نامه، شهر مقدس قم به‌عنوان پایلوت انتخاب‌شده است، ابراز کرد: از شورا می‌خواهم وارد این موضوع شود چراکه این تفاهم‌نامه و قرارداد دارای برکات بسیاری برای شهر قم است.

سقائیان نژاد مطرح کرد: پیشنهاد می‌کنم ابتدا این تفاهم‌نامه امضا شود و سپس قرارداد را در صحن شورا موردبررسی قرار دهیم؛ بنابراین از شما می‌خواهم اگر در تفاهم‌نامه اشکالی می‌بینید بگویید که برطرف کنیم.

گزارشی از یک صد و چهل و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم 

یک صد و چهل و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم به ریاست عبدالله جلالی رئیس شورا و با حضور دکترسید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای اسلامی شهر قم به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط این کمیسیون پرداخت.

بررسی ۱۷۳ لایحه توسط کمیسیون برنامه ‌و بودجه

اخوان با بیان اهمیت و جایگاه منشور بودجه اظهار داشت: عمده جلسات کمیسیون تلفیق مباحث بودجه‌ای بوده که به‌صورت عادی در هفته دو جلسه تشکیل می‌شود و در یک سال اخیر ۱۷۳ لایحه و ۱۵۶۵ نامه‌های رسیدگی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه در این مدت یازده طرح از جانب اعضای کمیسیون به صحن علنی شورا آمده که عمدتاً تبدیل به لایحه شده است، افزود: عمده عملکرد کمیسیون بحث بررسی لوایح بودجه اصلاحیه متمم و تفریق شهرداری و سازمان‌ها بوده است.

وی بررسی عملکرد تحقق بودجه به‌صورت جاری و درآمد را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: منابع انسانی و نیروهای انسانی، سیاست‌گذاری، تعداد، خط‌مشی گذاری و رصد منابع انسانی جزو شرح وظایف کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای شهر قم هستند.

اخوان با بیان اینکه پیگیری، بررسی و تجزیه ‌و تحلیل صورت‌های شهرداری و سازمان‌های تابعه در دستور کار این کمیسیون قرار دارد، گفت: شفاف‌سازی صورت‌های مالی از دیگر وظایف این کمیسیون است.

عضو شورای اسلامی شهر قم تصویب پروژه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان را از دیگر وظایف این کمیسیون برشمرد و گفت: تمام این موارد با تعامل با معاونت‌های مربوطه همچون اداره کل درآمد و معاونت برنامه‌ریزی و منابع انسانی و حوزه سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

وی پیگیری امور سرمایه‌گذاری را از دیگر وظایف کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا برشمرد و تأکید کرد: بررسی، تعیین تکلیف، بازخورد برنامه پنج‌ساله و چشم‌انداز ۲۰ ساله، بررسی تخفیفات مناسبتی، تشکیل کمیسیون ماده ۶۴ مالیاتی، پیگیری مشکلات مالی پیمانکاران عمرانی و خدماتی از دیگر مواردی است که توسط این کمیسیون پیگیری می‌شود.

اخوان اخذ با اشاره به اخذ جرائم راهنمایی و رانندگی و سهم شهرداری در این زمینه گفت: در هیچ شهری حق ‌و حقوق شهرداری‌ها پرداخت نمی‌شود در حالی‌ که این حق جزو مسلمات بوده و باید پرداخت شود.

در قم ارزش افزوده به سختی دریافت می شود

همچنین حسن مالکی‌نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در این زمینه گفت: مطالبه حق مردم بوده و در قم این ارزش‌افزوده به‌سختی دریافت می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم نیز در این‌ ارتباط ابراز کرد: وقتی یک شهر مذهبی مثل قم را که پایگاه انقلاب است با شهرهای مذهبی کشورهای دیگر مقایسه می‌کنیم؛ ملاحظه می‌شود منابع آن شهرها بسیار بیشتر از قم بوده و این جفای به شهر مقدس قم است.

محسن رنجبر بیان کرد: سال گذشته شهردار دستوراتی دادند و پیگیری‌هایی صورت گرفت و مقداری از ارزش‌افزوده به شهر برگشت، اما در مقایسه با کلان‌شهرهای دیگر این رقم بسیار پایین است.

حجت‌الاسلام آتش‌زر یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز گفت: هیچ دولتی در رابطه با عوارض سوخت، ارزش‌افزوده و جرائم راهنمایی و رانندگی شفاف نبوده و این عدم شفافیت با همکاری دولت و مجلس اتفاق می‌افتد، عوارض سوخت از قدیم ۱۰ درصد عوارض است و این عوارض باید مستقیماً باید به شهرداری‌ها پرداخت می‌شد.

مجلس یازدهم در پیگیری مطالبات مرم شفاف عمل کند

آتش‌زر افزود: همه مردم ارزش‌افزوده را به دولت پرداخت می‌کنند، افزود: مجلس یازدهم با شعار شفافیت پا به میدان آمده است بنابراین از مجلس یازدهم می‌خواهیم که به دنبال شفافیت بوده و این چند مورد را پیگیری کند.

در ادامه اخوان به قرائت لایحه مشارکت در احداث مجتمع تجاری مسکونی نبش بلوار بسیج به سمت بلوار پیامبر اعظم(ص) به مساحت بیش از ۲۵۰۰ مترمربع پرداخت که سهم شهرداری به‌عنوان عوارض و پروانه ۴۸.۵ میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد: تمام لوایح مشارکت قراردادهای سرمایه‌گذاری در هیئت عالی سرمایه‌گذاری که شش نفر عضو هستند، مطرح می‌شود و در کمیته فنی کارهای مقدماتی انجام و مجدد به هیئت عالی سرمایه‌گذاری برای چکش‌کاری برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه احداث این مجتمع در ۱۰ طبقه روی زمین و سطح اشغال ۵۵ درصد است، ادامه داد: سهم شریک و سرمایه‌گذار هم هزینه ساخت ۱۸ هزار و ۸۸۶ متر زیربنا به میزان ۵۵ میلیارد تومان است.

اخوان با بیان اینکه سهم شهرداری ۴۵ درصد و سهم سرمایه‌گذاری ۵۵ درصد است، افزود: این موضوع در هیئت عالی سرمایه‌گذاری مطرح‌شده و مورد موافقت قرارگرفته است.این لایحه با رأی اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.

لایحه بعدی اخذ مجوز امضای تفاهم‌نامه شهرداری و معاون وزیر ارتباطات و فناوری و مدیرعامل مخابرات و رئیس هیئت‌مدیره شاتل بود که در صحن علنی شورا قرائت شد. این لایحه مربوط به پروژه شهر هوشمند، فیبر نوری، پوشش وای فای و غیره است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم در این رابطه اظهار داشت: این قرارداد منعقد شده و در پی گرفتن مجوز اجرا و امضای تفاهم‌نامه هستیم.

محسن رنجبر ابراز کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه، فیبر اختصاصی مربوط به شهرداری است و به لحاظ امنیتی قابلیت اشتراک‌گذاری ندارد، این مسئله مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: شاتل برای شهر قم مجوز ارائه خدمات FTTX  دارد درحالی‌که هیچ شرکت دیگری این امکان برایش وجود ندارد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم ادامه داد: در حال حاضر به دنبال آن هستیم که از ظرفیت ایجاد شده توسط شهرداری استفاده بهتری کرده و خدمات ارائه‌شده به شهرداری را غنی کنیم، حتی مخابرات هم باید در این زمینه با شرکت شاتل همکاری کند.

رنجبر تأکید کرد: این قرارداد یک فرصت ویژه است که شرکت شاتل مجوز گرفته خدمات FTTX را در تهران و چند استان دیگر گسترش دهد و در صورتی ‌که این فرصت را در اختیارش قرار ندهیم این خدمات را در استان‌ها و شهرهای دیگر ارائه می‌دهد.

احمدی قمی یکی دیگر از اعضای شورای شهر قم نیز در این زمینه اظهار داشت: شاتل در میان سایر شرکت‌های خدمات‌رسان سرآمد بوده و فضاهای خوبی برای شهروندان تهرانی اجرا کرده است باید این تفاهم به شورا آمده به آن سرعت ببخشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه صرفاً تفاهم‌نامه تصویب شود و پس از تبدیل تفاهم‌نامه به قرارداد، آن را در صحن علنی شورا تعیین تکلیف کرده و رأی‌گیری کنیم.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر قم باید اجازه امضای تفاهم‌نامه را بگیریم که در شورای اسلامی شهر گرفته شد.

در پایان تصمیم بر این شد که لایحه به کمیسیون عودت داده‌ شده و نظر کمیسیون در قالب یک نامه به شهرداری اعلام شود که امضای تفاهم‌نامه از نظر شورا بلامانع است.

همچنین در بخش پایانی این جلسه محرری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری به قرائت لوایح این کمیسیون پرداخت که این لوایح به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true