×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۶ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
آیت الله امینی در گذشت

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز،آیت‌الله امینی نجف ابادی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان و از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم بود.

تولد و دوران کودکی آیت الله ابراهیم امینی

آیت الله ابراهیم امینی در سال‌ ۱۳۰۴ در نجف‌ آباد در خانواده‌ مذهبی‌ و علاقه‌مند به‌ اهل‌ بیت‌ علیهم‌السلام دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ حسین‌ نام‌ داشت‌ و پیشه‌اش‌ کشاورزی‌ بود و از محصول‌ باغ‌ شخصی‌ خود، زندگی‌ خانواده‌ را تأمین‌ می‌کرد. مادرش‌ نیز خانه‌دار بود. پنج‌ ساله‌ بود که‌ پدرش‌ را از دست‌ داد و تنها راه‌ معیشت‌ خانواده آن‌ها، اجاره‌بهای‌ ملکی‌ بود که‌ داشتند. از این‌ رو زندگی‌ آن‌ها در آن‌ روزگار به‌ سختی‌ می‌گذشت؛ پدر و جد او از افراد متدین‌ و خیر بودند و به‌ فقیران‌ و محرومان‌ کمک‌ می‌کردند.

این استاد حوزه علمیه در قم ادامه رسائل‌ و مکاسب‌ را نزد آقای‌ سلطانی‌، حاج‌ آقا رضا بهاءالدینی‌ و آقای‌ مجاهدی‌ خواند. جلد اول‌ کفایه‌ را نزد آیت الله مرعشی‌ و جلد دوم‌ را نزد آیت الله گلپایگانی‌ و بخش‌ حکمت‌ منظومه‌ را نزد آیت الله سید محمدحسین‌ طباطبایی‌ به‌ اتمام‌ رساند. در درس‌های‌ خصوصی‌ علامه طباطبایی که‌ در شب‌های‌ پنج‌شنبه‌ و جمعه‌ تشکیل‌ می‌شد شرکت‌ می‌کرد و بخشی‌ از کتاب‌ اسفار و کتاب‌ تمهید القواعد و چند جلد از بحارالانوار و منطق‌ شفا را در آنجا فراگرفت‌.

وی در درس‌های خارج‌ فقه‌ و اصول‌ آیت الله بروجردی‌ و در درس‌ خارج‌ اصول‌ امام‌ خمینی شرکت‌ می‌نمود. بعدها که‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ امام‌ نیز تشکیل‌ شد، در آن‌ شرکت‌ می‌جست‌. آیت الله امینی‌ در طی‌ این‌ سال‌ها با طلاب‌ فاضل‌ بسیاری‌ رابطه‌ دوستی‌ و رفاقت‌ داشت‌ و دروس‌ آموخته‌ را مباحثه‌ می‌کرد که‌ از جمله‌ آن‌ها آقایان‌ سید کمال‌ الدین‌ موسوی‌، شیخ‌ ابوالقاسم‌ محمدی‌، شیخ‌ عبدالله‌ جوادی‌ آملی‌ و شیخ‌ عباس‌ ایزدی‌ را می‌توان‌ نام‌ برد. وی‌ در سال‌های‌ تحصیل‌ خود از امر تدریس‌ نیز غافل‌ نماند و بسیاری‌ از کتب‌ درسی‌ را تدریس‌ می‌کرد.

فعالیت‌های علمی و فرهنگی‌

فعالیت‌های علمی و فرهنگی‌ آیت الله امینی‌ فراوان‌ است‌. از جمله‌ می‌توان‌ به‌ سفرهای‌ تبلیغی‌ او در مناطق‌ مختلف‌ کشور اشاره‌ کرد. همچنین‌ وی‌ در بسیاری‌ از سمینارهای‌ علمی‌ داخل‌ و خارج‌ کشور حضور داشته‌ و به‌ ایراد سخن‌ پرداخته‌ است‌ که‌ برخی‌ از آنان‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌.

فعالیت‌های سیاسی آیت الله ابراهیم‌ امینی

فعالیت‌های مهم سیاسی‌ آیت الله امینی‌ از سال‌ ۱۳۴۱ با شرکت‌ در جلسه‌ای‌ سری‌ که‌ مفاد آن‌ اصلاح‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، تبلیغ‌ اسلام‌، امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر و سعی‌ در اجرای‌ احکام‌ سیاسی‌، اجتماعی‌ و اقتصادی‌ اسلام‌ بود؛ آغاز شد. این‌ جلسه‌ بعدها به‌ تشکیل‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ منجر شد. آیت الله امینی‌ یکی‌ از اعضای‌ فعال‌ آن‌ در پیش‌ و پس‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ بوده‌ است‌.

وی در مسئله بازداشت امام‌ و تبعید او به‌ نجف‌ و ترکیه‌، رابط‌ میان‌ امام‌ و برخی‌ از علما بود که‌ به‌ دلیل‌ این‌ گونه‌ فعالیت‌ها مورد تعقیب‌ واقع‌ شد. او در دوران‌ حضور امام‌ در پاریس‌ به‌ دیدار او رفت‌ و از یازده‌ نفری‌ بود که‌ پس‌ از ارتحال‌ آیت الله حکیم‌، اعلامیه مرجعیت‌ امام‌ خمینی‌ را امضا کرد. پس‌ از انقلاب‌ نیز در فعالیت‌های‌ سیاسی‌ گوناگون‌ شرکت‌ داشت‌ و همواره‌ مدافع‌ امام‌ و مقام‌ معظم‌ رهبری‌ بود.

برخی از مسئولیت‌های آیت الله امینی پس‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:

۱. نماینده امام در امور استان‌ هرمزگان‌؛
۲. نماینده امام در امور استان‌ مازنداران‌؛
۳. نماینده امام در اجرای‌ فرمان‌ عفو در همدان‌، ملایر و نهاوند؛
۴. عضویت در شورای بازنگری‌ قانون‌ اساسی‌ با حکم‌ امام‌؛
۵. سه دوره نمایندگی‌ در مجلس‌ خبرگان‌ از چهار محال‌ و بختیاری‌؛
۶. نایب رئیس مجلس‌ خبرگان‌؛
۷. ریاست دبیرخانه مجلس خبرگان‌؛
۸. عضویت در هیأت امنای‌ دانشگاه‌ امام‌ صادق‌ علیه‌السلام و مجمع‌ جهانی‌ علوم‌ اسلامی‌؛
۹. عضویت در جامعه مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛
۱۰. امام جمعه شهر قم‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌.

آیت الله ابراهیم امینی نجف‌آبادی متولد سال ۱۳۰۴ شمسی، عضو برجسته جامعه مدرسین قم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امام جمعه قم تا سال ۱۳۸۴ و از شاگردان برجسته آیت الله بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی بود.آیت الله ابراهیم امینی نجف‌آبادی (متولد ۱۳۰۴ش) نائب رئیس اسبق مجلس خبرگان رهبری، عضو برجسته جامعه مدرسین قم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امام جمعه قم و از شاگردان برجسته آیت الله بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی بوده است.

او همچنین عضو شورای بازنگری قانون اساسی بوده و در اوائل انقلاب به عنوان نماینده امام خمینی به شهر‌های نهاوند، هرمزگان، مازندران، همدان و ملایر رفته است.

او در سال ۱۳۵۸ به مأموریت از امام خمینی به ترکمن‌صحرا رفته و به اختلافی که بین مردم و مالکین و اربابان توسط گروهک منافقین ایجاد شده بود، پایان داد.

عضویت در شورای عالی مجمع جهانی اهلبیت (ع)، امامت جمعه شهر قم از دیگر مسؤولیت‌های او به‌شمار می‌آید.

آیت‌الله ابراهیم امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه جمعه همزمان با شب اول ماه مبارک رمضان پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری در بیمارستان شهید بهشتی قم دار فانی را وداع گفت.

پیکر آیت الله امینی در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده می‌شود

پیکر مرحوم آیت الله امینی شنبه ششم اردیبهشت‌ماه بدون حضور مردم در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده می‌شود.

پیکر مرحوم آیت الله ابراهیم امینی عضو مجلس خبرگان روز شنبه ششم اردیبهشت‌ماه در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده می‌شود.

یادآوری می گردد به دلیل شرایط کرونا، مراسم تشییع و تدفین این استاد حوزه علمیه قم به صورت عمومی برگزار نمی شود.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true