×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
حضور جهادی در هلال احمر برایم افتخاری بزرگ است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوزدکتر ابوالفضل مظفری، فوق تخصص بیماری‌های ریه و آی‌سی‌یو، یکی از تلاش‌گران نام آشنای عرصه خدمات داوطلبانه در هلال احمر است.

وی در سالهای اخیر با حضور در بسیاری از ماموریت‌ها به ویژه در قالب کاروان سلامت و نذر آب خدمات ارزنده‌ای را به مردم در مناطق محروم ارائه داده و امروز در جبهه مقابله با کرونا، به عنوان یکی از پزشکان و مدافعان سلامت، فعالیت‌های چشمگیری در روند شناسایی بیماران و روند درمان دارد.

با توجه به خدمات و فعالیت‌های این فوق تخصص تلاش‌گر و خستگی ناپذیر، گفتگوئی ویژه با وی انجام داده‌ایم که با هم مرور می‌کنیم.

 از چه سالی داوطلب هلال احمر شدید؟
از ۴ سال قبل به عنوان داوطلب فعالیت خود را در هلال احمر آغاز کردم.

چگونه با هلال احمر آشناشدید؟
خیلی به فعالیت‌های هلال احمر علاقه‌مند بودم و در گذشته نیز جز گروه های داوطلب و جهادگر بودم سپس با مسئول نیروهای داوطلب در هلال احمر قم آشنا شدم و بعد مشارکت داوطلبی خود را به صورت مستمر آغاز کردم.

در این مدت در چه برنامه هایی مشارکت داشتید؟
معمولا در قم و روستاها در اجرای طرح کاروان سلامت از داوطلبان ثابت هستم و خارج از استان هم برای اجرای طرح نذر آب به لرستان و سیستان و بلوچستان رفتم، آنجا هم به عنوان پزشک و یا برای تامین داروها و مسئول هماهنگی پزشکان تیم و ویزیت رایگان به فعالیت پرداختم و به طور کلی حضور جهادی و فعالیت داوطلبانه در هلال احمر، برای من افتخاری بزرگ است.

حضور در فعالیت‌های هلال احمر چقدر زمان از شما می گیرد و چه چیزی در برابر آن به دست می‌آورید؟
احساس می کنم وقت کمی در این کار گذاشته‌ام و طبق وظیفه‌ای که نسبت به جامعه و مردم دارم کاری انجام ندادم و زمانی از من نمی‌گیرد، در بیمارستان و مطب و حتی در ستادهای مقابله با کرونا توقع بیشتری از خودم دارم و هنوز بدهکار مردم هستم.

چه توصیه ای به دیگران برای دعوت به فعالیت‌ها عام المنفعه دارید؟
من ۵۲ سال سن دارم و روحیه‌ام از ابتدا این بوده است و خیلی اتفاقی با هلال احمر آشنا و به این کار علاقه‌مند شدم، همکاران زیادی هستند که چنین روحیه‌ای دارند و علاقه‌مند هستند وارد این حوزه شوند، اینکه همه همکاران پای کار نیستند به علت عدم آشنایی با هلال احمر است، اگر اطلاع رسانی وسیعی نسبت به اقدامات باشد و ارتباط مستقیم مرتب شکل بگیرد، همکاران پزشک و کادر درمانی دوست دارند حضور فیزیکی در روستاها و کاروان‌های سلامت و در بحث خرید دارو و تجهیزات داشته باشند و ظرفیت های زیادی در این زمینه وجود دارد.

شما اعتقاد دارید اگر اطلاع رسانی مستمر صورت بگیرد افراد بیشتری از حوزه درمان داوطلب خدمت به مردم هستند؟

بله، در قم بیش از ۱۷۰ مطب خصوصی و تعدادی درمانگاه و بیش از هزار پزشک داریم و این ها ظرفیت‌های مهمی هستند. اما تعداد داوطلبان در میان کادر درمانی کم است به ویژه در قم که شهری مذهبی است، علاقه بیشتری در کادر پزشکی و درمان به این نوع خدمات وجود دارد، کل پزشکان و کادر درمانی و پرسنل درگیر مقابله با کرونا هستند و تعداد زیادی مبتلا شدند و با اینکه می دانستند احتمال دارد مبتلاشوند وارد این کار شدند، این روحیه فداکاری در جامعه است و کرونا، روحیه جهادی را به خوبی نشان داد.

فعالیت‌های داوطلبانه شما در هلال احمر چه تاثیری در ارتباط شما با مردم دارد؟
نسبت به کاری که انجام می دهم میزان تقدیر و قدردانی مردم بیشتر است و لطف آن را با همه وجود می‌بینم و روحیه ام بهتر می‌شود. حس دوری زمانی وجود داشت و فاصله بین مردم و پزشکان بود و الان خیلی کمتر شده است، وقتی مردم حس می‌کنند نیروی فوق تخصص پای کار می‌آید و هیچ واهمه‌ای از ابتلا به کرونا ندارد، مردم این را می‌بینند، و ارتباط همدلانه می شود.

بنده روزانه صبح ۴۰ بیمار در آی‌سی‌یو و حدود ۱۰۰ بیمار کرونایی در عصر می‌بینم و حس نمی‌کنم کار خاصی انجام می‌دهم اما مردم قدرشناس هستند و می فهمند کسی که درس خوانده و تلاش کرده و فوق تخصص دارد و از جانش مایه بگذارد و پای کار بیاید ارزش دارد، دیگر پزشکان و کادر درمانی نیز همین گونه فداکاری می‌کنند.

این فعالیت‌ها چه تاثیری در زندگی شخصی شما دارد؟
بسیار اثرگذار است، وقتی خدا می‌فرماید عمل صالح در راه خدا، در قلوب مردم نیز محبت ایجاد می‌کند قطعا اثر دارد، خودمان فکر می‌کنیم کاری نکرده‌ایم، وقتی می‌بینیم دنیا خیلی کوچک است و همه رفتنی هستیم و آخرت ماندگار است و دنیا مزرعه ای برای آخرت است و پلی برای رسیدن به خداست، اگر چنین تصوری باشد احساس خوبی داریم، ترس از مرگ و رفتن خیلی اثرگذار است اگر همه چیز را برای آخرت بگذاریم خیلی تغییر می کنیم، شاید مهمترین نتیجه تلاش آن، احساس آرامش در زندگی است.

به نظر شما بهترین فعالیت در این خصوص پایان کرونا چیست؟
انجام تکلیف بهترین کار است، از نگاه من این است که مبتلایان را شناسایی کنیم، هر فرد بیمار چند نفر را مبتلا می کند و باید بیماران را برای پیشگیری از شیوع شناسایی کنیم، سپس آنها را درمان و آلام آنها را کم کنیم، در حوزه خودم بهترین فعالیت می تواند این باشد که، بیماران را قرنطینه کنیم به آنها اطاعات اجتماعی و بهداشتی بدهیم و توصیه کنیم چگونه بیمار نشوند، آگاهی بخشی خیلی اهمیت دارد و هر کس در حوزه خودش باید به این وظیفه مهم عمل کند، هلال احمر در حوزه خیلی کمک کرده است و کادر درمانی و اقشار مردم و مسئولان در توان خود به تکلیف خود عمل کرده‌اند.

چه تعریفی از داوطلب و کار داوطلبی دارید؟
داوطلب به کسی می گویند که بدون چشمداشت و انتظار اجر مادی بیاید و خدمتی را ارائه دهد، شاید نیروی جهادی همان داوطلب باشد وقتی پای کار است و با رضایت دست به تلاش می‌زند و خسته نمی‌شود و بدون هیچ چشمداشتی به خدمت می‌پردازد.

ویژگی داوطلب از نظر شما چیست؟
مهم ترین ویژگی داوطلبان، تلاش است، نباید فرد داوطلب مثل نیروی اداری باشد و ساعت بزند و منتظر باشد وقت تمام شود بلکه باید با جان و دل و شبانه روزی تلاش کند، ویژگی دیگر اخلاص است و کار باید برای خدا باشد.

تا چه زمانی به فعالیت‌های داوطلبانه ادامه می دهید؟
تا هر وقت توان داشته باشم دوست دارم خدمت کنم و از خدا می‌خواهم به من توان لازم خدمت در این مسیر را بدهد.

به نظر یک متخصص، کرونا چه زمانی تمام می‌شود؟
کروناویروس برای دوران حال نیست و شاید در گذشته بوده است و ده درصد از علائم سرماخوردگی را داراست، اگر این کرونا یک باره بزرگ شد و خود را نشان داد برای این است که از حیوان به انسان منتقل شد و انسان در مقابل آن آنتی بادی نداشت و به همین علت جهانگیر شد.

باید تعداد زیادی به این بیماری مبتلا شوند تا پیک آن از بین برود، بعد افت محسوس می‌کند. این ویروس تا چند ماه در جامعه پایدار می ماند و آن نوع کرونایی که مرگ و میر داشته باشد کمتر می شود، این ویروس خاصیت وحشی دارد و هر چه بگذرد ضعیف می شود کرونا این گونه است.

هر ساله بیماری آنفلوانزا در پیک خود بسیاری از مردم را مبتلا می‌کند، پیک این بیماری نیز تمام می‌شود، و هر روز شدت بیماری کمتر می شود ما افتی را از فرودین داشتیم و دوباره اوجی داشتیم، اما شدت در مرگ و میر کمتر شده است، کرونا با ماست و باید این را بپذیریم و بهداشت را رعایت کنیم و فاصله گذاری اجتماعی داشته باشیم، افرادی در معرض خطر بیشتر هستند که بیماری ریوی داشته باشند و باید مراقب باشند مبتلا نشوند، کرونا برای افراد بیمار و سالم خطرناک است و برای افراد کم خطر نیز باید مراقبت‌های لازم اتخاذ شود، باید مراقب گروههای پرخطر و آسیب پذیر باشیم تا از اوج بیماری عبور کنیم.

نظر خانواده در مورد فعالیت های داوطلبانه شما چیست؟
در کنار هر مرد موفق یک بانوی فداکار است، اگر او نخواهد نمی شود این همه فعالیت داشت، شبهایی می شد که من شبانه روز درگیر کار بودم و همسرم به امور رسیدگی می کرد، بسیاری از کارهای من بر دوش آنهاست، اگر دغدغه‌ای نباشد من راحت‌تر به وظیفه‌ام می رسم، خانواده‌ام مشوق من بوده و همواره حمایت و همراهی معنوی زیادی داشته اند و به همین دلیل توانستم به فعالیت ها ادامه بدهم.

خاطره ای خاص از فعالیت های خود در این سالها دارید؟
من به استان های مختلفی رفته ام اما به سیستان و بلوچستان نرفته بودم، چیزی که آن جا دیدم برای کشور ما فاجعه است. مردم حتی آب و تانکر نداشتند و از ابتدایی ترین لوازم زندگی برخودار نبودند. وقتی زندگی مردم را می دیدم از خودم شرمنده بودم در آن زمان تعدادی تانکر خریداری شد و مردم خوشحال بودند. بخشدار و امام جمعه منطقه آمدند و قدردانی کردند و با وجود اینکه امکانات نداشتند، مهمان نواز بودند و امید دارم با فعالیت در هلال احمر این خدمات ادامه یابد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true