×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
نخستین گام‌ بازآفرینی شهری در باغ‌پنبه قم برداشته شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛در پی ابلاغ سند ملی راهبردی احیاء، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد شهری و پیرو آن تشکیل ستادهای بازآفرینی شهری پایدار در سطوح ملی و استانی؛ و همزمان با فعال‌شدن ستاد بازآفرینی شهر قم از سال ۱۳۹۴، پیگیری مطالبات و جذب اعتبارات، همچنین تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی در خصوص نحوه اقدام و مداخله در بافت‌های ناکارآمد شهر قم صورت گرفت.

در این راستا بازآفرینی محله باغ‌پنبه بدلیل دارا بودن اولویت و نیز بدلیل سابقه فعالیت مهندسین مشاورِ متولی نهاد توسعه این محله و همچنین تهیه طرح احیاء و بهسازی محور فرهنگی و گذر تاریخی مزبور، در دستور کار قرار گرفت.

محله باغ‌پنبه درمرکزشهرقم،درداخل هستۀتاریخی شهر،درمنطقه ۷ شهرداری قم و درکنارعناصرشهری مهمی مانندحرم حضرت معصومه (س) و مجموعۀ بازار قم واقع شده است.

چشم‌انداز نوع اقدام در این محله بدلیل دسته‌بندی در زمره گونه بافت تاریخی،بمنظور ایجاد محلاتی پایدار برای سکونت و فعالیت، بهره‌مند از عناصر و ارزش‌های ملموس و غیرملموس مذهبی، تاریخی، فرهنگی شهر، خوانا و جذاب برای حضور زائران و گردشگران در راستای زیارت و سیاحت تعریف می‌شود.

لذا با بررسی تک‌عنصرهای باقی‌مانده از معماری گذشته در بافت محله که می‌توان با حفاظت و ترویج آنها، از حذف کامل ویژگی‌های خاص بافت جلوگیری کرد؛ در سال ۱۳۹۴ خانه تاریخی لاجوردی‌زاده به تملک اداره کل راه و شهرسازی درآمد. وجود خانه تاریخی یزدان‌پناه با کاربری رستوران سنتی و نیز تملک خانه تاریخی سلامتی با هدف حفظ، احیاء و توسعه فعالیت مشابه، از دیگر پتانسیل‌های موجود در محله است.

اهداف پروژۀ بازآفرینی محله تاریخی باغ‌پنبه و محیط پیرامونی به شرح ذیلتعریف شد:

  1. محله‌ای مناسب برای سکونت و فعالیت، ایجاد حس تعلق به محیط، امنیت و سرزندگی
  2. استفاده از پتانسیل محله جهت تقویت صنعت توریسم و تبدیل آن به صنعتی پایدار
  3. اهمیت محله به لحاظ نزدیکی به حرم حضرت معصومه (س) جهت توسعه اقتصادی، تجاری و توریستی
  4. معرفی محله‌ای با هویت تاریخی، فرهنگی، گردشگری در محدوده بازار و معرفی خانه‌های تاریخی محدوده
  5. تقویت محله‌ای پایدار از لحاظ اقتصادی و اجتماعی و حمل و نقل شهری؛ با رویکرد پیاده‌محور
  6. محله‌ای خودکفا و به عنوان یک محدوده فراشهری که نیازهای عمده ساکنین محله و شهر را فراهم کند.

در این راستا قرارداد ساماندهی و مرمت شهری گذر باغ‌پنبه و محیط پیرامونی آن در ابتدای سال ۱۳۹۷ و در ۳ فاز اجرایی با پیمانکار بسته شد و تا قبل از پایان سال نیز عملیات کلی هر ۳ فاز تکمیل و بهره برداری شد. طول مسیر حدود۶۸۰ متر و بیش از ۴۳۰۰ مترمربع حجم عملیات اجراییمحور است.اعتبار هزینه شده برای کل محور تاکنون بالغ بر ۳۶ میلیارد ریال بوده است.

بنابراین،تحقق بازآفرینی این قبیل بافت‌ها،نیازمندتشخیص صحیح وبهره‌گیری ازپتانسیل‌های آن است تاازطرفی برای ساکنان،شرایط مطلوب زندگی رافراهم کندوازسوی دیگر در شهری مانند قم بتوان از ظرفیت توریستم مذهبی نهایت بهره را برد و بازدیدکنندگان بتوانندازوضوح وشفافیت فضاهابه هویت شهروندان وبومیان مناطق پی برده ونمادی ازمواریث فرهنگی و اجتماعی گذشته رانیز درک نمایند.

همچنین نظر به تفاوت مراکزتاریخی و محلات شهردر حوزه‌هایفرهنگ،تاریخ،آدابورسوموشیوۀ زندگی، توجه ویژه به رویکرد بومی‌سازی در مقوله بازآفرینی پایدار شهری ضروری است.

با تشکر از تلاش همگانی عوامل ذیربط در بازآفرینی یکپارچه شهر قم و مساعدت همه دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری پایدار؛ امید داریم این سرآغاز، روزی با همت مجدانه ساکنان محلات بطور ملموس‌تر و گسترده‌تری محقق شود.

*فهیمه فتاحی زاده: رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان قم و کارشناس شهری

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true