×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
از خیابان‌های آبان تا خیابان‌های دی

از این بابت باید خدا را سپاس گفت اما از جهتی دیگر باید دست به دعا برداشت که «این حماسه» مثل «آن حادثه» موجب خطای محاسباتی و تشدید اشتباهات گذشته از ناحیه حاکمان نشود. باید دعا کرد که پیام حماسه تشییع سپهبد شهید، قاسم سلیمانی و پهلوانانی چون شهید ابومهدی مهندس برخلاف ۹ دی در ذهنیت حاکمان به درستی رمزگشایی و ترجمه شود.
آن‌ها که حماسه امروز عصبانی‌شان کرده، براندازان قدرت‌طلبی هستند که آرمان‌شان صرفا «جابجایی در قدرت» است تا بیایند و در بهترین حالت مثل حاکمان فعلی یا چه بسا بدتر از آن‌ها بر مردم حکم برانند. در این چند روز رسما هر چه به دهانشان آمد بار مردم کردند و حسابی باطن تاریک‌شان را لو دادند.
دسته‌ای هستند که ناتوان ‌و عاجز از جمع زدن آبان و دی، تصور می‌کنند دو ملت متفاوت، دو فضای متفاوت را آفریده یا یک ملت دیوانه، جوگیر‌ و احساسی در دو نقطه بسیار نزدیکِ تاریخ، دو رفتار صد در صد متناقض از خود به جای گذاشته است. و لاجرم مایلند که یکی را از تاریخ حذف و دیگری را استیلا بخشند، این جماعت فارغ از اینکه هوادار آبان باشند یا طرفدار دی به جای بخیه زدن به آبدوغ، باید در اعتیاد به مصرف محتوای کانالیزه شبکه‌های اجتماعی تجدیدنظر کنند و پس از درمان به «ملت آبان و دی» بپیوندند.
آنان که تصور می‌کنند با گرفتن پاچه طیف‌های متنوع مردم به بهانه وجود تفاوت‌های طبیعی‌ و بی‌اهمیت در ادبیات و نحوه گرامی‌داشت شهدای وطن مشغول گرفتن انتقام خون شهدا هستند و می‌کوشند قرائتی واحد، ادبیاتی کلیشه‌ای و استانداردهایی باسمه‌ای را سیطره بخشند، بهترین دوستانِ احمق برای ترامپ هستند و اصلا نفهمیده‌اند قضیه چیست و نخواهند هم فهمید.
دسته‌ای هم نه از پدیده آبان تعجب کردند و نه از حماسه دی ماه در خیابان‌های تهران جا خوردند، هر دو را دو منزل در مسیر قافله ملتی بسیار رنجور و در عین حال بسیار هوشمند دیدند که فطرتا طریق بقا و سلوک انسانی را در ایستادگی هم‌زمان مقابل استکبار و استبداد در همه جای جهان یافته است، این‌ها می‌توانند خرسند باشند که یک بار ‌دیگر در آزمون ایستادگی‌ در‌ صف ملت سربلند بیرون آمده‌اند.
قافله ملت لحظاتی قبل از منزلگاه دی هم عبور کرد و مقصد بعدی را نشانه رفت اما قطعا عده‌ای در «خیابان‌های دی» جا می‌مانند، همچنان که مشتی در «خیابان‌های آبان» خیمه زدند. این هر دو از کاروان مردم جامانده‌اند و ناگزیر نیش عقرب تنهایی را مزه‌مزه می‌کنند. از ناحیه‌شان زحمات اضافه تولید می‌شود که البته مستحیل شدنی است.
خشم مردم در آبان «حاکمیت» را به هراس انداخت و در دی «دشمنان همین حاکمیت» را انگشت به دهان و زمین‌گیر کرد. این خلایق خارق‌العاده را متاسفانه و همواره نخبگانی علیل و ناظرانی کور تحلیل و روایت کرده و می‌کنند.
حماسه تشییع جوانمردان خاورمیانه حالا تمام شده و برای حراست از حرمت خون و عظمت اثری که بر جای نهاده‌اند باید امیدوار بود که این کلیشه‌های کشنده تکرار نشوند تا آنچه بر ۹ دی رفت و خون به دل‌مان کرد دوباره فرصت جولان نیابد:
۱- ثبت سالگرد حماسه تشییع شهدای مقاومت در تقویم رسمی کشور با تصویب شورای فرهنگ عمومی
۲- برگزاری تجمعات محقر و مبتذل دو‌لتی در سالگردهای حماسه تشییع شهدای مقاومت
۳- بهره‌برداری سیاسی دو گروه سیاسی سابقه دار در حاکمیت
۴- تولید انبوه محتوای فرهنگی نازل، دستوری و دولتی
۵- تاسیس بنیادها و نهادهای تازه به نام شهدای تشییع شده
۶- ایجاد تغییرات بی‌قاعده، مضحک و نیاندیشیده در نام اماکن شهری به نام شهدای مقاومت، از کوچه بن بست و پارک و ورزشگاه گرفته تا ساختمان‌های دولتی و خیابان‌ها و میادین و بزرگراه‌ها
۷- ممانعت دولتی از تداوم حیات خرده روایت‌های مردمی و تلاش برای یک‌دست‌سازی آن‌ها
۸- استفاده از ادبیات تولید شده در نتیجه شهادت حاج قاسم و ابومهدی صرفا برای پر کردن خلاء محتوا در سخنرانی‌هایِ بی‌خاصیتِ مسئولانِ بی‌سواد
۹- تبدیل شدن نام شهدای مقاومت به کد رمزگذاری شده خودشیرینی و ماله کشی نزد کسبه سیاسی
و …
برای ارتباط: @m_h_heydari
آیدی کانال: @heydari_m_h
پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true