×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
امیر مهدی‌زاده در مادرید طلایی شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز به نقل از فارس؛ستاره درخشان کاراته قم در یک دهه اخیر امیر مهدی‌زاده است که برای تمامی علاقمندان به ورزش به ویژه جامعه بزرگ کاراته قم و ایران یک چهره‌های شناخته شده محسوب می‌شود، کاراته‌کایی که در سطح میادین بین‌المللی، آسیایی، جهانی، جام جهانی و بازی‌های آسیایی افتخارات زیادی کسب کرده و با دو طلا و یک برنز جهانی‌، بهترین عملکرد یک کاراته‌کای ایرانی را در مسابقات جهانی به ثبت رسانده است.

ناکامی‌های متعدد مهدی‌زاده بعد از جاکارتای ۲۰۱۸

اما مهدی‌زاده بعد از کسب مدال نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتای اندونزی در شهریور ماه سال ۱۳۹۷، بیش از یک سال را با ناکامی‌های متعدد در اعزام‌های مختلف برون‌مرزی پشت‌سر گذاشت تا اینکه در آخرین مرحله لیگ جهانی کاراته‌وان سال ۲۰۱۹ در مادرید اسپانیا به این روند پایان داد.

مرد اول کاراته قم و چهره درخشان کاراته کشورمان که به دلیل عدم حضور وزن اختصاصی وی یعنی منهای ۶۰ کیلوگرم در بین اوزان المپیکی ناگزیر به تغییر وزن شده و باید در یک وزن بالاتر یعنی منهای ۶۷ کیلوگرم برابر حریفان خود به منظور کسب سهمیه المپیک به میدان برود، در ماه‌های اخیر سختی‌های زیادی را تحمل کرد.

جای خالی مدال المپیک در افتخارات مهدی‌زاده

با توجه به اینکه کاراته برای نخستین بار مجوز حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن را کسب کرده، مهدی‌زاده قصد دارد با کسب سهمیه حضور در این رویداد بزرگ ورزش جهان، تنها جای خالی ویترین افتخارات خود یعنی مدال المپیک را پر کرده و آنگاه از دنیای قهرمانی خداحافظی کند.

تنها طلای مهدی‌زاده در میادین مهم سال ۲۰۱۹

در هر حال سال ۲۰۱۹ تا قبل از آخرین مرحله مسابقات لیگ جهانی کاراته‌وان برای مهدی‌زاده با اتفاقات منفی زیادی سپری شده بود تا اینکه مهدی‌زاده تمام عقده‌های خود را بر سر حریفان حاضر در این مرحله از رقابت‌ها خالی کرد و با شکست دادن تمام آنها به مدال طلای لیگ جهانی دست یافت.

رقابت کاراته‌کاهای ۸۹ کشور در لیگ جهانی مادرید

این در شرایطی است که در هفتمین و آخرین مرحله لیگ برتر کاراته‌وان سال ۲۰۱۹ به میزبانی شهر مادرید اسپانیا با حضور ۷۳۷ کاراته‌کا از ۸۹ کشور جهان به انجام رسید و مهدی‌زاده در سالن مجموعه ورزشی پابیون سوس آره‌نا مادرید چشم‌ها را به خود خیره کرد و روی سکوی قهرمانی ایستاد.

این رقابت‌ها بر روی چهار تاتامی به انجام رسید، مسابقاتی که البته برای کاراته‌کاهایی که مراحل قبلی لیگ جهانی و دیگر تورنمنت‌های انتخابی برای کسب سهمیه المپیک را به خوبی و با کسب امتیاز پشت‌سر گذاشته بودند اهمیت زیادی داشت و امتیازات آن برای رزرو بلیط توکیو ۲۰۲۰ حائز اهمیت بود.

۶ پیروزی امیر برای رسیدن به طلا

مهدی‌زاده که نماینده کاراته ایران در وزن منهای ۶۷ کیلوگرم مردان این رقابت‌ها بود در نخستین رقابت خود برابر ولوزو کامیلیو از شیلی با نتیجه ۳ بر ۲ پیروز و راهی مرحله دوم شد، سپس مقابل حاج عامر یونس اولاد از بلژیک ۲ بر ۱ به برتری رسید و در دور سوم استیون داکاستا از فرانسه دارنده سه نشان طلای کاراته‌وان ۲۰۱۹ و قهرمان مسابقات جهانی را برد.

مرد پرافتخار کاراته قم بعد از قدرت‌نمایی مقابل حریف فرانسوی، دو رقابت سخت با دو کاراته‌کای سرزمین آفتاب تابان و مهدی کاراته دنیا یعنی رقبای اهل کشور ژاپن داشت و ابتدا در دور چهارم ماسا میچی فونا هاشی از ژاپن را مغلوب کرد و مجوز صعود به نیمه نهایی را به دست آورد، مرحله‌ای که در آن مهدی‌زاده دیگر کاراته‌کای اهل ژاپن یعنی هینوتو شیهارا پیش‌رو داشت و در یک رقابت سخت با نتیجه دو بر صفر مسابقه را برد تا نخستین فینالیست کاروان کاراته ایران در مادرید لقب بگیرد.

مسابقه فینال برای امیر مهدی‌زاده یک رقابت نزدیک و نفس‌گیر بود، پیکارهای که وی برابر عبدالرحیم اوزر عمر از ترکیه برگزار کرد و با نتیجه صفر، صفر به پایان رسید اما مهدی‌زاده با رای داوران پیروز شد تا نخستین طلای کاراته ایران در مادرید اسپانیا را به دست بیاورد و از هفتمین مرحله لیگ جهانی کاراته‌وان در مادرید ۲۰۱۹ خاطره‌ای خوش در ذهن‌ها به جای بگذارد.

مهدی‌زاده پرافتخارترین کاراته‌کای قم

مهدی‌زاده در حالی موفق به کسب مقام نخست، عنوان قهرمانی و نشان طلای هفتمین و آخرین مرحله لیگ جهانی کاراته‌وان سال جاری میلادی شد که دو نشان طلای سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ کاراته جهان و یک برنز سال ۲۰۱۴ دنیا را در کارنامه دارد و دو طلا و یک برنز پیکارهای قهرمانی آسیا، یک طلا و یک نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸، نقره جام جهانی کاراته و طلای کاراته قهرمانی دانشجویان جهان در کارنامه وی می‌درخشد تا از وی به عنوان پرافتخارترین کاراته‌کای قم یاد شود.

مهدی‌زاده همچنان در انتظار کسب سهمیه المپیک

با وجود اینکه مهد‌ی‌زاده از هفتمین مرحله لیگ جهانی کاراته‌وان ۲۰۱۹ مدال طلا گرفت اما به دلیل اینکه اندوخته امتیازی وی یا رنکینگ این کاراته‌کا از دوره‌های قبل لیگ جهانی و دیگر انتخابی‌های مد نظر فدراسیون جهانی کاراته کافی نیست، بنابراین مهدی‌زاده هنوز سهمیه المپیک را کسب نکرده و باید منتظر تورنمنت‌های آتی تا قبل از المپیک باشد اما همچنان به رزرو بلیط توکیو امید دارد.

استاندار قم قهرمانی کاراته کای قمی در مسابقات جهانی را تبریک گفت

استاندار قم در پیامی کسب مدال طلای مسابقات جهانی کاراته توسط امیر مهدی زاده، ورزشکار قمی را تبریک گفت.

در پیام بهرام سرمست که نسخه‌ای از آن روز دوشنبه در اختیار ما قرار گرفت آمده است: کسب مدال طلای مسابقات جهانی کاراته ۲۰۱۹ اسپانیا، توسط جناب آقای امیر مهدی زاده قهرمان قمی بااخلاق و شایسته عضو تیم ملی کاراته کشورمان، افتخاری بزرگ برای ورزش استان قم و موجب غرور و شادمانی مردم عزیز ایران و هم استانی‌های ارجمند گردید.

پیام ادامه یافته است: ضمن ابراز خرسندی، این موفقیت ارزنده ورزشی را به این ورزشکار نامی، مربیان و خانواده محترم وی و نیز جامعه ورزش استان تبریک عرض نموده، توفیق و سربلندی روزافزون همه ورزشکاران و افتخارآفرینان برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و قم مقدس در میدان‌های ورزشی را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.

امیر مهدی زاده در مسابقات لیگ جهانی کاراته در کشور اسپانیا در نخستین مبارزه با برتری ۳ بر ۲ مقابل کامیلو از شیلی کار خود را آغاز کرد و پس‌ازآن با نتیجه ۲ بر یک عامریونساز بلژیک را شکست داد. مهدی زاده دور سوم موفق شد داکاستا از فرانسه را ۳ بر صفر شکست دهد. در ادامه مهدی زاده فوناهاشی از ژاپن را ۶ بر ۲ از پیش رو برداشت و در نیمه‌نهایی هم ۲ بر صفر شنیوهارا دیگر ژاپنی حاضر در این وزن شکست داد و به فینال آخرین مرحله لیگ جهانی کاراته وان راه یافت.

مهدی زاده برای کسب مدال طلا به دیدار «عمر» از ترکیه رفت و این دیدار با نتیجه تساوی صفر بر صفر به پایان رسید درنهایت با رای داوران برنده این دیدار شد و به مدال طلای این رقابت‌ها دست‌یافت.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true