×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
بهترین های دومین دوره جشنواره مطبوعات استان قم تجلیل شدند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قم صبح امروز پنج‌شنبه هفتم آذرماه در در سالن همایش‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد.

این جشنواره که با هدف ارتقای دانش رسانه‌ای استان، ایجاد رقابت مثبت و افزایش انگیزه و خلاقیت رسانه‌ها، توسعه ظرفیت‌های موجود رسانه‌ای استان و آشنایی با ظرفیت‎‌ها و قابلیت‌های رسانه‌ای مکتوب و مجازی و بهره‌گیری از این قابلیت‌ها شکل گرفت.

بخش اصلی این جشنواره در قالب‌های خبر، تیتر، گزارش (شامل گزارش خبری و تصویری)، مصاحبه، یادداشت و سرمقاله، عکس خبری، صفحه آرایی و طنز مکتوب و بخش ویژه در دو موضوع «رونق تولید» و «گام دوم انقلاب» اعلام فراخوان شده بود.

مرحله دریافت آثار این جشنواره در تاریخ ۳ آبان ماه سال جاری به پایان رسید و مراحل داوری نیز توسط استادان برجسته مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

رسالت بوذری که اجرای این مراسم را به عهده داشت با شعری زیبا به استقبال میهمانان و مدعوین این جشنواره رفت. ایشان که به سبک جشنواره فجر داشت این مراسم را اجرا میکرد و مدام روی صحنه راه میرفت در ابتدا از جناب آقای سرمست استاندار قم و آقای امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس و آقای حسینی کاشانی مدیرکل مطبوعاتی اداره کل ارشاد قم برای حضور در این مراسم تشکر کرد و به دلیل کمبود وقت از آقای داستانی رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات قم به‌عنوان میزبان این مراسم دعوت کرد تا در جایگاه قرار بگیرند و برای میهمانان سخنرانی کنند‌.

آقای داستانی در ابتدای سخنان خود به اهمیت برگزاری این جشنواره در قم اشاره کرد و گفت از سال‌های قبل با همکاران خانه مطبوعات به این نتیجه رسیدند که برگزاری جشنواره مطبوعات در سطح استان باعث بالا رفتن سطح اخبار این شهر می‌شود و تصمیم به برگزاری این جشنواره کردند. ایشان گفت که جشنواره امسال نسبت به سال گذشته رشد بسیار قابل قبولی داشته که به‌عنوان‌مثال در بخش گزارش ۱۴۰ اثر دریافت شد که این آمار نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر است که این یعنی در بخش گزارش‌نویسی تحول خوبی در خبرنگاران قمی ایجادشده است. مدیر خانه مطبوعات قم البته به ضعف‌های این دوره جشنواره اشاره کرد و گفت: در بخش خبر، خبرنگاران خوبی در استان وجود دارند ولی در دوره قبل و این دوره جشنواره هیچ اثری نتوانست حائز رتبه اول شود که این نشان می‌دهد در حوزه خبر، رسانه‌های استان به شکل خوبی کار نمی‌کنند.

وی، کمبود گزارش‌های میدانی را دیگر مشکل رسانه‌های استان دانست و افزود: در حوزه گزارش تحقیقی عملکرد رسانه‌های استان نزدیک به صفر است و این در حالی است که این نوع گزارش‌ها بسیار می‌تواند اثرگذار باشد.

ایشان در ادامه گفت: ۳۹۶ اثر به دومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری خبر این استان ارسال‌شده که از این تعداد ۳۳۰ اثر در بخش اصلی و ۶۶ اثر در بخش ویژه است.

در بخش اصلی در رشته گزارش تصویری و مکتوب ۱۰۱ اثر، تیتر ۵۲ اثر، یادداشت و سرمقاله ۵۶ اثر، خبر ۲۱ اثر، مصاحبه ۶۰ اثر، صفحه‌آرایی ۲۱ اثر، طنز مکتوب ۹ اثر و عکس خبری ۱۰ اثر به جشنواره ارسال‌شده است. در بخش ویژه نیز ۳۱ اثر با موضوع رونق تولید و ۳۵ اثر مرتبط با گام دوم انقلاب در سایت جشنواره بارگذاری شده است.

ایشان در انتها از همه شرکت‌کنندگان در این جشنواره تشکر کرد.

نفر بعدی که پشت تریبون رفت آقای حسینی کاشانی مدیرکل ارشاد استان قم بود. ایشان نیز که میزبانی این جشنواره را به عهده داشت در ابتدا از میهمانان و مدعوین تشکر کرد و با شعر زیبایی که به مناسبت هفته بسیج سروده بود همه میهمانان را به وجد آورد. وی در سخنان کوتاهی که داشتند گفتند: برگزاری جشنواره مطبوعات کمک می‌کند به رشد مطبوعات استان و خداروشکر در این زمینه حرکت رو به جلویی داریم و جزو معدود استان‌هایی هستیم که توانستیم این جشنواره را برای دو سال پیاپی برگزار کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کار را باید به انجمن‌های صنفی واگذار کرد گفت: دومین دوره جشنواره مطبوعات قم به خانه مطبوعات استان واگذار شد و این حرکتی مثبت در جهت تقویت انجمن‌های صنفی فرهنگی و هنری در استان است.

نفر بعدی که به نمایندگی از هیئت‌داوران پشت تریبون رفت جناب آقای دکتر محمود مختاریان بود. مختاریان روزنامه‌نگار نام‌آشنایی که بیش از هر چیزی با عنوان حرفه‌اش باید او را معرفی کرد و شناخت. وی که سال‌ها در کیهان کارکرده، به الاهرام مصر رفته، مدتی در انگلستان بوده و به همین خاطر به زبان عربی و انگلیسی مسلط است و سال‌هاست علاوه بر کار خبر، در دانشگاه هم تدریس می‌کند از نفوذ رسانه گفت. ایشان می‌گوید اگر می‌خواهید حکومت کنید رسانه داشته باشید و از آمار تیراژ بالای روزنامه‌ها در آمریکا و هند و ژاپن گفت.

ایشان می‌گوید: درست است که ما تحریم شدیم ولی عرصه واقعی نبرد ما با آمریکا رسانه است و دشمن با بیش از ۵۰ شبکه فارسی‌زبان به‌صورت مستقیم با ما وارد جنگ رسانه‌ای شده و اینجاست که ما باید بهترین روزنامه‌نگاران را تربیت کنیم.

مختاریان بابیان اینکه تحولات حوزه رسانه بسیار سرعت گرفته است، ادامه داد: شبکه‌های مجازی طوفانی است که توانسته تغییرات زیادی در حوزه رسانه‌ای ایجاد کند، به‌گونه‌ای که بر اساس مطالعات صورت گرفته بزرگ‌ترین کوچ بشر به تلگرام بوده است.

وی بابیان اینکه در پنج سال گذشته شرایط رسانه‌ای دنیا تغییر کرده است گفت: روزانه میلیون‌ها ایمیل و چندین میلیارد توئیت در دنیا ارسال و منتشر و سه هزار خبرگزاری در لحظه به‌روز می‌شود.

ایشان در انتها گفت که رسانه قدرت ملی است و باید این را پاس بداریم.

در ادامه این مراسم جناب آقای بهرام سرمست استاندار قم به پشت تریبون رفت. سرمست که همواره به خبرنگاران و رسانه‌های قمی با نگاه ویژه‌ای می‌نگرد از اهمیت جایگاه رسانه‌ای قم گفت و تأکید کرد: قم علاوه بر بُعد ملی، دارای بعد بین‌المللی است که انتشار گسترده اخبار قم در رسانه‌های ملی و بین‌المللی مؤید این موضوع است.

سرمست، رسالت اصحاب رسانه قم را بسیار سنگین دانست و اظهار داشت: در شرایطی که دشمنان انقلاب اسلامی، برای مخدوش کردن حیثیت نظام سیاسی کشور بسیج شده‌اند، همه باید به‌صورت یکپارچه در مقابل جنگ رسانه‌ای دشمن فعالانه ایفای نقش کنند.

استاندار قم با تأکید بر اینکه مدیریت استان به گردش آزاد اطلاعات اعتقاد دارد، افزود: اصحاب رسانه قم، همواره به کمک مسئولان استان آمده‌اند و در این مسیر تعامل و همراهی خوبی با مسئولان داشته‌اند.

غیبت علی لاریجانی رئیس مجلس و نماینده مردم قم نیز در این اختامیه از نکات قابل توجه این مراسم بود که میتوان به آن اشاره کرد.

از دیگر حواشی این مراسم میتوان اشاره کرد به تریبون شیشه ای که برای سخنرانی مدعوین تعبیه شده بود که هنوز نیمی از مراسم نگذشته بود با یک تکان کوچک افتاد و شکست که همین موضوع باعث تذکر جدی استاندار به دست‌اندرکاران این مراسم شد.

بر اساس اعلام هیئت داوران نتایج دومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری قم بدین شرح است:

در بخش خبر کسی حائز رتبه اول نشد و حامد اسماعیلی خبرنگار خبرگزاری مهر که از روزنامه ۱۹ دی در این جشنواره شرکت کرده بود با خبر «قمی‌ها می‌خواهند امروز پیروز باشند» توانست رتبه دوم را کسب کند.

صادق چهره‌قانی از خبرگزاری ایلنا با خبر «گفتگو با دکتر ظریف» و محمدباقر محجوب از خبرگزاری حوزه با خبر «انقلابی بودن حوزه خط قرمز حوزه علمیه است» مشترکا مقام دوم جشنواره مطبوعات در بخش خبر را کسب کردند.

مقاله و یادداشت

در بخش مقاله و یادداشت هم همچون بخش خبر کسی نتوانست رتبه اول جشنواره را کسب کند ولی سید محمدمهدی موسوی از همشهری قم با «پژواک اخبار خوب هم باشیم» رتبه دوم را از آن خود کرد.

عبدالصالح شمس الهی از خبرگزاری رسا برای یادداشت «فضای مجازی آیینه عملکرد چه نهادهایی است»، حمیده زند از فرصت امروز بخاطر یادداشت «پلاسکوهای قم روی خط قرمز آتش و آوار» و محدثه نجف زاده بخاطر یادداشت «از ما بهتران بهتر دیده شوند» مشترکا توانستند رتبه سوم را کسب کنند.

تیتر

محمدمهدی عنایت پور از پایگاه خبری شهر بیست با تیتر «استاندار قم سرمست شد» رتبه اول بخش تیتر را به خود اختصاص داد، محمد رضا قربان‌زاده از خبرگزاری آریا با تیتر «۲۰۲۰ و اینترنتی که مناسب نیست» رتبه دوم و حسین حیدری از پایگاه خبری قم فردا با تیتر «شهرگران، شهروندان نگران» به مقام سوم جشنواره در بخش تیتر رسید.

مصاحبه

در بخش مصاحبه خانم زینب آخوندی دیگر خبرنگار مهر که از روزنامه ۱۹ دی در این جشنواره شرکت کرده بود  با مطلب «قم از دو دستگی ضربه خورد» رتبه اول را کسب کرد و سمیه حیدری از خبرگزاری ایرنا با مصاحبه «جمعیت زنان مطلقه تحت پوشش کمیته امداد دو برابر شده است» به مقام دوم رسید و روح اله کرمانی جمکرانی از روزنامه ایمان نیز با مطلب «منوریل قم همچنان روی ریل ابهام» رتبه سوم جشنواره را در بخش مصاحبه کسب کرد.

گزارش خبری

در بخش گزارش خبری سارا تقی زاده از خبرگزاری  فارس با عنوان «چشمان شور به دنبال باقیمانده گنبد نمکی» رتبه اول گزارش خبری را از آن خود کرد    .

یونس عزیزی از خبرگزاری ایبنا با گزارش «گشتی در کتابخانه‌های عمومی مسجد اعظم قم» و زینب آخوندی از روزنامه ۱۹ دی با گزارش «ماجرای ساکنان خیابان ظهور» مشترکا به مقام دوم رسیدند.

همچنین زینب حیدری از خبرگزاری مهر با گزارش «آتش در کمین شهرهای صنعتی قم» رتبه سوم جشنواره را کسب کرد.

عکس

در بخش عکس مهدی بخشی سورکی از خبرگزاری مهر رتبه اول را کسب کرد، محمد جعفری از نشریه ندای وطن به مقام دوم رسید و محسن کرمعلی از خبرگزاری فارس نیز سوم شد.

گزارش تصویری

در بخش گزارش تصویری مهدی بخشی سورکی از خبرگزاری مهر رتبه اول این بخش را از آن خود کرد، محمد رفیعی موحد از خبرگزاری تسنیم به مقام دوم رسید و محسن کرمعلی از خبرگزاری فارس نیز رتبه سوم این بخش را کسب کرد.

صفحه آرایی

در بخش صفحه آرایی محمد مهدی سلیمانی از روزنامه ۱۹ دی با عنوان عاشورا (۱۷ شهریور ۹۸) رتبه اول جشنواره را کسب کرد، جواد قاسمی ورجانی از روزنامه ندای وطن با اثر «کنسرت در قم هرگز هرگز (۲۸ اردیبهشت ۹۸)» به مقام دوم رسید و همچنین سید محمدحسین تقوی از روزنامه اقتصاد آینده با اثر هفت سین (۲۹ اسفند ۹۷) رتبه سوم جشنواره در این بخش را کسب کرد.

طنز مکتوب

وحید حاج سعیدی از فردو نیوز با مطلب «تربیت سفیر با اعمال شاقه» به مقام اول بخش طنز مکتوب رسید، محمدرضا جایروند از روزنامه شاخه سبز با مطلب «چشم امید دولت به رانندگان قمی جهت تأمین بودجه ۹۸» دوم شد و سید علی سجادی از رویداد ایران با مطلب «قمی‌ها تلویزیون هایتان را خاموش کنید» به مقام سوم این بخش رسید.

بخش ویژه «رونق تولید»

وجیهه غلامحسین زاده از خبرگزاری مهر با گزارش «هویت ایرانی در کارگاهی هنری/ نجاری با چاشنی هنر و عشق» رتبه اول جشنواره در بخش ویژه (رونق تولید) را کسب کرد، سمیه حاجی احمدی از روزنامه همشهری قم با عنوان «سرمایه‌های در دست باد در کویر قم» دوم شد و سید محمد ابراهیم جنابان از خبرگزاری ایرنا با عنوان «رونق تولید محافظ کارآمد اقتصاد ملی» نیز سوم شد.

بخش ویژه «گام دوم انقلاب اسلامی»

زهرا چم از نشریه ثروت با مطلب «راهکارهای کلیدی و پیشنهادی گام دوم انقلاب» رتبه اول جشنواره در بخش ویژه (گام دوم انقلاب اسلامی) را کسب کرد، عبدالصالح شمس الهی از خبرگزاری رسا با عنوان «امید پایدار کلید حل مشکلات» دوم شد و سید مرتضی میرسراجی از پایگاه خبری قم نا نیز با عنوان «آسیب شناسی جریان انقلابی در بیانیه گام دوم انقلاب» به مقام سوم جشنواره در این بخش رسید.

در انتهای این مراسم از آثار برتر جشنواره تقدیر به عمل آمد.

پایگاه خبری-تحلیلی فردونیوز در دومین جشنواره مطبوعات خبرگزاری ها و پایگاههای خبری استان قم با مقاله طنز ” تربیت سفیر با اعمال شاقه! نوشته جناب آقای وحید حاج سعیدی از نویسندگان برتر این پایگاه خبری در جایگاه رتبه اول طنز مکتوب ایستاده و موفق به دریافت تندیس و هدیه جشنواره شد.

مدیر مسئول و سردبیر پایگاه خبری تحلیلی فردونیوز این موفقیت بزرگ را به جناب آقای وحید حاج سعیدی و خانواده گرامی ایشان تبریک می گوید و برای ایشان در تمامی عرصه های زندگی آرزوی توفیق دارد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true