×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛سعید خال با اشاره به برگزاری پنجمین نشست کمیته آرامستان‌های کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری قم، اظهار داشت: تشکیل جلسه هم‌اندیشی مدیران عامل سازمان‌های آرامستان‌های کلانشهرهای سراسر کشور در شهر مقدس قم را به فال نیک می‌گیریم و این جلسه با هدف هم‌اندیشی و تبیین هدف‌های مشترک تشکیل شد.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) تصریح کرد: حل مسائل فی مابین، دستیابی به نقاط مشترک و مباحث مورد علاقه طرفین، موضوعات بسیار خوبی مطرح شد؛ چرا که آرامستان و مبانی مدیریتی آرامستان یک مقوله چندوجهی است که به مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، مذهبی و شرعی مربوط می شود.
خال با بیان اینکه تشکیل این جلسات از این رو است که کلانشهرهای کشور تجربیات خوب را در اختیار یکدیگر بگذارند، افزود: سازمان بهشت زهرا به عنوان بزرگترین آرامستان کشور آماده است این تجربیات را در اختیار سراسر کشور به ویژه کلانشهرها قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: موضوعات آرامستان ها بسیار چندوجهی است به دلیل اینکه ارتباط گسترده ای به مسائل مختلف مدیریتی مربوط می شود و اینحا یک سری مقوله های خیلی خوب در حوزه قانونی و اداری از جمله پیگیری قوانین و مدیریت و اساسنامه مشترک و یکپارچه شکل گرفت و تجربیات جدید بحث و تبادل نظر شد و در این هم اندیشی بسیار راهگشا بود.
روند خدمات‌رسانی در آرامستان‌ها باید موجب تسلی خاطر داغدیدگان باشد

رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم نیزگفت: روند خدمات رسانی که در آرامستان ها جریان دارد باید از ابتدای ورود خانواده های داغدار برای انجام امور اداری با آنها همراهی کامل باشد تا موجب تسلی خاطر داغدیدگان باشد.

سیدمجتبی سبحانی ثابت با اشاره به برگزاری پنجمین نشست کمیته آرامستان‌های کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری قم، اظهار داشت: جلسه خوبی بود، خصوصا وقتی مدیرانی با حرفه مشترک و مرتبط جمع شوند، خروجی خوبی دارد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم با تصریح بر اینکه شرط دوام و تأثیر این نشست‌ها، انتقال و تدوین تجربیات است، افزود: اگر تجربیات شهرهای بزرگ به یکدیگر منتقل شود، در این مقوله مهم، شهرهای مذهبی و دیگر شهرها با هم رشد می‌کنند و خروجی آن، نظم و هماهنگی و کاهش استرس خانواده‌های داغدار و مراجعین و ارتقای جایگاه شغلی کارکنان خواهد بود.
سبحانی ثابت با بیان اینکه باید دبیرخانه فعال و پویایی در این مجموعه باشد، خاطرنشان کرد: تبادلات و ارتباطات مدیران عامل باید سریع، منظم و قوی باشد و در موضوعات مختلف باهم تعامل کنند و اگر تجربیات کلانشهرها به خوبی و درستی منتقل شود، به تمام کشور تسری پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: دوستان حاضر در جلسه در پاسخ من گفتند این کار به تازگی شروع شده و امیدواریم حضور این جمع در قم، برکت داشته باشد و بحث مهم آرامستان‌ها توسعه و رشد متناسبی داشته باشد، یادمان نرود این روند خدمات‌رسانی که در آرامستان‌ها جریان دارد باید از ابتدای ورود خانواده‌های داغدار برای انجام امور اداری با آنها همراهی کامل باشد تا موجب تسلی خاطر داغدیدگان باشد.

مسائل مرتبط با آرامستان‌ها نیاز به نگاه جامع و کارشناسی دارد

مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری اراک نیزگفت: باید در برنامه‌ریزی های شهری به صورت جامع و کارشناسی به مسائل مرتبط با آرامستان‌ها پرداخت و این موضوع را که از اهمیت بالایی برخوردار است به صورت تخصصی مورد بررسی و توجه قرار داد.

محمد جعفرپور اهمیت برگزاری پنجمین نشست مدیران عامل آرامستان‌های کلانشهرهای کشور در قم را در ایجاد نظام هماهنگ و انتقال برنامه‌های موفق و تجربیات موثر دانست و اظهار داشت: باید در برنامه‌ریزی‌های شهری به صورت جامع و کارشناسی به مسائل مرتبط با آرامستان‌ها پرداخت و این موضوع را که از اهمیت بالایی برخوردار است به صورت تخصصی مورد بررسی و توجه قرار داد.
مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری اراک متراژ کل آرامستان باغ جنت را ۴۲ هکتار اعلام و اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت دفن حدود ۶ هزار متوفی در شهر اراک وجود دارد که حدود ۳۰ هکتار زمین به منظور طرح توسعه آرامستان اراک خریداری شده است، زمین مجاور آرامستان اراک تا ۵۰ سال آینده ظرفیت دفن اموات را دارد.
جعفرپور افزود: کارکنان این سازمان از نظر روحی و روانی آسیب‌پذیر هستند که در این راستا انتظار می‌رود پرداخت حق و حقوق پرسنل سازمان آرامستان به صورت ویژه لحاظ شود.

مدیریت آرامستان ها در مدیریت بحران شهری موثر است

مدیر مرکز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری قم نیز موضوع مدیریت بحران در تعداد و موقعیت جغرافیایی آرامستان‌ها را از اهمیت بسیاری برخوردار دانست که توجه به این موضوعات در مدیریت شهری بسیار موثر است.

علی‌اکبر رحیمی با اشاره به برگزاری پنجمین نشست کمیته آرامستان های کلانشهرهای کشور در قم، اظهار داشت: طبیعتا در شهرهای مختلف اقدامات گوناگونی انجام می‌شود که با برگزاری این نشست‌ها می‌توان موضوعات را به اشتراک بگذارد تا از تجارب شهرهای مختلف استفاده شود.
مدیر مرکز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری قم گفت: نکاتی را در مورد بحران تشریح کردیم که شاید برای برخی دوستان تازگی داشت و تصویب آنها قطعا می‌تواند راهگشا باشد و شاید یک نقشه راهی را برای آنها به صورت متحد و واحد شکل بگیرد.
رحیمی با اشاره به اینکه دفن اموات باید دارای برنامه مسنجم و نگاه پدافندی باشد،‌ خاطرنشان کرد: حتی در موضوع بحران نیز تعداد و موقعیت جغرافیایی آرامستان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است که توجه به این موضوعات در مدیریت شهری بسیار موثر است.
وی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های قانونی و ارتقای نیروی انسانی و بهره‌مندی از تکنولوژی و امکانات روز نقش بسزایی در رشد و توسعه همه جانبه آرامستان‌ها و مدیریت کارآمد در این حوزه خواهد داشت که نیازمند انسجام و تعامل بیشتر مدیران عامل کلانشهرها و تبادل نظرات و تجربیات آنهاست.

اجماع برای حل مشکلات آرامستان‌ها در آینده نزدیک

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز نیز با اشاره به اجماع مدیران عامل آرامستان‌های کلانشهرهای کشور در قم نسبت به مشکلات فراروی این سازمان‌ها در بحث خدماتی، اجتماعی، فرهنگی و… از تلاش برای رفع بخشی از مشکلات آرامستان‌ها در آینده نزدیک خبر داد.

احد فلاحی در پنجمین نشست مدیران عامل آرامستان‌های کلانشهرهای کشور در قم با اشاره به اینکه در مورد مشکلات فراروی سازمان‌های آرامستان کلانشهرهای کشور در بحث خدماتی، اجتماعی، فرهنگی و… به اجماع رسیدیم،‌ اظهار داشت: در این جلسه تلاش شد بتوانیم بخشی از مشکلات آرامستان‌ها را در آینده نزدیک حل کنیم.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز درخصوص وضعیت معیشتی کارکنان آرامستان‌های کشور نیز گفت: قرار شد از طریق ارسال مصوبه به کمیسیون معاونان خدمات شهری کلانشهرهای کشور و تصویب در آنجا،‌ لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شود و از وزارت رفاه نیز پیگیر شویم که بتوانیم بحث مشاغل سخت و زیان‌آور را برای تمامی کارکنان آرامستان‌ها تعمیم دهیم. اگر این موضوع پذیرفته شود گام موثری در ارتقاء شغلی همه کارکنان آرامستان‌ها برداشته می‌شود.
فلاحی با تأکید بر اینکه ۱۶ آرامستان در سطح تبریز وجود دارد، ادامه داد: پروژه عظیم فاز دوم وادی رحمت و ساخت پارکینگ پنجاه هزار متری برای آرامستان و باند کنترلی برای حل مشکل ترافیک آرامستان در بلوار معراج از جمله اقداماتی بوده که در دست احداث و بهره برداری داریم.
به گفته وی، حدود چهار هزار و ۲۰۰ شهید در هفت آرامستان کلانشهر تبریز آرمیده اند.

آرامستان ها نیاز به توجه و حساسیت بیشتری دارند

سامع با اشاره به اهمیت و موضوعاتی که آرامستان‌ها با آن درگیر هستند از نیاز به توجه و دقت بیشتری به موضوعات درگیر با آن خبر داد تا جنبه معنوی و نیازهای افرد مصیب دیده به درستی پیاده شود.

سید امیر سامع با اشاره به اینکه شهرداری قم میزبان مدیران عامل آرامستان‌های کلانشهرهای کشور و رئیس دبیرخانه کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست کلانشهرهای کشور بود، اظهار داشت: حاضران در این جلسه از نگاه خودشان مسائلی که با آن دست به گریبان هستند را مطرح کردند و مصوبات خوبی به دست آمد.
معاون خدمات شهری شهرداری قم افزود: با توجه به تجربه و تخصص دوستان و نوع شغلی که ما در این حوزه داریم و خدمتی که به مردم می‌رسد، لازم است تا دقت و توجه بیشتری به موضوعات درگیر با آن شود تا جنبه معنوی و نیازهای افراد مصیبت دیده به درستی برآورده شود.
سامع با بیان اینکه در ارائه خدمات مرتبط با امور اموات در حوزه تغسیل و تدفین، مسائل فقهی، فرهنگی، اجتماعی و فنی وجود دارد که قابل انکار نیست، تصریح کرد: نیاز است تا از نظرات و مشورت‌های علما و مجموعه‌های فرهنگی و اجتماعی در این راستا بهره لازم برده شود.
وی خاطرنشان کرد: این شغل مبارک و شریفی است که باید سعی شود ارزشمندی آن احیا و بازبینی شود تا خدمت و تکریمی که باید از مردم ضایعه دیده در ساعات اولیه شود، به درستی صورت گیرد، البته خوشبختانه مباحث خوبی در این زمینه مطرح شد و امیدواریم مصوبات این جلسه در کمیسیون معاونین کلانشهرها تصویب و اجرایی شود.

بیش از ۹۴ درصد شاغلین آرامستان‌‌ها در معرض فرسودگی شغلی قرار دارند

مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستان‌ های شهرداری مشهد نیزگفت: پژوهش‌های انجام شده توسط دانشگاه فردوسی نشان می‌دهد بیش از ۹۴ درصد افراد شاغل در این سازمان در معرض فرسودگی شغلی قرار دارند و ۱۰۰ درصد افراد نیز تحت فشار روانی سنگین هستند، چرا که بیش از ۳۰ عامل، سبب فشار روانی بر پرسنل سازمان است.

حجت‌الاسلام حسین مهدوی دامغانی مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستان‌‌های شهرداری مشهد با اشاره به برگزاری پنجمین نشست کمیته آرامستان های کلانشهرهای کشور در قم، اظهار داشت: این جلسه پیرامون آسیب‌شناسی آرامستان‌های کشور و کلانشهرها به همت قم ترتیب داده شد و جمع‌بندی ما این است که با آسیب‌هایی در سطح آرامستان‌ها مواجه هستیم.
مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستان‌‌های شهرداری مشهد ادامه داد: برای رفع این آسیب‌ها، هم فکری کردیم تا راهکاری پیدا کنیم، گرچه هر شهری به مقتضای خود شراط سختی دارد، اما یک موضوعاتی کلی است مانند احکام صادره قضایی در مواجهه با اقلیت‌های دینی و سختی شرایط کارکنان آرامستان.
مهدوی دامغانی، پژوهش‌های انجام شده توسط دانشگاه فردوسی نشان می‌دهد بیش از ۹۴ درصد افراد شاغل در این سازمان در معرض فرسودگی شغلی قرار دارند و ۱۰۰ درصد افراد نیز تحت فشار روانی سنگین هستند، چرا که بیش از ۳۰ عامل، سبب فشار روانی بر پرسنل سازمان است.
وی با بیان اینکه نگاه به آرامستان باید نگاه به مجری واجب کفایی باشد، تأکید کرد: تنها سازمانی که کار واجب شرعی انجام می دهد که اتفاقا سخت و زیان آور است، سازمان آرامستان است که در این جلسه بحث کردیم تا کارکنان آرامستان ها از مزایای سختی شغل بهره مند شوند.

تهیه لایحه سختی شغل کارکنان آرامستان‌ها برای ارسال به مجلس

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم نیز گفت: دبیرخانه قرار شد موضوع سختی شغل کارکنان آرامستان‌ها را به مجمع شهرداران کلانشهرها ارسال کند تا با تنظیم لایحه به شورای عالی استان ها و نهایتا مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا به قانون تبدیل شود.

عبدالحمید وکیلی با اشاره به برگزاری پنجمین نشست مدیران عامل آرامستان‌های کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری قم، اظهار داشت: مشکلات مدیریت آرامستان‌ها در خدمات‌دهی و مسائل قانونی از موضوعات این نشست بود که با هماهنگی و همفکری مدیریت سازمان آرامستان‌های کلانشهرهای کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم از مشکلات قانونی و اداراتی که آرامستان‌ها با آنها همکاری دارند، به عنوان یکی از مشکلاتی یاد کرد که با آن روبرو هستند و افزود: در ثبت احوال و پزشکی قانونی و نیروی انتظامی چالش‌هایی داریم که قرار شد توسط دبیرخانه مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور مورد پیگیری قرار گیرد.
وکیلی با بیان اینکه پیمانکاران آمبولانس‌های آرامستان‌ها با مشکل سوخت مواجه هستند، از پیگیری این موضوع توسط مدیران عامل از شوراهای شهرهای کشور خبر داد و افزود: مسائل اجتماعی و سختی شغل کارکنان آرامستان‌ها از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد تبادل نظر قرار گرفت.
وی ادامه داد: دبیرخانه قرار شد موضوع سختی شغل کارکنان آرامستان‌ها را به مجمع شهرداران کلانشهرها ارسال کند تا با تنظیم لایحه به شورای عالی استان ها و نهایتا مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا به قانون تبدیل شود.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم با تصریح بر اینکه تمام زیرساخت های آرامستان بهشت معصومه(س) قم آماده شده و مردم در کمترین زمان از خدمات بهره‌مند می‌شوند، خاطرنشان کرد: غسالخانه، سردخانه، نرم افزارها، سخت افزارها، فاضلاب، تصفیه خانه، سایت بازی، ساماندهی گلزار شهدا، احداث حسینیه و مسجد، سالن اجتماعات، ساماندهی واحد پذیرش و… اقداماتی است که در دوره اخیر انجام شده و مردم در زمان مراجعه، از نظر روحی خدمات بهتر و آسان‌تری بهره می‌برند.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true