×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
حرکت دسته های عزاداری سالروز شهادت امام عسکری(ع) در قم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛مردم متدین و ولایتمدار قم با برگزاری آیین‌های سوگواری درنقاط مختلف این شهر،عشق و علاقه خود را به امام حسن عسکری(ع) نشان می‌دهند.

به همین مناسبت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) یکپارچه سیاهپوش شده و این مکان مقدس شاهد حضور گسترده زائرانی است که خود را از نقاط مختلف استان و کشور خود را به این شهر مقدس رسانده‌اند تا سالروز شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت را به حضرت فاطمه معصومه(س) تسلیت بگویند.

مردم ولایتمدار قم با سیاهپوش کردن معابر و برپایی آیین‌های عزاداری در سوگ آن امام حسن عسکری (ع) بر سر و سینه می‌زنند و در کنار مضجع نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) همگام با عزاداران از سراسر کشور سوگنامه فراق را زمزمه می‌کنند.

دسته‌های عزاداری، هیات‌های سینه زن و زنجیرزن همسو با آیین پیاده روی مراجع تقلید و علما از خیابانهای منتهی به حرم مطهر، آمده اند تا در غم شهادت این امام بزرگوار شریک باشند.

مسجد مقدس جمکران به عنوان میعادگاه عاشقان و منتظران نیز در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) پدر بزرگوار حضرت صاحب الزمان(عج) غرق در عزا شده و قشرهای مختلف مردم دراین مکان مقدس سوگواری می‌کنند.

مجالس سوگواری دربقاع متبرک امامزادگان،دفتر رهبر معظم انقلاب در قم و بیوت مراجع تقلید و علما نیز برگزار شد.

امام حسن عسکری(ع) درسال ۲۳۲ هجری قمری در خانه امام هادی(ع) دهمین پیشوای شیعیان و بانو حدیثه در شهر مدینه متولد شد. کنیه این امام همام «ابومحمد» و دارای القابی مانند هادی، خالص، زکی، سراج و تقی بود و از آنجا که امام را در محله عسکر که محل سکونت سپاهیان ترک عباسی بود، زندانی کردند به آن حضرت، عسکری نیز می گویند.

این امام بزرگوار در علم، زهد و ساده زیستی، سخاوت، عدالت، کمال عقل، عصمت، شجاعت، کرم، پرورش نیروی تفکر و تعقل در افراد، تاکید بر اصل قرآنی تقیه، تبیین جایگاه آل محمد(ع) در جامعه، پاسخ به پرسش ها و شبهات روز و تمام ویژگی های اخلاقی و اجتماعی سرآمد همه اهل زمان خود بود.

امام یازدهم شیعیان به مدت حدود ۶ سال در عصر حکومت خلفای عباسی امامت کرد که در این فضای خفقان و استبداد، همواره با تدبیر و درایت در برابر حاکمان ظالم عباسی، ایستادگی کرد این در حالی است که ظالمان برای جلوگیری از ارتباط شیعیان با این امام بزرگوار، ایشان را به مدت سه سال زندانی کردند.

سرانجام امام حسن عسکری(ع) در روز هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری با زهر معتمد عباسی به شهادت رسید و مزار مطهر این امام همام در سامرا کنار مرقد مطهر پدرش امام هادی(ع) است.

در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) دسته عزاداری از بیت آیت الله وحید خراسانی نیز به سمت حرم حضرت معصومه(س) حرکت کرد.

از جمله برنامه های عزاداری امروز که با حضور گسترده عزاداران برگزار شد حرکت دسته عزاداری از بیت آیت الله وحید خراسانی بود.

این دسته عزاداری ساعتی پیش از بیت این مرجع تقلید در خیابان شهدا قم به سمت حرم حضرت معصومه(س) حرکت کرد و عزاداران در مسیر عزیمت به حرم کریمه اهل بیت(ع) در سوگ شهادت پدر بزرگوار امام عصر(ع) به سوگواری پرداختند.

آیت الله وحید خراسانی نیز همراه با دیگر مردم در این دسته عزاداری حضور داشت و به سوگواری پرداخت.

آیین عزاداری سالروز شهادت امام حسن عسکری در دفتر رهبر انقلاب درقم برگزار شد

همچنین آیین سوگواری سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) روز چهارشنبه با حضور قشرهای مختلف مردم، مسئولان، روحانیان و فضلای حوزه علمیه در حسینیه امام خمینی(ره) دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد.

در این آیین پس از تلاوت چند از آیه های قرآن مجید و قرائت زیارت امام حسن عسکری(ع) استاد حوزه علمیه قم طی سخنانی اظهار داشت: دوران امامت امام حسن عسکری(ع) یکی از بدترین و سخت ترین شرایط در بین امامان شیعه می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا صمدی یزدی بیان داشت: حکومت جائر و ستمگر عباسی برای این امام بزرگوار محدودیت ها و تنگناهای زیادی را ایجاد کرده بود.

وی تصریح کرد: امام عسکری (ع)حتی در زندان نیز تحت کنترل و مراقبت قرار داشت، و طبیبان و پرستاران او نیز از جاسوسان حکومت بودند، و نزد خلیفه عباسی جاسوسی آن حضرت را می‌کردند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: به همین علت از امام یازدهم مانند امامان پیش از خود از جمله امام محمد باقر (ع) و امام جعفرصادق (ع) حدیث ها و روایتهای زیادی به جای نمانده است، ولی برخی کلمه‌ها به یادگار مانده که برای زندگی بشریت آموزنده، چراغ راهنما و راهگشاست.

وی افزود: در روایتی از آن امام همام نقل است، عبادت تنها به زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن نیست، بلکه عبادت واقعی زیاد تفکر کردن در امور الهی است.

صمدی یزدی یادآور شد: تفکر بالاترین عبادت‌ها و بهترین نعمت‌هایی است که خداوند به بندگان خود ارزانی داده، و مساله فکر کردن تا آن اندازه اهمیت دارد، که واژه تفکر و مشتق های آن بیش از ۴۰ بار در قرآن ذکر شده است.

این مدرس حوزه علمیه قم بیان کرد: اگر درجامعه روح تفکر زنده شود جامعه ایدهآل خواهد شد.

قم در سالروز شهادت جانسوز یازدهمین پیشوای شیعیان جهان حضرت امام حسن عسکری (ع) غرق در سوگ و ماتم است و جمع کثیری از ارادتمندان و محبان اهل بیت در قالب دسته ها و هیات های مذهبی با حضور در اماکن مهم این شهر مقدس به ویژه حرم حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرک امامزادگان، مساجد، حسینیه ها، تکایا و بیوت علما و مراجع تقلید در این مصیبت جانکاه اشک ماتم میریزند.

هشتم ربیع الاول مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) یازدهمین امام شیعیان است که در سال ۲۶۰ هجری قمری پس از ۶ سال امامت با زهر معتمد عباسی به شهادت رسید.

مجاهدت امام حسن عسکری(ع) در دو جبهه فرهنگ و سیاست

پیشوای یازدهم شیعیان همه عمر کوتاه اما پربرکت خویش را به جهاد و مبارزه در راه پروردگار عالم و در مسیر نشر معارف آل محمد(ص) اختصاص داد و به ویژه در دو جبهه سیاسی و فرهنگی، مجاهدت امام حسن عسکری(ع) توأم با برکات و ثمرات متعددی بود.

خبرگزاری فارس – مهدی مرادی: آنچه بر اساس اسناد معتبر تاریخی برای همه ما مسلم و محرز است این که امام حسن عسکری (ع) همچون پدر بزرگوار و اجداد طاهرینش در امر هدایت مردم و دفاع از مبانی ناب شریعت مقدس اسلام، لحظه ای آرام و قرار نداشت و این البته سیره بزرگان دین ماست که در مسیر حق و حقیقت و در جهت رشد مردم در طریق بندگی خدای متعال، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کرده و در اوج مظلومیت و محدودیت، به بهترین نحو ممکن، این مأموریت خطیر را به سرانجام می‌رساندند.

از سویی ما در تحلیل شرایط و زمانه این امام هُمام، باید توجه داشته باشیم که فشارهای کم سابقه و بلکه بی سابقه در زمان امام یازدهم تا بدانجا بود که ایشان در اوج جوانی و در محیطی کاملاً محصور و نظامی به شهادت رسیدند و بدین وسیله دوران غیبت صغری فرزند عزیزشان حضرت ولی عصر(عج) آغاز شد.

حضرت همه عمر کوتاه اما پربرکت خویش را به جهاد و مبارزه در راه پروردگار عالم و در مسیر نشر معارف آل محمد(ص) اختصاص داد و به ویژه در دو جبهه سیاسی و فرهنگی، مجاهدت امام حسن عسکری(ع) توأم با برکات و ثمرات متعددی بود که از آن جمله باید به مقابله ایشان با انحرافات عقیدتی و نیز خنثی کردن تلاش دشمنان مکتب تشیع و اسلام ناب در راستای ایجاد و توسعه باورهای خرافی میان مردم اشاره کرد.

از این منظر باید گفت که در عرصه فرهنگی، تلاش‌های حضرت در اوج مظلومیت زمینه ساز نجات دین مبین اسلام از کجروی‌های فکری و بروز عقاید خرافی در آستانه دوران غیبت شد و در عرصه سیاسی نیز فعالیت‌های حضرت باعث آشکار شدن هر چه بیشتر چهره واقعی و کریه و منافقانه حکام ظالم عباسی شد که به نام امیرالمؤمنین و خلیفه مسلمین به حکومت می‌پرداختند.

ایشان همچنین همانند دیگر ائمه اطهار(ع) در عرصه تربیت شاگردان با وجود همان محدودیت‌هایی که اشاره شد، موفق عمل کردند تا آن جا که مرحوم شیخ طوسی اسامی بیش از یکصد تن از یاران و شاگردان حضرت را ثبت و ضبط کرده اند.

امام عسکری(ع) در راستای همان اهداف تربیتی و فرهنگی، شیعیان و محبان مخلص و در عین حال مستعد و شایسته را به منظور ترویج و تبلیغ معارف انسان ساز اسلام و نشر و توسعه فرهنگ امامت انتخاب کرده و تربیت می‌نمودند و آنان را ضمن تعلیم و پرورش برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی مخالفان و نیز مناظرات علمی و گسترش احادیث اهل بیت(ع) ، آماده ایفای نقش تاریخی جهت فعالیت ارزشمند و تأثیرگذار در دوران غیبت فرزندشان مهدی موعود(عج) می‌کردند.

به بیان خلاصه می‌توان گفت، ایشان در جبهه سیاست و با در نظر گرفتن ملاحظات و اقتضائات زمانه حساس خویش به برملاسازی چهره حقیقی حکام جور پرداختند و مهم تر این که در عرصه فرهنگی و تربیتی، شرایط و زمینه‌های لازم برای آغاز دوران غیبت را با تربیت شاگردان ممتاز و نیز پاسخ به شبهات و مقابله با انحرافات فکری و عقیدتی ، فراهم کردند.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true