×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
ورود ۲۰۰۰کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم به فردو

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، در راستای اجرای دستور ریاست محترم جمهور و شورای‌عالی امنیت ملی ساعتی پیش مخزن (سیلندر) ۲۸۰۰کیلویی که حاوی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم (uf6) است تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن (نطنز) به مجتمع غنی‌سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) در سالن خوراک‌دهی مجتمع فردو قرار گرفت.‌‌

آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران در راستای انجام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از طریق پورتال و فضای مجازی سازمان به‌آدرس @AEOINEWS طی ساعات آتی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

کمالوندی: ساعت ۱۲ امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می‌کنیم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز گفت که ساعت ۱۲ امشب (چهارشنبه) گاز به سانتریفیوژها در فردو تزریق می‌شود و چند ساعت طول می‌کشد تا به پایداری برسد و روز شنبه به مرحله‌ای می‌رسیم که حدود ۴.۵ درصد غنی سازی خواهیم داشت.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در گفتگویی درباره آغاز عملیات اجرای گام چهارم در مجتمع غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی در فردو عنوان کرد: امروز (چهارشنبه) مخزن ۲۸۰۰ کیلویی حاوی حدود ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6، از مجتمع غنی سازی شهید احمدی‌روشن نطنز به سایت شهید علیمحمدی فردو منتقل شد و این انتقال حدود دو سه ساعت پیش تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد.

وی با ذکر این نکته که قرار بود بر اساس برجام غنی سازی در فردو انجام نشود و مواد هسته‌ای در آن وجود نداشته باشد، یادآور شد: در حال حاضر این اتفاق رخ می‌دهد که هم مواد هسته‌ای در فردو باشد و هم غنی سازی انجام شود.

معاون سازمان انرژی اتمی به مراحل فرآیند غنی سازی اشاره کرد و افزود: فرآیند غنی سازی چند مرحله دارد که مرحله اول انتقال مواد است که انجام شد، در مرحله دوم باید این مواد به خطوط خوراک وصل شود و بعد از آن مراحل دیگری هست که در چند ساعت آینده این مراحل انجام می‌شود.

کمالوندی ادامه داد: ساعت ۱۲ امشب عملا گاز را به سانتریفیوژها تزریق می‌کنیم و چند ساعت طول می‌کشد تا به مرحله پایداری برسد و تا روز شنبه (۱۸ آبان) که مجددا بازرسان آژانس خواهند آمد، ما به مرحله‌ای می‌رسیم که حدود ۴.۵ درصد غنی سازی خواهیم داشت.

وی همچنین اظهار داشت: ما به تمام چرخه سوخت مسلط هستیم از اکتشاف، استخراج و غنی سازی تا پسمانداری.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تبدیل کیک زرد به هگزافلوراید را مرحله مهمی خواند که در جای دیگری انجام می‌شود و با بیان اینکه غنی سازی در چند سال گذشته و بعد از برجام در سایت شهید احمدی‌روشن نطنز انجام می‌شد، اظهار داشت: ترجیح دادیم مواد را با توجه به فاصله جغرافیایی کوتاه‌تر و مدت زمان سریع‌تر از نطنز به فردو منتقل کنیم و این کار انجام شد.

*در حال حاضر حدود ۵۰ تن گاز هگزافلوراید تولید می‌کنیم

کمالوندی در عین حال یادآور شد: ما در زمینه تولید هگزافلوراید هیچ مشکلی نداریم و در حال حاضر حدود ۵۰ تن گاز هگزافلوراید تولید می‌کنیم و مقداری که الان وارد فردو شد حدود ۲ تن است که بعدا به تدریج افزایش می‌یابد.

کمالوندی با بیان اینکه ما باید اطلاعات طراحی و اطلاعات را به آژانس بدهیم، اظهار داشت: این اقدامات باید تحت نظر بازرسان آژانس انجام شود که اقدامات را راستی آزمایی کنند و این کار انجام می‌شود و همین الان بازرسان آژانس در فردو هستند و تا ساعات آینده فرآیند این کار پایان می‌یابد و از ساعت ۱۲ امشب به سانتریفیوژها گازدهی می‌شود و تولید را داریم و پس از آن باید به مرحله پایداری برسد که این تولید پایدار برای ایام آینده باشد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ۱۴ آبان ماه و همزمان با پایان سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام، گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد و گفت: سازمان انرژی اتمی از روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه گام چهارم و جدید را بر می‌دارد.طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ (۱۰۴۴) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا (چهارشنبه) گازدهی را در فردو آغاز کنیم.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز دیروز در اظهاراتی خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه با حضور بازرسان آژانس، غنی سازی اورانیوم تا ۵ درصد و همچنین غنی سازی ایزوتوپ‌های پایدار در تاسیسات هسته‌ای شهید علیمحمدی (فردو) آغاز می‌شود.

براساس برجام ایران می‌بایست بر اساس برنامه بلندمدت خود، برای ۱۵ سال، فعالیت‌های مرتبط با غنی‏ سازی اورانیوم، از جمله تحقیق و توسعه تحت نظارت پادمانی خود را صرفا در تاسیسات غنی سازی نطنز انجام دهد، سطح غنی‏ سازی اورانیوم خود را تا سقف ۳.۶۷ درصد نگهداشته و در فردو، از هرگونه غنی‏ سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه غنی ‏سازی اورانیوم و از نگاهداری هرگونه مواد شکافت ‏پذیر خودداری کند و تاسیسات فردو را به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری تبدیل کند.

گفتنی است براساس برجام، ۱۰۴۴ ماشین IR-1 در قالب شش آبشار در یک بال در تاسیسات فردو باقی ماند که دو عدد از این آبشارها به همراه زیرساخت‌های مربوطه بدون اورانیوم به چرخش ادامه داده و چهار آبشار دیگر به همراه کلیه‏ زیرساخت‌‏های مربوطه به صورت ساکن باقی مانده و کلیه سانتریفیوژهای دیگر و زیرساخت‌‏های مرتبط با غنی‏ سازی جمع ‏آوری و تحت نظارت مستمر آژانس به نحو مشخص شده در پیوست یک برجام انبار شده بود.(اینجا بخوانید)

در شانزدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (+) که هشتم شهریور ماه سال جاری منتشر شد درباره فردو آمده بود: « در تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۱۹، آژانس راستی آزمایی کرد که تعداد ۱۰۲۰ سانتریفیوژ ۱-IR در شش آبشار نصب هستند. در همان تاریخ آژانس راستی آزمایی کرد که ده سانتریفیوژ ۱-IR در قالب طراحی موقعیت‌های ۱۶ سانتریفیوژ ۱-IR نصب شده بودند و یک سانتریفیوژ ۱-IR در یک موقعیت جداگانه به منظور انجام «تحقیق مقدماتی و فعالیت‌های تحقیق و توسعه در ارتباط با تولید ایزوتوپ‌های پایدار»نصب شده بود.ایران در بازه زمانی گزارش هیچ گونه غنی سازی اورانیوم یا فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط در این کارخانه انجام نداده و هیچ گونه مواد هسته‌ای در کارخانه وجود نداشته است.»

واکنش آژانس به انتقال گاز هگزا فلوراید اورانیوم به فردو

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تحولات مربوط به سایت فردو واکنش نشان داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم و به نقل از رویترز، پس از اعلام ایران مبنی بر انتقال حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (uf6) به سایت فردو، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به این خبر گفت که بازرسان آژانس در ایران حضور دارند و اطلاعات مربوط به این تحولات را به آژانس گزارش می‌دهند.

سخنگوی آژانس در این باره گفت: ما از گزارش‌های رسانه‌ها درباره تحولات امروز فردو آگاه هستیم. بازرسان آژانس در ایران حضور دارند و هرگونه فعالیت مربوط به دفتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین گزارش می‌دهند.

در راستای اجرای دستور ریاست محترم جمهور و شورایعالی امنیت ملی ساعتی پیش مخزن (سیلندر) ۲۸۰۰ کیلویی که حاوی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (uf6) است تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) به مجتمع غنی سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) در سالن خوراک دهی مجتمع فردو قرار گرفت.‌‌

واکنش آمریکا به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه در اظهاراتی گفت: توسعه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران یک گام بزرگ در مسیری اشتباه است.

این اظهارات پس از آن است که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای مستقر در تأسیسات هسته‌ای فردو را آغاز کرده است.

این مقام آمریکایی افزود: ما کاملاً از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اجرای نقش مستقل خود در راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم و منتظر گزارش آژانس درباره هرگونه تحولات هستیم.

انگلیس و دیگر طرف‌های اروپایی برجام در حالی ایران طی ماه‌های اخیر ایران را به‌دلیل کاهش تعهداتش ذیل برجام سرزنش کرده و پس از هر گام ایران در کاهش تعهداتش خواستار پرهیز از برداشتن گام‌های بعدی شده‌اند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، طرف‌های اروپایی برجام از جمله فرانسه تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

ایران که پیش از این در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده، سه‌شنبه ۱۴ آبان رسماً از آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات هسته‌ای فردو خبر داد تا بدین ترتیب گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را آغاز کند.

مقامات ایرانی بارها تأکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران حاضر به اجرای یکجانبه برجام نیست و تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام به تعهداتشان عمل نکنند، روند کاهش تعهدات هسته‌ای خود را به‌صورت مرحله به مرحله ادامه خواهد داد.

لاوروف: ایران پروتکل الحاقی توافقات پادمانی آژانس را نقض نکرده است

وزیر خارجه روسیه در واکنش به گام چهارم برجامی ایران تصریح کرد که این اقدام ایران در تناقض با پیمان «ان پی تی» و پروتکل الحاقی توافقات پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نبوده است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در واکنش به گام چهارم برجامی ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام تأکید کرد که مسکو همچنان به تلاش‌های خود برای اطمینان حاصل کردن از پایبندی تمامی اعضای توافق هسته‌ای ایران و ۱+۴ (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) به برجام ادامه می‌دهد.

همچنین بنا به گزارش خبرگزاری اینترفکس، لاوروف سپس در خصوص این اقدام ایران ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا گفت: «تمامی گام‌هایی که ایران برای کاهش تعهداتش ذیل برجام برداشته است، در تناقض با ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) و پروتکل الحاقی توافقات پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نبوده است».

با اینحال، این دیپلمات روس از تهران خواست تا به تعهداتش همچنان پایبند باشد و تصریح کرد:‌ «روسیه از ایران می خواهد که به برجام پایبند باشد اما در عین حال دلایل ایران برای کاهش تعهداتش ذیل برجام را درک می‌کند».

وی سپس آمریکا را مقصر اقدامات اخیر ایران در زمینه برجام دانست و گفت: «آمریکا در مسیر تمامی تلاش‌ها برای غلبه بر بحران به وجود آمده در خصوص توافق ایران مانع ایجاد می‌کند».

لاوروف ضمن حمایت از انگیزه ایران برای کاهش تعهداتش ذیل برجام گفت: «روسیه عمیقاً از اوضاع به وجود آمده برای توافق هسته‌ای نگران است. ایران در مقابل پایبندی به برجام، هیچ چیز دریافت نکرده است».

بیش از یک سال و نیم است که آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و دیگر کشورهای باقی‌مانده در این توافق هم نتوانسته‌اند آنطور که وعده داده بودند، آثار منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا را جبران کنند.

ایران در واکنش به این وضعیت، از اردیبهشت ماه امسال و با استناد به دو بند از برجام، روند کاهش پایبندی به برجام را آغاز کرد. گام چهارم این روند از ساعتی پیش با انتقال گاز به تأسیسات هسته‌ای فردو برای تزریق به سانتریفیوژها آغاز شده است.

روسیه: آمریکا باید تلاش غیرقانونی برای تحریم نفتی ایران را متوقف کند

نماینده روسیه در وین در تفسیر آغاز مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی تهران تأکید کرد بقای برجام به توقف تلاش‌های‌ غیرقانونی آمریکا برای تحریم نفتی ایران و برقراری توازن بین توافقات هسته‌ای و اقتصادی بستگی دارد.

همچنین به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “میخائیل اولیانوف” نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با اعلام قصد ایران برای شروع مرحله چهارم کاهش تعهدات این کشور در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تأکید کرد؛ به‌خاطر حفظ توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا باید تلاش‌های خود برای تحریم غیرقانونی نفتی جمهوری اسلامی را متوقف کند.

این دیپلمات روس در صفحه توئیتر خود نوشت: «به‌منظور حفظ برجام، همه شرکت‌کنندگان در آن باید تعهدات خویش، چه در عرصه هسته‌ای و چه در عرصه اقتصادی را انجام دهند و به‌خصوص آمریکا باید تلاش‌های غیرقانونی خود برای تحریم نفتی ایران را متوقف سازد. راه‌حل مشکلات موجود به‌راحتی قابل تدوین است، هرچند اجرای آن بسیار دشوار است.»

نماینده روسیه آغاز مرحله جدید کاهش تعهدات ایران در چارچوب توافق هسته‌ای را قابل پیش‌بینی نامید و گفت: «اقدام جدید ایران در چارچوب برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) کاملاً قابل پیش‌بینی بود. مقامات تهران از مدتها قبل اعلام کرده‌اند که تصمیم خود برای کاهش تعهدات این کشور را هر دو ماه یک‌بار اجرا می‌کنند. بقای توافق هسته‌ای به تلاش فوری برای برقراری توازن بین توافقات هسته‌ای و توافقات اقتصادی بین طرفین شرکت‌کننده در برجام بستگی دارد.»

لازم به ذکر است؛ “حسن روحانی” رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی از تاریخ ۶ نوامبر (۱۵ آبان ماه) مرحله جدید کاهش تعهدات برجامی تهران را با راه‌اندازی سانتریفیوژهای تأسیسات هسته‌ای فردو، آغاز خواهد کرد.

ایران حق داشته به اولین اقدامات در نقض برجام از طرف مقابل پاسخ دهد

“کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که تهران‌می‌تواند به‌طور کامل تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تا اوایل سال آینده میلادی متوقف سازد.

این سناتور روس امروز در تفسیر اعلام مقامات تهران درباره آغاز دور جدید کاهش تعهدات برجامی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «مسلماً خبر جدید رسیده از تهران درباره آغاز مرحله جدید کاهش تعهدات، نمی‌تواند دلگرم‌کننده باشد، برای اینکه تا پایان توقف کامل تعهدات ایران در چارچوب توافق هسته‌ای تنها چند گام دیگر باقی مانده و این رویداد ممکن است در اوایل سال آینده رخ دهد.»

کاساچوف تأکید کرد که تهران از همان ابتدا وظیفه انتقال از اورانیوم غنی‌شده تا سطح تسلیحاتی آن را در اولویت قرار نداده بود، ولی اکنون مقامات جمهوری اسلامی تأکید می‌کنند که اوضاع قابل بازگشت است.

این نماینده پارلمان روسیه معتقد است: «ایران آشکارا و به‌طور دقیق مراحل اقدامات خود را به‌صورت “انفعالی” به اقدامات طرف‌های اروپایی پیوند داده، بدان معنی که: اگر این اقدامات را دوست ندارید، همه چیز در دست شماست و می‌توانید آن را تغییر دهید. ولی همان‌طور که به‌صورت عامه گفته می‌شود: مذاکره در صبح و پول در شب، اصلی قابل قبول نیست. واقعیت این است که این ایران نبوده که اولین گام را در عدم اجرای تعهدات در چارچوب برجام برداشته و این حق را دارد که به اولین اقدامات در نقض توافقات از سوی طرف مقابل پاسخ دهد.»

وی افزود: «واکنش کشورهای اروپایی به آنچه در حال اتفاق افتادن است، نشان می‌دهد که اروپایی‌ها بیشتر از آنکه نگران آن باشند که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، از تحریم‌های آمریکا می‌ترسند و این بدان معناست که حتی در اروپا هم کسی چنین تهدیدی را جدی نمی‌گیرد که تهران قصد تولید سلاح هسته‌ای را دارد، و آنچه طی ۱۰ سال گذشته نیز ثابت شده مشخص می‌کند که آنها از همان ابتدا درباره تهدیدات هسته‌ای از جانب ایران دروغ می‌گفتند.»

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true