×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
رئیس پلیس فتا:انتشار تصاویر افراد در شبکه های اجتماعی جرم است

رئیس پلیس فتا قم استان گفت: برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 سرهنگ “علی موالی” اظهارداشت: حفظ حریم خصوصی کاربران در فضای سایبر بیش از آنکه به نرم افزارها و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی بستگی داشته باشد به خود کاربران بستگی داشته که چگونه در این فضا از خود مراقبت می کنند.

وی افزود: متاسفانه کاربران زیادی بدون توجه به حساسیت این موضوع اقدام به بارگذاری تصاویر شخصی و خصوصی خود در شبکه‌های اجتماعی می کنند، غافل از اینکه این امر ممکن است باعث بروز مشکلات خانوادگی و صدمه به موقعیت اجتماعی، خانوادگی و حیثیتی آن‌ها شود.

رئیس پلیس فتا استان قم ادامه داد: افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی با اهداف خاص از پیش برنامه ریزی شده فعالیت دارند که به دنبال مقاصد مجرمانه مختلفی از جمله هتک حیثیت، اخاذی، کلاهبرداری، جعل هویت، سرقت اطلاعات و ترویج فرهنگ ابتذال غرب هستند که غفلت کاربران از این موضوع، ممکن است حریم خصوصی آنان و خانواده شان را دچار مشکلات خطرناک سازد و از لحاظ روحی و روانی آسیب جدی به پیکره خانواده وارد آورد.

سرهنگ موالی اضافه کرد: هتک حیثیت یا هرگونه اقدام از طریق انتشار تصاویر خصوصی دارای عنوان مجرمانه بوده و برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا استان قم خاطرنشان کرد: براساس ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه‌ای نیز هرکس،‌ فیلم یا صوت یا تصویر فرد دیگری را تغییر دهد یا تحریف کرده و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

ضرورت فعال کردن گزینه های امنیتی قبل از کار با شبکه‌های اجتماعی

رئیس پلیس فتا استان قم با بیان اینکه فعال کردن گزینه های امنیتی در شبکه‌های اجتماعی از ملزومات کار در فضای مجازی است، تاکید کرد: کاربران شبکه هاى اجتماعى به هیچ عنوان به هویت افراد در شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکرده و اطلاعات و تصاویر خصوصی خود و خانواده شان را در فضای مجازی منشر نکنند.

 سرهنگ “علی موالی” همچنین اظهارداشت: خانواده ها در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه خود و فرزندان شان نهایت دقت را داشته باشند، اطلاعات شخصی خود را رمزگذاری کرده و از انتشار دادن هر گونه اطلاعات شخصی و خانوادگی خود در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا استان قم بیان کرد: کلیه کاربران شبکه هاى اجتماعى خصوصا خانم ها به هیچ عنوان به هویت افراد در شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکرده و اطلاعات و تصاویر خصوصی خود و خانواده شان را در فضای مجازی منشر نکنند، چراکه مجرمان سایبرى و افراد فرصت طلب به دنبال اینگونه اطلاعات بوده و با سوء استفاده از آن به دنبال فریب، تهدید و اخاذى هستند.

سرهنگ موالی بیان کرد: کاربران دقت کنند به منظور حفظ حریم خصوصی ، فعال کردن گزینه های امنیتی در شبکه‌های اجتماعی از ملزومات کار در فضای مجازی است تا هر کسی به اطلاعات مختلف کاربران دسترسی نداشته باشد.­

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true