×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۲ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
شهردار قم: حضور میلیونی زائران اربعین تضمین کننده حرکت شیعه است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در حاشیه مراسم راهپیمایی اربعین حسینی اظهار داشت:همه فعالیت‌های فرهنگی که در طول سال انجام می‌شود در این راهپیمایی تبلور پیدا کرده است.

وی با اشاره به حضور میلیونی زائران در پیاده‌روی اربعین بیان کرد:کودک و زن و پیر و جوان در این مراسم حضور پیدا کرده و به این مراسم آمدند تا برای طول سال و عمر خویش توشه‌ای ببرند.

راهپیمایی اربعین پیام عاشورا را به جهان منتقل می‌کند

شهردار قم با بیان اینکه معنویت در این مراسم بی‌نظیر است،گفت: این حضور تضمین‌کننده حرکت شیعه و سبب استقامت و بصیرت می‌شود و بصیرتی که نیاز جامعه اسلامی است.

سقائیان نژاد عنوان کرد:خدا را شاکرم همانند دریای بی‌کران ملت ایران در این مراسم حضور پیدا کردم و از موکب آستان مقدس حرم حصرت معصومه(س) به خاطر خدمت‌رسانی به زائران قدردانی می‌کنم.

وی با اشاره به فعالیت‌های شهرداری قم در خدمت‌رسانی به زائران اربعین خاطر نشان کرد:نیروهای شهرداری قم در نظافت مسیر پیاده‌روی و خدمت به موکب‌ها وحمل نقل زائران فعالیت می‌کنند و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در زمینهٔ جابجایی زائران حسینی فعالیت می‌کند.

برگزاری تور قم گردی ویژه ایام اربعین برای زائرین خارجی

تور قم‌گردی با حضور زائران پاکستانی و هندوستانی توسط سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری در ایام اربعین برگزارمی شود.

ابوالقاسم مقیمی به حضور چشمگیر و چند برابری زائرین پاکستانی، هندی در شهر قم جهت شرکت در مراسم پیاده روی اربعین اشاره و به برنامه ریزی های فرهنگی در کنار ارائه برنامه های خدمات رسانی در محل استقرار زائرین اشاره کرد.

وی مهمترین برنامه های فرهنگی در محل اسکان زائرین پاکستانی را دایر کردن غرفه های فرهنگی با موضوع ایثار و شهادت، تبیین قیام عاشورا دانست و برگزاری تورهای قم گردی را جهت استفاده از فضای معنوی امامزادگان واجب التعظیم بیان کرد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری زمان اجرای تورهای قم گردی را در دو نوبت صبح وعصر اعلام کرد و گفت : از یک هفته مانده به مراسم پیاده روی و یک هفته بعد از مراسم پیاده روی برگزاری این برنامه ادامه خواهد داشت .

وی به استفاده از راهنمایان مسلط به زبان انگلیسی، اردو و عربی جهت معرفی مکانهای مورد بازدید و اجرای برنامه های فرهنگی و عزاداری و توزیع بسته های فرهنگی با سه زبانه را از جمله اقدامات این تور دانست.

مقیمی در پایان به منظور تبادل اطلاعات و ارائه برنامه های فرهنگی به تشکیل بانک اطلاعات گردشگران و تشکیل گروه های فرهنگی در فضاهای مجازی برای زائرین خارجی اشاره نمود.

بازدید شهردار قم از موکب حرم حضرت معصومه (س) در مسیر پیاده روی اربعین

شهردار کلانشهر قم از موکب حرم مطهر حضرت معصومه (س) در مسیر پیاده روی اربعین حسینی بازدید کرد.

دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد با حضور در موکب‌ حرم مطهر حضرت معصومه (س) در عمود ۱۰۸۰ مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا در جریان خدمات این موکب قرار گرفت.

شهردار قم با تقدیر از برپایی موکب‌های ایرانی در مراسم پیاده‌روی اربعین، این اقدام را گوشه‌ای از انسجام و پیوست ناگسستنی بین دو کشور ایران و عراق برشمرد.

وی از غرفه‌های مختلف و آشپزخانه این موکب بازدید کرد و بر آمادگی شهرداری قم برای افزایش همکاری‌ها در این زمینه تأکید کرد.

سقائیان نژاد در ادامه با حضور در جمع عوامل خدماتی شهرداری قم از خدمات آنان در پاک‌سازی ۱۰۰ عمود مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی تقدیر کرد.

بازدید شهردار قم از موکب مسجد مقدس جمکران در مسیر پیاده روی نجف به کربلا در اربعین حسینی

شهردار قم از موکب مسجد مقدس جمکران در مسیر پیاده روی اربعین حسینی بازدید کرد.

دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در ادامه سفر زیارتی خود به کشور عراق، با حضور در موکب مسجد مقدس جمکران در عمود ۱۰۷۰ مسیر پیاده روی نجف

تا کربلا در جریان خدمات‌رسانی این موکب به عزاداران و شرکت‌کنندگان در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی قرار گرفت.
شهردار قم در این بازدید ضمن حضور در غرفه‌های مختلف از آشپزخانه این موکب نیز بازدید کرد و با عوامل اجرایی و خادمان موکب به گفتگو پرداخت.

وی همچنین در ادامه با حضور در جمع گروه اعزامی شهرداری قم به کشور عراق جهت خدمات‌رسانی در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی، از خدمات آنان در پاک سازی ۱۰۰ عمود مسیر پیاده‌روی و خدمات‌رسانی در موکب‌های استان قم تقدیر کرد.

انتقال فرهنگ اربعین با چاپ نمادهای حسینی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم گفت: نگارش و چاپ نمادهای حسینی بر روی ملزومات زائران اربعین حسینی می‌تواند به انتقال فرهنگ اربعین کمک کند.

حسن مالکی نژاد در حاشیه بازدید از موکب هنر و رسانه در عمود ۲۹۹ مسیر نجف – کربلا، در سخنانی اظهار کرد: هنر در هر مقوله‌ای که مورد استفاده قرار گرفته است توانسته تأثیرگذاری آن فعالیت را صد چندان کند و در همین راستا است که مقام معظم رهبری هم فرموده‌اند هر موضوعی با هنر آمیخته شود اثرگذاری آن بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به چاپ نمادهای حسینی بر روی لباس‌ها و سایر ملزومات زائران اربعین خاطرنشان کرد: در اینجا یک کلمه یا حسین(ع) وقتی روی پیراهنی نقش می‌بندند می‌تواند مسیر رفتاری افراد را تغییر دهد و چاپ و نقش بستن کلمانی و نمادهایی که مربوط به اربعین حسینی است قطعاً می‌تواند تأثیرات فرهنگی بسیاری داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه نام و سیره امام حسین(ع) می‌تواند چراغ راهی برای زندگی تمامی مردم در سراسر جهان باشد، ابراز کرد: از نقاط بسیار دور با نور سیدالشهدا راهی کربلا شده‌اند و چاپ و نوشتن القاب روی پیراهن، چفیه و کوله‌ها قطعاً می‌تواند نشانه و یادگاری بسیار خوبی برای توسعه و انتقال فرهنگ اربعینی باشد.

یادآور می‌شود گروهی از هنرمندان و خادمان هیئت هنر و رسانه قم و بسیاری از شهرهای دیگر به سرپرستی استاد مسعود نجابتی از هنرمندان برجسته کشور، با برپایی موکبی در عمود ۲۹۹ مسیر نجف به کربلا، برای نخستین بار اقدام به برپایی یک چاپخانه در مسیر حرکت زائران کرده و با درج انواع شعارهای حسینی روی کوله‌پشتی‌ها، البسه و چفیه و پرچم‌ها به زبان‌های فارسی،عربی و انگلیسی، زمینه گسترش فرهنگ حسینی را در بین زائران اربعین حسینی به زبان هنر فراهم آورده است.

خدمات رسانی شهرداری منطقه هشت در ایام اربعین حسینی

شهردار منطقه هشت قم اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری این منطقه در ایام اربعین حسینی را تشریح کرد.

ابوالفضل مستقیمی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری منطقه هشت در ایام اربعین حسینی بیان کرد: از جمله این اقدامات هماهنگی و مساعدت برای برپایی موکب های پذیرایی از زائرین کربلا و تحویل کانکس های سرویس بهداشتی و… بوده است.

وی با اشاره به صدور مجوز های ایستگاههای صلواتی در سطح منطقه بیان کرد: برپایی ستاد خدمات رسانی زائرین در پارکینگ شرقی حرم مطهر و هماهنگی پرسنل جهت خدمات رسانی به زائرین در مسیر پیاده روی حرم تا حرم ما بین عمود ۸۰ تا ۱۲۰ از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری منطقه هشت بوده است.

شهردار منطقه هشت قم تهیه کارتن پلاست و مخزن فان جهت نصب در مسیرهای خدمات رسانی و تهیه و نصب بنرهای مناسبتی در سطح منطقه را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این ایام برشمرد.

نصب ۳۲ هزار متر پارچه مشکی در سطح منطقه یک در آستانه اربعین

شهردار منطقه یک قم از نصب ۳۲ هزار متر پارچه مشکی در سطح منطقه یک در آستانه اربعین به خصوص برای برپایی باشکوه راهپیمایی این روز در بلوار پیامبر اعظم خبر داد.

احمد ترکمن با اشاره به اقدامات شهرداری منطقه یک جهت برگزاری هرچه بهتر پیاده‌روی اربعین حسینی در بلوار پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم اظهار کرد: هر سال پیاده‌روی باشکوه اربعین حسینی توسط بازماندگان پیاده‌روی مسیر نجف اشرف تا کربلای معلی در بلوار پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم برگزار می‌شود که شهرداری منطقه مقدمات برپایی باشکوه این راهپیمایی را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به نصب ۳۲ هزار متر پارچه مشکی در سطح منطقه بویژه بلوار پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم خاطرنشان کرد: همچنین بالغ بر ۲۰۰۰ پرچم با موضوع اربعین در ابعاد مختلف چاپ و اکران شده است.

شهردار منطقه یک قم به راه‌اندازی ستاد خدمات‌رسانی به زائرین در طول مسیر پیاده‌روی باشکوه اربعین در بلوار پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم اشاره کرد و افزود: ستاد هماهنگی خدمات شهری در پارکینگ مجتمع زمزم در مقابل ضلع شرقی حرم مطهر نیز فعال شده است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی ماشین‌آلات مربوطه جهت پاکسازی مسیر پیاد روی اربعین، اختصاص نیرو جهت پاکسازی مسیر، اختصاص نیرو و کارتن پلاست و مخازن فان در اطراف ایستگاه‌های صلواتی در طول مسیر از جمله دیگر اقدامات انجام شده برای برپایی این مراسم معنوی بوده است.

پشتیبانی مناسب و مستمر شهرداری منطقه۷ از قرارگاه مردمی اربعین

شهردار منطقه هفت از پشتیبانی مناسب و مستمر شهرداری منطقه۷ از قرارگاه مردمی اربعین خبر داد.

مجید متین فر شهردار منطقه هفت با بیان اینکه یکی از بخش‌های خدمت‌رسانی شهرداری در اربعین امسال خدمات ارائه ‌شده به قرارگاه اربعین حسینی است، گفت: امسال مصلی قدس به عنوان محل مرکزی اسکان مشخص شده و پشتیبانی مناسب در حوزه خدمات شهری و توجه ویژه ستاد منطقه هفت در راستای نظافت و پاکسازی و شست‌وشوی محل در دستور کار شهرداری بوده است.

وی با اشاره به اینکه خدمات به دستجات عزادارای و زائرین اربعین حسینی در قرارگاه اربعین در ساختمان مصلی در دستور کار منطقه قرار دارد، افزود: در راستای خدمت به زائرین اربعین حسینی مستقر در قرارگاه اربعین مصلی نسبت به تامین آب شرب ، استقرار یک دستگاه جمع آوری پسماند خشک،واتر جت،جرثقیل ، ۱۵ نفر نیروی ثابت به صورت روزانه و ایجاد ۲۶۰ متر فاضلاب کشی با هدف بهبود ارائه خدمات صورت گرفته است.

شهردار منطقه۷ با بیان اینکه خدمت به زائرین اربعین حسینی باعث افتخار ماست،اظهار داشت:استقرار ستاد خدمات رسانی منطقه۷ ویژه اربعین در هسته مرکزی شهر،صدور مجوز و هماهنگی و کنترل و همکاری با بیش از ۲۰ ایستگاه صلواتی، خدمات رسانی به عزارادان حسینی با بیش از ۲۵۰ نفر از دیگر اقدامات صورت گرفته منطقه در اربعین شهادت حضرت امام حسین (ع) بخشی از اقدامات شهرداری منطقه۷ می باشد.

متین فر اظهار داشت: مشکی پوشی سطح منطقه به صورت ویژه به خصوص در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) و نصب بیش از ۴۵۰۰ متر داربست جهت هدایت هیئت های عزاداری و مشخص نمودن مسیر حرکت دسته های عزاداری نیز انجام شده است.

وی تصریح کرد: شهرداری منطقه ۷ با تمام امکانات و تجهیزات به‌صورت ۲۴ ساعته در حال ارائه خدمات به مسافران و زائران در هسته مرکزی شهر بوده و حضور نیروهای خدماتی و نظافت از جمله کارهایی است که شهرداری منطقه۷ در هسته مرکزی شهر برعهده‌ گرفته و در حال انجام است.

وی از ۲۶۰ متر لوله‌گذاری برای فاضلاب مصلی قدس خبر داد و خاطرنشان کرد: ۲۶۰ متر لوله‌گذاری فاضلاب توسط شهرداری منطقه ۷ انجام ‌شده است و نیز با هماهنگی انجام شده پارکینگ واقع در بلوار زائر از سوی شهرداری قم در اختیار زائران قرار گرفته و مسافران می‌توانند به‌صورت ۲۴ ساعته از این پارکینگ به صورت رایگان استفاده کنند.

تبیین حرکت عظیم پیاده روی اربعین با زبان هنر و رسانه

شهردار قم در بازدید از موکب اهالی هنر و رسانه در مسیر نجف و کربلا گفت: در ایام اربعین حسینی شهرداری قم در کنار موکب های حسینی قرار گرفت و تلاش کرد امکانات لازم رای برای آنها مهیا کند.

سید مرتضی سقاییان نژاد در حاشیه بازدید از موکب هنر و رسانه در عمود ۲۹۹ مسیر نجف – کربلا، ضمن قدردانی از مسؤولان این موکب، رسالت هنرمندان و اهالی رسانه را در پیاده‌روی اربعین مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر این حرکت بسیار عظیم ثبت و تحلیل نشود و ابعاد آن ترسیم نگردد بعدها برای نقد و بررسی آن و فعالیت پیام‌رسانی آن با مشکل مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های هنری وقتی در کنار مراسم اربعین قرار بگیرد ما می‌توانیم آن را در تاریخ ثبت کنیم، خاطرنشان کرد: همچنین با استفاده از تجربیات گذشته می‌توانیم به بررسی و رفع مشکلاتی که در گذشته وجود داشته است کمک کنیم.

شهردار قم با بیان اینکه حرکتی که در حوزه هنر و رسانه در ایام اربعین در حال انجام است می‌تواند سررشته بسیاری از پیام‌های بعدی باشد، اظهار کرد: خدا را شاکریم مجموعه‌هایی مثل موکب هیئت هنر و رسانه قم وجود دارد که امیدواریم بتوانند حرکت عظیم اربعین را ترسیم و هدف اصلی حرکت عظیم اربعین را تبیین کنند.

وی به در ادامه به تشریح بخشی از فعالیت‌های شهرداری قم در مراسم اربعین حسینی سال جاری پرداخت و گفت: شهرداری قم در این حرکت عظیم وظیفه خود را تسهیل گری در فعالیت‌های اربعین می‌داند و در شهر قم برای میزبانی از زائرین در مسیر تردد به سمت کشور عراق اقدامات زیادی انجام داده است.

سقاییان نژاد انتقال زائرین با ۷۵ دستگاه اتوبوس را از جمله اقدامات شهرداری قم در این ایام برشمرد و گفت: برخی دیگر از اقدامات شهرداری فعالیت‌های خدماتی بوده که در قالب تسهیلات در کنار برخی از موکب‌ها قرار گرفته است و البته این اقدامات در دریای فعالیت‌های صورت گرفته خادمان ملت برای کمک به خدمت‌رسانی‌ها بوده است.

گروهی از هنرمندان و خادمان هیئت هنر و رسانه قم و بسیاری از شهرهای دیگر به سرپرستی استاد مسعود نجابتی از هنرمندان برجسته کشور، با برپایی موکبی در عمود ۲۹۹ مسیر نجف به کربلا، برای نخستین بار اقدام به برپایی یک چاپخانه در مسیر حرکت زائران کرده و با درج انواع شعارهای حسینی روی کوله‌پشتی‌ها، البسه و چفیه و پرچم‌ها به زبان‌های فارسی،عربی و انگلیسی، زمینه گسترش فرهنگ حسینی را در بین زائران اربعین حسینی به زبان هنر فراهم آورده است.

تأمین ۱۰ تن میوه موکب‌ها در ایام اربعین حسینی

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم گفت: بیش از ۱۰ تن میوه مورد نیاز موکب‌های مستقر در سطح شهر به‌خصوص موکب‌های زائران پاکستانی تأمین‌ شده است.

علیرضا مظفری از تأمین بیش از ۱۰ تن میوه مورد نیاز موکب‌ها خبر داد و اظهار داشت: با توجه به حضور زائران و مسافران از استان‌های دیگر و کشورهای مجاور، یکی از نیازهای موکب‌ها در سال جاری تأمین میوه بوده است.

وی بیشترین میوه مورد نیاز را مربوط به موکب‌های زائران پاکستانی اعلام کرد و افزود: میوه مورد نیاز زائران پاکستانی تأمین‌ شده و تا امروز مشکلی در پذیرایی نداشته‌اند.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم به پیاده‌روی روز اربعین در بلوار پیامبر اعظم(ص) نیز اشاره کرد و گفت: تمهیدات لازم جهت تأمین میوه موکب‌هایی مستقر در پیامبر اعظم (ص) اندیشیده شده و در صورت اعلام نیاز هر یک از موکب‌ها میوه مورد نظر آن‌ها تأمین می‌شود.

فعالیت بیش از ۲۵۰۰ نفر از باغبانان، کارگران و پرسنل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم در ایام اربعین حسینی

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل اجرایی، ستادی، کارگران و باغبانان سازمان در سه شیفت کاری در حال ارائه خدمات بوده و ناظرین سازمان به‌ صورت مستمر در شهر حضور دارند.

پیام جوادیان با بیان لزوم توجه به سیمای شهر در ایام اربعین حسینی (ع) با توجه به حضور زائران و مسافرین اظهار داشت: برای ایام اربعین و استقبال از زائران بیش از ۱۰ هزار مترمربع گل‌های فصلی در سطح شهر کاشته است.

وی از آماده‌باش بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم خبر داد و افزود: بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل اجرایی، ستادی، کارگران و باغبانان سازمان در سه شیفت کاری در حال ارائه خدمات بوده و ناظرین سازمان به‌ صورت مستمر در عرصه های شهری و جنگلی حضور دارند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم پاک‌سازی و رفع کمبودهای بوستان‌ها جهت استفاده زائران را از مهمترین اقدامات سازمان دانست و تصریح کرد: همچنین برای ایام اربعین حسینی آماده‌سازی سرویس‌های بهداشتی و حمام کلیه بوستان‌ها و اماده‌سازی استراحتگاه موقت در بوستانهای غدیر، فدک، نیایش، مهدی و امام رضا(ع) در دستور کار قرار گرفت.

وی تأمین نیروی لازم جهت شستشوی سرویس‌های بهداشتی و ملزومات مورد نیاز آن را از دیگر اقدامات انجام‌ شده عنوان کرد و گفت: شستشوی معابر بوستان ها بویژه در مبادی ورودی‌ شهر، انتقال خاک و نخاله‌ها از بوستان‌ها و نظافت بهسازی نیمکت‌ها و سایر مستحدثات و همچنین رفع خاموشی بوستان‌ها و استراحتگاه‌ها نیز انجام‌ شده است.

حضور ۲۴ ساعته پرسنل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در موکب‌ها و محل استقرار زائران در سطح شهر

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: نیروهای گشت زنی و خودروهای آتش‌نشانی به‌صورت ۲۴ ساعته در مکان‌های استقرار زائران و موکب‌ها حضور داشته و بر پوشش ایمنی این موکب‌ها نظارت دارند.

عباس جعفری حفظ امنیت زائران و عزاداران حسینی (ع) را از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم دانست و اظهار داشت: حضور زائران و مسافران از شهرهای مختلف و کشورهای مجاور در ایام اربعین حسینی (ع) در شهر قم نیازمند رعایت نکات ایمنی از طرف همه مردم و مسئولان موکب‌های سطح شهر است.

وی محل‌های اسکان زائران خارجی را در شاه جمال، مصلی و جمکران اعلام کرد و افزود: نیروهای گشت زنی و خودروهای آتش‌نشانی به‌صورت ۲۴ ساعته در مکان‌های استقرار زائران و موکب‌ها حضور داشته و بر پوشش ایمنی این موکب‌ها نظارت دارند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به مراسم پیاده‌رویی اربعین در بلوار پیامبر اعظم (ص) تصریح کرد: در روز پیاده‌روی اربعین خودروهای آتش‌نشانی در بلوار پیامبر اعظم(ص) استقرار یافته و چادرها و موکب‌های پذیرایی زائران مورد بازدید و پوشش ایمنی قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر آماده‌باش کلیه پرسنل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم خاطرنشان کرد: کلیه پرسنل سازمان به‌صورت ۲۴ ساعته آماده‌باش بوده و خوشبختانه تا امروز موردی در موکب‌ها گزارش نشده است.

پیام شهردار قم به مناسبت اربعین شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)

شهردار قم با صدور پیامی فرا رسیدن اربعین شهادت حضرت امام حسین علیه‌السلام را تسلیت گفت.

دکتر سیدمرتضی سقائیان‌نژاد با صدور پیامی ضمن آروزی سلامتی و دعای خیر برای زائران کربلای معلی، از زحمات مردم شریف، مومن و متدین عراق و دیگر خادمان زائران اربعین شهادت امام حسین(ع) تقدیر و تشکر نمود.

متن پیام شهردار قم به این شرح است:

بسمه تعالی

مسیر اربعین معراجی برای بندگی و معرفت است.
افق فهم دامنه و برد نعمت خلقت امام حسین علیه السلام با محدودیت های این جهانی قابل تصور نیست و تجلی معنای ناب بندگی توسط این امام همام، هستی را متحیر ساخته و بلندای قله های رفیع عقلانیت برای شناختِ ژرفای عمق عشق بندگی درمانده اند.

در حماسه عظیم پیاده روی اربعین، بستری برای تحقق” من عرف نفسه فقد عرف ربّه “فراهم و نفحات اسفار اربعه استشمام می گردد و می توان گفت که در مسیر اربعین از رمز و راز معامله با خداوند رونمایی می شود و از این سفر، به سفری معنوی و معراجی برای معرفت یاد می گردد .

چنان این بندگی ناب در حافظه تاریخ شهره می گردد که حرمش قبله دل های عاشق گشته؛ به پنجره ضریح عشقش، دل های شکسته گره خورده ؛ پیراهن مشکی عزایش، لباس احرامی برای طواف عشق شده و تربتش مهر قبولی طاعت می گردد.

حماسه عظیم پیاده روی اربعین، نماد اقتدار دنیای اسلام محسوب می شود و رزمایشی منحصر به فرد و ظرفیتی سترگ برای فرهنگ سازی ظهور و زمینه سازی تمدن عظیم اسلامی محسوب می شود . علیرغم افزایش تحریم خبری رسانه های معاند ؛ بحمدالله همچنان شاهد وسعت تاثیرگذاری معنوی این فیض عالم گیر هستیم .

بی شک تعبیر بلند و زیبای امام حسین علیه السلام اِعْلَمُوا أَنَّ حَوَائِجَ اَلنَّاسِ إِلَیْکُمْ مِنْ نِعَمِ اَللَّهِ عَلَیْکُمْ فَلاَ تَمَلُّوا اَلنِّعَمَ فَتَتَحَوَّلَ إِلَى غَیْرِکُمْ می تواند چراغ راهی برای انگیزه بخشی به خدمت باشد و افزایش خدمت خالصانه و رفع مشکلات مردم را در سایه عمل و ابراز ارادت به ساحت قدسی و نازنین سیدالشهدا نشان دهد.

امید است تداوم ارادتمندی به حب الحسین یجمعنا به اهتمام و عمل به حب الصلوه یرفعنا باشد و فراگیری این شعار حبّ الحسین یجمعنا وحبّ الصلوه یرفعنا ان شاءالله در سایه ولایت، باعث بیمه نسل جوان از حوادث و فتن آخرالزمان گردد.

در پایان از جوار بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه علیها السلام از مردم شریف، مومن و متدین عراق که با روی گشاده میزبانِ زائران امام حسین علیه السلام هستند، تشکر نموده و ضمن طلب دعای خیر از بزرگوارانی که توفیق حضور در کنگره عظیم پیاده روی اربعین را پیدا نموده؛به صورت ویژه از خادمان زائران اربعین شهادت امام حسین (ع) در شهر مقدس قم که پذیرای این عزیزان زائر از کشورها و استانهای مختلف کشور می باشند، قدردانی می نمایم.

دکتر سید مرتضی سقاییان نژاد

شهردار قم

۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸

آمادگی شهرداری منطقه هشت قم جهت خدمات دهی به زائران اربعین

شهردار منطقه هشت قم از آمادگی شهرداری این منطقه در راستای خدمات دهی به زائران در ایام اربعین خبر داد.

ابوالفضل مستقیمی با اشاره به اهمیت برگزاری هرچه با شکوه تر ایام اربعین سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) گفت: در این راستا منطقه هشت اقداماتی نظیر صدور مجوز برای ایستگاههای صلواتی در سطح منطقه ، برپایی ستاد خدمات رسانی زائرین در پارکینگ شرقی حرم مطهر، هماهنگی پرسنل جهت خدمات رسانی به زائرین در مسیر پیاده روی حرم تا جمکران ما بین عمود ۸۰ تا ۱۲۰ و تهیه کارتن پلاست و مخزن فان جهت نصب در مسیرهای خدمات رسانی انجام خواهد داد.

وی در ادامه دیگر اقدامات شهرداری منطقه در این ایام را مورد توجه قرار داد و خاطر نشان کرد: تهیه و نصب بنرهای مناسبتی در سطح منطقه و هماهنگی و مساعدت جهت برپایی موکب های پذیرایی از زائران کربلا و تحویل کانکس های سرویس بهداشتی و دیگر اقلام از دیگر اقدامات شهرداری منطقه در این ایام می باشد.

پاکسازی ۱۰۰ عمود مسیر پیاده‌روی اربعین توسط شهرداری قم/جمع‌آوری زباله‌ها توسط ۵ دستگاه خودروی مکانیزه

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم از پاکسازی ۱۰۰ عمود مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی در مسیر نجف تا کربلا توسط نیروهای داوطلب شهرداری قم خبر داد.

سید محسن میرهادی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های شهرداری قم برای پاکسازی و نظافت بخشی از مسیر نجف تا کربلا در اربعین حسینی اظهار داشت: شهرداری قم برای پنجمین سال نظافت حدفاصل ۱۰۰ عمود مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی از نجف تا کربلا را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری و پاکسازی عمودهای ۱۰۷۰ تا ۱۱۷۰ بر عهده نیروهای شهرداری قم است، ابراز کرد: از محل استقرار موکب مسجد مقدس جمکران تا عمود ۱۱۷۰ و مواکب عراقی نظافت مسیر توسط عوامل شهرداری قم صورت می‌پذیرد.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در این مسیر مباحث اسکان و تغذیه توسط مواکب انجام می‌شود، رعایت بهداشت و جمع‌آوری زباله‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است که به حمدالله اقدامات بهداشتی توسط شهرداری قم مورد رضایت مردم و مواکب قرارگرفته است.

وی با تأکید بر اینکه حدود ۱۰۰ نفر از پرسنل داوطلب شهرداری قم برای نظافت، بهداشت و اقدامات فرهنگی در کشور عراق حضور دارند، یادآور شد: پنج دستگاه خودروی مکانیزه جمع‌آوری و انتقال زباله از طرف شهرداری قم در کشور عراق حضور دارند.

حضور ۸ تیم نظارتی در مناطق هشتگانه شهرداری قم در اربعین حسینی

مدیرکل بازرسی و نظارت بر عملکرد شهرداری قم گفت: ۸ تیم نظارت در دو شیفت ۱۲ ساعته مناطق را مورد بازرسی قرار داده و این نظارت تا ۵ روز پس از اربعین نیز ادامه خواهد داشت.

بهاءالدین دشتی، با تأکید بر نظارت کامل شهرداری بر مناطق هشتگانه برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) اظهار داشت: ستاد هشتگانه نظارت بر عملکرد مناطق تشکیل‌شده و به‌صورت مستمر مناطق بازدید می‌شوند.

وی رسیدگی به شکایات و نظرات مردمی در سامانه ۱۳۷ را مورد توجه قرارداد و افزود: یکی از برنامه ستاد هشتگانه رصد شکایات و نظرات مردمی در سامانه ۱۳۷ بوده و در اسرع وقت بازرسان به موارد اعلام‌شده رسیدگی کرده و مشکلات را برطرف می‌کنند.

مدیرکل بازرسی و نظارت بر عملکرد شهرداری قم ادامه داد: امسال لیست‌هایی در اختیار بازرسان قرار گرفته که بر طبق موارد مشخص‌شده مناطق را مورد بازرسی قرار داده و کمیته مربوط با توجه به گزارش بازرسان و اطلاعات جمع‌ آوری‌شده جمع‌بندی کرده و نارسایی‌ها را رفع می‌کنند.

وی برنامه بازدید ۸ تیم نظارت را به دو صورت مستمر و سرزده اعلام کرد و گفت: ۸ تیم نظارت در دو شیفت ۱۲ ساعته مناطق را مورد بازرسی قرار داده و این نظارت تا ۵ روز پس از اربعین نیز ادامه خواهد داشت.

صدور ۵۰ مجوز ایستگاه صلواتی در منطقه یک جهت خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی(ع)

شهرداری منطقه یک از صدور ۵۰ مجوز ایستگاه صلواتی در منطقه یک جهت خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی (ع)خبر داد.

احمد ترکمن در راستای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) اظهار داشت: ستاد اربعین منطقه یک در بلوار پیامبر اعظم (ص) برپا شده است.

وی پارکینگ زمزم را با حداکثر ظرفیت آماده اعلام کرد و افزود: شهرداری منطقه یک با توجه به حضور حداکثری زائران در این منطقه جهت حضور در حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران با تمام نیرو آماده‌باش بوده و پرسنل شهرداری نظارت کامل را به منطقه دارند.

شهرداری منطقه یک سیاه‌پوشی منطقه با ۴۰ هزار متر پارچه و ریسه را از نخستین اقدامات شهرداری عنوان کرد و ادامه داد: نصب ۲۰ هزار پرچم یک متری، بیش از۴۰۰ پرچم دو متری و ۳۸۰ پرچم اهتزاز از نخستین اقدامات شهرداری برای آماده‌سازی منطقه برای اربعین حسینی (ع) بوده است.

وی از برپایی بیش از ۵۰ ایستگاه صلواتی در این منطقه نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای ۲۷ مورد ایستگاه صلواتی مجوز صادرشده و ۲۳ مورد دیگر نیز در حال سپری کردن مراحل قانونی آن است.

ترکمن ادامه داد: نظافت منطقه به‌صورت مستمر انجام‌شده و تمام تجهیزات منطقه در جمع‌آوری پسماند و زباله به‌کارگیری شده است.

حمایت های همه جانبه شهرداری قم از قرارگاه مردمی اربعین در راستای تکریم زائرین اربعین حسینی

مدیر اجرایی قرارگاه اربعین از حمایت های همه جانبه شهرداری قم از قرارگاه مردمی اربعین در راستای تکریم زائرین اربعین حسینی خبر داد

مهدی قربانی کرم به بیان گزارشی از خدمات ارائه ‌شده در قرارگاه مردمی اربعین واقع در مصلی قم پرداخت و اظهار داشت: تا امروز با پذیرش بیش از ۶۰ هزار نفر در قرارگاه مردمی اربعین با بیش از ۳۷.۶درصد افزایش زائر و مسافر نسبت به سال گذشته روبه‌رو هستیم.

وی با ابراز خرسندی از حضور زائران در قم و پذیرایی از آنها افزود: قرارگاه با ظرفیت پذیرش روزانه ۹ هزار نفر و ارائه پذیرایی میان وعده و همچنین غذای گرم به ‌صورت ۲۴ ساعته در خدمت زائران است.

مدیر اجرایی قرارگاه اربعین ادامه داد: خدمات ارائه ‌شده در غرفه‌های فعال قرارگاه عبارت است از غرفه فرهنگی، نمازخانه،رخت‌شوی‌خانه، پیرایش، واکس و درمانگاه که کلیه خدمات ویزیت، تزریقات و دارو به‌صورت صلواتی است.

وی با تأکید بر اهمیت حمایت‌های همه جانبه شهرداری قم در ارائه خدمات به زائران تصریح کرد: شهرداری قم خاصه منطقه ۷ با تمام امکانات و تجهیزات به‌صورت ۲۴ ساعته در حال ارائه خدمات به مسافران و زائران بوده و کلیه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در سطح شهر و در بین زائران را بر عهده دارد.

قربانی کرم ساماندهی و تهیه ظروف یکبار مصرف را از دیگر خدمات سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم اعلام کرد و گفت: حضور ۲۴ ساعته نیروهای خدماتی و نظافت از جمله کارهایی است که شهرداری منطقه۷ و سازمان مدیریت پسماند برعهده‌ گرفته و در حال انجام است.

وی از ۲۶۰ متر لوله‌گذاری برای فاضلاب خبر داد و خاطرنشان کرد: ۲۶۰ متر لوله‌گذاری فاضلاب توسط شهرداری منطقه ۷ انجام ‌شده و امسال مشکلی گزارش نشده و سازمان زیباسازی شهرداری قم نیز فضاسازی و محوطه‌سازی قرارگاه مردمی اربعین را انجام داده است.

مدیر اجرایی قرارگاه اربعین در ادامه بیان کرد: پارکینگ واقع در بلوار زائر از سوی شهرداری قم در اختیار زائران قرار گرفته و مسافران می‌توانند به‌صورت ۲۴ ساعته از این پارکینگ به صورت رایگان استفاده کنند.

وی افزود:اجرای برنامه های فرهنگی،مشاوره،ویژه برنامه های کودک و نوجوان و اهدای هدایای فرهنگی از جمله برنامه هایی است که از سوی سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم انجام می شود.

همکاری شهرداری قم با قرارگاه اربعین در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم از همکاری شهرداری با قرارگاه اربعین در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی خبر داد.

مهدی کلانترزاده با اشاره به اقدامات و همکاری‌های صورت گرفته از سوی شهرداری در راستای خدمت‌رسانی قرارگاه مردمی اربعین به زائرین اظهار کرد: شهرداری قم امسال برنامه‌ها و همکاری گسترده‌ای را با قرارگاه مردمی اربعین در راستای پذیرایی بهتر از زائرین اربعین حسینی داشته است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد تسهیلات زائرین شهرداری قم با بیان اینکه یکی از بخش‌های خدمت‌رسانی شهرداری در اربعین امسال خدمات ارائه ‌شده به قرارگاه اربعین حسینی است، گفت: امسال مصلی قدس به عنوان محل مرکزی اسکان مشخص شده و مسائل اطلاع‌رسانی و تبلیغات قرارگاه با شهرداری بوده است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم با اشاره به فضاسازی مصلی توسط شهرداری قم افزود: فضاسازی داخل مصلی امسال صورت گرفته و المان‌هایی با همکاری سازمان زیباسازی طراحی و اجرا شده است.

وی همچنین به تامین پارکینگ رایگان برای مصلی اشاره کرد و افزود: استقرار آتش‌نشانی به صورت ویژه و پشتیبانی مناسب در حوزه خدمات شهری و توجه ویژه ستاد منطقه هفت در راستای نظافت و پاکسازی و شست‌وشوی محل در دستور کار شهرداری بوده است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد تسهیلات زائرین شهرداری قم افزود: کمیته اطلاع رسانی به منظور اکران هماهنگ و یکپارچه تبلیغات محیطی سطح شهر، ساخت و نصب المان‌های شهری متناسب با این ایام، نصب پرچم‌ها، کتیبه‌ها و ریسه‌های مشکی، هماهنگی و انجام امور مربوط به فضاسازی و تبلیغات شهری در سطح مناطق هشتگانه شهر قم و با حضور مسئولین ارتباطات و امور فرهنگی مناطق و سازمانهای تابعه شهرداری قم تشکیل شده است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم افزود: اقداماتی در راستای ترویج فرهنگ حسینی در بین زائران،اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، فضاسازی سطح شهر، طراحی و نصب المان‌هایی با موضوع اربعین حسینی از اقدامات سازمان های زیباسازی و فرهنگی هنری ورزشی انجام شده است.

وی از اکران بنرهای مناسبتی در سطح شهر خبر داد و افزود: این بنرها با شعار های مذهبی،اطلاع رسانی به ۴ زبان فارسی،عربی،انگلیسی و اردو بر روی سازه‌های عرشه پل، پرتابل، بیلبورد و استرابورد اکران شده است.

آمادگی همه جانبه شهرداری منطقه ۴ در راستای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی (ع)

شهردار منطقه ۴ از آمادگی همه جانبه این منطقه در راستای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی (ع)خبر داد.

شهردار منطقه ۴ از آمادگی کامل شهرداری منطقه در خدمت رسانی به زائران اربعین خبر داد و افزود: این روزها شهر قم همچون دیگر شهرهای کشور حال و هوای دیگری دارد چراکه سعادت پذیرایی، بدرقه و خدمات رسانی به زائرین عتبات عالیات در ایام اربعین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) نصیب این شهر شده است.

مهندس مهدی اصفهانیان مقدم شهردار منطقه ۴ عنوان کرد: امسال نیز در راستای ارتقاء کمی و کیفی خدمات با توجه به افزایش چند برابری زائران و استقبال هموطنان از پیاده روی اربعین، تدابیر لازم اندیشیده شده و ضمن ارائه خدمات به زائران در مسیر رفت و برگشت نیز تمهیدات لازم برای اسکان، استراحت و پذیرایی از آنها مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه از اعزام نیروهای خدماتی و ماشین آلات به عتبات عالیات از روزهای قبل تا پایان کامل مراسم خبر داد و افزود: در شهر قم نیز پاک‌سازی و تنظیف مسیرها، آماده سازی تسهیلات رفاهی مورد نیاز از جمله سرویس‌های بهداشتی در مسیر تردد و همچنین فضاسازی سیما و منظر شهری با نصب نمادها و بنرهای مرتبط با این ایام، نصب تابلوهای هدایت مسیر ویژه راهنمای زائران ، صدور مجوز بیش از ۵۰ ایستگاه صلواتی و همکاری مضاعف در برپایی و ارائه خدمات به موکب های مردمی و هماهنگی با مساجد ، حسینیه ها و تکیه ها در جهت اسکان زائرین ، برپایی ستاد اربعین و آماده باش بیش از ۱۰۰ نیروی خدماتی به صورت شبانه روزی در این ایام را در راستای ارائه خدمات مطلوب تر به زائرین و شهروندان از جمله اقدامات منطقه در این خصوص دانست.

اصفهانیان مقدم در پایان با آرزوی سلامتی کامل برای زائرین در تمامی لحظه های سفر ، دعای خیر همه توفیق یافتگان این سفر معنوی را خواستار شد.

خدمات‌رسانی شهرداری منطقه ۲ قم به زائرین در ایام اربعین حسینی

شهردار منطقه ۲ گفت: با توجه به اینکه شهر قم در مسیر مواصلاتی ۱۷ استان و ۲۱۲ شهرستان می باشد در آستانه اربعین حسینی پذیرای زائرین از کشورهای همسایه و شهرهای مختلف هستیم.

رضا رحیمی بیان کرد: شهرداری این منطقه با برپایی ستاد خدمات رسانی و بسیج تمام امکانات و ظرفیت های خود با همکاری موکب های امام زاده سید جمال الدین(ع) و سیدالشهدا، عهده دار خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی شده است و تمام تلاش خود را برای خدمت رسانی هرچه بهتر به زائرین انجام خواهد داد.

وی افزود: نظافت و پاک‌سازی مسیرهای عبور و مرور زائرین به‌ویژه در بلوار امام رضا(ع) و خدمات رسانی در موکب های ذکر شده به‌صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود.

رحیمی به دیگر اقدامات انجام شده اشاره کرد و افزود: این منطقه نسبت به نصب تابلوهای راهنمای مسیر، پرچم و ریسه‌های مشکی، بنر، نظافت روزانه موکب ها، نظافت و ساماندهی سرویس‌ بهداشتی بوستان های واقع در مسیر زائرین و اعزام ۷ نیروی خدماتی به صورت داوطلبانه جهت نظافت و پاکسازی مسیر پیاده روی نجف به کربلا اقدام کرده است.

وی در ادامه گفت: خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی افتخاری است که نصیب ما شده و از همه ظرفیت‌ها و امکانات جهت برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اربعین استفاده می‌کنیم.

شهردار منطقه ۲ با اشاره به اقدامات عمرانی شهرداری در امام زاده سید جمال الدین(ع) گفت: در ۳ سال گذشته با جذب اعتبارات استانی بیش از ۴ هزار متر مربع از محوطه امام زاده تکمیل شده و پذیرای زائرین و شهروندان گرامی می باشد.

توزیع کیسه جمع آوری و مخازن ذخیره سازی پسماند همزمان با ایام اربعین

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: همزمان با ایام اربعین دو تن کیسه جمع آوری و هزار عدد مخزن ذخیره سازی پسماند جهت رعایت نظافت توسط شهروندان و زائران توزیع شده است .

سید عبدالله میرابراهیمی با اشاره به لزوم رعایت نظافت شهر در ایام و مناسبت های مختلف سال، اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه ما بحث فرهنگی است که با توجه به حضور قشر عظیمی از شهروندان و زائران در سطح شهر قم، موضوع فرهنگ‌سازی تفکیک پسماند را در دستور کار قرار دادیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با اشاره به توزیع دو تن کیسه پلاستیک و هزار عدد کارتن پلاست به ایستگاه‌های صلواتی و هیئت‌های مذهبی تصریح کرد: توزیع اقلام ذکر شده هرساله و با هدف تامین پاکیزگی مسیر پیاده روی اربعین صورت می پذیرد .

میرابراهیمی خاطرنشان کرد: علاوه بر توزیع مخازن ذخیره سازی پسماند در میان موکب های مسیر پیاده روی اربعین، به منظور رعایت نظافت شهر همزمان با نذورات شهروندان، توزیع این مخازن در میان ایستگاه های صلواتی و هیئات مذهبی در داخل شهر نیز انجام می شود.

وی از تفکیک پسماند خشک با هماهنگی ناوگان جمع‌آوری در سطح شهر خبر داد و تصریح کرد: پوشش و استقرار کامل مراکز ایستگاه‌های صلواتی در این ایام صورت گرفته و نسبت به جمع آوری پسماندهای خشک اقدامات لازم انجام شده است .

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true