×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
۲۴۰۰ نابینا تحت پوشش بهزیستی استان قم هستند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛محمد علی مقدمخواه معاون توانبخشی بهزیستی استان قم ضمن تبریک ۲۳ مهرماه روزجهانی عصای سفید با اعلام مطلب فوق افزود :  ۱۵  اکتبر مصادف با ۲۳ مهرماه هرسال ، از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحدیونسکو به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری شده است و شعار امسال این روز فرصتهای برابر است و هدف از گرامیداشت این روز توجه همگان به ایجاد فرصتهای برابر بین معلولین و سایر اقشار جامعه است .

مقدمخواه با اشاره به پیشینه نامگذاری این روز خاطرنشان کرد ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ از زﻣﺎن ﺟﻨﮓ ﺟﻬﺎﻧﯽ اول، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻧﻤﺎدی ﺑﺮای ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪ. ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﮐﻪ در ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻗﻮاﻧﯿﻦ و ﻧﻤﺎد ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ ﺑﺮای اﺳﺘﻔﺎده و ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن از اﯾﻦ ﻋﺼﺎ وﺟﻮد دارد، اﻣﺎ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﯾﻨﮑﻪ رﻧﮓ ﺳﻔﯿﺪ ﺑﺮای ﻫﻤﮕﺎن ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﻗﺎﺑﻞ روﯾﺖ اﺳﺖ، ﺑﺮای ﭘﯿﺸﮕﯿﺮی از ﺧﻄﺮاﺗﯽ ﮐﻪ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن را ﺗﻬﺪﯾﺪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، اﯾﻦ رﻧﮓ در ﺗﻤﺎم دﻧﯿﺎ ﺑﺮای ﻋﺼﺎی راﻫﻨﻤﺎی آﻧﻬﺎ ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺷﺪه اﺳﺖ. اﯾﻦ ﻋﺼﺎ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده اﻓﺮاد ﻧﺎﺑﯿﻨﺎ و اﻓﺮادی ﺑﺎ اﺧﺘﻼﻻت ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﯿﺮد و ﻣﻌﻤﻮﻻً در اﻧﻮاع ﺗﺎﺷﻮ و ﻗﺎﺑﻞ ﺣﻤﻞ ﻃﺮاﺣﯽ ﻣﯽ ﺷﻮد.

معاون توانبخشی بهزیستی قم افزود : در ایران تقریبا ۱۵۰ هزار نفر نابینا داریم  که ۱۱۵ هزارنفر آنها تحت پوشش بهزیستی کشور و ۲۴۲۲ نفر تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان قم  میباشند که به این افراد خدماتی همچون هزینه صد در صدی دانشجویی و دانش آموزی ،اعطای وام های اشتغالزایی و خوداشتغالی، تهیه رایانه مخصوص نابینایان، استفاده از کتابخانه گویای آیت الله خامنه ای  و سایر خدمات درمانی و لوازم توانبخشی داده میشود.

معاون نوانبخشی بهزیستی استان قم با اشاره به اولویت پیشگیری از معلولیتها در برنامه های بهزیستی خاطرنشان کرد به منظور پیشگیری از تنبلی چشم سال گذشته در طرح آمبلیوپی ۲۲ هزار کودک ۳ تا ۶ سال قمی مورد معاینه قرار گرفتند که از این تعداد حدود ۸۷۴ نفر مشکوک شناخته شدند و باز در مراحل تخصصی ۹۰ نفر دارای تنبلی چشم تشخیص داده شدند و ۲۱۷ نفر جهت تجویز عینک ارجاع شدند و ۱۵ نفر هم به پزشک متخصص برای درمانهای تخصصی ارجاع گردیدند و در تمام این مراحل بهزیستی استان کمک هزینه لازم را به خانواده ها متناسب با وضعیت معیشت خانواده پرداخت کرد.

‌‌‌‌مقدمخواه با اشاره به شعار امسال این روز مبنی بر فرصتهای برابر افزود : نابینایان همچون سایر افراد جامعه ، حق بهره‌گیری از کلیه‌ی امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند، آنان حق دارند از پیاده‌رو‌ها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسایل حمل و نقل همگانی ، اماکن عمومی و مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنندو این وظیفه عمومی آحاد افراد یک جامعه است که در این ایجاد فرصت برابر و فرهنگ سازی بهره مندی نابینایان و سایر معلولین از امکانات جامعه مشارکت و همکاری کنند.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true