×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۳ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
تجهیزات امدادرسانی در زلزله برای آتش‌نشانی قم خریداری می‌شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛سیدامیر سامع با تاکید بر اینکه امسال بودجه‌ای برای رفع کمبودهای آتش‌نشانی اختصاص یافته است، اظهار کرد: البته خواسته ما این است که از منابع ملی نیز برای تجهیز ناوگان آتش‌نشانی و تقویت ایمنی شهر اختصاص یابد که در حال پیگیری است.
معاون خدمات شهری شهرداری قم با بیان اینکه برنامه آینده تجهیز ناوگان آتش‌نشانی خریداری یک خودرو نجات و تکمیل تجهیزات مرتبط با زلزله است، افزود: تجهیزاتی چون ست‌های هیدرولیک و پنوماتیک و لوازمی برای برشکاری در دستور کار خریداری است.
سامع با اشاره به برنامه‌ریزی برای احداث سایت آموزش سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم، گفت: این سایت در زمینی به مساحت ۴۰ هزار مترمربع در حال آماده‌سازی است و امیدواریم فاز نخست آن امسال راه اندازی شود.
وی گفت: در این سایت تمام تجهیزات برای آموزش و آمادگی بیشتر آتش‌نشانان فراهم خواهد شد.

رفتار ایمن و ایمنی اولویت زندگی شهروندان باشد

معاون خدمات شهری شهرداری قم همچنین گفت: از تمام شهروندان و زائرین این خواهش را داریم که رفتار ایمن و ایمنی را در اولویت زندگی در شهر قرار داده چراکه هرچقدر بتوانیم رعایت ایمنی و پیشگیری را داشته باشیم حادثه کمتری خواهیم داشت.

سیدامیر سامع با بیان اینکه بحث خدمات ایمنی و آتش‌نشانی مجموعه‌ای از مباحث است که با آموزش و اطلاع‌رسانی شروع می‌شود، اظهار کرد: در رفتار شهروندان و ساخت و سازهای شهری این موارد مهم بوده و بعد از این مساله این است که باید تجهیزاتی داشته باشیم که با استفاده از نیروی انسانی آموزش دیده و مومن و فنی بتوانیم ایمنی شهر را حفظ کنیم.
معاون خدمات شهری شهرداری قم تصریح کرد: از تمام شهروندان و زائرین این خواهش را داریم که رفتار ایمن و ایمنی را در اولویت زندگی در شهر قرار داده؛ چراکه هر چقدر بتوانیم رعایت ایمنی و پیشگیری را داشته باشیم حادثه کمتری خواهیم داشت.
سامع به راه‌اندازی مرکز کام برای آموزش کودکان و دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: دانش‌آموزان در این مرکز حضور یافته و آموزش‌ها در خصوص مباحث ایمنی و مدیریت بحران به آنها ارائه می‌شود.
وی گفت: در ایستگاه‌های آتش‌نشانی نیز به صورت ایستگاه‌ محور گروه‌های مختلف جامعه را مورد آموزش قرار می‌دهند تا بتوانیم با پیشگیری حد رخدادها و حوادث را در شهر به حداقل برسانیم و در نهایت شهر ایمن‌ترین داشته باشیم.

مانور مدیریت بحران در تونل غدیر برگزار می‌شود

مدیر مرکز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری قم نیز در این خصوص گفت: مانور بعدی مدیریت بحران پس از ایام اربعین حسینی در تونل غدیر واقع در بلوار عمار یاسر انجام خواهد شد تا مشکلات این بخش شناسایی و رفع شود.

علی‌اکبر رحیمی با اشاره به مانورهایی که از سوی مرکز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری برای سال ۹۸ پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: تمام مانورهایی که پیش‌بینی کرده‌ایم در راستای افزایش آمادگی برای جلوگیری از بحران‌ در زمان حوادث و مدیریت بحران‌ها است.
مدیر مرکز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری قم بیان کرد: برای ارتقاء سطح توانمندی دستگاه‌ها، هم در رابطه با عوامل درون شهرداری و هم دستگاه‌های مرتبط در خارج از مجموعه شهرداری، مانورهایی را با همکاری سایر دستگاه های امدادی برای سال ۹۸ برنامه ریزی کرده‌ایم.
رحیمی با تاکید بر اینکه تاکنون در سال ۹۸ چهار مانور نجات، اطفای حریق، امداد و… در سطح شهر برگزار شده است، افزود: مجموعا امسال ۱۰ مانور و رزمایش را در دستور کار داریم که یکی از مانورهای انجام شده در سال جاری، چند ماه پیش در ساختمان نیمه کاره منطقه هشت شهرداری برای نجات از ارتفاع و هماهنگی دستگاه های مرتبط بود.
وی همچنین به برگزاری مانور و رزمایش مدیریت بحران در میدان ۷۲ تن به عنوان یکی از شاهراه‌های اصلی مرکز کشور اشاره و اضافه کرد: با توجه به اینکه در هر منطقه شهر ستادهای بحران تشکیل شده با محوریت مناطق برگزاری مانورهای مدیریت بحران را در دستور کار داریم.
مدیر مرکز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری قم با بیان اینکه تلاش داریم با برگزاری این مانورها و رزمایش‌ها سطح آمادگی و عکس العمل مناسب در مواقع اضطراری را در سازمان های مرتبط در شهرداری و خارج از آن ارتقا دهیم، خاطرنشان کرد: مانور بعدی مدیریت بحران پس از ایام اربعین حسینی در تونل غدیر واقع در بلوار عمار یاسر انجام خواهد شد تا مشکلات این بخش شناسایی و رفع شود.

آمادگی و هماهنگی مطلوب نهادهای امداد رسانی در مانورهای بحران

مدیرکل مدیریت بحران استان قم هم از آمادگی و هماهنگی مطلوب نهادهای امدادرسانی در مانورهای بحران خبر داد.

محسن اوروجی در حاشیه مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو که در ایستگاه میدان کشاورز مترو قم برگزار شد، به آمادگی نهادهای مختلف عملیاتی و امدادرسانی برای حضور به موقع در حوادث و بحران‌ها اشاره کرد و گفت: شهرداری، نیروهای امدادی، انتظامی، آتش‌نشانی، راهور، اورژانس، قطار شهری، آبفا، شرکت توزیع نیروی برق،‌ شرکت گاز و دیگر دستگاه‌ها در این مانور همکاری داشتند و به نوعی به دنبال این هستند که در حوادثی که احتمال دارد در مترو اتفاق بیفتد، آمادگی و تجربه کسب کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم با اشاره به برگزاری سه مانور در مترو قم، خاطرنشان کرد: پیش از مانور ایستگاه میدان کشاورز مانورهایی را در میدان نبوت و میدان ولی‌عصر(عج) با سناریوهای از پیش‌تعیین شده اجرا کردیم و مانورهای دیگری در آینده با توجه به حوادث احتمال در مترو برگزار خواهد شد.
اوروجی هدف از برگزاری این مانورها را احصاء نقاط ضعف و قوت برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف عنوان کرد و افزود: حوادثی که در شهر احتمال وقوع دارد با توجه به پیشرفت تکنولوژی هر روز بیشتر و متنوع‌تر می‌شود و حوادث جدیدی در شهر به وجود می‌آید که لازم است آسیب‌پذیری‌های ما کاهش پیدا کند.
وی با اذعان به اینکه افزایش آمادگی و هماهنگی در مانورها موجب امدادرسانی بهتر در زمان حوادث و بحران‌ها خواهد شد، تصریح کرد: با برگزاری این مانورها حضور نیروها در حوادث بسیار خوب است و در حوادث اخیر استان قم بسیار مؤثر بوده است.

امکانات تیم‌های امداد و نجات آتش‌نشانی جوابگوی نیاز قم نیست

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم نیز گفت: به‌صراحت اعلام می‌کنیم امکانات تیم‌های امداد و نجات آتش‌نشانی جوابگوی شهری باعظمت قم نیست.

حمید کریمی بیان کرد: یکسری تجهیزات پیشرفته و به‌روز بعد از سفر رهبر معظم انقلاب در سال ۸۹ به قم برای سازمان آتش‌نشانی خریداری شد،‌ اما اگر ما بخواهیم تنها به این تجهیزات اکتفا کنیم با وجود پیشرفت در شهر و ساخت‌وسازها، توان امداد و نجات در مواقع بحران را نخواهیم داشت.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم افزود: با وجود بافت‌های فرسوده‌ای که در شهر قم است و هر آن امکان وقوع حادثه‌ای همچون ریزش آوار در این مناطق وجود دارد، داشتن تجهیزات امداد و نجات یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

کریمی ادامه داد: بارها با مسئولان در این خصوص مکاتبه کردیم، باز هم در حال تلاش هستیم تا مسئولان را برای خرید تجهیزات مورد نیاز سازمان آتش‌نشانی به‌ خصوص در بحث امداد و نجات متقاعد کنیم تا در زمان بحران با چالش جدی مواجه نشویم.

وی گفت: در بخش اطفاء حریق می‌توان ادعا کنیم تجهیزات در اختیار سازمان آتش‌نشانی قم به حد قابل قبولی رسیده است، اما حتی در این زمینه هم دغدغه داریم، چراکه شهر هر لحظه در حال وسیع‌تر شدن است و کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و آپارتمان‌های بلندمرتبه جدید در آن ایجاد می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان این‌که شهر قم از نظر موقعیتی با شهرهای دیگر متفاوت است، افزود: اگر حادثه‌ای در این شهر رخ دهد همه از ما انتظار کمک دارند، اما باید قبول کرد که آتش‌نشانان به همراه تجهیزات می‌توانند امدادرسانی لازم را داشته باشند.

کریمی ادامه داد: قم دیگر مانند قدیم نیست که خانه‌ها کاه‌گلی باشد که بتوان با بیل هم به حادثه دیدگان در زیر آوار امدادرسانی کرد، در حال حاضر با وجود ساختمان‌های بلندمرتبه و امکاناتی که در زندگی‌های مردم به وجود آمده، ‌لازم است که آتش‌نشانی قم تجهیزات به‌روز داشته باشد تا بتواند در هنگام نیاز به بهترین شکل ممکن امدادرسانی کند.

برگزاری مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو در راستای افزایش آمادگی بین‌سازمانی

شهردار منطقه شش قم از برگزاری مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو میدان کشاورز برای افزایش آمادگی بین‌سازمانی خبر داد.

علی حاتمی فرد در حاشیه مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو که در ایستگاه میدان کشاورز برگزار شد، با اشاره به قرارگیری تعدادی از ایستگاه‌های مترو قم در منطقه ۶ شهرداری، اظهار کرد: این مانور در ایستگاه A13 مترو در میدان کشاورز در منطقه ۶ در راستای افزایش آمادگی و هماهنگی و همچنین سنجش وضعیت امدادرسانی در سطوح فرماندهی و عملیاتی برگزار شد.

شهردار منطقه شش قم با اذعان به برگزاری این مانور به صورت مدیریتی و عملیاتی، تقویت هدایت پذیری نیروهای مردمی و عملیاتی در پاسخگویی به درخواست‌های فرماندهی، عملیاتی کردن و فعال‌سازی ستاد بحران اماکن، محلات و نواحی، ارتقاء سطح آمادگی و سرعت عمل نیروهای دوام و بازبینی توانایی‌ها و سنجش نقاط ضعف و قوت را از دیگر اهداف برگزاری این مانور ذکر کرد.

حاتمی فرد افزایش آمادگی نهادهای مختلف امدادرسانی در مواقع بحران را امری ضروری دانست و با اشاره به تاثیر برگزاری مانورها در افزایش این آمادگی تصریح کرد: این مانور در واقع تمرین و افزایش آمادگی بین سازمانی بود تا بتوان در زمان بحران توان عملیاتی را افزایش داد.

وی با اشاره به تعیین سناریوی از پیش‌تعیین شده برای برگزاری این مانور، انفجار قسمتی از مترو و ریزش آن، محبوس شدن و مصدومیت کارگران زیرآوار، هجوم ساکنین به خیابان‌ها و ایجاد ترافیک و مسدود شدن خیابان‌ها، ایجاد حریق در اثر نشت گاز، شکستگی لوله اصلی آب و جاری شدن آن، ایجاد حریق در یکی از کارگاه‌های ایستگاه موجود در این منطقه را بخشی از این سناریو دانست.

شهردار منطقه شش قم دستگاه‌های همکار در برگزاری این مانور را مورد توجه قرار داد و افزود: سازمان‌ آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم محور برگزاری این مانور بود که بخشی از وظایف در خصوص تخلیه شهروندان و امدادرسانی و مسدودسازی مسیرها به سمت محل حادثه بر عهده مدیریت بحران شهرداری و استان، نیروی انتظامی، شرکت‌های خدمات‌رسان، اورژانس و… بود.

حاتمی فرد اظهار کرد: در این مانور برقراری امنیت و بازگشایی معابر عبور و مرور خودروهای امدادی از سوی نیروی انتظامی، اطفاء حریق و ایمن سازی محیط از سوی سازمان آتش نشانی، انجام فعالیت‌های حیاتی پایه و تریاژ آسیب دیدگان و انتقال مجروحین از سوی اورژانس و قطع شریان‌های حیاتی از سوی شرکت‌های خدمات رسان صورت گرفت.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true