×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
۱۰۰ شیر هیدرانت آتش‌نشانی در نقاط حساس شهر قم نصب می‌شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: با تصویب کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم و تأمین منابع از سوی شهرداری قم، تا پایان سال جاری، ۱۰۰ عدد شیر هیدرانت در سطح شهر قم و اماکن پرجمعیت نصب خواهد شد.
عباس جعفری با اشاره به اینکه اصلی‌ترین و آسان ترین راه برای اطفاء حریق، استفاده از آب بوده و یکی از راه‌های کاهش زمان در هنگام آتش‌سوزی، نصب شیرهای هیدرانت در سطح شهر است، اظهار داشت: با تصویب کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم و تأمین منابع از سوی شهرداری قم، تا پایان سال جاری ۱۰۰ عدد شیر هیدرانت در سطح شهر قم و اماکن پرجمعیت نصب خواهد شد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: نصب شیرهای هیدرانت در نقاط مختلف سطح شهر می‌تواند باعث تسریع در آبگیری خودروهای آتش‌نشانی و جلوگیری از اتلاف وقت در هنگام آتش‌سوزی شود.
جعفری با تصریح بر انجام طرح‌های مطالعاتی و معیارهای مورد نظر جهت مکان‌یابی این شیرها، عنوان کرد: با توجه به مقدار آب مورد نیاز با توجه به بار حریق، نوع ساختمان‌ها از لحاظ مقاومت در برابر حریق و غیره بهترین نقاط برای نصب شیرهای هیدرانت در سطح شهر جانمایی شده است.
وی گفت: با توجه به عدم امکان استقرار ایستگاه و امکانات و تجهیزات در برخی نقاط حساس و پر جمعیت، این شیرهای آتش‌نشانی به منزله استقرار دائم خودرو اطفایی بوده که از لحاظ انجام کار نیروهای امدادی آتش‌نشانی در زمان وقوع حوادث و اقدام به‌موقع جهت حفظ جان و مال شهروندان حاضر در این نقاط، بسیار مؤثر است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان اینکه این شیرهای جدید با توجه به نیازسنجی‌های صورت گرفته، بر اساس وسعت و تراکم جمعیت، جانمایی شده و نصب خواهد شد، خاطرنشان کرد: مساجد و حسینیه‌ها و مجتمع‌های تجاری و اداری از مهم‌ترین اماکن یاد شده هستند.
مردم همواره قدرشناس زحمات آتش‌نشانان هستند

فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) با تاکید بر اینکه مردم در حوادثی که در سال‌های اخیر رخ داده همواره قدرشناس تلاش‌های آتش‌نشانان بوده‌اند، گفت: رسانه‌ها و صدا و سیما نیز تلاش زیادی برای به تصویر کشیدن زحمات و تلاش‌های این قشر زحمتکش داشته‌اند.
سردار محمدتقی شاهچراغی در حاشیه بازدید از یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر قم، ضمن گرامیداشت روز آتش‌نشانی و ایمنی، اظهار کرد: مردم به جهت گرفتاری‌هایی که دارند شاید به این روزها توجهی نداشته باشند اما همواره قدرشناس تلاش و زحمات آتش‌نشانان هستند.
فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) با تاکید بر اینکه مردم در حوادثی که در سال‌های اخیر رخ داده همواره قدرشناس تلاش‌های آتش‌نشانان بوده‌اند، افزود: رسانه‌ها و صدا و سیما نیز تلاش زیادی برای به تصویر کشیدن زحمات و تلاش‌های این قشر زحمتکش داشته‌اند.
شاهچراغی با اذعان به اینکه در حوادث بزرگ اخیر به موضوع آتش‌نشانی و آتش‌نشانان خوب پرداخته شده است، گفت: به مناسبت این روز حضور در ایستگاه‌های آتش‌نشانی داشتیم تا هم قدرشناسی از زحمات آتش‌نشانان شده و هم با کار و تلاش آنان آشنا شویم.

هزینه ۳۰ میلیارد تومانی شهرداری برای توسعه تجهیزات آتش‌نشانی

معاون خدمات شهری شهرداری قم از هزینه ۳۰ میلیارد تومانی شهرداری برای توسعه تجهیزات آتش‌نشانی طی سال‌های اخیر خبر داد.

سیدامیر سامع در حاشیه بازدید فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) از یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر قم، گفت:سال ۹۴ بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان برای تجهیز ناوگان آتش‌نشانی قم اختصاص یافت و بیش از ۲۰ میلیارد تومان هم شهرداری در این زمینه اختصاص داد.
معاون خدمات شهری شهرداری قم با تاکید بر اینکه در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بیش از ۳۰ میلیارد تومان تجهیزات آتش‌نشانی برای قم خریداری شد، افزود: اگر امروز قرار باشد همین تجهیزات تامین شود باید بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه انجام شود.
سامع همچنین به اختصاص اعتباری برای تجهیز و توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر اشاره کرد و گفت: از سال ۹۴ نیز با اعتبارات بسیار خوبی که اختصاص یافت توانستیم تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی را به حد استاندارد برسانیم.
وی با بیان اینکه آخرین خرید انجام شده برای تقویت تجهیزات آتش‌نشانی شهر را نردبان ۴۰ متری عنوان کرد و افزود: از سال ۹۶ فرآیند خرید این نردبان آغاز شد و همین چند روز قبل تحویل و به ناوگان اضافه شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری قم با اذعان به دلاوری و رشادت‌های نیروهای عملیاتی آتش‌نشانی، تصریح کرد: در صحنه‌هایی که همه از آتش فرار می‌کنند آتش‌نشانان وارد آتش شده تا خسارات جانی و مالی به حداقل برسد و این اتفاق نمی‌افتد جز با عشق و علاقه آتش نشانان به مردم.

تلخ و شیرین زندگی یک آتش نشان/فقط با معامله با خدا می‌توان به دل آتش زد

یکی از کارمندان نمونه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم از لحظات تلخ و شیرین ۱۸ سال فعالیت در این سازمان، سختی‌های این کار و عشق به ادامه این راه می‌گوید.
هفت مهر ماه در تقویم ملی کشورمان «روز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی» است. نهادن این نام ویژه قشری فداکار، همیشه آماده به خدمت با هزاران حرف نگفته در دل حقیقتاً کار کمی است برای یاد کردن از حماسه‌های بزرگی که می‌آفرینند و تلاش‌هایی که در سخت‌ترین لحظات زندگی برای کمک به ما انجام می‌دهند.
مهدی فلاحی‌نژاد یکی از کارمندان نمونه سازمان آتش‌نشانی در کشور است که ۱۸ سال است که با سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم همکاری می‌کند و در طول این سال‌ها بارها در حین عملیات دچار مصدومیت‌های شدید و مختلف از نواحی مختلف شده است.
او اکنون ۴۲ سال دارد و علاوه بر فعالیت در بخش عملیات‌های این سازمان رئیس پایگاه‌های ۶، ۲۳ و ۲۴ آتش‌نشانی واقع در میدان ارتش (ایران‌ مرینوس)، بلوار مفید و بوستان علوی است. آنچه در ادامه می‌آید شرحی از گفت‌وگو با این کارمند نمونه آتش‌نشانی است:
اینکه در طول سال با آتش‌سوزی، گرفتار شدن مردم در حوادث و مشکلات مختلف و این قبیل اتفاقات منفی مواجه می‌شوید و روحیه‌تان آزرده می‌شود سبب نمی‌شود از کارتان خسته و دلزده شوید؟
مسلماً در جریان رویارویی با حوادث ناگوار دلگیری و آزردگی‌ خاطر حاصل می‌شود ولی وقتی در این راه هدف بزرگ «نجات هم‌نوع» را در نظر داشته‌ باشی از ادامه راه خسته نمی‌شوی. ضمن اینکه وقتی یک نیروی آتش‌نشان سر صحنه آتش‌سوزی یا در بین آهن‌آلات تکه پاره شده، یا زیر آوار در صحنه حادثه حاضر می‌شود و برای کمک به افراد تلاش می‌کند بعد از اتمام عملیات چنان احساس رضایتی درونش ایجاد می‌شود که تمام خستگی‌ها و دل‌آزردگی‌های درونش را محو می‌کند.
صاحب فرزند هم هستید؟
بله، دو پسر دارم.
دلگیری و آزردگی خاطری که فرمودید در جریان حوادث مختلفی که برای مردم پیش‌ می‌آید به سراغتان می‌آید، موجب بروز رفتار نادرست با اعضای خانواده‌تان نمی‌شود؟
خیر، برای من که تاکنون پیش نیامده است. همواره سعی کرده‌ام تمام سختی‌ها و خستگی‌های کارم را پشت در خانه بگذارم و بعد وارد خانه شوم و با خانواده رو به رو شوم.عمده دلخوری اعضای خانواده‌ام نسبت به شغلم مربوط به محدودیت نداشتن زمان کاری‌ام است چرا که ما ساعت کاری خاصی نداریم و هر زمانی که نیاز شد باید سر صحنه حادثه حاضر شویم.همسرم که تقریبا با این شرایط کنار آمده است ولی فرزندانم در ایام خاصی مثل اعیاد و تعطیلات که معمولاً خانواده‌ها دور هم هستند یا با هم به مسافرت می‌روند توقع دارند در کنارشان باشم و اعتراضاتی در این خصوص دارند.
گاز گرفتگی، سوختگی و کمر دردی که به یادگار مانده است
از همکارانتان شنیدم که در حین عملیات امداد و نجات تاکنون چند مرتبه مصدوم شده‌اید. مصدومیت‌هایتان مربوط به چه عملیات‌هایی است و چه اتفاقی برایتان افتاده است؟
چند مورد مصدومیت برایم رخ داده است که آخرین مورد آن مربوط به عملیات امداد و نجات و اطفاء حریق کارخانه رنگ در شهرک شکوهیه است که سوختگی وسیعی در ناحیه مچ پایم اتفاق افتاده است و مشکلاتی برایم ایجاد کرده. یک مورد دیگر هم مربوط به نجات یکی از همشهریان است که در یک چاه ۳۵ متری در محدوده بالای پردیسان یعنی جاده قدیم قم_اصفهان سقوط کرده بود و حین عملیات نجات این فرد از ناحیه کمر دچار مشکل شدم و با وجود اینکه از این جریان سه سال می‌گذرد هنوز این مصدومیت همراه من است.در جریان عملیات امداد و نجات و اطفاء حریق یک کارخانه دمپایی در قم هم دچار گاز گرفتگی شدید شدم و مدتی در بیمارستان بستری بودم.
با وجود تمام مشکلات جسمی و خاطر آزردگی‌های روحی که این شغل برایتان به بار آورده است از انتخاب این شغل پشیمان نیستید؟!
خدا را شکر طی این ۱۸ سال با وجود تمام مشکلات و گرفتاری‌هایی که این کار دارد هیچوقت از انتخاب این شغل احساس پشیمانی نداشته‌ام.
وقتی سر صحنه آتش‌سوزی حاضر می‌شوید در آن لحظه به چه چیزی فکر می‌کنید که از نظر روحی آماده ورود به دل آتش می‌شوید؟
در این لحظه فقط به اولویت‌ها فکر می‌کنیم. اولویت نخست جلوگیری از خسارات جانی و نجات افراد است و اولویت بعدی جلوگیری از سرایت آتش به بخش‌های دیگر و اولویت بعدی اطفاء حریق و جلوگیری از توسعه خسارت مالی مردم است.با توجه به اهمیت نجات افراد گرفتار شده در آتش و شرایط اقتصادی که در حال حاضر در کشور وجود دارد آنچنان عزم خود را برای نجات افراد و کاهش خسارت مالی افراد حادثه دیده جزم می‌کنیم که در حین حادثه لحظه‌ای دچار تردید برای رفتن به دل آتش نمی‌شویم.
لباس‌های آتش‌نشانی واقعاً مانع رسیدن آتش به بدنتان می‌شود؟
هیچ چیز در دنیا نیست که قابل اشتعال نباشد. لباس‌های مخصوص آنش‌نشانی هم به گونه‌ای طراحی شده است که فقط موجب تأخیر در رسیدن حرارت به سطح بدن می‌شود.
فقط با معامله با خدا می‌توان به دل آتش زد
به نظرتان آقای فلاحی‌نژاد و همکارانشان در آتش‌نشانی ضمن داشتن چه مؤلفه‌هایی یک آتش‌نشان خوب به شمار می‌روند؟
شاید از نظر شما کلیشه‌ای باشد ولی حقیقتاً بحث معامله است. از نظر من مهم‌ترین مؤلفه در یک آتش‌نشان خوب این است که در برابر کارهایش فقط و فقط با خدا معامله کند و اهداف دیگری در دل نداشته باشد.
منظورتان از اهداف دیگر چیست؟
این مسئله اتفاقاً موضوع گفت‌وگوی من و همکارانم هم هست. منظورم این است که اگر کسی هدفش جلب نظر مدیر و رئیس باشد در مواقع حساس هرگز نمی‌تواند آن کاری که باید انجام دهد را انجام دهد ولی اگر هدفش معامله با خدا باشد حتماً موفق خواهد شد. به هر حال زمان مشخص کننده همه چیز است.
به نظرتان آتش‌نشان موفقی هستید؟
زمانی خود را آتش‌نشان موفقی می‌دانم که رسالت خود را در برابر تمام افراد جامعه انجام داده و دیگر نیاز به هیچ اقدامی برای اطفاء حریق وجود نداشته باشد. یعنی سطح آمادگی جامعه در برابر جلوگیری از وقوع آتش و مهار آن به نقطه‌ای رسیده باشد که تمام زمینه‌های وقوع آتش را از بین ببرند و اگر هم آتشی رخ داد آن را در نطفه خفه کنند و حوادث آتش‌سوزی دیگر قربانی نگیرد.
پیش آمده که در مهمانی‌هایی که با فامیل دور هم جمع می‌شوید به آموزش نکاتی برای مواجهه با حوادث و چگونگی مهار آتش بپردازید یا از حوادث مختلفی که شاهد آن بوده‌اید بگویید؟
بسیار زیاد پیش آمده است. البته اینگونه نیست که همه دور هم جمع شوند با این هدف ولی در دور همی‌ها سعی می‌کنم نکاتی را مطرح کنم که مبادا از روی بی‌احتیاطی یا بی‌خبری حادثه‌ای برایشان پیش آید. مثلاً اتفاقاتی که ممکن است با یک شارژ موبایل رخ دهد یا طرز استفاده از مهار‌کننده‌های آتش از جمله این موارد است.
حقوق یک آتش‌نشان بخش عملیات چقدر است؟
حقوق یک نیروی عملیاتی در سازمان آتش‌نشانی به طور متوسط ۴ میلیون تومان در ماه است.
معمولا ظرف مدت چند دقیقه سر صحنه آتش‌سوزی می‌رسید؟
زمانی که سازمان آتش‌نشانی به ما داده است برای اینکه خود را به محل حادثه برسانیم ۳.۵ دقیقه است.
کتک هم از مردم می‌خوریم!
رفتار مردم با شما چگونه است وقتی سر صحنه حادثه حاضر می‌شوید؟
ناملایمت‌ها از سوی مردم خیلی زیاد است، ما از مردم فحش خورده‌ایم، کتکمان زده‌اند و … ولی تمام این رفتارها طبیعی است چرا که نمی‌توان از افرادی که زندگی‌شان دارد در آتش‌ می‌سوزد یا عزیزانشان را از دست داده اند توقع کنترل رفتار و حفظ آرامش داشت.
علت این رفتارها از سوی مردم چیست؟ چه گلایه‌ای به شما دارند؟
هیچ چیزی در این مسئله دخیل نیست جز این که فرد حادثه دیده که زندگی و عزیزانش دارند از دستش می‌روند ناراحت و تحت فشار است و کنترل رفتاری ندارد، همین.پس مواجهه با اینگونه برخوردها هم یکی دیگر از مشکلات این شغل است.داشتن سعه صدر در مواجهه با این برخوردها حین عملیات بسیار ضروری است.
اخباری به دستمان رسیده است مبنی بر آموزش آتش‌نشان‌های زن در قم. آیا این زن‌ها با روحیه لطیف زنانه‌ای که دارند قرار است در عملیات‌ها حضور پیدا کنند؟ قضیه از چه قرار است؟
خیر این بانوان قرار نیست در عملیات حضور پیدا کنند. این بانوان داوطلبانه در ۴۰ ساعت آموزشی که از سوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی برگزار می‌شود شرکت می‌کنند و پس از گذران این ساعات آموزشی مهارت‌های لازم در زمینه پیشگیری از وقوع آتش، مهار آتش، اطفاء حریق و سایر مسائل مربوط به این زمینه کسب می‌کنند تا با اتکا به این آموزش‌ها از وقوع حوادث جلوگیری کنند یا اینکه اگر با حادثه‌ای رو به رو شدند بتوانند آن را مهار کنند.خانم‌ها بیشتر با محل‌های بروز حادثه مانند آشپزخانه سر و کار دارند و فعالیت‌هایشان مانند آشپزی، دوخت و دوز و … بیشتر در معرض وقوع آتش‌سوزی است.
آتش‌سوزی‌های غیر عمدی چند درصد حجم آتش‌سوزی‌ها را در بر می‌گیرد؟
۹۰ درصد. از زمان وقوع آتش تا زمانی که آتش غیر قابل کنترل می‌شود یک زمان طلایی وجود دارد که این فاصله زمانی در حد پنج دقیقه است. اگر افراد به خوبی آموزش ببینند که در این زمان طلایی با انجام چه اقداماتی می‌توانند آتش را مهار کنند ۹۰ درصد از حجم آتش‌‌سوزی‌ها که شامل آتش‌سوزی‌های غیر عمد است از آمار آتش‌سوزی‌ها حذف شده و از خسارات جبران‌ناپذیر جلوگیری می‌شود.
شیرین‌ترین خاطره‌ای که امسال در جریان عملیات امداد و نجات شاهد آن بوده‌اید را تعریف کنید:
شیرین‌ترین خاطره‌ امسال نجات جان یکی از کارگرهای کارخانه رنگ‌سازی در شهرک شکوهیه بود. این کارگر در مواد مذابی که کف کارخانه جاری شده بود افتاده بود و در حال از دست دادن جان خود بود که با کمک خداوند موفق شدیم او را نجات دهیم.
در یک جمله آتش‌نشانی را تعریف کنید:
آتش‌نشانی یعنی عشق به مردم.
آتش‌نشان‌ها را فداکارترین قشر جامعه می‌دانید؟
هر قشری که برای مردم کار می‌کند فداکار است. اقشار فداکار در جامعه ما زیاد هستند و اما در مورد آتش‌نشان‌ها، بنظرم همسرانشان از خودشان فداکارتر هستند که دردها، نبودن‌ها و سختی‌های کارمان را تحمل می‌کنند و از نظر روحی ما را آماده کمک به مردم می‌کنند.

قم به ازای هر ۵۰ هزار تن یک ایستگاه آتش نشانی دارد

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: در حال حاضر به ازای هر ۵۰ هزار تن از شهروندان یک ایستگاه آتش‌نشانی فعال در این شهر مشغول کار است، اما بازهم دغدغه داریم و به دنبال احداث ایستگاه‌های بیشتر آتش‌نشانی در سطح شهر قم هستیم.
حمید کریمی افزود: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با انجام اقدامات لازم، تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی در قم را به استانداردهای مورد نظر رسانده و هم‌ اکنون ۲۴ ایستگاه فعال در سطح شهر مستقر است.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اضافه کرد: در بلوار پیامبر اعظم(ص) طراحی یک ایستگاه مادر با دفتر مدیریت و حتی باند پروازی بالگرد در حال انجام بوده و تملک آن صورت گرفته است که کلنگ زنی آن نیز در سال جاری انجام خواهد شد تا بتوانیم یک ایستگاه با استانداردهای مطلوب در این منطقه شهر داشته باشیم.
کریمی بیان کرد:‌ همچنین خودروهای بسیار پیشرفته و کارآمدی برای تقویت سطح خدمت‌رسانی سازمان آتش‌نشانی قم خریداری‌ شده است که یکی از آن‌ها به مناسبت هفتم مهرماه،‌ روز آتش‌نشانی، وارد چرخه عملیاتی سازمان آتش‌نشانی قم شد که دارای نردبان ۴۰ متری و فوق پیشرفته است و برای امداد رسانی در سوانح صورت گرفته در ساختمان‌های بلند مرتبه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی گفت: خوشبختانه در بحث اطفاء حریق آمارها رو به کاهش است اما در موضوع حوادث به خاطر پیشرفت‌های صنعتی و ساخت‌ و سازهایی که صورت می‌گیرد، شاهد وقایع و مصدومیت‌های زیادی هستیم.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم افزود: در این زمینه لازم است همشهریان گرامی نسبت به رعایت نکات ایمنی اهتمام لازم را داشته باشند تا شاهد وقوع حوادث دلخراش در سطح شهر قم نباشیم.
کریمی با اشاره به اینکه‌ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در ۲ مقوله آموزش و پیشگیری و همچنین اقدامات عملیاتی فعالیت می‌کند،‌ بیان کرد: مباحث آموزشی در سطح مدارس، سازمان‌ها و حتی منازل ارائه می‌شود تا شهروندان نسبت به اهمیت رعایت آیین‌نامه‌های ایمنی آگاه شوند و این اصول را در ساخت‌ و سازها و سایر مسائل رعایت کنند تا از حوادث احتمالی در آینده جلوگیری به عمل آید.
وی گفت:‌ در بخش دیگر که شامل اقدامات عملیاتی است، آتش‌نشانان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در سه حوزه اطفاء حریق،‌ نجات و ایمن‌سازی در حال انجام‌ وظیفه هستند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم ادامه داد: هم‌زمان با روز آتش‌نشان، رژه خودرویی سازمان آتش‌نشانی قم از بوستان علوی به سمت بلوار امین،‌ خیابان صفائیه،‌ خیابان اراک،‌ میدان مطهری و در ادامه به سمت شهرداری و استانداری قم،‌ انجام شد.
کریمی گفت:‌ آموزش نکات ایمنی در سطح مدارس شهر قم توسط ایستگاه‌های سازمان آتش‌نشانی و انجام مانورهای عملیاتی امداد و نجات در ساختمان‌های بلندمرتبه و سایر امکان پر تردد نیز از دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته جاری است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود:‌ با توجه به آغاز سال تحصیلی از کلیه آموزشگاه‌های شهر قم تقاضا می‌شود در صورت مشاهده هرگونه مشکل ایمنی، موضوع را به آتش‌نشانی اطلاع دهند تا در کوتاه‌ترین زمان نسبت به برطرف کردن آن اقدام شود و دانش آموزان در محیطی امن و ایمن به فراگیری علم بپردازند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از هفت هزار عملیات در سه حوزه اطفاء حریق،‌ نجات و ایمن‌ سازی توسط این سازمان در مناطق مختلف شهر قم انجام‌شد،‌ بیان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با ۴۸۸ آتش‌نشان و ۲۰ سرباز به همشهریان خدمت‌رسانی می‌کند.

سایت آموزشی آتش‌نشانی در قم احداث می‌شود

عضو شورای اسلامی شهر قم از احداث سایت آموزشی آتش‌نشانی خبر داد و گفت: سایت آموزشی چهار هکتاری آتش‌نشانی قم به‌منظور ارتقای سطح آموزشی و فرهنگ‌سازی ایمنی در قم احداث می‌شود.
اعضای شورای اسلامی شهر قم هم‌زمان با هفت مهرماه روز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی مناطق ۲ و ۶ شهر قم بازدید کردند.
عضو شورای اسلامی شهر قم در این بازدید با اشاره به خدمات و از خودگذشتگی پرسنل آتش‌نشانی، اظهار داشت: در دوران‌های مختلف آتش‌نشانان با فداکاری و ایثار در کنار حراست از جان و مال مردم سبب رضایتمندی مردم شده‌اند.
حسن طلایی با بیان اینکه در شهر قم به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه آتش‌نشانی وجود دارد، ابراز کرد: در مجموع ۲۴ ایستگاه آتش‌نشانی در قم وجود دارد که نزدیک به استانداردها بوده که نشان از تلاش و هدف‌گذاری درست مجموعه مدیریت شهری در سال‌های گذشته و هم‌اکنون است.
وی کمبود نیروی انسانی در آتش‌نشانی قم را مورد توجه قرارداد و افزود: با جذب نیروهای انسانی جدید و کار آزموده در سازمان آتش‌نشانی و تزریق آنان به ایستگاه‌ها، شاهد ارتقای کیفی و کمی خدمات به شهروندان و مجاوران شهر کریمه اهل‌بیت(س) خواهیم بود.
عضو شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: در سفر پر خیر و برکت رهبر معظم انقلاب به قم، بودجه مناسبی به سازمان آتش‌نشانی قم تخصیص داده شد که سبب افزایش ماشین‌آلات، ایستگاه‌ها و بهبود خدمات شد.
وی وظایف شورا و شهرداری در زمینه رسیدگی به نیروهای آتش‌نشانی را خواستار شد و گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری بایستی دید خدماتی به آتش‌نشانی داشته باشند و از نظر مالی و روانی از پرسنل آتش‌نشانی قم حمایت داشته باشند.
عضو شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه شورای شهر سعی کرده نگاه ویژه‌ای به آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در قم داشته باشد، یادآور شد: ۴۰ میلیارد تومان بودجه برای سازمان آتش‌نشانی و ۱۰ میلیارد کمک شهرداری برای توسعه زیرساخت‌های آتش‌نشانی در قم پیش‌بینی‌شده است.
طلایی با اشاره به اقدامات قابل‌ تقدیر سازمان آتش‌نشانی در زمینه آموزش شهروندان و افزایش ایمنی برای مقابله با حوادث، اضافه کرد: سایت آموزشی چهار هکتاری آتش‌نشانی قم به‌ منظور ارتقای سطح آموزشی و فرهنگ‌سازی ایمنی در قم احداث می‌شود.
وی هدف از احداث این سایت آموزشی را ارتقای آمادگی‌ها و آموزش پرسنل آتش‌نشانی برشمرد و اظهار داشت: خدمات آتش‌نشانی با جان و مال مردم مرتبط است که باید نیروهای این سازمان در کنار حفظ آمادگی آموزش‌های به‌ روز را نیز ببینند؛ چراکه در این حرفه لحظات و خدمات ارائه‌ شده بسیار حائر اهمیت است.

بازدید شهردار منطقه ۲ قم از ایستگاه ۱۳ آتش نشانی

شهردار منطقه ۲ قم به‌ مناسبت هفتم مهر روز آتش‌نشانی و ایمنی با حضور در ایستگاه شماره ۱۳ ضمن تبریک به آتش‌نشانان یاد و خاطره شهدای آتش نشان را گرامی داشت.
مهندس رحیمی شهردار منطقه ۲ به همراه معاونین به مناسبت روز آتش نشانی و ایمنی به منظور تبریک و قدردانی از زحمات پرسنل زحمتکش آتش نشان که جان خود را در طبق اخلاص می گذارند تا به دیگران زندگی دوباره بخشند، با حضور در ایستگاه آتش نشانی شماره ۱۳ ضمن بازدید، با تقدیم لوح سپاس به این عزیزان از آنان تقدیر و قدردانی بعمل آورد.
رحیمی بر داشتن امکانات و تجهیزات مورد نیاز و پیش بینی عوامل خطر و سطح ارتقاء دانش و مهارت آتش نشانان و عموم مردم تاکید کرد و گفت: اگر غیر از این باشد کارایی و ایمنی آتش نشانان و شهروندان به خطر می افتد.
در پایان از محوطه، تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی بازدید بعمل آمد.

رونمایی از نردبان ۴۰ متری امداد و نجات

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری از رونمایی از نردبان ۴۰ متری امداد و نجات خبر داد.
عباس جعفری با اشاره به برنامه‌هایی که در هفته آتش نشانی و ایمنی توسط سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اجرا می‌شود، اظهار کرد: در این هفته برنامه‌های متعددی برای گرامیداشت روز آتش‌نشانی پیش‌بینی شده که از آن جمله حضور مسئولان و مدیران در ایستگاه های آتش‌نشانی، غبارروبی مزار شهدا، زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س)، رونمایی از تجهیزات جدید و غیره است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم به برنامه ویژه آموزش مدارس اشاره کرد و افزود: طرح آموزش در مدارس در قالب طرح ایستگاه‌محوری در این هفته اجرایی شده که پرسنل هر ایستگاه در مدارس تحت محدوده عملیات حضور یافته و ضمن معرفی شغل آتش‌نشانی مسائل ایمنی و در خصوص اقدامات آتش‌نشانان را تشریح می‌کنند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اضافه کرد: همچنین صبح فردا هم در ایستگاه آتشنشانی شهید شیرازی رونمایی از نردبان ۴۰ متری امداد و نجات انجام خواهد شد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true