×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۶ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
طرح ابتکاری «سلامت یاوران محرم» در قم اجرا می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛این طرح با محوریت ترویج سلامت و با رویکرد فرهنگ سازی و آموزش توسط شماری از اعضای کانون جوانان واحد خواهران هلال احمر استان قم در بوستان نرگس برگزار شد.

محمد مصباحی در خصوص اجرای این طرح فرهنگی سلامت محور در قم گفت: پیش از اجرای این طرح ابتکاری با برگزاری جلسه مشترک با اعضای شورای اجرایی کانون جوانان در رابطه با نحوه اجرای طرح سلامت یاوران محرم رایزنی و مشورت شد تا به بهترین شکل ممکن این طرح در استان اجرایی شود.

وی تصریح کرد: در اجرای طرح «سلامت یاوران محرم » در بوستان نرگس، خواهران عضو کانون جوانان اقدام به اجرای برنامه های متنوعی شامل ارائه آموزش های امدادی، سنجش فشارخون و کنترل علایم حیاتی کردند.

مصباحی اضافه کرد: برپایی کارگاه آموزشی سنجش فشارخون ویژه اعضای تازه وارد کانون جوانان و حاضر در گروه اعزامی به این بوستان از دیگر بخش های اجرای این طرح بود.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان قم بیان کرد: برگزاری مسابقات فرهنگی و حضور کارشناس آسیب های اجتماعی در در اجرای این طرح از دیگر بخش های طرح ابتکاری «سلامت یاوران محرم» بود.

مصباحی با اشاره به اهمیت مشارکت کودکان در فراگیری آموزه ها امدادی و بهره مندی از فعالیت های این طرح سلامت محور گفت: با هدف فرهنگ سازی و ایجاد شور نشاط در کودکان حاضر در بوستان، جوانان هلال احمری اقدام به برپایی ایستگاه نقاشی کودکان کردند.

وی یادآور شد: با توجه به تقارن اجرای طرح «سلامت یاوران محرم» با ایام ماه محرم در اجرای این طرح، کودکان با مباحثی در خصوص بهداشت و سلامت و همچنین حوادث عاشورا به زبان کودکانه آشنا شده و با ترسیم نقاشی در این موضوعات در این طرح مشارکت کردند.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان قم افزود: تشکیل نمایشگاه کتاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و برگزاری مسابقه کتابخوانی از دیگر بخش های این طرح ابتکای به شمار می رفت.

وی خاطرنشان کرد: سوالات مسابقات توسط اعضای خواهر مستقر در بوستان توزیع شد و پس از تحویل پاسخنامه ها در زمان مهلت داده شده برای تقدیر از مخاطبان مسابقات عاشورایی به برگزیدگان جوایزی اهدا شد.

هلال احمر قم ۱۷ شهید امدادگر تقدیم انقلاب کرد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم نیزگفت: هلال احمر قم ۱۷ شهید امدادگر تقدیم انقلاب کرد.

دکتر محمد گل فشان در جلسه شورای فرماندهان پایگاه های تابعه حوزه مقاومت بسیج کارمندی حضرت ولیعصر عج که به میزبانی پایگاه بسیج بصیرت جمعیت هلال احمر استان قم برگزار شد، عنوان کرد: آموزش های مختلفی بر اساس نیاز بسیجیان هلال احمر انجام می دهیم و این آموزش ها در پایگاه امدادی و فضای های آموزشی که ارتباط با حوزه بسیج دارد برگرار می شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم افزود: ارتباط بین بسیج ادارات و هلال احمر خوب است و آموزش های خوبی در قالب های مختلف بر اساس نیاز بسیجیان انجام می دهیم.

وی اظهار کرد:با تقارن دهه بصیرت و افتتاح بسیج هلال احمر، کانون به نام بصیرت نام نهاده شد، در این راستا ۱۲۰ کارمند عضو فعال بسیج هستند و شماری از خواهران و جوانان که عضوی در هلال احمر دارند به جمع اعضای بسیج پیوسته اند.

گل فشان بیان کرد: فعالیت های هلال احمر به گونه ای است که بدون روحیه بسیجی نمی توان به خدمت پرداخت، ۱۲۰۰ نفر از اعضای هلال احمر قم در قالب امدادگران در دوران جنگ به منطقه اعزام شدند و هلال احمر قم ۱۷ شهید امدادگر تقدیم انقلاب کرد.

وی خاطرنشان کرد: هلال احمری ها و بسیجیان روحیه کارهای عام المنفعه دارند باید در حوادث روزمره و سیل و زلزله با چاشنی روحیه بسیجی وارد شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم عنوان کرد: مانورهای مشترکی بین هلال احمر و بسیج شکل گرفته است و عملیاتی کردن نیروها در بحران اهمیت زیادی دارد، حواث خبر نمی کند و اتفاقات طبیعی اتفاق می افتد و باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی گفت: بسیجیان باید یک دوره مدیریت بحران ببینند در زمانی که احساس می کنیم حوادث طبیعی و غیرطبیعی اتفاق می افتد برای سازماندهی و عملیاتی کردن نیروها حائز اهمیت است هلال احمر آمادگی دارد آموزش ها را با حضور اساتید برجسته کشوری و استانی ارائه دهد.

گل فشان افزود: راههای همکاری زیادی را می توان رقم زد در حادثه پل ذهاب و لرستان حضور قمی ها و سپاه پررنگ بود و ارتباط تنگاتنگی به وجود می آمد.

وی بیان کرد: در حیطه بسیج حوزه خاص این همکاری ها تداوم دارد یکی از برنامه ها در مهرماه به صورت ساعت صفر برای مسئولان هلال احمر با سناریوهای مختلف اتفاقات می افتد که بای ایده داشته باشند می توان در قالب بسیج ادارات آن را طراحی کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم اظهار کرد: کارگروه امداد و نجات مسئولیت جمعیت هلال احمر و کارگروه آموزش همگانی داریم در بحث امداد و نجات افراد مختلفی متولی می شوند و در قالب یک کارگروه فرمانده بسیج فرصت خوبی برای آموزش فراهم است.

طرح‌های حمایتی هلال‌احمر نماد نوع‌دوستی مردم ایران است

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر قم همچنین گفت: اجرای موفق طرح‌های حمایتی هلال‌احمر نماد نوع‌دوستی مردم ایران است و اوج فداکاری این ملت برای حمایت از نیازمندان را به نمایش می‌گذارد.

محمد گل‌فشان افزود: فعالیت‌های نوع‌دوستانه هلال‌احمر در طول ایام سال، جاری است اما برخی از آنها همچون طرح نذر آب جایگاه خاصی دارد و در ایجاد فرهنگ ایثار و فداکاری میان مردم،‌ نقش بسزایی ایفا می‌کند.

وی افزود: می‌توان گفت اکثر خیران و داوطلبانی که در طرح نذر آب از طرف استان قم در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان حضور داشتند،‌ افراد جدید و کسانی بودند که برای نخستین بار این‌گونه اقدامات را تجربه می‌کردند.

وی بیان کرد: تجربه حضور در طرح‌های حمایتی هلال‌احمر برای داوطلبان و خیران جدیدالورود به این عرصه،‌ بسیار شیرین و به یادماندنی است و اکثر آنان پس‌ازاین تجربه،‌ همکاری خود با جمعیت هلال‌احمر را برای خدمت‌رسانی مستمر به مردم و نیازمندان جامعه ادامه می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر قم ادامه داد: نکته قابل‌توجهی در این موضوع آن است که خود این داوطلبان و خیران جدیدالورود، پس از کسب تجربه شیرین خدمت به مردم محروم و حادثه‌دیده،‌ به‌عنوان سفیران هلال‌احمر وارد میدان می‌شوند و با تشویق سایرین، جمعیت جدیدی از خیران و داوطلبان را برای ورود به میدان فعالیت‌های حمایتی و امدادی،‌ شکل می‌دهند.

گل‌فشان گفت:‌ این‌که در جریان اجرای طرح‌های حمایتی هلال‌احمر، همه مردم ایران از اقشار مختلف، داوطلب کمک به مردم نیازمند در نقاطی بسیار دور از محل سکونت خود می‌شوند، مساله کوچکی نیست و نشان از گسترش فرهنگ نوع‌دوستی و فداکاری در جامعه ما دارد.

وی بیان کرد:‌ پزشکان ازجمله اقشاری هستند که در جریان اجرای طرح‌های حمایتی هلال‌احمر همچون نذر آب حضوری فعال دارند و به‌صورت کاملاً داوطلبانه طی مدتی از کسب‌وکار خود صرف‌نظر می‌کنند و رایگان مشغول معاینه و درمان افراد نیازمند در مناطق محروم کشور می‌شوند.

وی ادامه داد:‌ ما شاهد هستیم افراد داوطلب شرکت‌کننده در طرح‌های حمایتی هلال‌احمر،‌ نه‌تنها پولی برای انجام کارهای خود دریافت نمی‌کنند،‌ بلکه در بسیاری از مواقع با هزینه شخصی برای مردم نیازمند امکانات موردنیاز زندگی را تهیه می‌نمایند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم با اشاره به این‌که باید زیبایی این‌گونه اقدامات از طریق رسانه‌ها برای مردم بیان شود،‌ گفت: لازم است تا خیران و داوطلبان حاضر در طرح‌های حمایتی هلال‌احمر به‌عنوان افراد الگو جامعه معرفی شوند و از این طریق روح فداکاری و نوع‌دوستی در جامعه بیش‌ازپیش تقویت شود.

وی بیان کرد:‌ با تمام تلاش‌های صورت گرفته برای کمک به مردم نیازمند در مناطق محروم کشور،‌ هنوز هم راه زیادی تا برطرف کردن کامل مشکلات آنان باقی‌مانده است و ادامه دادن بهتر این راه به حمایت بیشتر خیران و داوطلبان باانگیزه،‌ نیاز دارد.

وی ادامه داد:‌ انجام فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی برای پرورش خیران و داوطلبان جوان در محیط‌های دانشگاهی ازجمله مهم‌ترین راهبردهایی است که می‌تواند نسل آینده فعالان این عرصه را پویاتر از گذشته وارد میدان کند.

طرح نذر آب۲ از طرف جمعیت هلال‌احمر استان قم درماه جاری در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان به مدت پنج روز اجرا و در آن به بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن درزمینهٔ های مختلف،‌ خدمت‌رسانی شد.

سرعت در عمل باید همراه با بصیرت و آگاهی باشد

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر استان قم نیز در جلسه شورای فرماندهان پایگاه های تابعه حوزه مقاومت بسیج کارمندی حضرت ولیعصر عج که به میزبانی پایگاه بسیج بصیرت جمعیت هلال احمر استان قم برگزار شد گفت: سرعت در عمل باید همراه با بصیرت و آگاهی باشد.

حجت الاسلام سید مصطفی علامه مهری، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر استان قم بیان کرد: تا شناخت نباشد حرکتی نیست، بسیج دامنه ای وسیع دارد و بسیج باید شناخت عمومی و عمیق نسبت به امور اجتماعی داشته باشد.

وی اظهار کرد: دین مسئولیت های سنگینی به ما می دهد نباید بگذاریم دین از دست برود باید به کسب بصیرت بپردازیم.

حجت الاسلام علامه مهری عنوان کرد: سرعت در عمل اهمیت زیادی دارد و باید فرصت ها را دریافت کارهایی مانند هلال احمر و بسیجی به ثانیه هایی بند است و ممکن است بی توجهی به فرصت ها جان افرادی را به خطر بیندازد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیات بسیجی از ابتدای انقلاب تاکنون واکنش سریع در امور است همانند واکنش های سریع امدادی باید بسیجی وار در صحنه حاضر باشیم خالصانه و با دقت و بدون فوت وقت دست به تلاش بزنیم.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر استان قم عنوان کرد: سرعت در عمل باید همراه با بصیرت و آگاهی باشد اگر آگاهی کمتر باشد سرعت بیشتر انسان را به مهلکه می اندازد همان طور که جاده انحراف داشته باشد انسان با سرعت بیشتری نابود می شود.

وی گفت: باید بسیجی وارد با برنامه و نقشه و بصیرت بیشتری حرکت کرد جمعیت هلال احمر کاری جمعی و گروهی است و فردی نیست و باید انگیزه درونی داشته باشیم اگر انگیزه بسیجی درون این فرد نباشد نمی توان در هلال احمر خدمت کرد.

حجت الاسلام علامه مهری افزود: ۸۰ درصد کار را بسیجی رفته و ۲۰ درصد امدادی می خواهد، ما ۵۰ درصد از راه را پیموده ایم بستر خوبی با جمعیت هلال احمر برای حرکت فراهم است.

وی بیان کرد: امام علی(ع)می فرماید فرصت های خیر را دریابید و از این فرصت در راه اهداف بندگان خدا استفاده کنید.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true