×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
افزایش ۱۱۰ دستگاه دوربین نظارتی کنترل ترافیک و ۱۱۰ اتوبوس جدید در قم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛عباس ذاکریان ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس، با اشاره به تغییر رویکرد بخش حمل و نقل در جهان، اظهار کرد: باید در حوزه حمل و نقل از خودرومحوری به سمت انسان محوری برویم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: سامانه سپند سامانه پایش ناوگان سرویس دانش آموزی است که تمام افراد در حوزه خدمت‌رسانی به این ناوگان، باید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند، سپس تمام فرآیند و جزئیات سرویس مدرسه در سامانه قرار می‌گیرد و قابل رصد است.

ذاکریان افزود: سامانه‌های ثبت تخلف سرعت، عبور از خطوط اتوبوسرانی و عبور چراغ قرمز در شهر قم فعال شده است و دوربین‌های این سیستم‌ها نصب شده است.

وی با اشاره به وضعیت کنترل تخلفات در بلوار آیت‌الله بروجردی، اظهار کرد: ۶ سامانه ثبت تخلف سرعت در این بلوار نصب و به سامانه راهور متصل شد که توسط این سامانه‌ها اعمال قانون صورت می‌گیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: ۹۵ دوربین نظارت تصویری در شهر قم نصب شد که ۷۵ دوربین فعال است و بقیه دوربین‌ها طی روزهای آینده فعال خواهند شد، فاز بعدی نصب ۱۱۰ دوربین نظارت تصویری در شهر است که بحث خرید این دوربین‌ها صورت گرفت و طی ماه‌های آینده دوربین‌ها نصب خواهند شد و با استفاده از فضای ذخیره‌سازی جدید خریداری شده می‌توانیم تا سه ماه تصاویر دوربین‌های نظارتی شهر قم را ذخیره داشته باشیم.

ذاکریان افزود: دوربین‌های ۱۲ دروازه ورودی محدوده ترافیک شهر نوسازی شدند تا به صورت هوشمند وضعیت تخلفات در این بخش رصد شود.

وی با اشاره به امکانات مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم، اظهار کرد: در این مرکز میزهای خدمت برای دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: در مهرماه ۱۱۰ اتوبوس خریداری شده توسط شهرداری قم به بهره‌برداری می‌رسد و وارد ناوگان اتوبوس‌رانس قم خواهد شد، قراردادهای فعالیت ۱۰ ساله ناوگان اتوبوسرانی خریداری شده با یارانه دولت در دهه هشتاد یا تمام شده یا در حال اتمام است، به همین دلیل چندین قرارداد خرید اتوبوس برای شهر قم را منعقد کرده و بخشی از آن را نیز به نتیجه رساندیم.

ذاکریان افزود: سیستم مدیریت اتوبوسرانی شهر از مسافرمبنا به پیمایش مبنا در حال تغییر است و به ازای هر کیلومتر پیمایش هزینه و تسهیلات به اتوبوس پرداخت می‌شود و همچنین بازنگری اساسی در خطوط اتوبوسرانی انجام شد و یک خط اکسپرس از میدان ۷۲ تن به پایانه پردیسان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به تغییرات در خطوط اتوبوسرانی شهر قم، اظهار کرد: سرعت سیر در خطوط اتوبوسرانی شهر افزایش پیدا می‌کند و به دنبال بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم قم به ناوگان اتوبوسرانی هستیم، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را در این زمینه در دستور کار داریم، درصد سفرها با اتوبوس نصف ۱۰ سال گذشته شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: مدیریت ترافیک شهر قم دست شهرداری نیست، در نظم و انتظام شهری در قم مشکل داریم، ولی شهرداری به اندازه مسئولیت‌ها و اختیاراتش سعی خود را در جهت بهبود وضعیت خواهد داشت.

ذاکریان خاطرنشان کرد: به دنبال آزمون و خطا در بحث توسعه دوچرخه سواری در قم نیستیم، طرح مطالعاتی در این خصوص مطرح شده است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر به آن پرداخته شود.

۱۱۰ دوربین نظارتی به ظرفیت مرکز مدیریت هوشمند ترافیک قم افزوده می‌شود

رئیس مرکز هوشمندسازی ترافیک شهرداری قم نیز گفت: امسال ۱۱۰ دوربین نظارتی به ظرفیت مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهر قم افزوده می‌شود.

اکبر قلیچ نیز ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس با اشاره به فعالیت‌های مرکز کننترل هوشمند و نحوه اجرای دوربین‌ها، عنوان کرد: این مرکز در سال ۹۲ افتتاح شد و از آذرماه ۹۳ ساختمان فعلی به بهره‌برداری رسید.

رئیس مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم افزود: شروع کار مرکز با ۱۵ دوربین نظارتی و ۷ سامانه کنترلی در هسته مرکزی شهر و ۲ سامانه ثبت سرعت در بلوار غدیر بود و ۳ سامانه تردد شمار در ۷۲ تن و عوارضی و پارکسوار شمالی نیز فعال بود.

قلیچ اظهار کرد: با توجه به اقدامات و مطالعات در سال‌های بعد، این تعداد دوربین و سامانه افزایش یافت و در سال جاری ۹۵ دوربین نظارتی در سطح شهر نصب شده که در این میان ۷۵ مورد فعال است و ۲۰ دوربین دیگر به زودی به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

وی بیان کرد: افق ما در برنامه قم ۱۴۰۰ تعداد ۲۵۰ دوربین فعال در سطح شهر قم است و طبق قرارداد با سازمان فناوری اطلاعات، امسال ۱۱۰ دوربین نظارتی بر ظرفیت مرکز کنترل هوشمند قم افزوده می‌شود، تجهیزات این دوربین‌ها به طور کامل خریداری شده و تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم گفت: این تجهیزات در حوزه ثبت تخلف، تردد شمار و ثبت پلاک اهمیت زیادی دارند همچنین محدوده هسته مرکزی شهر را با ۱۲ دروازه پایش، نوسازی کرده‌ایم که عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

قلیچ عنوان کرد: سامانه بلوار آیت‌الله بروجردی به‌تازگی راه‌اندازی شده است و در همین مدت کوتاه نقش بسزائی در کاهش تحلفات حادثه‌ساز در این مسیر را داشته است.

وی توضیح داد: از دهم تیر ماه سال جاری و نصب ۶ سامانه ثبت سرعت در بلوار آیت الله بروجردی، هیچ حادثه‌ای تاکنون ثبت نشده است که این امر نشان می دهد سامانه‌های هوشمند در کاهش تصادفات و تلفات جایگاه مهمی دارد.

۲۳ هزار دانش آموز قم از سرویس مدارس استفاده می‌کنند

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قم نیز گفت: در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ پیش‌بینی می‌شود که بیش از ۲۳ هزار دانش آموز از سرویس مدارس به صورت روزانه خدمت دریافت کنند.

مرتضی عزتی ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس، با بیان اینکه سال گذشته ۲۰ هزار دانش آموز در ۱۹۸ مدرسه روزانه از سرویس مدارس استفاده کرده‌اند، اظهار داشت: روزانه ۵ هزار سرویس، وظیفه جابه‌جایی دانش آموزان را به عهده دارند که بخش زیادی از فعالیت این سازمان را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قم با اشاره به راه‌اندازی نرم‌افزار سپند برای ساماندهی سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید، گفت: تمام اولیای دانش آموزان، رانندگان، شرکت‌های طرف قرارداد و آموزش و پرورش باید به این سامانه متصل و در آن ثبتن‌ام کنند.

عزتی با تاکید بر ضرورت ثبت‌نام اولیای دانش آموزان در این سامانه، افزود: با این کار امکان نظارت بر تردد سرویس‌های مدارس، دریافت پیامک رسیدن سرویس و همچنین رصد مسیرهای تردد سرویس مدارس امکان پذیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته است، گفت: این رقم پایه برای مسیرهای زیر سه کیلومتر است و این هزینه در مسیرهای سه تا ۷ کیلومتر ۱۰ درصد و بالای هفت کیلومتر به ازای هر کیلومتر بیشتر، بر این مبلغی افزوده می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قم گفت: تعداد راننده خانم برای سرویس مدارس دختران کم است ولی از رانندگان خانم دارای گوهینامه پایه سه برای جذب و استفاده در سرویس مدارس دختران استقبال می‌کنیم.

عزتی تاکید کرد: تمام اقدام های لازم برای ارائه مطلوب خدمت به دانش آموزان توسط سرویس مدارس صورت گرفته است و در این زمینه با استفاده از تجربیات سال گذشته، تمام تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است.

۲ سالن ورزشی همزمان با هفته دفاع مقدس درقم به بهره برداری می‌رسد

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم نیز گفت: افتتاح ۲ سالن ورزشی به نام شهدای قم، همزمان با هفته دفاع مقدس در قم به بهره برداری می‌رسد.

ابوالقاسم مقیمی ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: افتتاح سالن‌های فرهنگی ورزشی شهید غلامپور در منطقه ۶ و شهید اکبری در منطقه یک از اقدام‌های شهرداری قم به مناسبت هفته دفاع مقدس است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم ادامه داد: اجرای ویژه‌برنامه‌هایی پیرامون آسیب‌های اجتماعی در نمایشگاه یادیاران، حمایت از ۲ تئاتر با موضوع دفاع مقدس و همچنین حمایت از برنامه‌های فرهنگی مساجد از جمله دیگر اقدامات شهرداری همزمان با هفته دفاع مقدس می‌باشد.

مقیمی گفت: ویژه‌برنامه‌های آغاز سال تحصیلی در ۱۰ مدرسه منتخب، اجرای تئاتر و پرده‌خوانی با موضوع قم‌شناسی، اجرای تئاتر عروسکی با موضوع پسماند، آغاز جشنواره «قم شهر دوست داشتنی» به مناسبت ۳۰ آبان روز قم از جمله اقدامات این سازمان همزمان با آغاز سال تحصیلی است.

فضاسازی‌های متناسب با هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس در سطح شهر قم

معاون خدمات شهری شهرداری قم نیز گفت: فضاسازی‌های متناسب با هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید در سطح شهر قم و در آستانه مهر ماه انجام گرفته است.

سید امیر سامع ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس با اشاره به مناسبت‌های پیش رو، اظهار کرد: هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس را طی روزهای آتی شاهد هستیم، فضاسازی‌های متناسب با این مناسبت‌ها را در شهر قم انجام دادیم، در این راستا نصب نماد بدرقه در زیرگذر بسیج صورت گرفته است.

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم ادامه داد: اکثر معابر شهر قم به نام شهدا مزین شده است و علاوه بر آن‌هم دیوارنگارهایی از چهره‌های شهدای شاخص را در شهر اجرا کردیم.

سامع افزود: شهرداری در برپایی نمایشگاه دفاع مقدس همکاری جدی و مطلوبی داشته است و شهرداری‌های مناطق و سازمان‌های وابسته به شهرداری قم اقدامات خودشان را در این راستا انجام دادند.

وی زیباسازی فضای پیرامون مدارس را ضروری دانست و تصریح کرد: ۱۳ دیوارنگاره در مدارس در مناطق مختلف اجرا کردیم، همچنین در حیاط مدارس برای توسعه پایدار فضای سبز شهر قم، کاشت درخت را انجام دادیم.

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم ادامه داد: در حوزه نظافت، نظم و انتظام، زیباسازی و فضای سبز در شهر قم اقداماتی را در آستانه بازگشایی مدارس انجام دادیم، شهردار قم و شهرداران مناطق در مراسم بازگشایی مدارس در این شهر حضور پیدا می‌کنند.

سامع افزود: کارخانه بازیافت پسماند با ظرفیت ۳۰۰ تن در قم به افتتاح رسید و کود کمپوست در این کارخانه تولید می‌شود، پسماند یک ثروت است و روزانه ۷۰۰ تن پسماند در قم تولید می‌شود و تفکیک از مبدا زباله توسط مردم ضروری است.

وی گسترش کمربند سبز شهر قم را مهم دانست و تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی در این زمینه کمک کردند، اما کار زیادی باقی مانده است، سرانه فضای سبز در قم در حال رسیدن به ۲۰ متر مربع است و هر سال ۳ مترمربع به آن افزوده می‌شود تا به ۳۰ متر مربع برسیم.

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم ادامه داد: ممیزی انرژی را در فضای سبز شهر قم انجام دادیم و به دنبال بهینه کردن مصرف آب و انرژی در این فضا هستیم.

سامع افزود: ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی را طی سال‌های اخیر با اعتبارات سفر مقام معظم رهبری و شهرداری در شهر قم ایجاد کردیم، در خصوص وضعیت تجهیزات آتش نشانی در شهر وضعیت خوبی داریم و نردبان ۴۰ متری را با استاندارد بالا برای آتش نشانی قم خریداری کردیم.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری قم در چند سال اخیر کارهایی را در زمینه شهرک صنوف انجام داد و جلساتی را با صنف آهن‌فروش‌ها برای انتقال به شهرک انجام برگزار کرد، تاکنون ۷۰ آهن فروش در شهرک صنوف مستقر شدند، این مساله حاصل ایجاد زیرساخت‌ها و همکاری مردم بود و به دنبال انتقال در و پنجرسازها به این شهرک هستیم تا شهرک صنوف به شهرک برای صنوف مرتبط صنایع صنعت ساختمان تبدیل شود.

خط‌کشی عابر پیاده در بیش از ۴۴۰ نقطه از معابر سطح شهر قم در آستانه آغاز سال تحصیلی

مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم همچنین از اجرای بیش از ۴۴۰ خط‌کشی عابر پیاده در آستانه سال تحصیلی جدید خبر داد.

علی نیک ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس، خط کشی عابر پیاده را از جمله اقدامات این سازمان برای بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید دانست و گفت: خط کشی ۳۰۲ نقطه خط از معابر قم انجام شده است ضمن اینکه خط کشی عابر پیاده ۱۴۰ نقطه جدید در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه ایجاد پارک ترافیک در تمام مناطق شهری شهرداری در دستور کار است، ادامه داد: اولین پارک ترافیک استان با اعتبار ۹ میلیارد ریال در اردوگاه دانش‌آموزی ۱۵ خرداد در حال اتمام است ضمن اینکه دومین پارک ترافیک قم در بوستان جوان ایجاد می‌شود.

نیک ادامه داد: سال گذشته در ۴۲ مدرسه آموزش‌های ترافیکی داده شده است ضمن اینکه اجرای چندین کمپین فرهنگی-تبلیغی پیرامون آموزش فرهنگ ترافیکی و ارتقای سطح کیفی رانندگی در سطح استان اجرا شده است و برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای نیز در این راستا برای اجرا در سال جدید تحصیلی انجام شده است.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true