×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛آیت الله احمد مبلغی در پیامی با تشریح جوانب علمی، اندیشه ها و فعالیت های اجتماعی و خصائل اخلاقی و اندیشه های تقریبی آیت الله محسنی یادآورشد: او در تقریب فکری، به اصالت و ظرفیت سه اصل”همگرایی بر پایه مشترکات”، “احترام گذاری اتباع مذاهب به یکدیگر” و  “پیوسته بودن شیعه و سنى به هم در سرنوشت” باور عمیق داشت  و بر آن تاکید می کرد.

 متن کامل این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

    ارتحال فقیه ربانی  حضرت آیت الله آصف محسنی  از کشور افغانستان  موجب تاثر حوزه های علمیه  قم و نجف شد، این  مصیبت را به پیشگاه مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض می کنم. فقیهی چشم به روی جهان فرو بست که با خود اندیشه ها و ایده هایی سازنده در مورد امت اسلامی و وحدت آن به همراه داشت، که  به فراتر از  شرایط محیطی و زمانی زندگی او، تعلق و توجه دارد.

در چهار زمینه دست کم می توان به شخصیت این فقیه راحل را مورد ارزیابی قرار داد:

الف. جوانب علمی:

  آیت الله محمد آصف محسنی از حیث علمی در سطح بالایی از علوم اسلامی به ویژه فقه قرار داشت؛ کتاب های متعدد و متنوع او از عمق دانش، و جامع الاطراف نگری او حکایت دارد.  او فقیهى مسلط بود و در  اولویت بندی های فقهی،  رویکرد خود را به مسائل مستحدثه معطوف کرده بود و از طرف دیگر می‌کوشید تا فقه را در عرصه اجتماع و  پارلمان پیگیری کند.

 این شخصیت علمی در زمینه رجال، هم، واجد دانش رجال به صورت تخصصى، و هم، واجد مهارت تطبیق رجال به صورت کاربردی بود، و این هر دو در آثار او نمایان و آشکار است.

ب. اندیشه ها و فعالیت های اجتماعی

این شخصیت سابقه طولانی در جهاد در افغانستان دارد، او نقشى موثر را در یکپارچگی ملت افغانستان، و وحدت میان شیعه و سنی در آن دیار ایفاء نمود. این شخصیت فقیه فعالیت‌های رسانه‌ای گسترده‌ای را در کشور افغانستان به نفع دین، و انسجام مردم آن کشور  فراهم آورد.او طرفدار انقلاب اسلامی و در زمره پشتیبانان برجسته آن به حساب می آمد.

ج. خصائل اخلاقی:

این فقیه راحل دارای خصوصیات اخلاقی برجسته ای همچون زهد و پیراستگی،  تواضع و بی ادعایی،  صفا و وفای در روابط شخصی و گروهی و خیرخواهی و دلسوزی  به حال افراد و مجموعه ها و امت اسلام بود.

نگاه، رفتار،  اخلاق،  حضور،  کلمات و در یک کلمه وجود او در جامعه سرشار از جاذبه‌های اخلاقی و دعوت به اخلاق اسلامی بود.

  د. اندیشه ها و فعالیتهای تقریبی: تقریب آیت الله محسنى را در سه فراز می توان شناسایی و تعریف کرد؛ تقریب فکری، تقریب سلوکی و تقریب نهادی.

او “اندیشه تقریبی پویا”، “سلوک تقریبی فعال” و “نهاد سازی تقریبی کارامد” داشت.

  فکر، رفتار و رویکرد این شخصیت فقیه به “عقلانیت تقریبی” معطوف بود و حضور او در گفتمان انقلاب اسلامی، در زمینه تقریب مذاهب، حضوری پرثمر و پرنشاط بود.

 او  در تقریب فکری، به اصالت و ظرفیت سه اصل “همگرایی بر پایه مشترکات”، “احترام گذاری اتباع مذاهب  به یکدیگر” و  “پیوسته بودن شیعه و سنى به هم در سرنوشت” باور عمیق داشت و بر آن تاکید می کرد.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true