×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
مدیران استان قم مکلف به پاسخگویی هستند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛دکتر بهرام سرمست استاندار قم در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار طی سخنانی اظهار کرد: در عصر اطلاعات و ارتباطات برای اینکه همگام با فضای عصر ارتباطات داشته باشیم نیاز به مهارت های کلامی، شنیداری و درک مسئولیت متقابل را برعهده داریم.

استاندار قم تاکید کرد: مدیران باید بیش از اینکه سخنرانی کنند، گوش شنوا داشته باشند.

وی تعامل مثبت با اصحاب رسانه را از وظایف اولویت دار مسئولان دانست و گفت: بر تمامی مدیران اجرایی تکلیف است که پاسخگوی خبرنگاران باشند.

مقام عالی دولت در استان ارائه گزارش عملکرد مدیران به اصحاب رسانه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: یکی از معیارهای ارزیابی مدیران میزان پاسخگویی آنها به خبرنگاران است.

استاندار قم با بیان اینکه خبرنگاری جزء مشاغل سخت شمرده می شود خاطرنشان کرد: مدیران باید با روی گشاده و تعامل مثبت با اهالی رسانه در راستای توسعه همه جانبه استان را افزایش دهند.

برخی از مسئولان و شخصیت های دیگر استان قم نیز در پیامهایی جداگانه فرارسیدن روز خبرنگار را تبریک گفتند که به شرح زیر است:

پیام حضرت آیت الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانیاز مکه مکرمه به مناسبت روز خبرنگار – ۱۵ / ۵ / ۹۸

بسم الله الرحمن الرحیم

روز خبرنگار را به برادران و خواهران عزیز خبرنگار تبریک و تهنیت عرض می‌کنم، روشن است که حرفه خبرنگاری در زمان معاصر ما از یک پیچیدگی و اهمیت بسیار فوق‌العاده‌ای برخوردار شده. امروز حرفه خبرنگاری به موازات پیشرفت علوم، خود رشد قابل توجهی داشته که البته من در صدد نیستم در این صحبت به جهات فنّی این شغل که امروز بسیار مهم است اشاره کنم اما آن جهتی که می‌خواهم اشاره کنم این است که خبرنگاری امروز یکی از عوامل رشد و آگاهی مردم ما شده و مردم ما با اخباری که توسط خبرنگاران محترم به موقع به اطلاعشان رسانده می‌شود از وضعیت موجود داخل کشور، از امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همچنین از مسائل بین المللی آگاه می‌شوند.

رسالت اصحاب رسانه را در ساختارفرهنگ عمومی و رشد تعالی اخلاقی و ترویج روح معنوی و دینی جامعه را نمی توان نادیده گرفت، یک خبرنگار اول در شکل گیری شخصیت و عزت نفس و رشد خود همت گمارد تا بتواند تحول درجامعه ایجاد کند.خبرنگاران در سعادت و شقاوت جامعه تاثیرگذار هستند

همین مقدار به سهم خودم عرض کنم که مهم‌ترین برگ افتخارآمیز خبرنگاران در این یکی دو سال اخیر این بوده که مفاسد اقتصادی را به سطح جامعه کشاندند و مردم عزیز ما را از این وضع اسف‌بار مفاسد اقتصادی در میان مسئولین یا در بین بعضی از اشخاص و افراد خصوصی برملا کردند. واقعاً اگر اینها برملا نمی‌شد این دادگاه‌های مفاسد اقتصادی تشکیل نمی‌شدکه این به سلامت اقتصاد جامعه، کمک می‌کند تا این اشکالاتی که سالهای متمادی در این نظام ما بوده و حتی برخی تصور می‌کردند که قابل حل نیست از این طریق قابل حل باشد یعنی خبرنگاری و خبرنگاران عزیز سهم عمده‌ای در حل مفاسد اقتصادی دارند، علاوه بر اینکه مردم را آگاه و مطلع کردندکه باید اینها دنبال و حل بشود، برای ما هیچ قابل تحمل نیست که در نظام اسلامی بیت المال در اختیار افراد خاصی قرار بگیرد آن را چپاول کنند و هیچ توجهی به وضعیت مردم و جوانان عزیز ما نداشته باشیم. باید مشت اینها باز بشود و جلوی این فسادسالهای اخیرگرفته شود، باید افرادی که واقعاً حقوق بیت المال را پایمال کردند،کاملاً رسیدگی بشود. این یکی از برگ‌های افتخارآفرین خبرنگاران بوده است.

این نکته را تذکر می‌دهم که در عین اینکه خبرنگاری بایداز شفافیت و اطلاع‌رسانی قوی برخوردار باشد در عین حال مسائل شخصی و خصوصی افراد که از آن تعبیر به حریم خصوصی می‌کنیم و امروز مورد قبول همه عقلای عالم هست مراقبت کند، در مسائل خصوصی افراد ورود پیدا نکنیم. نمی‌خواهم مثال بزنم ولی بالأخره در فضای مجازی ما می‌بینیم گاهی اوقات یک خبرنگار زندگی داخلی یک مسئول را یا یک بازیگر را، مسائلی که هیچ ارتباطی به مسئولیت او نداردیافوایدی برای جامعه ندارد را مطرح می‌کنند که از جهت شرعی صحیح نیست و همچنین اسرار نظام که مسئولین تأکید دارند که مخفی بماند و در اختیار دشمن قرار نگیرد، این را هم باید خیلی مراقبت کنیم، گاهی ممکن است یک خبرنگار یک مطلبی را پیدا کند و با منتشر کردن آن نقشه اساسی نظام در مقابل دشمن را متوقف کند، دشمن را امیدوار کند به اینکه بتواند از چه راهی به این نظام ضربه بزند و با این نظام برخورد کند. اسرار مربوط به نظام که باید قانوناً مخفی و مکتوم باشد را برملا نکند، بنابراین در کنار شفافیت سازی، اطلاع رسانی دقیق و به موقع و مطابق با واقعیت باید این جهات را هم کاملاً رعایت کند.

امیدوارم که مسئولین دولت و مسئولین نظام ارزش این قشر بسیار مؤثر ما را بدانند و از وجود اینها هر چه بهتر و دقیق‌تر استفاده کنند.

من در کنار کعبه معظمه برای عظمت اسلام و مکتب اهل‌بیت و اعتلای نظام جمهوری اسلامی و رفع مشکلات از مردم عزیزمان که امروز در وضعیت بسیار سخت اقتصادی به سر می‌ّبرند دعا می‌کنم و واقعاً برای ما آنچه که مطلوب است عظمت مردم ایران و عظمت ملت ایران، رفاه و سعادت مردم عزیز در دنیا و آخرت است. ما در اینجا وظیفه خودمان می‌دانیم که در کنار کعبه مقدسه و در مکه دعا کنیم خداوند دست دشمنان را از این ملت کوتاه کند و کشور ما و مسئولین ما را در مقابل نقشه‌های دشمنان موفق کند و نقشه‌های آنها را نقش بر آب کند. آن روزی را آرزو می‌کنیم که ملت عزیز ما در هر جهت رشد بسیار قابل توجهی داشته باشد و این مشکلات کنونی خصوصاً مشکلات اقتصادی برطرف شود.

خبرنگاران عزیز می‌توانند در این مسئله نقش بسزایی داشته باشند، امروز در کشور ما راه حل های فراوانی خود مردم برای حل مشکلات اقتصادی دارند که خبرنگاران باید فقط به یک اخباری که در اختیارشان قرار می‌گیرد بسنده نکنند، خودشان دنبال کنند از مردم استمداد کنند برای حل مشکلات اقتصادی،نظرات مردم، و نظرات انسان‌های فرهیخته را به مسئولین منتقل کنند، ما امکانات بسیار فراوان در داخل کشور داریم که با این امکانات می‌توانیم بر این مشکلات ان شاء الله فائق بیائیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

پیام استاندار قم به مناسبت روز خبرنگار

«بسمه تعالی»

“روز خبرنگار” یادآور زحمات و تلاش های انسان های شریف و زحمتکشی است که در کسوت خبرنگاری، رسالت خطیر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را بر عهده داشته و به مدد قلم های پاک و صادق و توانای خود، موجبات روشنگری و تعالی، پیشرفت و بالندگی جامعه بشری را فراهم می آورند. روز پاسداشت کسانی است که به عنوان وجدان بیدار، چشم بینا و زبان حقیقت گوی جامعه، سختی ها و مشقات این حرفه مقدس را به جان خریده و با تلاش و کوشش خود، اصلاح گر امور و روشنی بخش مسیر آینده می شوند. قشر فرهیخته ای که به پاس حرمت و قداست قلم و ارزش و اهمیت والای کار خبر و پیام رسانی، همواره از شأن و منزلت رفیعی در نزد افکار عمومی برخوردار بوده و شایسته ارزشمندترین تکریم و قدرشناسی می باشد.
ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران عرصه خبر و رسانه به ویژه خبرنگار شهید محمود صارمی، فرا رسیدن روز خبرنگار را به عموم فعالان این عرصه در کشور، خصوصاً خبرنگاران و جامعه خبری پرتلاش و ساعی استان قم، تبریک و تهنیت عرض نموده، توفیق و سربلندی روز افزون آنان را در انجام رسالت کاری و توسعه و شکوفایی میهن عزیز اسلامی از درگاه خداوند متعال مسألت دارم.

بهرام سرمست
استاندار قم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:نقش و جایگاه خبرنگاران در تعمیق فرهنگ زیست محیطی در جامعه بی بدیل است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: نقش و جایگاه خبرنگاران و اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و تعمیق فرهنگ زیست محیطی در جامعه بسیار ارزشمند و بی بدیل است.

سید رضا موسوی مشکینی به مناسبت روز خبرنگار در پیامی ضمن قدردانی از ایثار و مجاهدت اصحاب رسانه در افزایش آگاهی و بصیرت در جامعه، همکاری و مشارکت خبرنگاران در تحقق اهداف و به ثمر رسیدن تلاش ها در عرصه حفظ و حراست از محیط زیست را بسیار با اهمیت دانست.

در پیام مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خطاب به خبرنگاران و اصحاب رسانه آمده است: ۱۷ مردادما، روز شهادت خبرنگار شهید صارمی، روز پاسداشت قلم، روز حق گویی و حق جویی و روز ایثار و جهاد برای رسیدن به جامعه ای سرشار از آگاهی و بصیرت است.

خبرنگاران سربازان خط مقدم جنگ نرم و دیده بان های بیدار و بی ادعا در دفاع از اسلام و انقلاب هستند که در کسوت مقدس و شرافتمندانه خبرنگاری، با حفظ اصول و ارزش های اخلاقی و در نهایت صداقت و امانتداری، در مسیر تولید و انتشار اخبار و اطلاعات رست و بهنگام از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

اینجانب ضمن سپاس و قدردانی از خبرنگاران و اصحاب محترم رسانه در خطه کریمه اهل بیت(س)، امیدوارم با تکیه بر نقش و حضور موثر و مشارکت دلسوزانه و متعهدانه ایشان در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و تعمیق فرهنگ زیست محیطی درجامعه، بتوانیم با همدلی و همفکری برای حفاظت از محیط زیست میهن عزیزمان و جبران تخریب های گسترده و عقب ماندگی های انباشته در این حوزه، گام های مثبت و موثری برداریم.

پیام مدیر کل آموزش و پرورش استان قم‎

به نام خدا
۱۷ مرداد ماه سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار شهید خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران روز خبرنگار نامگذاری شده است.
این روز یادآور فرصتی گرانبهاست برای پاسداشت مقام شامخ انسانهای بزرگ، ارزشمند،فرهیخته و روشنفکر و تاثیرگذار در جامعه که برای آگاهی بخشی به آحاد مردم خود را وقف مسیر اطلاع رسانی صادقانه کرده‌اند: و مناسبتی است مغتنم برای تجلیل از خدمات خبرنگاران عزیزی که با تعهد و دلسوزی کشورمان را به قله‌های رفیع سعادت رهنمون می سازند. سفیران صادقی که تجسم امانت، تعهد، دلسوزی و وظیفه شناسی اند .
و به راستی در این روز به زیبایی نقش خبرنگار هویداست که الحمدالله رب العالمین.
باور داریم نقش و قلمی که خبرنگاران متعهد مابه کار میگیرند ترجمان حریت و آزادگی است و واژگانی که آنان می سازند جز در دفاع از شرف حق و عدل نیست و آنجا که این زیبایی ها را به آغوش می کشند و همچون سربازان مسلح به شمشیر عدالت نگارش می کنند جز برای سرافرازی وطن تلاش صورت نمی دهند و به راستی چه چیز بهتر از اینکه با تمام شور و در اوج شعور برای تقویت بنیان‌های نظام مقدس اسلامی و فراهم آوردن بسترهای پیشرونده این‌گونه اقدام نمود.
در این روز بزرگ بار دیگر درود و سلام میفرستم به ساحت مقدس قلم و درود میفرستم بر صاحبان قلم های منظم و منزه که مصداق آشکار حرمت داری و عزت مداری در عصر حاضرند و گرامی میدارم یاد و خاطره شهدای معزز رسانه به ویژه شهید محمود صارمی عزیز را که از خاک بر افلاک پرید تا باز هم مصداق بارز حضور و تجلی آشکار هدایت برای ما زمینیان باشد.
امید که خبرنگاران ما همچون همیشه با چشمان تیزبین خود و با تمسک به خون پاک شهیدان و مرام بلند و عاشوراییشان برای کمک به تمامی دستگاه‌ها بویژه ارتقای آموزش و پرورش و مسائل تربیتی و آموزشی دانش آموزان عزیزمان کوشا بوده و با تعهد به کارهای خویش مسیر بلند اندیشی آینده سازان ایران عزیز اسلامی را برای خدمت به جامعه خود فراهم سازند که بدون شک نقش آنان بی بدیل و فراموش ناشدنی است.
از خداوند متعال برای کلیه خبرنگاران عزیز به ویژه خبرنگاران تلاشگر و همراه با اموزش و پرورش استان قم سرافرازی روز افزون را مسئلت دارم و امیدوارم اجر تلاش های شما عزیزان در پیشگاه خداوند متعال ماجور و ماندگار باشد توفیقات روز افزون شما را در ظل توجهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و در سایه پیروی از منویات حکیمانه مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) از درگاه ایزد متعال خواستارم.

پیام شهردار قم به مناسبت روز خبرنگار

دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در آستانه فرا رسیدن ۱۷ مرداد ماه سالروز عروج شهید محمود صارمی و روز خبرنگار، در پیامی این روز به اصحاب خبر و رسانه تبریک گفت.

شهردار قم با صدور پیامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی، روز خبرنگار را به خبرنگاران و اصحاب خبر و رسانه تبریک و شادباش گفت.
متن پیام دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد به این شرح است:
بسمه تعالی
خبرنگاری؛ توانمندی انتقال صحیح پیام در قاب هنرمندانه و اخلاق حرفه‌ای است.
آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی مبتنی بر امانت‌داری در راستای گفتمان رسالت بوده و رسالت خبرنگاران در گام دوم انقلاب خطیرتر است. خبرنگاری؛ توانمندی انتقال صحیح پیام در قاب هنرمندانه و اخلاق حرفه‌ای است و خبرنگار سپری حمایتی و سفیری امید بخش است چون مدافع حقوق مردم بوده و انگیزه بخشی را وظیفه خود می‌داند.
قلم پاک رزق است و ریشه در اخلاق و اندیشه ناب دارد. خبرنگار موفق منظومه‌ای از عیارهای ناب بوده و وکیلی است که دیگران با پیامش بر مسند قضاوت می‌نشینند. خبرنگار صرفاً انتقال دهنده پیام نیست بلکه هنرمندیش در نحوه،نوع بیان، انتقال و فرهنگ‌سازی، جلوه‌گری می‌کند و این اقدامش مسئولیت‌آور است و به این فراز نورانی قران کریم “وقفوهم انهم مسئولون” باور دارد.
خبرنگاران، افسرانی فهیم در مواجهه و مقابله با جنگ نرم دشمن بوده و با امید بخشی به جامعه و تبیین نقدهای منصفانه و دلسوزانه سعی دارند تا توطئه ی ناکارآمد بودن نظام را خنثی نموده و با امانت‌داری در انتقال پیام و پرهیز از درج اخبار برشی، موج‌سواری دشمن از سوء برداشت‌ها را ناکام بگذارند.
هفدهم مرداد ماه سوژه‌یاب، سوژه می‌شود تا فرصتی برای تجلیل و تقدیر از زحمات این جهادگران پرتلاش عرصه رسانه باشد.
اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و دیگر شهدای عزیز عرصه خبرنگاری،این روز با برکت را گرامی داشته و همراهی با خبرنگاران شهر بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را افتخار دانسته و دوام توفیقشان را در سایه سار عنایات خاصّه حضرت بقیه الله الاعظم حضرت حجت روحی فداه مسالت دارم.

سید مرتضی سقاییان نژاد
شهردار قم
شانزدهم مردادماه۱۳۹۸

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true