×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۸ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
۱۶۰۰ هکتار از کانون‌های تولید ریزگرد قم بوته‌کاری و نهال‌کاری شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛سید محمدتقی سجادی ظهر امروز طی گفت‌وگویی با خبرنگاران، از استان قم به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین کانون‌های تولید گرد و غبار در کشور نام برد و تصریح کرد: آمار روزهای گرد و غباری استان قم در گذشته کمتر از ۱۰ روز بوده است اما این آمار در سال‌های اخیر به بیش از ۱۰۵ روز نیز رسیده است به همین علت کانون‌های تولید ریزگرد قم نه فقط برای این استان بلکه می‌تواند برای استان‌های مجاور قم و ۲۵ درصد مساحت کشور تهدیدی جدی باشد.

وی با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار هکتار از مساحت استان قم مستعد بیابانی شدن است، گفت: ۱۰۵ هزار هکتار از این مساحت به کانون تولید گرد و غبار تبدیل شده است که ۲۹ هزار هکتار از این مساحت در شمال شرقی، ۲۷ هزار هکتار در جنوب شرقی، ۴۰ هزار هکتار در دشت مسیله و باقیمانده کانون‌ها به صورت پراکنده در اطراف قم قرار دارند.

مدیرکل منابع طبیعی استان قم از اجرای سالیانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار عملیات مقابله با بیابان‌زدایی در قم یاد کرد و افزود: سال ۹۶ در مجموع هزار و ۴۰۰ هکتار عملیات مقابله با بیابان‌زایی با بیش از چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار اجرا شده است.

وی ادامه داد: اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم طی سال گذشته در منطقه گنبد نمکی با بیش از ۲۹ هزار هکتار مساحت که فقط ۹ هزار هکتار از آن قابلیت اجرای عملیات نهال‌کاری را داراست، بیش از ۵۲۰ هکتار به محدوده چهار هزار هکتاری نهال‌های کاشته شده اضافه کرده و در سایر مناطق نیز برای سطحی وسیع‌تر از ۶۰۰ هکتار نیز در شرق قم کارهای مورد نیاز دنبال شده است.

سجادی افزود: در منطقه حسین‌آباد میش‌مست از سنوات گذشته یک عرصه ۲۷ هزار هکتاری داشته‌ایم که در حال حاضر مناطق بحرانی این منطقه با بیش از پنج هزار هکتار مساحت مورد پوشش قرار گرفته است و البته یک وجه تمایزی که این کانون دارد، موضوع حرکت تپه‌های شن‌روان است که ما در دو سال گذشته موضوع برنامه مالچ‌پاشی و انواع نهال‌کاری را برای نخستین بار در استان قم در منطقه حسین‌آباد اجرا کردیم و امیدوار هستیم که بتوانیم در این منطقه ۱۰۵ هزار هکتاری از ۲۳ هزار هکتار که قابلیت کشت دارد به شیوه مطلوب استفاده کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با اعلام این خبر که سال جاری عملیات بوته‌کاری و نهال‌کاری در بیش از هزار و ۶۰۰ هکتار از کانون‌های بحرانی تولید ریزگرد استان قم انجام می‌شود، گفت: اجرای پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی در ۹۰۰ هکتار از این مساحت با استفاده از اعتبار چهار میلیاردی صندوق توسعه ملی دنبال خواهد شد که امیدواریم با حمایت‌های مسؤولان استانی و ملی این مساحت را افزایش دهیم.

خبرنگاران از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی بازدید کردند

جمعی از اصحاب رسانه استان قم امروز با همراهی مسؤولان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی استان در مناطق حسین‌آباد میش‌مست و شن‌زارهای جلالی بازدید کردند.

جمعی از خبرنگاران و عکاسان استان قم به نمایندگی از مطبوعات و رسانه‌های استان طی سفر رسانه‌ای با همراهی جمعی از مسؤولان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی در مناطق حسین آباد میش‌مست و شن‌زارهای جلالی بازدید کردند.

مدیر روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در حاشیه این بازدید با بیان اینکه معضل بیابان در قم به عنوان یک موضوع مهم مطرح است، تصریح کرد: هر چند اکنون باد به صورتی است که گرد و غبار در شهر کمتر دیده می‌شود و در نتیجه کمتر متوجه تهدید ریزگردها هستیم اما این تهدید همچنان در کمین قم است.

محمود روح‌الله‌پور با تاکید بر اینکه برخی از ابعاد امنیت مقوله‌ای خارج از مرزهای شهر قم است، تصریح کرد: برخی از مسؤولان ارشد استان به‌خوبی نسبت به این موضوع آگاه شده‌اند به همین علت بر ضرورت اجرای پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی و آبخیزداری تاکید ویژه دارند.

وی اضافه کرد: همه در استان باید بسیج شوند تا دریاچه‌ها زنده‌شود و حق‌آبه‌ آن‌ها برگردد و چرای دام‌ها و مشاغل مردم در این حوزه متعادل شود که در این صورت بیابان‌ها حفظ و تثبیت خاک انجام می‌شود.

روح‌الله‌پور با اشاره به اینکه اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم به دنبال حفاظت از اراضی جنگلی و مرتعی و مقابله با تهدیدهای پیش‌روی مردم است، عنوان کرد: ذهنیت برخی در اجرای پروژه‌های بیولوژیکی این است که منابع طبیعی به بهانه این پروژه‌ها و به عنوان نماینده دولت به دنبال تصرف است درحالی‌که به‌مروز زمان همه مردم متوجه می‌شوند که هدف منابع طبیعی فقط کمک به مردم است.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری مهم‌تر از درمان است، مطرح کرد: قبل از هر توسعه‌ای ما باید به الزامات آن توجه داشته و به دنبال پیشگیری از تهدیدها و آسیب‌های ناشی از آن باشیم.

اصحاب رسانه طی این بازدید رسانه‌ای در روستای حسین آباد میش مست و منطقه شن‌زارهای جلالی واقع در ابتدای جاده قم-گرمسار حضور یافتند و از روند اجرای پروژه‌های مالچ‌پاشی و بوته‌کاری در راستای کاهش تهدید کانون‌های تولید ریزگرد در این مناطق بازدید کردند.

در نزدیکی روستای حسین آباد میش مست ۲۳۶ هکتار مالچ‌پاشی همراه با ۱۰۰ هکتار بوته‌کاری با سه میلیارد تومان هزینه انجام شده است.

مالچ‌پاشی هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد

مسؤول اداره بیابان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با تاکید بر اینکه مالچ هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد، گفت: تاکنون ۲۳۶ هکتار مالچ‌پاشی در منطقه حسین‌آباد میش‌مست انجام شده که ۱۰۰ هکتار از این مساحت نیز با نهال‌کاری همراه بوده است.

صادق آبروش ظهر ارموز در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی، با اشاره به اینکه منطقه حسین‌آباد میش‌مست به علت نزدیکی به روستانشینان و شهر قم یکی از کانون‌های مهم تولید گرد و غبار است، اظهار کرد: در این منطقه تثبیت خاک موجود اهمیت بسیاری دارد چراکه شن‌ها در نزدیکی راه‌آهن قابلیت جابه جایی دارند.

وی اضافه کرد: در اواخر دهه ۴۰ فعالیت‌های بیابان‌زدایی در حسین‌آباد میش‌مست دنبال شد اما قابل توجه نبود تا اینکه در سال ۶۴ و ۷۰ با مشارکت مردم قرارگاه حضرت معصومه(س) تشکیل شد و فعالیت‌های بیابان‌زدایی برای تثبیت شن‌ها توسعه یافت.

مسؤول اداره بیابان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم خاطرنشان کرد: در گذشته دو هزار هکتار کار بیابان‌زدایی انجام شده بود که امروز گونه‌های تاغ در این منطقه به بیش از پنج هزار هکتار گسترش یافته است اما با توجه به مشکل کمبود آب مجبور هستیم که فعالیت‌های مسکن را دنبال کنیم و سازگاری مردم را افزایش دهیم تا از مهاجرت مردم به شهرها جلوگیری شود.

وی افزود: تاغ گیاهی با بافت فشرده است که اصل مصرف آن برای کارخانه‌های نئوپان‌سازی است اما گاهی به صورت قاچاق برای مصرف ذغال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آبروش با اشاره به اینکه گیاه تاغ در کاشان، ساوه، اصفهان، خراسان جنوبی، اردکان و یزد مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: اکنون این نوع پوشش را در هشت هزار هکتار از مساحت استان قم اجرا کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اگر به صورت طبیعی این نوع پوشش گیاهی گسترش نیابد و قاچاق تاغ توسط افراد متخلف انجام شود، وضعیت منطقه حسین‌آباد به گذشته بر‌می‌گردد؛ هر ساله باید ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای حفاظت و نگهداری این مناطق اختصاص یابد اما این مبلغ فقط ۷۰ میلیون تومان است.

آبروش با بیان اینکه گرد و غبارهای استان قم برخی از پروژه‌های ملی از جمله ریل راه‌آهن را مورد تاثیر قرار می‌دهد، تصریح کرد: استان باید تهدید را باور کند تا بتواند در سطح ملی پیگیری‌های لازم را برای جذب اعتبارات انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه تپه‌های ماسه‌ای به نزدیک روستای حسین‌آباد میش‌مست رسیده است، تصریح کرد: مالچ آخرین محصول و باقیمانده نفت است که با استفاده از دستگاه‌های اسکی روی سطح پاشیده می‌شود، ضخامت آن کمتر از یک میلی‌متر است و با توجه به اینکه آب را در درون خود نگهداری می‌کند بعد از بارندگی‌ها و نفوذ آب در زمین از آن استفاده می‌کنیم تا از تبخیر رطوبت خاک جلوگیری کند.

مسؤول اداره بیابان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از اجرای طرح مالچ‌پاشی با آغاز اسفندماه ۹۶ در منطقه حسین‌آباد میش‌مست یاد کرد و چرای دام به‌عنوان یکی از عوامل تخریب مالچ است. در منطقه حسین‌آباد نگهبانی را تعیین کرده‌ایم تا نسبت به جلوگیری از تخریب مالچ‌ها اهتمام لازم را داشته باشد.

آبروش با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که گونه‌های اصلی استقرار یابد و بماند، گفت: نهال‌کاری با گونه تاغ یک سال و نیم پیش انجام شده اما این نوع پوشش طی این مدت رشد قابل توجهی داشته است؛ تاکنون ۲۳۶ هکتار مالچ‌پاشی در حسین‌آباد میش‌مست انجام شده که ۱۰۰ هکتار از این مساحت نیز با نهال‌کاری همراه بوده که در مجموع برای این پروژه نزدیک به سه میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با تاکید بر اینکه مالچ هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد، تصریح کرد: رشد گیاهان و حضور جانوران در این منطقه نشان می‌دهد که مالچ ضرری برای ما ندارد؛ هر چند این ماده روی محیط نهال‌کاری‌شده نیز پاشیده می‌‌شود اما هیچ آسیبی به نهال‌ها و بوته‌ها نمی‌رساند.

آبروش از وقوع آتش‌سوزی در مناطق بوته‌کاری‌شده یاد کرد و گفت: اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با توجه به محدودیت منابع، امکانات و نیروها نمی‌تواند از محدوده گسترده اراضی مرتعی و جنگلی استان حفاظت کند به همین علت در این راستای کاهش تهدیدات و رفع مشکلات نیازمند مشارکت بیشتر دستگاه‌ها و مردم هستیم.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true