×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛شهردار قم شهادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام را تسلیت گفت.

پیام شهردار قم به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام

دکتر سقاییان نژاد شهردار قم با صدور پیامی شهادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام را تسلیت گفت.
متن پیام ایشان به شرح ذیل است:
مناسبت ها می بایست فرصتی برای شناخت و معرفت افزایی باشند.
دعوت به مطالعه و شناخت، امر به معروفی ارزشمند و تاثیرگذار است و بازنگری و مطالعه ابعاد شخصیتی ائمه علیهم السلام می تواند درشناخت زمان ، دشمن شناسی و نیل به اهداف بسیار تاثیرگذار باشد و مناسبت ها فرصتی مناسب برای معرفت افزایی است.
نیاز جامعه در این مقطع زمانی ، بازشناخت راهنمودها و توصیه های ائمه اطهار علیهم السلام برای آسیب شناسی روابط اجتماعی و کاربست راهنمایی ها و دستورات ایشان است.
ظرفیت وجودی هر امام و بهرمندی از تربیت ناب و صحیح خاندان عصمت و طهارت، هدیه ای ارزشمند بوده که خداوند به بشریت بخشیده است.
مقیاس زمانی دوران زندگانی هر امام به فراخور ظرفیت وجودیش ،توان بهره مندی و استفاده محدود از وجود ذی جود هر امام را داشته و عمق فهم برخی مطالب نیازمند گذشت ایام است تا نقصان فهم با رشد علم قرین گردد اما ظرفیت بلند تاریخ بگونه ای است که عطر طراوت فیض علم، اخلاق و رفتار ائمه و اهل معرفت همیشه استشمام می گردد.
هریک از ائمه حلقه زنجیره امامت را با قوت و صلابت خاص حفظ نموده و عروه الوثقی مطمئن و قابل اعتماد است و در دوران هر یک از این بزرگواران شاهد رونمایی از جهادی نوین هستیم که با رویکردی خاص در تاریخ و تمدن اسلامی نقطه عطفی ماندگار شده است.
شناخت حبل الله المتین امام جعفرصادق علیه السلام و فهم بلندای اندیشه این امام همام ، اندیشمندان و دانشمندان را به خشوع و تعظیم وا داشت و فَأُلْقِیَ السَّحَرَهُ سُجَّدًا قَالُوا آمَنَّا را باری دیگر تداعی نمود و درس آموزی از این سرچشمه زلال محدود به دین و مذهب خاص منحصر نبوده و دانشمندان و شیفتگان علم، افتخارشان شاگردی این مکتب در آن دوران بوده است .
فقه جعفری رونمایی از توطئه دشمن با تحریف نرم در دین، فاصله گیری از عالمان درباری، تعالی و تکامل انسان و ترسیم نقشه راه و مسیر درست بود.
فارغ التحصیلان مکتب امام جعفر صادق علیه السلام اندیشمندانی شدند که در علم تحول آفرین گشته و با بهره مندی از چشمه های زلال علم تاریخ را متحول ساختند.
اینجانب سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام به ساحت ملکوتی حجت ابن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ،مراجع عظام تقلید،علما، حوزه های علمیه و مردم فهیم و بصیر ایران اسلامی بخصوص مجاوران بانوی کرامت تسلیت عرض نموده و درس آموزی و عمل به دستورات این امام بزرگوار را برای همگان آرزومندم.
سید مرتضی سقائیان نژاد
شهردار قم
۵تیرماه۱۳۹۸

نخستین جشنواره تفریحی‌ ورزشی شادیانه بانوان برگزار شد

سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی شهرداری قم به‌تازگی جشنواره تفریحی‌ورزشی شادیانه بانوان را برای فصل تابستان بنا نهاده است که با توجه به کمبود اماکن ورزشی و اجرای هایی از این دست ویژه بانوان، با استقبال چشمگیری روبرو شده است.
امروزه و با گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، بیشتر مردم دچار سبک زندگی نامناسب هستند و به نسبت گذشتگان، نشاط و شادابی اجتماعی و سرزندگی مردم کاهش یافته و از همین روی لزوم تغییر شرایط بیش‌ازپیش نمود پیدا کرده است.
یکی از مؤلفه‌های امیدواری و نشاط، تقویت هویت فرهنگی جامعه است که معنای مثبتی از زندگی را اشاعه می‌دهد و نتیجه آن می‌تواند رضایت از زندگی همراه با امیدواری جامعه باشد.
طبق مضامین اسلامی شادی و نشاط باعث آمادگی پذیرش مسئولیت‌های بیشتر در اجتماع خواهد شد. در سیره ائمه اطهار (ع) نیز مزاح و فراهم‌سازی اسباب فرح و نشاط مؤمن موردتوجه و توصیه واقع شده و از همین روست که ادخال السرور و ایجاد انبساط خاطر در برادر مؤمن به‌عنوان یک فضیلت برشمرده شده و اولیای دین نسبت به آن توصیه و سفارش کرده‌اند.
سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی شهرداری قم نیز به‌تازگی جشنواره تفریحی‌ورزشی شادیانه بانوان را برای فصل تابستان بنانهاده است که با توجه به کمبود اماکن ورزشی و اجراهایی از این دست ویژه بانوان، با استقبال چشمگیری روبرو شده است.
نخستین شادیانه شهرداری قم با حضور پرشور بانوان از اقشار مختلف در بوستان نرگس و با حضور بیش از ۳۵۰ نفر از بانوان استان قم در حالی برگزار شد که استقرار وسایل ورزشی و تفریحی خانوادگی، حضور مربیان ورزش عصرگاهی و برگزاری ورزش بانوان، حضور گروه تئاتر خیابانی با مضامین فرهنگ شهروندی، ایجاد زمین مخصوص پتانک با هزینه کمیته پتانک و به‌صورت عام‌المنفعه و دائمی برای بوستان نرگس از ویژگی‌های آن بود.
ابوالقاسم مقیمی مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی شهرداری قم با اشاره به نیاز به شادی و امید اجتماعی در کشور که به یک ضرورت تبدیل شده است، اظهار داشت: جشن‌های فرهنگی و ورزشی می‌تواند فرصتی برای نشاط و شادی جمعی باشد که ضمن فراهم آوردن محیطی شاد، امن و کنترل‌شده برای خانواده‌ها، به آموزش چگونه شادی کردن نیز می‌پردازد به شکلی که معیارهای اسلامی و ایرانی کاملاً در این جشن‌ها رعایت گردد.
وی بابیان اینکه معاونت ورزش و تفریحات سالم سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری کلان‌شهر قم در راستای بخشی از وظایف ذاتی خویش و همچنین نیازسنجی‌های علمی و عملی اقدام به طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای مجموعه جشن‌های شادیانه مخصوص بانوان نموده است، افزود: کشف و استفاده از افراد و گروه‌های ورزشی مردمی که با حمایت‌های معنوی حاضر به مشارکت در برنامه شدند، همراه با ارائه بیشترین خدمات با کمترین هزینه و بیشترین بهره‌وری؛ ازجمله ویژگی‌های این برنامه است.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی شهرداری قم به برنامه‌ریزی دقیق برای بهره‌مندی سنین مختلف از این برنامه و ترویج ورزش‌های خانوادگی و همگانی اعم از فریزبی و پتانک با تأکید بر شرکت همه اعضای خانواده اشاره کرد و افزود: همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر، ارائه آموزش در زمینه مضرات استفاده از مواد دخانی در میز جمعیت مبارزه با دخانیات و اجرای تئاتر عروسکی در همین زمینه؛ تست فشارخون و آموزش سبک زندگی سالم در میز پایگاه سنجش و سلامت، از دیگر بخش‌های نخستین شادیانه شهرداری قم بود.
مقیمی خاطرنشان کرد: برنامه شادیانه شهر قم را با مشارکت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، هیئت ورزش‌های همگانی، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، کمیته ورزش فریزبی، کمیته ورزش پتانک و “میز خدمت” که بیشتر در مباحث فرهنگ شهروندی است، برگزار کردیم.
بانوان شرکت‌کننده در این جشنواره نیز با ابراز رضایت از برگزاری این جشنواره به لزوم وجود این قبیل برنامه‌ها ویژه بانوان و در محیط‌های اختصاصی آن‌ها تأکید کردند و با توجه به اینکه عمده شرکت‌کنندگان دارای کودکان خردسال نیز بودند، از برپایی چنین برنامه‌ای که مادران و کودکان را به‌صورت مشترک و در یک زمان کنار هم گرد آورد، استقبال کردند.
به نظر می‌رسد جامعه متدین و مذهبی شهر قم باوجود خلاء شدید اماکن تفریحی و ورزشی ویژه بانوان نیاز به نگاه جدی‌تر و عمل‌گرایانه‌تری در این زمینه دارد و لازم است شورای اسلامی شهر قم و اداره کل ورزش و جوانان نیز با توجه به اختیارات و وظایف خود، گام‌های اساسی در این زمینه بردارند.

خادمان رسانه‌ای حرم حضرت معصومه(س) تجلیل می‌شوند

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم گفت: ویژه اصحاب رسانه جشنواره‌ای را درنظر گرفته‌ایم تا با مشارکت حرم مطهر بانوی کرامت و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم بتوانیم از افراد و مجموعه‌هایی که در راستای خدمت به حرم بانوی کرامت گام‌های متفاوتی را برداشته‌اند تجلیل کنیم.
مهدی کلانترزاده در نشست دبیران استانی ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور و مدیران ستادهای استانی جشنواره مردمی کرامت که در سالن دارالضیافه حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) برگزار شد، با اشاره به اینکه جشنواره مردمی کرامت و دیگر برنامه‌هایی دهه کرامت هر ساله رونق بیشتری پیدا می‌کند، اظهار کرد: شهرداری قم با ۱۶ سازمان و هشت منطقه آماده است تا بتواند در راستای خدمت به کریمه اهل‌بیت(س)، برنامه‌های دهه کرامت را بیش از پیش رونق بخشد.
مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم با اشاره به اینکه روابط‌ عمومی‌های مناطق شهرداری به‌عنوان خادمان حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) انتخاب شده‌اند، اضافه کرد: این افراد آماده هستند تا از ظرفیت‌های موجود در شهرداری برای اجرای برنامه‌های دهه کرامت استفاده کنند.
کلانترزاده با بیان اینکه افتتاحیه‌های پروژه‌های بزرگ و مهم شهر قم را به دهه کرامت اختصاص داده‌ایم، تصریح کرد: کارگاه هنری با حضور هنرمندان برگزار کردیم تا آثار جدیدی در اختیار مجموعه‌های مختلف در سطح کشور از جمله روابط عمومی‌های شهرداری‌های کشور قرار گیرد.
وی از برپایی نمایشگاهی به مناسبت دهه کرامت در حرم مطهر بانوی کرامت یاد کرد و گفت: ویژه اصحاب رسانه نیز جشنواره‌ای را درنظر گرفته‌ایم تا با مشارکت شهرداری، حرم مطهر بانوی کرامت و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم بتوانیم از افرادی و مجموعه‌هایی که در راستای خدمت به حرم بانوی کرامت گام‌های متفاوتی را برداشته‌اند تجلیل کنیم.

اجرا و احداث بوستان ۲۰هکتاری کوثر در محدوده شهرداری منطقه ۴

شهردار منطقه ۴ قم از اجرا و احداث بوستان ۲۰هکتاری کوثر در محدوده شهرداری منطقه ۴خبر داد .

شهردار منطقه ۴ قم از اجرا و احداث پروژه ۲۰ هکتاری بوستان کوثر با اعتباری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد ریال تاکنون و پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی آن خبر داد.
مهندس مهدی اصفهانیان مقدم شهردار منطقه افزود: این پروژه در ابتدای سال ۹۶ با رویکرد افزایش سرانه فضای سبز و در راستای خدمات رسانی و ایجاد رفاه برای شهروندان آغاز و تاکنون با اعتباری بالغ بر۱۴۰ میلیارد ریال در حال اجرا و ادامه طرح می باشد.
وی در ادامه با اشاره به شرایط اقلیمی استان و شهر مقدس قم بیان داشت: با توجه به ضرورت و اهمیت توسعه و گسترش فضاهای سبز در بهبود محیط زیست شهری و ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و نظر به اهداف مدیریت شهری در این خصوص ، این پروژه در جنوب شهر و در منطقه کوهپایه ای در حال اجرا می باشد.
شهردار منطقه ۴ از پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی پروژه خبر داد و اذعان کرد: در این طرح اجرای دیواره های سنگی ، احداث نمازخانه ، دریاچه مصنوعی و آبنما انجام شده است و مرحله خاک برداری و خاک ریزی این پروژه برای ایجاد فضا و زمین مناسب کاشت گونه های مختلف درختان ، متناسب با الگوی آب و هوایی و اقلیمی قم زیر نظر کارشناسان فضای سبز در حال اجراست تا ان شاءالله پس از طراحی محیط در سال جاری کاشت آن صورت پذیرد.
وی از اجرا و احداث باغ موزه بزرگ دفاع مقدس در فاز یک این بوستان خبر داد و با اشاره به اجرا و احداث پروژه های بزرگ فضای سبز در سطح منطقه در آینده ای نزدیک ، توسعه چشمگیر سرانه فضای سبز در سطح منطقه را گامی مهم در جهت ارتقاء کیفیت محیط زیست شهری عنوان نمود.
آغاز به‌کار هفتمین جشنواره «محله سلامت» در قم
هفتمین جشنواره «محله سلامت» به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم و با موضوع مبارزه با مواد مخدر شب گذشته طی مراسمی در شهر مقدس قم آغاز به‌کار کرد.
به گزارش شهرنیوز، مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره «محله سلامت» به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم و مشارکت برخی دستگاه‌های استانی و مجموعه‌های مردمی فعال در بوستان پاکبان جنب ساختمان شهرداری مرکز برگزار شد.
این جشنواره در قالب نمایشگاهی با استفاده از ظرفیت مجمو‌عه‌های مردمی و دستگاه‌های مختلف استانی در راستای پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد گام برداشته است.
غرفه‌های این نمایشگاه متشکل از بخش‌های دستگاه‌های اداری، اجرایی، مجموعه‌های فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی و مشاغل خانگی است که محصولات زنان سرپرست خانوار یا بد سرپرست را ارائه می‌دهند.
این نمایشگاه از پنجم تیرماه کار خود را آغاز کرده و تا پایان روز یکشنبه نهم تیرماه ادامه دارد و از ساعت ۲۰:۳۰ الی ۰۰:۳۰ دقیقه بامداد به مدت پنج شب در بوستان پاکبان امکان بازدید برای عموم مردم را فراهم کرده است.

پیشگیری از آسیب‌ها باید اولویت اصلی دستگاه‌ها باشد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به غفلت برخی دستگاه‌ها از فرهنگ‌سازی در میان مردم، افزود: سرمایه‌گذاری در مورد پیشگیری، فرهنگ‌سازی و جلوگیری از ایجاد آسیب باید اولویت اصلی دستگاه‌های اجرایی باشد.
حسن مالکی‌نژاد شب گذشته در حاشیه مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره محله سلامت طی گفت‌وگویی در جمع خبرنگاران، هدف از برگزاری این جشنواره را فرهنگ‌سازی در راستای کاهش هزینه‌ها و آگاه‌سازی مردم با برخی از برنامه‌ها همانند مدیریت پسماند و تفکیک زباله دانست و بیان مزایای فرایند تفکیک زباله از مبدا، اظهار کرد: این رویکرد علاوه بر فرهنگ‌سازی عمومی، به کاهش هزینه‌های جمع‌آوری زباله و بازگشت مجدد به چرخه بازیافت و صرفه اقتصادی منجر خواهد شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به غفلت برخی دستگاه‌ها از فرهنگ‌سازی در میان مردم، افزود: سرمایه‌گذاری در مورد پیشگیری، فرهنگ‌سازی و جلوگیری از ایجاد آسیب باید اولویت اصلی دستگاه‌های اجرایی باشد، بنابراین برپایی چنین نمایشگاه‌هایی در نقاط مختلف شهر ضروری است.
مالکی نژاد ادامه داد: اگر چه برپایی این نمایشگاه شروع خوبی است، اما دستگاه‌های اجرایی، گروه‌های جهادی و انجمن‌های مختلف باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی در راستای تحقق اهداف مورد نظر گام بردارند.
وی حضور بازدیدکنندگان به هراه خانواده را قابل توجه دانست و گفت: ثمره برپایی این نمایشگاه سرمایه‌گذاری برای آینده و رسیدن شهر قم به جایگاه و منزل حقیقی خود خواهد بود.

کاهش آسیب‌های اجتماعی بدون استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی شدنی نیست

مدیرکل بهزیستی استان قم ضمن تقدیر از اهتمام سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی، عنوان کرد: کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد بدون استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی شدنی نیست.

رضا سلیقه شب گذشته در حاشیه افتتاح هفتمین جشنواره محله سلامت، در جمع خبرنگاران طی گفت‌وگویی با اشاره به آسیب‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی اعتیاد، یکی از راهکارهای مقابله با این آسیب اجتماعی را ارتقای دانش، بینش و نگرش افراد دانست و اظهار کرد: هدف از برپایی این نمایشگاه در هفته مبارزه با مواد مخدر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی خانواده‌ها در مورد عوارض و خطرات اعتیاد است.
مدیرکل بهزیستی استان قم اضافه کرد: ارتقای دانش و افزایش آگاهی خانواده‌ها، جوانان را در برابر این معضل واکسینه کرده و به کاهش آمار اعتیاد در جامعه منجر خواهد شد.
سلیقه بر لزوم مشارکت دستگاه‌های فرهنگی در راستای کاهش آمار اعتیاد تاکید کرد و گفت: معضل اعتیاد می‌تواند آسیب‌های مختلف بسیاری را به دنبال داشته باشد به همین علت پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از آسیب‌های بسیاری است.
وی ضمن تقدیر از اهتمام سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی، عنوان کرد: کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد بدون استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی شدنی نیست.

شش جشنواره «محله سلامت» در سال جاری برگزار می‌شود

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون هفت محله سلامت برگزار شده و برگزاری شش محله سلامت دیگر نیز با مشارکت دستگاه‌های اجرایی تا پایان سال در دست اقدام است.

مهدی مقیمی شب گذشته در حاشیه مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره محله سلامت، طی گفت‌و گویی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با وجود خدمات متنوعی که توسط دستگاه‌های اجرایی و اداری ارائه می‌شود اما گاهی به دلیل اطلاع‌رسانی نادرست و یا نبود پایگاه اطلاع‌رسانی مناسب، ممکن است خدمات‌رسانی به شهروندان به‌صورت مطلوب انجام نشود.
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم با اشاره به تجمیع افراد نیازمند به خدمات مددکاری اجتماعی و مشاوره در مناطق محروم، افزود: با شناسایی مساجد فعال و موثر در هر محله، محله‌های سلامتی در بافت محله‌ها، خدمات مورد نیاز شهروندان را به‌صورت مستقیم به آنها ارائه می کنند.
مقیمی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون هفت محله سلامت برگزار شده و برگزاری شش محله سلامت دیگر نیز با مشارکت دستگاه‌های اجرایی تا پایان سال در دست اقدام است.
وی ادامه داد: غرفه‌های فعال در این نمایشگاه شامل دستگاه‌های اداری و اجرایی، مجموعه‌های فعال مردمی در حوزه آسیب‌های اجتماعی و نیز بخش مشاغل خانگی و ارائه محصولات توسط زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست و انجمن حمایت از زندانیان است.
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم با بیان اینکه این نمایشگاه تا یکشنبه ۹ تیرماه دایر خواهد بود، تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم طی پنج شب آینده به شیوه مطلوب از زائران و مجاوران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) میزبانی کنیم.
مقیمی تاکید کرد: در هفتمین مرحله از جشنواره «محله سلامتی» در مدت پنج شب برپایی نمایشگاه، کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌هایی در راستای کاهش آسیب اجتماعی در ۱۵ مسجد سطح استان اجرا می‌شود.

تجلیل از پهلوانان پیشکسوت و ورزشکار زورخانه‌ای توسط سازمان فرهنگی، هنری ورزشی شهرداری قم

در مراسمی با عنوان همایش فرهنگ پهلوانی وآیین جوانمردی از ۲۸ پهلوان پیشکسوت و ورزشکار زورخانه‌ای توسط سازمان فرهنگی شهرداری قم تجلیل به عمل آمد.

همایش فرهنگ پهلوانی و آیین جوانمردی به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم و با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان با حضور رئیس شورای اسلامی شهر ،رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر و مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی شهرداری برگزار شد.
رئیس شورای اسلامی شهر قم در این همایش با اشاره به اینکه پهلوان به کسی گفته می‌شود که با نفس مبارزه کند، اظهار داشت: یک تفاوت ماهیتی بین پهلوانان و قهرمان وجود دارد و در گذشته، معتمدین و کسانی که گره‌گشا بودند و روحیه جوانمردی داشتند نیز پهلوان نامیده می‌شدند.
عبدالله جلالی با اشاره به اینکه فضای زورخانه، فضای ورزش معرفتی است، افزود: هر آنچه که در این محیط می‌بینید، برگرفته از ارزش‌ها و پایه‌های اعتقادی و دینی است، فضای این ورزش از ورودی زورخانه گرفته که برای ورود، نیازمند خم شدن و تعظیم کردن است که تسلیم در برابر خالق هستی را به یاد می‌آورد، تا نظمی که این ورزش باستانی به معرض نمایش می‌گذارد، همه و همه شاخص‌های اخلاق و رفتار در دین ماست.
وی تصریح کرد: ریتم ضرب و شعری که مرشد می‌خواند، برگرفته از آدابی است که ما را به‌سوی خدا متوجه می‌کند و کسی که در عرصه ورزش‌های پهلوانی تلاش می‌کند فخرفروشی به خاطر زور بازو ندارد، گود بودن این مکان مانند محراب، به معنی محل جنگیدن با نفس است و محدود بودن این مکان به دلیل آن است که بدانیم زورآزمایی فقط در همین محدوده است.
رئیس شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه ورزشکاران زورخانه‌ای و پهلوانان، وقتی وارد گود می‌شوند، نخست زمین را می‌بوسند و در فضای ورزشی رخصت می‌گیرند، خاطرنشان کرد: تمام این رفتار و آداب، پیام اخلاق و معرفت دارد و نباید به خطا گفته شود که هرکسی بازوی بیشتری دارد، پهلوان‌تر است.
جلالی یادآور شد: پهلوان به ادب و احترام و گره‌گشایی و جوانمردی شهرت دارد و تجلیلی که از پیشکسوتان و تکریمی که از کودکان در این روزش اصیل می‌شود درس‌های انسان‌سازی است.
وی افزود: همه ورزشکاران در زورخانه، از یکدیگر اجازه می‌گیرند و اجزای این روزش ریشه در فرهنگ ما دارد و از جایی به امانت‌گرفته نشده است، همان‌طور که جشن‌های گلریزان و گره‌گشایی در امور جامعه از گود زورخانه است و در اینجا مفهوم پیدا کرده است.
بعد از سخنان رئیس شورای اسلامی شهر قم، ورزشکاران در گود زورخانه حاضر شدند و به انجام حرکات ورزشی و نمایشی پرداختند که با استقبال حاضران روبرو شد. در پایان این مراسم نیز از ۲۸ پهلوان پیشکسوت و ورزشکار زورخانه‌ای توسط سازمان فرهنگی شهرداری قم تجلیل به عمل آمد.

تقدیر معاون استاندار قم از اقدامات شهرداری در عرصه هوشمندسازی ارائه خدمات

معاون استاندار قم با تقدیر از اقدامات صورت گرفته در شهرداری قم در عرصه ارائه خدمات هوشمند به شهروندان و گام های برداشته شده در راستای تحقق شهر هوشمند، در خصوص حمایت از اقدامات شهرداری در این عرصه قول مساعدت و همکاری داد.
مهرداد غضنفری در بازدید از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم، گفت: نگاه دستگاه ها حرکت به سمت تحقق دولت الکترونیک است و از بارزترین ویژگی های این اقدام جلوگیری از فساد است.
معاون استاندار قم با اشاره به اینکه تحقق شهر هوشمند امری جامع است، بیان کرد: ما ناچاریم که به سمت هوشمندسازی حرکت کنیم و اگر به دنبال جلب رضایت و تامین خواسته های مردم هستیم ساز وکار آن از این مسیر است.
معاون استاندار قم با بیان اینکه در شهر هوشمند، مردم، دولت، محیط زیست و دیگر ارکان هوشمند هستند، گفت: شهرداری با همه الزامات و اجزای آن اداره کننده شهر است و خدمت رسانی به شهروندان به بهترین وجه مطلوب و با کیفیت مد نظر قرار دارد.
غضنفری با بیان اینکه لازمه تحقق شهر هوشمند یکپارچکی در همراهی و مشارکت همه دستگاه ها است، افزود: متاسفانه برای رسیدن به یک نسخه واحد شاهد تقابل برخی دستگاهها، مقاومت ها و مخالفت ها هستیم که این مسائل ریشه فرهنگی دارد.
وی افزود: ما در حوزه سرمایه گذاری نیازمند به استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم و باید برای سرمایه گذار بااهلیت فرش قرمز پهن کنیم ولی نگاه ما این است که سرمایه گذار به دنبال چپاول منابع است.
معاون استاندار قم بابیان اینکه باید از اقدامات در حوزه هوشمندسازی حمایت کرده و عزم ما نیز جدی است، اضافه کرد: در اختصاص منابع اولویت هایی قائل می شویم ولی مهمترین زیرساخت برای تحقق اهداف ما مباحث هوشمند سازی است. این اقدامات سرمایه گذاری است و باید بستر سازی لازم را داشته باشیم تا اهداف ما محقق شود.
غضنفری با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته در شهرداری قم در عرصه ارائه خدمات هوشمند به شهروندان و گام های برداشته شده در راستای تحقق شهر هوشمند قابل تقدیر است، در خصوص حمایت از اقدامات شهرداری در این عرصه قول مساعدت و همکاری داد.

عزم شهرداری برای تحقق شهر هوشمند

معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم گفت: شهرداری قم مصمم به تحقق شهر هوشمند بوده و در این راستا اقدامات قابل توجهی را در حوزه تامین زیرساخت ها انجام داده است.

محسن رنجبر در بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم، اظهار کرد: تبدیل شدن سازمان ها به سازمان های هوشمند از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای بهبود عملکرد باید از این ابزارهای تکنیکی استفاده کرد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم افزود: شهرداری قم از سال ۹۴ بر اساس دستورالعمل وزیر کشور برنامه مدونی را برای تعریف چشم انداز افق ۱۴۱۴ آماده کرده است و ما در حال اجرای نخستین برنامه ۵ ساله برای رسیدن به قم ۱۴۰۰ هستیم و هوشمندسازی شهر یکی از گزاره های ۶ گانه است.
رنجبر خاطرنشان کرد: از ۲ سال پیش تشکیل ستاد شهر هوشمند در دستور کار قرار گرفت و با تاکیدی که شهردار قم داشت و با حضور آقای یزدان پناه که سابقه دیرینه ای در حوزه هوشمندسازی شهر دارد این امور با جدیت پیگیری می شود.
وی بیان کرد: شهرداری قم سازمان فاوا نداشت که تشخیص داده شد برای چابک شدن این سازمان فعال تاسیس شده و سال گذشته اساسنامه ابلاغ شده و تشکیلات مشخص شد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم اظهار کرد: در بدو شروع حرکت برای تحقق شهر هوشمند هستیم و امیدواریم که با همت مسئولان استان، تاکید شهردار قم و پیگیری های همکاران ما در شهرداری قم شاهد تحقق این امر مهم باشیم.

ارائه تمام خدمات شهرداری قم بر بستر اپلیکیشن موبایل

رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم گفت: همه خدمات شهرداری یک اپلیکیشن موبایل مد نظر قرار گرفته و همه سرویس ها در یک نرم افزار به شهروندان ارائه خواهد شد.

کوروش محمدحسینی در بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ارائه خدمات به شهروندان بر بستر فضای مجازی، گفت: ایجاد بستر تعامل دوسویه با شهروندان، گسترش فضای ارتباطی با شهروندان بدون واسطه و تسهیل گری در ارتباط بین دستگاه ها در شهر از جمله اهدافی است که دنبال می کنیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم بیان کرد: اگر اهداف ما در این حوزه محقق شود ارتقاء اداری، کاهش هزینه ها، کاهش سفرهای برون شهری و درون شهری و غیره محقق شده و از بسیاری هزینه‌ها کاسته می شود.
محمدحسینی با اشاره به اینکه تدوین چارچوب ها و دستورالعمل ها در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: در این حوزه مشاوران بسیار قوی داخل و خارج استان مورد استفاده قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه مباحث امنیتی و پدافند غیرعامل در تدوین زیرساخت ها مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در تابستان سال گذشته دستورالعمل های ستاد شهر هوشمند ابلاغ شد تا مبنای توسعه سامانه‌های نرم افزاری و سخت افزاری قرار گیرد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با اشاره به اینکه چارچوب های اصلی نرم افزاری و سخت افزاری و شیوه رفتاری با پیمانکاران از جمله این دستورالعمل ها بوده است، گفت: تا پایان سال گذشته ۵۰ سامانه نرم افزاری داشتیم که با احصاء نیازها این تعداد به ۶۵ سامانه خواهد رسید که با تکنولوژی‌های مختلف تدوین شده و یکپارچه سازی این سامانه ها به لحاظ ارتباطات محتوایی و رفتاری کاری پیچیده بود که از بین روش های موجود ایجاد زیرساختی کارآمد مد نظر قرار گرفت.
محمدحسینی با اشاره به اینکه در بسترهای زیرساختی فضای دسترسی شهروندان مد نظر قرار گرفت، افزود: تصمیم گرفته شد که درگاه ارتباط تلفنی ۱۳۷ همچنان حفظ شود ولی پرتال شهرداری با رویکرد و معماری جدید بازطراحی شد و از محور خبر رسانی و اطلاع رسانی به محور ارائه خدمات الکترونیک تبدیل شد البته ارائه اخبار و معرفی شهرداری مورد توجه قرار گرفته است.
وی تدوین و تهیه درگاه نقشه نما شهر و اپلیکیشن موبایل شهرداری را از دیگر اقدامات صورت گرفته دانست و افزود: تصمیم گرفته شد که برای همه خدمات شهرداری یک اپلیکیشن موبایل مد نظر قرار گرفته و همه سرویس ها در یک نرم افزار به شهروندان ارائه شود.

رویکرد ویژه شهرداری به تحقق شهر هوشمند و خلاق

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با اشاره به اینکه در برنامه های راهبردی شهرداری تحقق شهر هوشمند و خلاق مورد تاکید است، گفت: در این راستا برنامه ریزی های لازم انجام شده و اقدامات اجرایی نیز آغاز شده است.

همایون یزدان پناه در بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با بیان اینکه یکی از برنامه های راهبردی شهرداری قم تحقق شهر هوشمند و خلاق است، اظهار کرد: در گذشته برنامه مدونی در این حوزه نداشتیم و پس از بررسی های صورت گرفته برنامه راهبردی شهر هوشمند و شهرداری هوشمند را دنبال می کنیم.
رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با بیان اینکه برنامه ریزی های لازم در دستور کار است، افزود: برنامه نخست برنامه ۵ ساله، توسعه فناوری اطلاعات شهرداری قم است و برنامه دوم نقشه راه شهر هوشمند است.
یزدان پناه با اشاره به اینکه در کنار برنامه ریزی، کارهای اجرایی را دنبال کردیم، یادآور شد: سیاست ما این است که اجرا توسط بخش خصوصی آغاز شده و نظارت بر عهده سازمان باشد و در این خصوص تفاهم‌نامه‌هایی امضاء شده است و شرکت های قمی در دو سال اخیر فعال شده اند.
وی با بیان اینکه ارائه خدمات در شهر به صورت یکپارچه در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این سیستم یکپارچه در داخل سازمان شهرداری در حال تکمیل شدن بوده و زیرساخت های نرم افزاری مهیا شده است.

توزیع فیش های عوارض نوسازی در سطح منطقه هشت

شهردار منطقه هشت قم از توزیع فیش های عوارض نوسازی و بهای خدمات پسماند در سطح این منطقه خبر داد.
ابوالفضل مستقیمی با بیان اینکه پرداخت به موقع عوارض از سوی شهروندان به توسعه کمی و کیفی شهر کمک می کند، ابراز داشت: یکی از راه های تحقق درامد های پایدار شهر قم و کمک به عمران و ابادانی شهر، پرداخت عوارض نوسازی و بهای خدمات پسماند توسط شهروندان می باشد که امیدواریم این مهم توسط شهروندان مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه با اشاره به تخفیفات شهرداری در این زمینه افزود: در صورت پرداخت به موقع عوارض نوسازی تا پایان شهریور سال جاری، شهروندان از ۱۰ درصد تخفیف خوش حسابی برخوردار خواهند شد و طبق تبصره ۴ ماده ۲۶ از ۳۰ درصد تخفیف پسماند بهره مند می شوند.
مستقیمی در ادامه تعداد فیش های صادره را ۱۰هزار عدد عنوان کرد و اظهار داشت: امید است با همکاری و همیاری شهروندان محترم منطقه در پرداخت به موقع عوارض نوسازی، شاهد رونق بیشتر فعالیت های شهرداری و آبادانی بهتر این منطقه باشیم.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true