×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۷ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
۳۳ پروژه بخش کشاورزی در قم افتتاح شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛افتتاح و بهره‌برداری از ۳۳ پروژه و طرح بخش کشاورزی پیش از ظهر امروز با حضور محمدرضا طلایی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی، بهرام سرمست استاندار، عباس پورمیدانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم و جمعی از گلخانه داران و کشاورزان استان افتتاح شد.

در این مراسم به‌صورت نمادین از دو طرح و پروژه لوله‌گذاری  ۱۰۰۰ هکتاری در دشت طغرود و کشت صنعت گلخانه‌ای در دو بخش جعفرآباد و خلجستان بهره‌برداری شد.

این پروژه‌ها به مناسبت هفته جهاد کشاورزی بااعتباری بالغ‌بر ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۴۷ نفر به بهره‌برداری رسیدند.

۱۱ پروژه بخش مدیریت آب‌وخاک با اعتبار بالغ‌بر ۱۶۰میلیون ریال و اشتغال‌زایی ۱۰۴ نفر، ۶ پروژه بخش بهبود تولیدات دامی با اعتبار بالغ‌بر ۳۷۸ میلیون ریال و اشتغال‌زایی ۳۹ نفر، ۲ پروژه بخش تولیدات گیاهی با اعتبار بالغ‌بر ۵۶۰ میلیون ریال و اشتغال‌زایی ۶۰ نفر، ۱۳ پروژه بخش شیلات و امور آبزیان با اعتبار ۳۸۲ میلیون ریال و اشتغال‌زایی ۳۷ نفر و یک پروژه در بخش صنایع تبدیلی و غذایی با اعتبار ۷۵۰ میلیون ریال و اشتغال‌زایی برای ۷ نفر، ۳۳ پروژه‌ای بودند که امروز با حضور مسئولان کشوری و استانی در قم به بهره‌برداری رسیدند.

*اشتغال‌‌زایی ۲۴۷ نفر با افتتاح ۳۳ پروژه بخش کشاورزی در قم

استاندار قم نیز در مراسم افتتاح از ۳۳ پروژه بخش کشاورزی استان گفت: این پروژه‌ها به مناسبت هفته جهاد کشاورزی بااعتباری بالغ‌بر ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۴۷ نفر به بهره‌برداری رسیدند.

بهرام سرمست در حاشیه مراسم افتتاح و بهره‌برداری از ۳۳ پروژه بخش کشاورزی استان در گفت‌وگو با خبرنگاران،‌ ضمن تبریک هفته جهاد کشاورزی به همه جهادگران این عرصه اظهار داشت: افتتاح این پروژه‌ها عمدتاً در دو بخش جعفرآباد و خلجستان انجام گرفت.

استاندار قم بهره‌برداری نمادین لوله‌گذاری ۱۰۰۰ هکتاری در دشت طغرود بخش جعفرآباد را مورداشاره قرار داد و گفت: فاز دوم این پروژه با اعتباری بالغ‌بر ۱۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۶۰ نفر افتتاح و در بخش خلجستان هم پروژه کشت صنعت گلخانه‌ای به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: این پروژه‌ها به مناسبت هفته جهاد کشاورزی بااعتباری بالغ‌بر ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۴۷ نفر به بهره‌برداری رسیدند، بخش مهمی از این پروژه‌ها مربوط به کشت گلخانه‌ای بوده و این نوع کشت در اولویت توسعه استان قرار دارد.

سرمست اضافه کرد: کشاورزان باید بهره‌برداری بهینه از منابع آبی داشته باشند تا راندمان تولید بالا برود، ما نیز مشکلات موجود کشاورزان را بررسی و دستورات لازم را به سازمان‌های ذی‌ربط در محل صادر کرده و پشتیبانی‌های لازم را در ارتباط با تخصیص منابع آبی،‌انتقال این منابع و راه دسترسی خواهیم داشت.

استاندار قم در پایان با تأکید بر اینکه اولویت استان توسعه بخش کشاورزی است، گفت: استان قم باوجوداینکه ازنظر وسعت و منابع کشاورزی محدودیت دارد اما هم بخش باغداران و کشاورزی فعال بوده و هم تشکل‌های صنفی پا به کار داریم اما لازم است الگوی کشت متناسب با اقلیم داشته باشیم که پشتیبانی به‌موقع از کشاورزان می‌تواند به دستیابی به این مهم کمک کند.

*احداث ۱۲۰هکتار گلخانه در قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز گفت: اجرای ۱۲۰ هکتاری گلخانه در استان کاملاً قابل‌اجرا بوده و توان واقعی استان بسیار بیشتر از این حجم است.

عباس پور میدانی امروز در مراسم افتتاح ۳۳ پروژه جهاد کشاورزی که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در روستای طینوج برگزار شد، به بررسی علل دستور امام خمینی (ره) برای تأسیس جهاد سازندگی پرداخت و اظهار داشت: جهاد کشاورزی بر پایه نیاز و اهمیت شدید برای ایجاد زیرساخت در روستاهای کشور تشکیل‌شده و باید تدبیر درستی برای حل مشکلات موجود اندیشیده شود.

وی با اشاره به مؤلفه‌های فرهنگ جهاد سازندگی تأکید کرد: مؤلفه اصلی جهاد کشاورزی تأمین نیاز تولیدکنندگان که افراد محروم جامعه بوده‌اند تشکیل‌شده و باید این مهم امروز نیز برای خدمات‌رسانی به مردم مدنظر قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تأمین امنیت غذایی مردم را مهم‌ترین برنامه سازمان جهاد کشاورزی دانست و گفت: به دلیل اهمیت امنیت غذایی توسعه کمی محصولات کشاورزی بسیار مهم بوده و مفهوم توسعه پایدار باید در تأمین امنیت غذایی جامعه به‌خوبی دنبال شده است.

وی ارتقای بهره‌وری در مصرف نهادها را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های جهاد کشاورزی استان قم اعلام کرد و ادامه داد: با مدیریت صحیح در بهره‌وری نهادها حتماً افزایش تولید، تثبیت اشتغال و ارتقای کیفیت محصولات حاصل می‌شود.

پور میدانی ادامه داد: همچنین با مدیریت بهره‌وری نهادها کاهش مصارف منابع پایه به‌ویژه آب، سم و کود را نیز تا بیش از ۲۰ برابر مصرف کنونی در استان خواهیم داشت.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم همکاری همه ارگان‌های مرتبط با حوزه کشاورزی در استان بیان کرد: اجرای ۱۲۰ هکتاری گلخانه در استان کاملاً قابل‌اجرا بوده و توان واقعی استان بسیار بیشتر از این حجم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم عنوان کرد: مباحث تغذیه‌ای، مبارزه با بیماری و تولید محصول سالم و کسب بازار داخلی و صادرات در مبحث تولیدات گلخانه‌ای به‌صورت جدی در جهاد کشاورزی قم دنبال می‌شود.

وی در پایان به لزوم افزایش سرانه تولیدات شیلات در استان قم اضافه کرد: سرانه مصرف آب در استان قم برای تولیدات شیلاتی بسیار کم است اما درصورتی‌که در مسیر انتقال آب تجهیزات شیلاتی نصب شود امکان توسعه این صنعت در استان بسیار زیاد است.
بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل تولید می‌شود
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل تولیدشده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا ۱۰ سال آینده این ۱۰ درصد نیز در داخل کشور تولیدشده و تمام وابستگی کشور به گوشت از بین خواهد رفت.

*بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل تولید می‌شود

محمدرضا طلایی امروز به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح ۳۳ پروژه جهاد کشاورزی که در روستای طینوج قم برگزار شد، با اشاره به تاریخچه جهادگران در ابتدای انقلاب تا امروز اظهار داشت: امنیت غذایی مسئله مهم و حیاتی است که کشاورزان بار سنگین آن را بر دوش می‌کشند و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

وی مهم‌ترین ویژگی جهاد سازندگی را مردمی بودن آن دانست و افزود: جهاد کشاورزی سازمان مردمی بوده که در دوره جنگ تحمیلی مشارکت ماندگاری از خود برجای گذاشته و آثار مثبت آن‌ها همچنان ادامه دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشانکرد: امسال نیز مانند سه سال گذشته کشور در مبحث گندم خودکفا بوده و امکان ذخیره‌سازی و صادرات نیز به دلیل تولیدات بالا فراهم‌شده است.

وی ادامه داد: در بخش دانه‌های روغنی در ده سال آینده به تولیدی بالای ۸۰ درصد امروز می‌رسیم اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دانه‌های روغنی کشور از خارج تأمین می‌شود که‌ این مسئله خطرناک بوده و باید حل شود.

طلایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل کشور تولیدشده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا ۱۰ سال آینده این ۱۰ درصد نیز در داخل کشور تولیدشده و تمام وابستگی کشور به گوشت از بین خواهد رفت.

وی با اشاره به اهمیت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای عنوان کرد: ۳ هزار و ۱۰۰ هکتار، سال گذشته گلخانه در کشور احداث‌شده که بخش مهمی از آن‌ها را سازه‌های جدید تشکیل داده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: ۶۰ درصد از گلخانه‌های ایجادشده در سال گذشته از منابع داخلی سرمایه‌گذاران هزینه شده بود و فقط ۴۰ درصد از منابع بانکی برای آن استفاده شد که نشان از توجیه اقتصادی توسعه گلخانه در ایران است.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true