×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
آیت‌الله مصباح: شهردار قم از شهرداران موفق کشور است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد با حضور در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی رئیس این موسسه دیدار و گفت‌وگو کرد.
شهردار قم در این دیدار با تاکید بر اینکه سالیانه بیش از ۲۷۰ هکتار به فضای سبز شهر قم اضافه شده است، اظهار کرد: در قبال این کار باید آب و پساب پیش‌بینی شود و با هماهنگی‌هایی که در سطح استان است توانستیم ۴٫۵ میلیون مترمکعب در سال پساب را تخصیص بگیریم و منابع آب هم داریم؛ امسال نزولات آسمانی هم شرایط خوبی را برای فضای سبز ایجاد کرده است.
سقائیان‌نژاد با اشاره به آخرین وضعیت احداث پارک هزار هکتاری شهر قم افزود: این بوستان از میدان مفید تا کوه خضر و کوه دوبرادران ادامه دارد و می‌تواند در صورت تکمیل طی سالیان آینده تفرجگاه بسیار خوبی برای مردم قم باشد.
وی احداث باغ پرندگان، باغ موزه دفاع مقدس و دیگر امکانات ویژه تفریحی و گردشگری را در این محدوده دانست و افزود: توپوگرافی منطقه هم به گونه‌ای است که می‌تواند جذابیت‌های خاصی برای مردم ایجاد کند.
آیت‌الله مصباح یزدی نیز با بیان اینکه تمام شهرداری‌ها برای پاسخ‌دهی به نیازهای مردم دچار کمبودهایی هستند، افزود: کمبود بودجه، منابع مالی، مسائل اخلاقی، کمبود اعتماد عمومی و غیره در تمام شهرها وجود دارد اما در شهرداری‌های پس از انقلاب با تنوع ویژه‌ای که در فعالیت‌ها شکل گرفته باید شاهد اقداماتی متفاوت باشیم.
وی با اشاره به وظایفی که پس از انقلاب برای شهرداری‌ها ایجاد شده است، گفت: توقعات خصوصا از شهرداری قم که مرکز انقلاب است بسیار بیشتر است؛ پس از انقلاب وظیفه فرهنگی و دینی هم به وظایف شهرداری‌ها اضافه شده است و در قم باید ویژه به این مساله توجه شود.

آیت‌الله مصباح خطاب به شهردار قم: شما را از شهرداران موفق کشور می‌دانم

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی عصر دیروز در دیدار با شهردار قم، خطاب به دکتر سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه شما را از شهرداران موفق کشور می‌دانم اظهار کرد: حضور شما مایه خوشبختی و خوشحالی بود که چنین فرد موفق و خدمتگزاری نصیب مردم قم شده است.
وی با اشاره به اقداماتی که در شهر قم توسط شهرداری انجام می‌شود گفت: تمام شهرداری‌ها در دنیا با مشکلات متعددی مواجه هستند و این بخاطر نیازها و خواسته‌های مختلف مردم است.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه در کشور ما در شهرها زمینه رشد اخلاقی کم است، گفت: گاهی در شهرها شاهد بسترهایی برای تنزل اخلاقی هستیم و این مساله‌ای عمومی است و اکثر شهرداری‌های کشور یا حتی در خارج کشور هم با آن درگیر هستند.
وی با بیان اینکه تمام شهرداری‌ها برای پاسخ‌دهی به نیازهای مردم دچار کمبودهایی هستند، افزود: کمبود بودجه، منابع مالی، مسائل اخلاقی، کمبود اعتماد عمومی و غیره در تمام شهرها وجود دارد اما در شهرداری‌های پس از انقلاب با تنوع ویژه‌ای که در فعالیت‌ها شکل گرفته باید شاهد اقداماتی متفاوت باشیم.
آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به وظایفی که پس از انقلاب برای شهرداری‌ها ایجاد شده است، گفت: توقعات خصوصا از شهرداری قم که مرکز انقلاب است بسیار بیشتر است؛ پس از انقلاب وظیفه فرهنگی و دینی هم به وظایف شهرداری‌ها اضافه شده است و در قم باید ویژه به این مساله توجه شود.
وی با تاکید بر اینکه انقلاب در تمام بخش‌ها یک بار مضاعف فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و زمینه‌سازی برای رشد آنها را ایجاد کرده است، تصریح کرد: اگر کار فرهنگی ضروری در مراکز شهرداری صورت گیرد رضایت مردم بدون صرف بودجه خاصی تامین خواهد شد و سلامت بوستان‌ها و فضاهای شهری افزایش خواهد یافت.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برنامه‌ریزی برای ارتقاء سطح فرهنگ دینی کارمندان شهرداری را ضروری عنوان کرد و گفت: با کارهای کوتاه مدت و مقطعی می‌توان اثرات قابل توجهی در حوزه فرهنگی و دینی و اخلاقی بر روی کارمندان گذاشت.
وی بیان کرد: این برنامه‌ها باید ضمن اینکه برای کارمندان نشاط آور است باید بر زندگی فردی و اجتماعی آنها اثر بگذارد.

*پیش بینی اجرای ۸۹۰ پروژه در سال ۹۸

شهردار قم از پیش بینی اجرای ۸۹۰ پروژه در سال ۹۸ در شهر قم خبر داد.

دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار با آیت‌الله مصباح یزدی، با تاکید بر اینکه حرکت شهرداری در قم بر مدار یک خط‌کش و نقشه راه است، اظهار کرد: در حوزه محیط زیست، فرهنگی، عمرانی و غیره بر طبق برنامه قم ۱۴۰۰ و چشم‌انداز ۱۴۱۴ است و بودجه‌ریزی هم طبق همین برنامه دنبال می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های شهرداری در قم بیش از ۱۰۰ درصد محقق شده است، گفت: در سال‌های اخیر رشد بودجه قابل توجهی را در شهر قم تجربه کرده‌ایم و به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده‌ایم در حالی که کشور درگیر شرایط تورمی سنگینی است، البته این شرایط تاثیراتی بر عملکردها داشته اما خللی در کارها ایجاد نکرده است.
شهردار قم با بیان اینکه در حوزه فضای سبز شهری سالانه سه مترمربع به سرانه فضای سبز قم باید اضافه می‌شد، گفت: از سرانه ۱۲ مترمربعی در قم شروع کردیم و در حال حاضر سرانه فضای سبز شهر بالغ بر ۱۹ مترمربع است.
وی با تاکید بر اینکه سالیانه بیش از ۲۷۰ هکتار به فضای سبز شهر قم اضافه شده است، اظهار کرد: در قبال این کار باید آب و پساب پیش‌بینی شود و با هماهنگی‌هایی که در سطح استان است توانستیم ۴٫۵ میلیون مترمکعب در سال پساب را تخصیص بگیریم و منابع آب هم داریم؛ امسال نزولات آسمانی هم شرایط خوبی را برای فضای سبز ایجاد کرده است.
سقائیان‌نژاد با اشاره به آخرین وضعیت احداث پارک هزار هکتاری شهر قم افزود: این بوستان از میدان مفید تا کوه خضر و کوه دوبرادران ادامه دارد و می‌تواند در صورت تکمیل طی سالیان آینده تفرجگاه بسیار خوبی برای مردم قم باشد.
وی احداث باغ پرندگان، باغ موزه دفاع مقدس و دیگر امکانات ویژه تفریحی و گردشگری را در این محدوده دانست و افزود: توپوگرافی منطقه هم به گونه‌ای است که می‌تواند جذابیت‌های خاصی برای مردم ایجاد کند.
شهردار قم رضایتمندی مردم و کسب اعتماد عمومی را از مهم‌ترین اهداف برنامه شهرداری عنوان کرد و افزود: درآمد شهرداری‌ها متکی به تراکم‌فروشی است و همین اتکا به درآمد از محل تراکم مشکلاتی را در شهرها ایجاد می‌کند که اگرچه تلاش داریم با شهر فروشی مبارزه کنیم اما در هر حال برخی مشکلات به وجود می‌آید.
وی یکی از فعالیت‌های ویژه شهرداری را توسعه و بهسازی آسفالت معابر عنوان کرد و گفت: سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن در قم توزیع آسفالت صورت می‌گیرد که طی سالیان آینده وضعیت معابر را بهبود خواهد بخشید.
سقائیان‌نژاد با اشاره به تدبیر مدیریت شهری در حوزه توسعه فضای سبز تصریح کرد: توسعه فضای سبز و انتخاب گونه‌ها به صورت کاملا علمی در حال انجام است تا بتوانیم اثرات ماندگار و مطلوب آن را در سال‌های آینده ببینیم.
وی یکی از پروژه‌هایی که در حال احداث حجم بالایی فضای سبز است بلوار آیت‌الله بروجردی عنوان کرد و افزود: در دو طرف این بلوار حجم بالای فضای سبز در حال ایجاد است.
شهردار قم ورود ۱۵۰ اتوبوس جدید به شهر قم را مورد توجه قرار داد و گفت: امیدواریم ۱۰۰ دستگاه دیگر اتوبوس نیز وارد شهر شود و حمل و نقل عمومی قم متحول شود.
وی گفت: در مساله کنترل پروژه و اخذ بازخورد از برنامه نیز تحول جدی صورت گرفته است.
سقائیان‌نژاد اقدامات شهرداری در حوزه مدیریت پسماند را مد نظر قرار داد و گفت: کارخانه تولید کود کمپوست در سایت مدیریت پسماند البرز در حال احداث است؛ در حوزه تفکیک پسماند از مبدا تحول خوبی داشتیم و به نزدیک ۱۰ درصد رسیدیم و سعی داریم تا پایان سال بیش از ۱۶ درصد تفکیک پسماند از مبدا داشته باشیم.
وی با اشاره به آخرین وضعیت قطار شهری قم گفت: قرار بود تا پایان سال ۹۷ بالغ بر ۵٫۲ کیلومتر از قلعه کامکار تا میدان مطهری را راه‌اندازی کنیم که واگن‌ها در حال تامین بوده و ایستگاه‌ها عمدتا آماده شده اما در حوزه متروسیستم و تجهیزات الکتریکی دچار مشکلات هستیم.
شهردار قم گفت: تلاش داشتیم از ارزهایی که برخی شرکت‌ها در چین دارند استفاده کنیم تا این تجهیزات تامین شود و اگر این تجهیزات تامین شود می‌توان این بخش مترو را راه‌اندازی کرد که تسهیلات خوب خدمت‌رسانی را برای مردم ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه در طول سال ۹۷ بالغ بر ۳۶ بوستان جدید در قم راه‌اندازی شده است، افزود: اعتبارات خوبی نیز در حوزه توسعه فعالیت‌های فرهنگی در بوستان‌ها اختصاص یافته و در مساجد نیز برنامه‌های حمایتی را در دستور کار قرار داده‌ایم.
سقائیان‌نژاد با بیان اینکه ۸۹۰ پروژه برای سال ۹۸ داریم، گفت: تقاطع خیابان کیوانفر و امام خمینی(ره)، تقاطع ورودی جعفریه، بازگشایی ادامه بلوار جمهوری، تملک بلوار عماریاسر، تکمیل تقاطع میدان ولیعصر، احداث رینگ دوم مسجد مقدس جمکران، احداث ۲۰ هزار مترمربع پارکینگ، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تکمیل معابر محلی از جمله پروژه‌های سال ۹۸ است.
وی با اشاره به پروژه منوریل گفت: متاسفانه انگیزه لازم برای تکمیل این پروژه وجود ندارد چراکه کاربری و استفاده لازم را ندارد و پروژه هم به همین خاطر محدود شده است.
شهردار قم با تاکید بر اینکه مسیر فعلی و احداث شده منوریل باید تکمیل شود، اظهار کرد: البته باید مسائل اقتصادی و شرایط عمومی پروژه را هم باید در نظر گرفت؛ باید توجه داشت که این پروژه هم عامل ترافیکی و کمک‌کننده برای شهر قم نخواهد بود.

پایان پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true