×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
باید آمار ورودی چرونده کاهش یابد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی فردونیوز؛حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی عصر چهارشنبه در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضائی قم در مجتمع آموزش روحانیون و قضات معصومیه این استان، افزود: از هر امری که موجب کاهش ورود پرونده به دستگاه قضائی می‌شود، حمایت می‌کنیم و باید آمار ورودی چرونده کاهش یابد.

وی، با بیان اینکه تحول در دستگاه قضائی ضرورتی اجتناب ناپذیر است گفت: بازنگری در تشکیلات و چابکسازی مجموعه با سیاست انقباضی در عین کارآمدی و سلامتی از جمله شاخص‌های تحول در دستگاه قضائی است.

وی کارآمدی و سلامت را دوشاخصه مهم دستگاه قضائی دانست و افزود: کسانی که صلاحیت امر قضا را دارند، باید به کمک دستگاه قضائی بیایند.

رئیسی با بیان اینکه اصل شورای حل اختلاف پدیده‌ای مبارک است که ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی است که بنای رونق این شورا در حوزه صلح و سازش را داریم گفت: صلاحیت و وضعیت این شورا به مرور زمان تغییر کرد و از تمرکز به صلح و سازش خارج و برخی اقدام‌های قضائی نیز به آن واگذار شد.

وی ادامه داد: دستگاه قضائی در موضوعات علمی و فقهی به ویژه در مسائل جدید نیازمند ارتباط با حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم است.

وی با بیان اینکه تشکیل نظام اسلامی ضرورت ورود فقه در تمام لایه‌های اجتماعی را ضروری کرده است گفت: فقه تمدن ساز مبتی بر فقه ائمه اطهار (ع) از غنای بسیار زیادی برخوردار است که توان پاسخگویی به بسیاری از سوال‌های جدید را دارد و در این باره هیچ گونه بن بستی وجود ندارد.

رئیس قوه قضائیه، با بیان اینکه امروز، نیازمند کار جهادی و اجتهادی بین علما و دانش آموختگان حوزه برای پاسخ به سئوالات جدید هستیم، افزود: امروز شاهد حکومت فقه در جامعه هستیم و با وجود داشتن منابع غنی و پاسخ به بسیاری از فروع، نیاز به کار جدی تر برای پاسخ به مسائل مستحدثه و جدید هستیم.

وی ارتباط دستگاه قضایی با مراکز پژوهشی را از جمله اولویت‌های دستگاه قضا دانست و گفت: ارتباط با حوزه‌های علمیه علاوه بر پاسخگویی به سئوالات و مبانی فقهی در کادرسازی نیز می‌تواند کمک کار قوه قضائیه باشد تا علما با تشویق طلاب مستعد، به دنبال زمینه سازی برای جذب آنها به دستگاه قضائی را فراهم کنند.

** مردم گسترش عدالت در جامعه را انتظار دارند

رئیسی، عدالت را گسترده‌ترین مفهوم پس از توحید در مبانی دینی دانست و اظهار داشت: می‌توان در باب عدالت حرف‌های زیادی زد ولی باید عدالت در اجرا محقق شود و تنها به زبان و حرف باقی نماند.

وی با بیان اینکه مردم باید احساس زیبای عدالت در جامعه را احساس کنند گفت: به موجب فطرت، همه انسان‌ها عدالت خواه و حق خواه هستند و کوچک‌ترین بی عدالتی را بر نمی‌تابند و مردم نیز گسترش عدالت در جامعه انتظار دارند.

رئیس قوه قضائیه، تاکید کرد: تمام کسانی که در امور اداری، قضائی و اجرایی کشور مشغول فعالیت هستند باید به صفت عدالت مزین باشند تا مردم در تمام شئون جامعه احساس عدالت کنند.

وی رسیدگی به پرونده‌های قضائی، رفع مشکلات و اجرای عدالت را موجب تقرب به خدا دانست و اظهار داشت: تحول در دستگاه قضائی به عنوان یک ضرورت با دستورالعمل محقق نمی‌شود و باید همه بخش‌ها و لایه‌های سازمان ضرورت این تحول را درک کنند.

رئیسی، با بیان اینکه پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد گفت: در ابتدای گام دوم انقلاب فرصت آزمون و خطا وجود ندارد وباید تصمیمات بر اساس دور اندیشی و تدبیر صورت گیرد.

** استقلال کامل قوه قضائی ضروری است

وی درادامه با تاکید بر ضرورت استقلال کامل قوه قضائیه گفت: استقلال دستگاه قضائی بدون استقلال اداری و مالی، استقلال ناقصی است که در گذشته برای رفع این مشکل پیگیری‌هایی شده است که با توجه به برخی ایرادات ناشی از قانون اساسی این موضوع ناتمام باقی مانده است.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر تکریم قاضی‌ها، کارکنان، متهمان و وکیلان در دستگاه قضائی، گفت: باید حفظ کرامت در تمام بخش‌ها و لایه‌های دستگاه‌های قضائی مورد تاکید است ضمن اینکه کرامت تنها به خوش خلقی نیست بلکه سرعت در رسیدگی به مشکلات مردم، پیگیری حل مشکلات، پیگیری با حوصله موضوعات نیز از جمله ابعاد کرامت است که باید به عناون یک وظیفه این موضوع تلقی شود.

رئیس قوه قضائیه استفاده از ظرفیت دانش تولید شده سازمانی و تجربیات کارکنان بازنشسته سازمان را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید این دانش و تجربیات پس از جمع آوری، تدوین و تبدیل به بسته‌های آموزشی در سازمان تبدیل شود.

وی با بیان اینکه ملاک بهره وری تنها نباید آمار کمی باشد گفت: برخی پرونده‌ها ماه‌ها و بلکه سال‌ها زمان می‌برد تا قاضی با دقت بالا، این پرونده را بررسی کند و به همین دلیل نباید کیفیت فدای کمیت در دستگاه قضائی شود.

** اشتغال مولد زندانیان در دستور کار است

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر اشتغال مولد زندانیان گفت: زمینه اشتغال مولد برای زندانیان باید فراهم شود که توجه به اشتغال در ندامتگاه‌ها، در بازسازی شخصیت اجتماعی، آغاز زندگی شرافتمندانه و کارآمد شدن مجدد این مددجوبیان بسیار مؤثر است.

وی ادامه داد: اسناد عادی موجب افزایش پرونده ورودی به دادگستری‌ها شده است و این به عنوان موضوعی از نظامات حکومتی برای ساماندهی امور اجتماعی مورد توجه است تا در نظام تحولی دستگاه قضائی وضعیت اسناد مورد بازنگری قرار گیرد.

رئیسی، اظهار داشت: احیای ظرفیت‌های سازمان ثبت اسناد را برای حل بخشی از پرونده‌های جاری در دادگاه‌ها را قبول داشته و معتقد هستیم تا ظرفیت سازمان ثبت اسناد برای کاهش ورودی پرونده‌ها باید فعال شود.

*قوه قضائیه نیازمند استقلال حداکثری است

رئیس کل دادگستری استان قم نیز با تاکید بر ضرورت استقلال حداکثری قوه قضائیه افزود: قوه قضائیه باید قوه‌ای کاملاً مستقل بوده و در امور اداری، مالی و انتظامی نیز به طور کلی مستقل شود.

حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی عصر چهارشنبه در دیدارقضات و کارکنان دستگاه قضائی قم با رئیس قوه قضائیه در مجتمع آموزش روحانیون و قضات معصومیه این استان، اظهار داشت: استقلال حداکثری قوه قضائیه تنها در تحول در این قوه محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه نه تنها استقلال حداکثری بلکه شاهد استقلال حداقلی نیز در این قوه هم اکنون نیستیم گفت: انتظار قضات و کارکنان دستگاه قضائیه، تحول در دستگاه قضائی به منظور تحقق استقلال کامل این قوه در امور مختلف است.

وی ادامه داد: اگر در تصویب برخی قوانین کارکردهای آن متناسب با دهه‌های گذشته تعریف شده است، باید این قوانین به دلیل تغییر در کارکردها و الزامات زمان، مورد بازنگری قرار گیرد و تا زمانی که در این زمینه در دستگاه قضائی بازنگری نشود، امکان تحول در این تشکیلات ممکن نیست.

خلیلی، با اشاره به ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در حکم رئیس قوه قضائیه گفت: تحول تشکیلات قضائی در ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در این حکم مورد تاکید قرار گرفته است که لازمه آن شناخت وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب است.

رئیس کل دادگستری استان قم، با بیان اینکه تعیین بازه زمانی برای ارزیابی وضعیت فعلی از جمله لازمه‌های توسعه است گفت: تحول، امری درونی و فرایند مدار است که بر ساختارها و کارکردها متمرکز است و اگر در ساختار و کارکردها در یک نهاد دگرگونی ایجاد نشود، نمی‌تواند از تحول در آن سازمان و نهاد نام برد.

وی با بیان اینکه توسعه در تشکیلات قضائی در دو دهه گذشته و دوره ریاست مرحوم آیت الله شاهرودی مورد تاکید قرار گرفت، افزود: در آن دوران طرح‌هایی برای تحقق توسعه دستگاه قضائی تعریف و در طول سال این طرح‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گرفت که آن دوران را می‌توان دهه پرتلاش برای مدیران نظام دانست.

رئیس کل دادگستری استان قم، با اشاره به ویژگی‌های مدیریتی دوران ریاست آیت الله آملی لاریجانی به عنوان ریاست قوه قضائیه اظهار داشت: زایش فناوری از جمله دستاوردهای مهم دوره ریاست وی بر این قوه بود که همه به این تحول اذعان و اعتراف دارند.

خلیلی، دوره ریاست حجت الاسلام و المسلمین رئیسی را دوره تحول در دستگاه قضائی دانست و افزود: دوره تحول بسیار سخت‌تر از دوره‌های گذشته است چرا که در دوره تحول نیازمند تغییر در ساختارها و کارکردها هستیم و لازمه آن شناخت وضعیت موجود و تلاش برای تحول و دگرگونی در این قوه است.

رئیس کل دادگستری استان قم، با اشاره به ضرورت بازنگری در قانون مربوط به مهریه، گفت: مراجع تقلید نسبت به زندانی کردن افراد به دلیل مهریه و نفقه در کشور منتقد هستند و باید این رفع این موضوع در دستور کار دستگاه قضائی باشد.

*آمار بازگشت زندانیان قم به ۱۴.۵ درصد کاهش یافته است

مدیرکل زندان های قم نیز گفت: آمار بازگشت زندانیان این استان از ۳۸ درصد در سال ۹۵ به ۱۴.۵ درصد در سال ۹۸ کاهش یافته و این ناشی از تلاش جهادی مدیران قضایی استان است.

حجت الاسلام و المسلمین سید علی تهامی، عصر چهارشنبه در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضائی قم با رئیس قوه قضائیه در مجتمع آموزش روحانیون و قضات معصومیه این استان، با بیان اینکه بر اساس مقایسه صورت گرفته میان ۲۵ کشور آمریکایی، اروپایی و آسیایی، ۵۰ درصد از زندانیان بازگشت مجدد به زندان دارند، افزود: آمار بازگشتی زندانیان در استان قم برای محکومانی که ۶ ماه اقامت در ندامتگاه‌های این استان را داشته اند به ۱۴.۴۴ درصد کاهش یافته که این آمار در مقایسه با کشورهای توسعه یافته بسیار بهتر است.

وی با بیان اینکه در ۲۲۳ کشور جهان ۱۱ میلیون زندانی وجود دارد گفت: بیشترین زندانیان با ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن متعلق به آمریکا و کمترین زندانی نیز متعلق به کشوری با ۳ زندانی است.

وی کمبود منابع مالی و انسانی را ام الفساد دانست و گفت: در استان قم حدود ۷ درصد سرانه درآمد ملی هزینه زندانی شده ضمن اینکه از هر ۳۳ نفر زندانی یک نیرو را در قم به خود اختصاص داده است.

تهامی با اشاره به بی مهری‌های صورت گرفته برای بهبود و برطرف کردن کمبودهای موجود در زمینه ندامتگاه‌های کشور گفت: با وجود کمبود امکانات، دستگاه قضائی با داشتن سرمایه انسانی و مدیریت جهادی می‌تواند بر این مشکلات و کمبودها فائق آمده و نسبت به بهبود وضعیت دستگاه قضائی اقدام جدی کرد.

وی تلاش برای رفع مشکل اشتغال زندانی را از جمله اولویت برنامه‌های مهم در توانمندسازی زندانیان دانست و گفت: میزان اشتغال ندامتگاه‌های قم از ۲۹۰ شغل در سال ۹۵ به ۶۵۰ تن افزایش یافته است و تا پایان امسال این آمار به یک هزار تن افزایش می‌یابد.

مدیرکل زندان‌های قم، ادامه داد: توجه به اشتغال زندانیان و مددجویان ندامتگاه‌ها، علاوه بر کمک به تولید و اشتغال، کاهش تکرار جرم، کاهش بازگشت مجدد به زندان‌ها، صرفه جویی در بیت المال و کاهش آسیب‌ها و مشکلات خانواده مددجویان را در پی دارد.

*انتظار مردم از قوه قضائیه برخورد با دانه درشت هاست

قاضی دیوان عالی کشور نیز برخورد با مفاسد اقتصادی را انتظار مردم از دستگاه قضایی دانست و اظهار داشت: آنان انتظار برخورد شدید با دانه درشت های اقتصادی درکشور و صدور حکم و پیگیری برای اجرای آن را دارند.

حجت الاسلام والمسلمین جعفر الهی، عصر چهارشنبه در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضائی قم با رئیس قوه قضائیه در مجتمع آموزش روحانیون و قضات معصومیه این استان، اظهار داشت: باید تلاش شود تا ضمن برخورد با مفاسد اقتصادی، نسبت به احقاق حقوق بیت المال و اجرای این احکام نهایت تلاش صورت گیرد.

وی در ادامه، گفت: قضاوت یکی از کارهای مهمی است که خداوند به عهده انسان‌ها فرهیخته گذاشته است که در پیشگاه خداوند دارای موقعیت والایی است.

قاضی دیوان عالی کشور، با بیان اینکه رحمت خداوند حامی و پشتیبان قاضی است گفت: خداوند همراه قاضی است تا زمانی که از مسیر حق خارج نشود و اگر قاضی از مسیر حق خارج شود، هیچ دشمنی بدتر از خود انسان برای او نخواهد بود.

** مدیر ارزشیابی کارکنان دادگستری قم نیز در این دیدار با بیان اینکه کارکنان دستگاه قضائی استان از جمله سالم‌ترین کارکنان دستگاه قضائی در کشور هستند، افزود: تصویب شدن مشاغل قوه قضائیه ه به عنوان ن مشاغل سخت و زیان آور از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

ابوالفضل سلامی، با اشاره به ضرورت تکریم کارکنان دستگاه قضائی گفت: باید علاوه بر توجه به ارتقای تکریم ارباب رجوع در دستگاه‌های قضائی، نسبت به بهبود فضای کاری و ارتقای تکریم کارکنان نیز مورد توجه باشد.

** حجت الاسلام و المسلمین مجید یزدی معاون فرهنگی دادگستری قم در این جلسه با اشاره به شاخص‌های رضایت امام زمان (عج) از شیعیان گفت: پر کار، پرتلاش و پربازده بودن و در عین حال کم مصرف بودن از جمله معیارهای رضایت امام زمان (عج) از شیعیان آن حضرت است.

پایان پیام

منبع خبر : ایرنا
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true